Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki 2017. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki 2017.
Informacja o podatkowej sytuacji kontrahenta - nowelizacja Ordynacji podatkowej
Aktualizacja: 27.10.2017
27 października 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację Ordynacji podatkowej, która przewiduje możliwość uzyskania od organów Krajowej Administracji Skarbowej informacji o podatkowej sytuacji kontrahenta. Nowelizacja ta ma wejść w życie w po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. »
Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – opinia Szefa KAS
Aktualizacja: 13.06.2017
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, podczas odmowy wydania indywidualnej interpretacji podatkowej (zgodnie z art. 14b § 5c Ordynacji podatkowej - tj w przypadku przypuszczenia zaistnienia praktyki unikania opodatkowania), będzie miał obowiązek wystąpienia do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o opinię jedynie w przypadku, gdy zagadnienie wyłaniające się na tle stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego nie było wcześniej oceniane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zmiany Ordynacji podatkowej w tym zakresie mają obowiązywać od 1 sierpnia 2017 roku. »
Projekt nowej Ordynacji podatkowej we wrześniu 2017 roku
Aktualizacja: 29.05.2017
Przewodniczący komisji kodyfikacyjnej ogólnego prawa podatkowego, prof. Leonard Etel poinformował, że we wrześniu 2017 roku będzie gotowy projekt nowej Ordynacji podatkowej. Wiceminister finansów Paweł Gruza twierdzi, że resort finansów bardzo pozytywnie ocenia prace komisji kodyfikacyjnej ogólnego prawa podatkowego. Jego zdaniem to "wzorcowy proces legislacji". »
Aktualizacja: 26.05.2017
Od 2017 roku można powoływać się na utrwaloną praktykę interpretacyjną, także tę z 2016 r. – potwierdziło Ministerstwo Finansów. W praktyce jednak może się to okazać nieskuteczne. Fiskus zawsze może argumentować, że stan faktyczny jest inny – wskazują eksperci. »
Jak wypełnić wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-WS)
Aktualizacja: 02.03.2017
Od 1 marca 2017 r. obowiązuje nowy wzór wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-WS(2). Zobaczmy jak wypełnić ten wniosek. »
Ordynacja podatkowa 2017 - najważniejsze zmiany
Aktualizacja: 17.01.2017
Zdaniem Ministerstwa Finansów najistotniejsze zmiany w Ordynacji podatkowej, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 r., to w szczególności: wzmocnienie ochrony prawnej podatników (tzw. klauzula pewności prawa), zmiana w zakresie ochrony prawnej wynikającej z interpretacji indywidualnej, gwarancja prawidłowości ustaleń kontroli, nowe regulacje dotyczące zastawów skarbowych, rozszerzenie sukcesji podatkowej w odniesieniu do stowarzyszeń. »
Zmiany w ustawie o VAT, Ordynacji podatkowej i Kks od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 04.11.2016
W Sejmie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem ustawy nowelizującej przepisy ustawy o VAT, Ordynacji podatkowej oraz Kodeksu karnego skarbowego, określanej jako tzw. pakiet rozwiązań uszczelniających. Projektowane zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. »
Solidarna odpowiedzialność za zaległości podatkowe w VAT – zmiany od 2017 roku
Aktualizacja: 30.09.2016
W ustawie o VAT mają nastąpić od 2017 roku zmiany w przepisach dotyczących solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zaległości podatkowe podmiotu dokonującego dostaw określonych towarów i kaucji gwarancyjnej. Natomiast w ustawie o VAT i Ordynacji podatkowej wprowadzone mają zostać nowe przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności pełnomocnika rejestrującego podatnika za zaległości podatkowe podatnika powstałe w ciągu 6 miesięcy od dnia zarejestrowania tego podatnika jako podatnika VAT. »
Krótszy okres przedawnienia dla zobowiązań podatkowych od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 20.07.2016
Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. Projekt przewiduje skrócenie okresu przedawnienia dla zobowiązań podatkowych z 3 do 5 lat. Proponuje się, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2017 r. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »