REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek akcyzowy, Stawki podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Preferencyjna stawka podatku CIT od 1 stycznia 2017 r.

1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „ustawa”).

Nowe obowiązki w zakresie ewidencji akcyzowych i ksiąg kontroli od 2017 roku

Z upływem 2016 roku zakończył się okres przejściowy, który powinien zostać przez podatników podatku akcyzowego wykorzystany do dostosowania niektórych ewidencji akcyzowych oraz ksiąg kontroli do wymogów wynikających z obowiązującego od 1 stycznia 2016 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (dalej: „rozporządzenie w sprawie ewidencji akcyzowych”).

Zwolnienie z akcyzy skażonego alkoholu etylowego - zmiany 2017

31 stycznia 2017 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany mają dotyczyć zwolnień w akcyzie dla skażonego alkoholu etylowego. Chodzi o przeciwdziałanie nieprawidłowościom związanym z odkażaniem alkoholu skażonego w tzw. procedurze węgierskiej. Zmiany mają obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2017 roku..

Budowa i modernizacja objęta społecznym programem mieszkaniowym a stawka VAT

Możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT (w wysokości 8%) dla budowy i modernizacji obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym dotyczy tylko części konstrukcyjnych budynku (ścian, dachu itp. wraz z częściami składowymi). Niższa stawka nie ma jednak zastosowania do przynależności (np. garaż) oraz ruchomego wyposażenia wnętrza niezwiązanego trwale z konstrukcyjnymi elementami budynku.

REKLAMA

Stawki VAT 2017 – stawka 0% na dostawę i import statków

Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia w zakresie opodatkowania w 2017 roku 0% stawką VAT dostawy i importu statków, części do statków i usług ze statkami związanymi.

Zmiany w PIT i CIT dla małych podatników od 2017 r.

Główna zmiana wprowadzana nowelizacją ustaw o PIT i CIT to obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 15% dla grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Niższa stawka akcyzy może być uzależniona od oświadczenia nabywcy

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne przepisy w zakresie akcyzy, które uzależniają możliwość zastosowania przez dystrybutora niższej stawki akcyzy przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe od odebrania od nabywcy specjalnego oświadczenia, że rzeczywiście przeznaczy paliwo na cele opałowe.

Akcyza od samochodów w 2017 roku

Wysokość podatku akcyzowego w 2017 roku ma zależeć od pojemności silnika i normy emisji spalin. Jednak kwota akcyzy będzie obniżana wraz z wiekiem samochodu. Tak wynika z propozycji MF, do której dotarła PAP. Resort ma ją przedstawić we wtorek na posiedzeniu połączonych senackich komisji.

REKLAMA

Akcyza na samochody 2017 - nowy wzór obliczania podatku

O wysokości podatku akcyzowego od samochodów mają decydować: pojemność silnika, emisja spalin wyrażona normą Euro i wskaźnik deprecjacji wartości samochodu. Taką koncepcję przedstawiło 15 listopada 2016 r. Ministerstwo Finansów na posiedzeniu połączonych komisji senackich.

Od kiedy 15% CIT po przekształceniu działalności

Od 1 stycznia 2017 r. dla niektórych grup podatników podatku dochodowego od osób prawnych stawka podatku zostanie obniżona z obecnych 19% do 15%. Przedsiębiorcy mogą zatem rozważać przekształcenie się, by skorzystać z niższej stawki podatku.

Zwolnienie z akcyzy w zakresie energii elektrycznej

Zwolnieniu z podatku akcyzowego podlega zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji cementu. Dotyczy to jednak tylko procesów, w których następuje przemiana fizykochemiczna minerałów w określony produkt.

Niższa akcyza od samochodów małolitrażowych w 2017 roku

Samochody małolitrażowe nie starsze niż 10-letnie będą miały w 2017 roku niższą stawkę podatku akcyzowego niż obecnie. Taką informację przekazał 7 listopada 2016 r. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Akcyza od samochodów 2017 - Senat pracuje nad projektem

Przygotowywany przez Senat projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym zakłada obniżenie stawki akcyzy, którą opodatkowane są rejestrowane w Polsce pierwszy raz samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3 z 18,6% do 4,6% podstawy opodatkowania. Zmiana ma wejść w życie od początku 2017 roku. Pierwsze czytanie tego projektu zaplanowano na 15 listopada 2016 r. - poinformował PAP senator Grzegorz Peczkis (PiS) z komisji infrastruktury, która zainicjowała zmiany w akcyzie.

Zmiany w PIT i CIT od 1 stycznia 2017 r.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie ustawa z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Głównym założeniem ustawy jest uszczelnienie systemu podatkowego, doprecyzowanie regulacji w sposób eliminujący wątpliwości interpretacyjne oraz ograniczenie zjawiska unikania opodatkowania. Poniżej opisujemy najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją.

Niższa akcyza dla drobnych producentów alkoholu

Komisja Europejska chce dokonać zmian w przepisach o podatkach akcyzowych. Jedna z propozycji zakłada wprowadzenia obniżonych stawek dla drobnych producentów napojów alkoholowych, np. browarów rzemieślniczych.

Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z obniżonej 15% stawki podatku CIT. Możliwość taka została jednak ograniczona do niewielkiej grupy podmiotów, które spełniają dwa podstawowe warunki.

Stawka VAT dla usług rekreacyjnych

Prawidłowe ustalenie stawki VAT dla usług rekreacyjnych w praktyce rodzi pewne wątpliwości. Co do zasady właściwa jest stawka 8% ale są sytuacje, gdy trzeba zastosować stawkę podstawową VAT (aktualnie 23%).

Zmiany w akcyzie od skażonego alkoholu etylowego

Najprawdopodobniej jeszcze w 2016 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podatku akcyzowego od obrotu skażonym alkoholem etylowym. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Finansów. Jest to odpowiedź legislacyjna na wykryte oszustwa polegające na odkażaniu alkoholu skażonego w tzw. procedurze węgierskiej.

Stawka 23% VAT do końca 2018 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT. Zakłada on m.in., że obecnie obowiązujące stawki VAT (ze stawką podstawową w wysokości 23%) pozostaną niezmienione do końca 2018 r. Nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie od 2017 roku - ma ona na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT i zwiększenie dochodów budżetowych z tego podatku.

Jakie firmy skorzystają z niższej stawki CIT od 2017 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obniża CIT dla małych firm z 19 na 15%. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2017 r. zmniejszoną stawkę podatkową będą miały firmy, których roczny obrót nie przekracza 1,2 mln euro. Rozwiązanie to będzie również dotyczyć podatników rozpoczynających działalność.

Brak zwolnienia z akcyzy oleju opałowego wskutek błędów formalnych przy sprzedaży - jeszcze można wznowić postępowanie

Dnia 2 czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał korzystny dla podatników akcyzy z tytułu sprzedaży oleju opałowego. Wszyscy ci, wobec których zastosowano polskie przepisy oceniane przez TS UE (art. 89 ustawy z 2008 r.) do 8 września 2016 r. mogli oni składać wnioski o wznowienie do organów, który wydały decyzję ostateczną. Do 8 listopada 2016 r. mogą to jeszcze zrobić w zakresie postępowania sądowego – do NSA lub WSA. Jest to ostatnia szansa, ale dotyczy ona już tylko tych podatników, którzy doszli w swojej sprawie do etapu sądu administracyjnego. Co którzy nie skarżyli decyzji dyrektorów izb celnych lub nawet organów I instancji, mają już zamkniętą drogę.

15% CIT dla małych firm od 2017 roku - Sejm przyjął poprawki Senatu

5 września Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy obniżającej CIT dla najmniejszych firm. Celem nowelizacji ustawy o CIT, którą uchwalił Sejm 22 lipca 2016 r. jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc.

Stawki VAT w 2017 roku bez zmian

W 2017 roku nie ulegnie zmianie wysokość stawek VAT w porównaniu do 2016 roku. Podstawowa stawka wyniesie, tak jak dotąd 23%. Taką informację przekazał 25 sierpnia 2016 r. minister finansów Paweł Szałamacha.

E-papierosy będą objęte akcyzą?

Resort finansów na bieżąco monitoruje rynek wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów, a także powołał już zespół do spraw opodatkowania m.in. e-papierosów. Sejm uchwalił 22 lipca 2016 r. ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, implementującą przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z 3 kwietnia 2014 r. Według Ministerstwa Finansów z decyzją odnośnie opodatkowania e-papierosów akcyzą należy poczekać na skutki wprowadzanych w tej ustawie obostrzeń i zakazów, które zweryfikują i uregulują rynek e-papierosów.

