REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT 2019, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ministerstwo Finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody

Resort finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody przyznaj im przez miasto Warszawa - zakłada projekt rozporządzenia w tej sprawie, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Obniżki w podatku PIT zrekompensują składki na PPK

Obniżka stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz "zerowy PIT" dla młodych czy zwiększenie kosztów uzyskania przychodów zrekompensuje wielu pracownikom składki na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów

W 2018 roku skórka (przedmioty występujące w grze Counter-Strike: Global Offensive) „Dragon Lore” do karabinu snajperskiego AWP w grze CS GO osiągnęła wartość 61 tysięcy dolarów. Transakcja została przeprowadzona pomiędzy dwoma graczami na platformie internetowej. Czy sprzedający miał świadomość, że na gruncie polskiego prawa podatkowego osiągnął przychód, który należy opodatkować?

Spotkanie intergracyjne a przychód pracownika

Lato sprzyja wyjazdom integracyjnym. To doskonały okres na to, aby z jednej strony wypocząć, a z drugiej zacieśnić więzi międzyludzkie. Firmy prześcigają się w pomysłach – paintball, parki rozrywki, weekendy pod żaglami. Spotkałam się również z wyjazdem integracyjnym, gdzie pracownicy (i to wcale nie wyższego szczebla kierowniczego) spędzali tydzień w Grecji. Koszty tych spotkań ponoszą w 100 procentach pracodawcy. No i właśnie… Pojawia się pytanie. Czy taki wyjazd pod palmami będzie stanowił nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika? Czy biedny Kowalski będzie musiał zapłacić podatek i jeszcze na dodatek składki ZUS?

REKLAMA

Czy wydatki na karty podarunkowe dla pracowników są kosztem

Wydatki pracodawcy na karty podarunkowe dla pracowników, uprawniające do zakupów w określonych punktach handlowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przepisy podatkowe wyłączają bowiem z kosztów m.in. darowizny poniesione na rzecz osób fizycznych.

Straty z transakcji kryptowalutowych - problem z rozliczeniem PIT

Rozliczając podatek PIT za 2019 r., trudno będzie potrącić ujemny wynik z transakcji kryptowalutowych sprzed 1 stycznia br. Stratę sprzed 2018 r. będzie można rozliczyć, ale tylko gdy podatnik uzyska w 2019 r. lub w kolejnych czterech latach dochody z praw majątkowych lub z działalności gospodarczej - w zależności od tego, do jakiego źródła były kwalifikowane przychody z transakcji na kryptowalutach.

Spółka cywilna w świetle przepisów o PIT i VAT

Konstrukcja spółki cywilnej nakłada na jej wspólników liczne obowiązki podatkowe. Co istotne, podatnikami na gruncie podatków dochodowych są wyłącznie wspólnicy, natomiast podatnikiem VAT będzie już sama spółka.

Opodatkowanie kryptowalut w 2019 roku – PIT, CIT, VAT i PCC

Obrót kryptowalutami (zwanymi też walutami wirtualnymi) budzi wiele kontrowersji. Organy podatkowe mają różne stanowiska co do opodatkowania waluty wirtualnej na gruncie VAT, PIT, CIT oraz PCC. Od 1 stycznia 2019 roku przychody z obrotu kryptowalutami zostały zakwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Należy je opodatkować w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym po zakończeniu danego roku podatkowego. Podatnicy nie są obowiązani do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku.

REKLAMA

Czy wydatki na koparkę kryptowalut są kosztem

Wydatek poniesiony na zakup sprzętu komputerowego (tzw. koparki) oraz na zużycie prądu nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia wirtualnej waluty. Brak jest bowiem bezpośredniego związku pomiędzy nabyciem bitcoinowej koparki a wydobywaniem kryptowaluty.

Firmy mają problem z rozliczaniem kosztów leasingu

Firmy mogą stracić prawo do korzystniejszego rozliczania kosztów leasingu zawartego przed 1 stycznia 2019 r. Może to nastąpić w wyniku istotnych zmian w umowie. Ministerstwo Finansów podkreśla, że do takich istotnych zmian należą np. skrócenie lub wydłużenie harmonogramu płatności rat leasingowych.

Podatek ryczałtowy od najmu - tylko od kwoty czynszu

Przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym są otrzymywane kwoty czynszu. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, opłata za wodę, energię elektryczną, gaz), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Ulga IP Box – czym jest i kto może z niej korzystać?

Ulga podatkowa IP BOX to nowe narzędzie wspierające działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw. Dzięki niej przedsiębiorcy uzyskujący dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, po spełnieniu określonych warunków, mogą w odniesieniu do tych dochodów zastosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego (podatku PIT jak i CIT) w wysokości 5%.

Koszty podatkowe działalności na YouTube, w mediach społecznościowych i blogerów – idą zmiany?

Od kilku lat wskazane kategorie przedsiębiorców dynamicznie rozwijają działalność za pomocą Internetu. Źródłem przychodów tej działalności jest głównie działalność audiowizualna oparta na zdobywaniu i utrzymywaniu popularności wśród społeczności „oglądających” (subskrybenci, śledzący, followersi itd.). Działalność ta generuje przychody zarówno pośrednio – jako wynagrodzenie z odsłon (wyświetleń), aktywności na profilu, jak i bardziej bezpośrednio – w postaci darowizn od fanów. Są przychody ale co z kosztami? Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Marynarze zwolnieni z PIT od 2020 r.

Marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą, ale również pod banderami państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, będą mogli uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Ustawa w tej sprawie ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności - skutki w PIT i VAT

Myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej warto rozpatrzyć różne możliwości zdobycia funduszy. Jedną z tych form jest dotacja z Urzędu Pracy (PUP). Podpowiadamy, jak traktowana jest tego rodzaju dotacja na gruncie przepisów o podatku PIT i VAT.

Ulga na złe długi w podatkach dochodowych (PIT, CIT) od 1 stycznia 2020 r.

Z początkiem roku 2020 pojawią się nowe regulacje, których celem jest wzmocnienie płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez ograniczenie występowania zatorów płatniczych. Zakłada się m.in. wprowadzenie ulgi na złe długi na gruncie podatków dochodowych (PIT, CIT), czyli możliwość pomniejszenia przez wierzyciela podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie zostanie uregulowana w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności.

Indywidualne mikrorachunki podatkowe od 1 stycznia 2020 r.

Każdy podatnik oraz płatnik będzie posiadał indywidualny mikrorachunek podatkowowy. Na ten nowy rachunek będą trafiały wpłaty z podatków CIT, PIT i VAT. Mikrorachunki, które będą aktywne już od 1 stycznia 2020, pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.

Zwolnienie z PIT dla młodych – kto i ile skorzysta?

Podstawowym założeniem zmiany ustaw o podatku dochodowym, świadczeniach rodzinnych i świadczeniach zdrowotnych jest wprowadzenie nowego zwolnienia podatkowego. Jest ono dedykowane dla osób młodych, a dotyczy zwolnienia z pobierania i opłacania zaliczek PIT od wynagrodzenia, dzięki czemu zatrudnieni dostaną większe wypłaty.

Ulga IP Box - usługi świadczone przez informatyka

Czy usługi świadczone w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej przez informatyka, polegające na fragmentowym tworzeniu programu komputerowego bądź oprogramowania prowadzą do „wytworzenia” bądź „rozwinięcia” danego programu, co jest jednym z wymagań do skorzystania z ulga IP Box, czyli stawki w wysokości 5%? Jak podkreśla eksperta Grant Thornton, każdy taki przypadek należy analizować indywidualnie.

Zwolnienie z PIT dla młodych - wzór oświadczenia

Od 1 sierpnia obowiązują przepisy ustawy o PIT wprowadzające zwolnienie z podatku dochodów pracowników i zleceniobiorców, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Ministerstwo Finansów przygotowało przykładową treść oświadczenia, które osoby do 26. roku życia mogą złożyć płatnikom (pracodawcom lub zleceniodawcom), aby ci nie pobierali zaliczek na PIT. Płatnik, który otrzyma oświadczenie od pracownika bądź zleceniobiorcy, nie będzie pobierać zaliczek na podatek najpóźniej od kolejnego miesiąca, w którym otrzymał oświadczenie (nie dłużej jednak niż do końca miesiąca, w którym przychody z pracy uzyskane od tego płatnika w 2019 r. podlegały zwolnieniu od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT).

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości a zmiana zakresu wspólności małżeńskiej

Małżonek nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości dokonanej niedługo po tym, gdy stał się jej właścicielem w związku z ograniczeniem lub rozszerzeniem wspólności małżeńskiej. To wniosek z najnowszych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczących przesunięć własnościowych między małżonkami.

Zwolnienie z PIT dla młodych - których dochodów nie dotyczy

Nowe zwolnienie podatkowe (tzw. zerowy PIT) dla osób do 26. roku życia, które zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. nie obejmuje umów o staż studencki zawartych między uczelniami a pracodawcami. Jednak dochody uzyskiwane w wakacje z umowy o pracę, czy zlecenia przez studentów mogą podlegać zwolnieniu - wyjaśniają doradcy podatkowi. Ministerstwo Finansów wskazuje, że ulga nie dotyczy przychodów uzyskanych z praktyk absolwenckich.

Korekta cen transferowych – zmiany 2019

Od 1 stycznia 2019 roku nastąpiła istotna zmiana przepisów w zakresie korekty cen transferowych. Wprowadzona została zasada, że korekta cen transferowych wpływa odpowiednio na wysokość przychodów lub kosztów uzyskania przychodów i jest ujmowana w roku, którego ona dotyczy.

Kolejne objaśnienia podatkowe MF w w zakresie PIT i CIT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt objaśnień podatkowych w zakresie wyboru formy opodatkowania oraz innych uproszczeń dla podatników podatku PIT oraz CIT. MF w ramach konsultacji zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty do zgłaszania swoich opinii, uwag i sugestii odnośnie tego projektu do 5 sierpnia 2019 r.

PKWiU 2015 do celów PIT, CIT, ryczałtu i karty podatkowej od 2020 roku

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Celem tej nowelizacji jest przejście w tych ustawach z PKWiU 2008 na PKWiU 2015 od 1 stycznia 2020 roku. Również w przypadku VAT od 2020 roku nastąpi odejście od starej PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) i PKWiU 2015.

IP Box - stawka 5% dopiero w zeznaniu za 2019 rok

W objaśnieniach dotyczących IP Box minister finansów napisał, że ze stawki 5 proc. będzie można skorzystać dopiero w zeznaniu za 2019 rok - a więc w 2020 roku. Objaśnił to, czego Sejm nie zapisał w ustawie.

Zniesienie obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników w pkpir

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wprowadza zmiany w odniesieniu do obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników.

Jak przygotować oświadczenie o sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – wyjaśnia Ministerstwo Finansów

Dnia 18 lipca 2019 roku Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia w zakresie sposobu składania i przykładowej treści oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, o którym mowa w obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. przepisach tj. w art. 11m ustawy o CIT oraz w art. 23y ustawy o PIT.

Opodatkowanie zwrotu kosztów wypłacanego przez pracodawcę z Wielkiej Brytanii

Zwrot wydatków poniesionych na abonament telefoniczny stanowi przychód, który korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w PIT. Natomiast zwrot kosztów używania wynajmowanego samochodu, co do zasady podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy, nie zostały bowiem spełnione przesłanki pozwalające na zastosowanie wskazanego przez podatnika zwolnienia przedmiotowego.

Komisje sejmowe akceptują zwolnienie z PIT dla marynarzy

19 lipca 2019 r. połączone sejmowe komisje finansów oraz gospodarki morskiej przyjęły rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym projektem od 1 stycznia 2020 roku zwolnienia z PIT będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą ale także pod banderami państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ceny transferowe 2019 - wzory (struktury logiczne) informacji TPR

Wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) zostały opublikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów.

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych - informacja MF

Ministerstwo Finansów przygotowało informację odnośnie sposobu składania i przykładowej treści oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, o którym mowa w art. 11m ustawy o CIT oraz w art. 23y ustawy o PIT, obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Poniżej publikujemy tą informację w całości.

Jak ująć w pkpir stratę w towarze handlowym

W przypadku poniesienia przez podatnika straty w środkach obrotowych dotyczących towarów handlowych zaewidencjonowanych w kol. 10 Zakup towarów handlowych podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir), należy zmniejszyć (wystornować) koszty zakupu w kol. 10 o pełną wysokość straty i jednocześnie wpisać tą samą kwotę do kol. 13 Pozostałe wydatki.

Obniżenie PIT do 17% - korzyści dla podatników a koszty dla samorządów

Rząd obniża podstawową stawkę podatku PIT z 18 do 17 proc. Na zmianie skorzystają przede wszystkim najmniej zarabiający. Efektem zmian będą także zmniejszone wpływy z podatków do samorządów terytorialnych.

Sprzedaż wirtualnej waluty przez zagraniczny zakład podatkowy i nierezydenta

Jeżeli sprzedaż wirtualnej waluty odbędzie się za pośrednictwem zakładu podatkowego np. zorganizowanej filii/biura zlokalizowanego za granicą, to środki z tytułu tej sprzedaży będą opodatkowane w kraju, w którym to biuro/filia ma swoją siedzibę. A jak jest w przypadku sprzedaży dokonywanej przez nierezydenta?

Własna działalność gospodarcza na emeryturze – wymogi prawne, podatki, składki, ZUS

Jak założyć własną działalność gospodarczą na emeryturze? Jakie są formalności? Co z podatkami i ZUS?

Skutki podatkowe wyjazdów integracyjnych

Zorganizowanie integracyjnego wyjazdu pracowniczego jest z reguły dość kosztowne. Przed jego przygotowaniem warto więc zastanowić się, jakie będą skutki podatkowe tego wydatku. W obu ujęciach - zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika.

Obniżka PIT do 17% - ile zyska podatnik

16 lipca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy obniżający niższą stawkę PIT z 18 do 17 proc. oraz podnoszący ponad dwukrotnie koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Zmiany te mają obowiązywać już od 1 października 2019 r.

Noclegi oddelegowanych pracowników - skutki podatkowe

W praktyce funkcjonowania firmy często zdarza się, że praca pracownika jest potrzebna w innym miejscu, niż przewidywała pierwotnie jego umowa o pracę. Gdzieś trzeba pilnie pojechać, odwiedzić kontrahenta, czy spędzić jakiś czas w oddziale lub fabryce przedsiębiorstwa. Kwestie podatkowe dotyczące „delegacji” są dość skomplikowane. Jednym z ciekawych zagadnień prawnopodatkowych jest kwalifikowanie wydatków na noclegi oddelegowanych pracowników. Niestety, jeżeli jakiś temat jest „ciekawy” oznacza to, że może być nie jasny dla podatników, z różnymi (sprzecznymi) decyzjami czy interpretacjami. Są to kwestie ważne zarówno dla pracodawcy jak i pracowników.

Wyższe koszty i 17% PIT od 1 października 2019 r.

Od 1 października 2019 r. stawka podatku PIT zostanie obniżona z 18 do 17 proc. Obniżone zostaną także koszty pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Ustalenie proporcji udziału w zysku spółki komandytowej a podatek dochodowy

Spółka komandytowa to spółka osobowa, w której jeden ze wspólników odpowiada bez ograniczeń wobec wierzycieli za zobowiązania spółki (komplementariusz), a drugi wierzyciel odpowiada w sposób ograniczony, do wysokości sumy komandytowej. Przyjrzyjmy się jak wygląda kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym przy ustalaniu proporcji udziału w zysku spółki.

Nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia pkpir od 2020 roku

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Nowe rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie z 26 sierpnia 2003 r. Zniesiony zostanie m.in. obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników.

Stawka 17% PIT i wyższe koszty pracownicze - Rada Ministrów rozpatrzy projekt

16 lipca 2019 r. Rada Ministrów rozpatrzy i najprawdopodobniej przyjmie projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt ten zakłada ponaddwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc.

Zwolnienie z PIT dla młodych - w 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia zacznie obowiązywać już od 1 sierpnia br. W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez pięć miesięcy - od sierpnia do grudnia. Płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT, tj. od sierpnia do grudnia 2019 r., jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT.

„Must-have” każdego Dyrektora Finansowego i Managera działu podatków

Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Finansowych to jedno z najważniejszych spotkań Dyrektorów Finansowych i Managerów działów podatkowych w Polsce. 26 września 2019 r. będzie znakomitą okazją do spotkań biznesowych oraz wymiany wiedzy między wybitnymi ekspertami, a uczestnikami. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Obniżenie stawki PIT do 17 proc. zachętą do tworzenia biznesu

Minister finansów Marian Banaś powiedział, że obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc. zachęci do tworzenia biznesu w Polsce. Niższy, 17 proc. PIT ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.

Zwolnienie z PIT dla młodych - trzeba dostosować systemy kadrowo-płacowe

Zerowy PIT dla młodych oznacza dodatkowe obowiązki dla kadrowych. Pracodawcy będą zmuszeni odpowiednio dostosować swoje systemy kadrowo-płacowe, tak aby móc prawidłowo obliczać zaliczki na PIT.

Zerowy PIT dla młodych, czyli nowe zwolnienie z podatku dochodowego

Zerowy PIT dla młodych to nowy pomysł rządu, który ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 r. Propozycja zakłada wprowadzenie zwolnienia z podatku dochodowego dla osób młodych do 26. roku życia.

Dwa razy wyższe koszty uzyskania przychodów i 17% PIT od 2020 r.

Dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% - takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Aby skorzystać z nowej preferencji podatkowej już od tej daty pracownik musi złożyć pracodawcy (płatnikowi) stosowne oświadczenie. Złożenie oświadczenia zwolni płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek. Limit kwotowy zwolnienia z PIT dla młodych w roku 2019 wynosi 35 636,67 zł.

REKLAMA