Od 2017 r. niższy CIT dla firm o przychodach do 1,2 mln euro rocznie

Obniżona stawka CIT (15 proc.) obejmie firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie - takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Stawki VAT dla podobnych produktów - NSA pyta TSUE

W dniu 16 czerwca 2016 r. NSA skierował pytanie prejudycjalne (sygn. I FSK 2078/14) do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), który oceni czy różnicowanie stawki VAT ze względu na termin przydatności do spożycia dla wyrobów ciastkarskich nie narusza przepisów unijnych. Rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie, bez wątpienia będzie miało istotne znaczenie dla opodatkowania również innych produktów spożywczych, ale także może dać odpowiedź na pytanie o generalną możliwość ustanawiania przez państwa członkowskie dodatkowych warunków różnicujących zastosowanie niższej stawki, mimo podstawowych podobieństw dla porównywanych produktów.

Wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy - zmiany od 29 lipca 2016 r.

Z dniem 29 lipca 2016 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy.

Niższy CIT dla małych firm od 1 stycznia 2017 r.

Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przygotowanym przez ministra finansów. Zakłada on, że od 1 stycznia 2017 r. CIT płacony przez małych przedsiębiorców zostanie obniżony.

Od 2017 r. stratę podatkową przedsiębiorca rozliczy w ciągu 15 lat?

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zakłada możliwość rozliczenia straty podatkowej w ciągu 15 lat podatkowych, zwiększenie limitu odpisu amortyzacyjnego do 10 tyś. zł oraz zmniejszenie stawki podatku liniowego do 15%. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Czy procedurą zawieszenia poboru akcyzy objęte są oleje smarowe

W przypadku dokonywania eksportu olejów smarowych klasyfikowanych do kodów CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 spółka ma prawo do objęcia ich na terytorium kraju procedurą zawieszenia poboru akcyzy. A zatem, jeżeli zostaną spełnione warunki określone przepisami ustawy o podatku akcyzowym, z obowiązku podatkowego z tytułu wyprowadzenia olejów smarowych ze składu podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Kiedy ma zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy

Procedura zawieszenia poboru akcyzy pozwala na odsunięcie w czasie konieczności zapłaty akcyzy, mimo powstania obowiązku podatkowego. W jakich przypadkach ma zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy? Jakie warunki należy spełnić w celu skorzystania z tej procedury?

Sprzedawcy oleju opałowego mogą odzyskiwać nadpłaconą akcyzę

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że krajowy fiskus nie miał prawa żądać akcyzy według sankcyjnej (ośmiokrotnie wyższej) stawki od sprzedawców oleju opałowego tylko z tego powodu, że nie złożyli oni w terminie zestawienia oświadczeń o przeznaczeniu go na cele grzewcze. Na tej podstawie sprzedawcy mogą wnioskować o wznowienie zakończonych spraw i zwrot nadpłat.

Jaka stawka VAT na kebaby, hamburgery i frytki?

Posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, czyli kebaby czy frytki, sprzedawane w punktach gastronomicznych, nie mogą być objęte 5-proc. podatkiem VAT - stwierdziło Ministerstwo Finansów. I opracowało interpretację ogólną, poświęconą kwestii opodatkowania posiłków w lokalach gastronomicznych.

Stawka VAT na sprzedaż posiłków i dań przez placówki gastronomiczne - interpretacja ogólna MF

Minister finansów wydał 24 czerwca 2016 r. interpretację ogólną, w której uznał, że posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5% stawki VAT. Produkty takie, co do zasady, są opodatkowane 8% stawką VAT, z pewnymi wyjątkami, do których ma zastosowanie podstawowa stawka VAT (aktualnie, prawdopodobnie tylko do końca 2016 r. - 23%). Na wysokość stawki VAT dla tych produktów nie ma wpływu to, czy ich sprzedaż będzie traktowana jako świadczenie usług, czy też jako dostawa towarów.

Po wprowadzeniu 15-proc. CIT firmy będą przechodzić z PIT na CIT

Rząd zakłada, że z obniżonej 15-procentowej stawki CIT będzie mogło skorzystać około 90 proc. podatników CIT, czyli blisko 400 tys. firm. Przy czym wprowadzenie niższej stawki CIT spowoduje wzrost liczby spółek prawa handlowego; będzie to efekt wyboru tej formy działalności przez osoby fizyczne dotychczas rozliczające się podatkiem PIT.

Dla akcyzy fakty powinny być ważniejsze od formalności

Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zarówno ogólna systematyka, jak i cel Dyrektywa Rady 2003/96/WE opierają się na zasadzie, według której produkty energetyczne są opodatkowane zgodnie z ich faktycznym wykorzystaniem. A zatem zastosowanie stawki akcyzy na olej opałowy jak dla paliwa napędowego w wyniku naruszenia warunku formalnego, podczas gdy faktyczne zużycie tego oleju na cele opałowe nie budzi wątpliwości, godzi w tę systematykę i cel, a przez to jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Jaką stawką opodatkować przychód z umorzenia pożyczki

Przychód z umorzenia pożyczki, która została udzielona przedsiębiorcy, podlega opodatkowaniu. Stawka podatku od tego przychodu jest taka sama jak ta, którą przedsiębiorca wybrał do opodatkowania całej działalności gospodarczej. A zatem w niektórych przypadkach stawka podatku może wynieść jedynie 3 proc.

Porozumienie państw UE w sprawie dyrektywy o unikaniu opodatkowania

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie projektu dyrektywy dotyczącej unikania opodatkowania, łagodząc jednak część propozycji Komisji Europejskiej, a wejście innych odsuwając w czasie.

Niższa stawka CIT dla małych podatników od 1 stycznia 2017 r.

Rząd przygotował nowelizację ustawy o PIT oraz ustawy o CIT, która zakłada obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników tj. podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Uszczelnienie VAT pozwoli na większą obniżkę stawek?

Wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że osiągnięcie maksymalnych efektów uszczelniania podatku VAT pozwoliłoby na dokonanie większej obniżki stawek VAT niż o 1 pkt proc.

MF przygotowuje pakiet paliwowy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że kończy prace nad pakietem rozwiązań dotyczących ograniczenia zakresu patologii i szarej strefy na rynku paliw płynnych. Podstawowym celem zmian jest uniemożliwienie obchodzenia zabezpieczającej funkcji koncesji OPZ na obrót paliwami z zagranicą.

Estry jako podpałka do grilla a podatek akcyzowy

Wielu producentów oraz podmiotów dokonujących sprzedaży podpałek do grilla ma wątpliwości, czy produkcja i sprzedaż tego wyrobu opodatkowana jest podatkiem akcyzowym. Podpałka do grilla może być wytwarzana z wielu surowców (w tym będących wyrobami akcyzowymi). O tym czy sprzedaż surowca do podpałki do grilla podlega akcyzie decyduje przede wszystkim skład tego surowca. W tym artykule, rozważmy sytuację, w której podpałka do grilla wytwarzana jest z estrów kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91.

15 proc. CIT dla małych podatników od 1 stycznia 2017 r.

Zdaniem ministra finansów Paweł Szałamacha planowana obniżka stawki podatku CIT dla małych podatników do 15 proc. ma szansę wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

Stawki VAT na niektóre produkty medyczne na razie bez zmian

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakładający podniesienie stawki VAT na smoczki, czy soczewki inne niż korekcyjne został wycofany. Ministerstwo Finansów sprawdzi, czy jest możliwe pozostawienie części stawek VAT na obecnym poziomie.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Jakie są stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Kto może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Stawki podatku od handlu - 0,4 proc., 0,8 proc. i 1,4 proc.

Trzy progresywne stawki podatku od sprzedaży detalicznej, czyli 0,4 proc. od miesięcznego przychodu między 1,5 mln i 17 mln zł, 0,8 proc. od przychodu między 17 mln i 170 mln zł oraz 1,4 proc. od przychodu miesięcznego ponad 170 mln zł - takie rozwiązanie zakłada nowa wersja projektu w zakresie podatku od handlu.

Wydłużenie okresu rozliczenia straty podatkowej do 15 lat

Poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, oprócz propozycji zmniejszenia stawki podatku CIT z 19 proc. do 15 proc. i zmiany limitu w zakresie amortyzacji środka trwałego, zakłada również możliwość rozliczania straty podatkowej w ciągu 15 lat podatkowych.

Zerowa stawka akcyzy na wyroby energetyczne

Jakie są zasady opodatkowanych zerową stawką akcyzy w przypadku przeznaczenia wyrobów energetycznych do sprzedaży detalicznej?

8% VAT tylko na soczewki korygujące wzrok

Od 1 lipca 2016 r. mają zmienić się stawki VAT na część sprzętu medycznego oraz niektóre produkty farmaceutyczne. Przykładowo sprzedaż soczewek kontaktowych i okularowych do korekty wzroku tak jak dotąd będzie opodatkowana obniżoną stawką VAT (8%) Zaś soczewki niesłużące leczeniu będą opodatkowane podstawową stawką VAT.

Obniżka CIT nie pomoże najmniejszym firmom

Wprowadzenie preferencyjnej stawki w wysokości 15 proc. tylko wobec podatników CIT z pominięciem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi narusza zasadę równości wobec prawa oraz zaburza uczciwą konkurencję - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA