REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwoty przychodu dla celów emerytalnych i rentowych - komunikaty ZUS

ZUS wydał komunikaty dotyczące kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2014 r. ogłoszonego dla celów emerytalnych oraz kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2014 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Umowa z nianią a składki ZUS

Zawarcie umowy uaktywniającej z nianią powoduje m.in. konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń i rozliczenia za nią składek ZUS. W przypadku zawarcia umowy z nianią na kwotę minimalnego wynagrodzenia koszty składek ZUS pokrywa budżet państwa. Jeżeli wynagrodzenie będzie wyższe niż ustawowe minimum, to do opłacenia składek ZUS od nadwyżki będą zobowiązani rodzice dziecka i niania.

Zatrudnianie pracowników sezonowych - zasady

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracowników sezonowych, powinien zdecydować się na zawarcie z nimi umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka bowiem forma zatrudnienia pracowników sezonowych będzie najbardziej korzystna dla przedsiębiorców.

Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

REKLAMA

Elastyczny czas pracy najczęściej stosowany w branży przetwórstwa przemysłowego

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy funkcjonują od sierpnia 2013 roku. Od tego czasu już ponad 900 firm wprowadziło elastyczny czas pracy, najwięcej w branży przetwórstwa przemysłowego.

Zatrudnienie jedynego wspólnika spółki z o.o. na podstawie umowy o pracę

Jedną z najczęściej podważanych przez Inspektorów Kontroli ZUS kwestii jest zatrudnianie przez spółkę z o.o. jej jedynego wspólnika na podstawie umowy o pracę. W znacznej części przypadków uwagi Inspektorów są uzasadnione merytorycznie, z uwagi na fakt, iż stosunek pomiędzy spółką, a pracującym w niej wspólnikiem nie spełnia cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Nie jest to jednak regułą. Istnieją bowiem sytuacje, w których jedyny udziałowiec może wykonywać pracę na rzecz swojej spółki w ramach stosunku pracy.

Zatrudnienie członka rodziny a składki ZUS

Zatrudnienie członka rodziny, który nie pozostaje z zatrudniającym przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym, traktuje się w zakresie ubezpieczeń społecznych jak zatrudnienie zwykłego pracownika. Nie ma na to wpływu wspólny adres zamieszkania, ani tym bardziej adres zameldowania prowadzącego działalność i członka jego rodziny.

I rata odpisu na ZFŚS do 31 maja 2014 r.

31 maja mija termin, w którym pracodawcy mają obowiązek przekazać na rachunek bankowy pierwszą część naliczonych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W tym roku termin ten wypada w sobotę.

REKLAMA

Ozusowanie umów zleceń nie tak prędko?

Już od kilku miesięcy rząd zapowiada ozusowanie umów zleceń jako lekarstwo na bolączki rynku pracy. Choć rzeczywista intencja to raczej dodatkowe wpływy do budżetu - jeszcze w 2014 r. zaplanowano dochody z tego tytułu na poziomie 340 mln zł - to może się okazać, że pośpiech w tej kwestii przyniesie efekty odwrotne od oczekiwanych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Pracodawcy chętniej zatrudnią bezrobotnych

Pracodawcy chętniej będą zatrudniać osoby bezrobotne do 30 roku życia oraz w wieku 50+. Korzystne zmiany w tym zakresie wprowadza dla nich nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która przewiduje różne formy wsparcia w ramach pomocy de minimis.

75 proc. odpisu na ZFŚS do 31 maja 2014 r.

Do 31 maja 2014 r. pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą wpłacić co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego na ten fundusz. Kwotę tę pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu świadczeń socjalnych.

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z „wakacji” ubezpieczeniowych oraz kredytu podatkowego na preferencyjnych zasadach.

Efektywność pracy a kolory pomieszczeń

Na efektywność pracy wpływ ma również kolor pomieszczeń, w których pracujemy - świadczą o tym badania przeprowadzone w ramach projektu Kolorowa Polska.

Ile osób decyduje się na pozostanie w OFE?

Członkowie OFE mogą wybrać, czy część ich składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do II filaru, czy trafiać na specjalne subkonto w ZUS. Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć do końca lipca. Przez pierwszy miesiąc, z możliwości składania deklaracji o pozostaniu w OFE skorzystało 56 tys. osób.

Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego

Płatnik nie może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego nawet wtedy, gdy zawiera ono błędy, ponieważ jest to dokument usprawiedliwiający nieobecność w pracy. W przypadku błędów w druku ZUS ZLA płatnik musi zwrócić się bezpośrednio lub za pośrednictwem ubezpieczonego do lekarza o stosowną korektę informacji zawartej w zwolnieniu.

Okulary dla pracownika - obowiązki pracodawcy

Na pracodawcy spoczywa obowiązek refundacji zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika, u którego w wyniku badań okulistycznych wykryto wadę wzroku. Dotyczy to jednak tylko pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Powołanie do zarządu bez składek ZUS

Powołanie do wykonywania obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi oddzielnej podstawy objęcia ubezpieczeniem społecznym. Nie istnieje zatem obowiązek uiszczania z tego tytułu składek ZUS.

Składki ZUS pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą

Obowiązek zapłaty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych spoczywa na pracodawcy także wtedy, gdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i otrzymujący wynagrodzenie równe lub większe od minimalnego prowadzi działalność gospodarczą. Pozapracownicze tytuły ubezpieczeń mają wówczas charakter dobrowolny.

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do 30 kwietnia

Dokumenty rozliczeniowe ZUS powinny zostać sprawdzone przez płatnika nie później niż do 30 kwietnia. Jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych bądź rozliczeniowych płatnik wykryje błędy, jest zobowiązany do ich skorygowania.

OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób

Do końca lipca 2014 roku Polacy mają czas na wybór gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór - ZUS i OFE, albo tylko ZUS. Dotychczas OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?

Pracodawcy chcą zmian w umowach terminowych

Pracodawcy przedstawili swoje stanowisko w sprawie umów terminowych. Ich zdaniem maksymalny czas trwania zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Chcą także określenia wyjątków od tej zasady dotyczących np. umów wykonywanych w związku z realizacją danego projektu.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę

Przepisy prawa pracy określają procedurę wypowiedzenia umowy o pracę, jak również określają przypadki, w których umowa o pracę podlega wygaśnięciu. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z wygaśnięcie umowy o pracę?

Ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2014 r.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r., dlatego należy ją zastosować do składek należnych za kwiecień.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Obecni członkowie OFE mają niecałe cztery miesiące na decyzję w sprawie swoich składek emerytalnych, czy chcą, aby część ich składek trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia jest czas do 31 lipca 2014 r.

Składki od umów zleceń - projekt zmian

Z projektu zmian w oskładkowaniu umów zleceń, nad którym trwają prace w Sejmie, wynika, że nowe regulacje dotyczyć będą przede wszystkim osób wykonujących pracę na podstawie kilku umów cywilnoprawnych oraz prowadzących pozarolniczą działalność w zbiegu ze zleceniem. Partnerzy społeczni w opinii do projektu przedstawiają swoje obawy, a opinia publiczna odbiera projekt jako fiskalny kuraż dla budżetu.

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

W związku z reformą emerytalną, osoby, które nadal chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Termin na złożenie takiego zaświadczenia upływa 31 lipca 2014 r.

Porozumienie o wydłużeniu okresu rozliczeniowego

Po zmianach obowiązujących od 23 sierpnia 2013 r. w każdym systemie czasu pracy można stosować okresy rozliczeniowe wydłużone nawet do 12 miesięcy. Jednym z warunków wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego jest zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Współmałżonek pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudniony przez drugiego ze współmałżonków na podstawie odpłatnej umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Tak wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 marca 2014 r.

Zmiana kodów tytułów ubezpieczeń od 1 kwietnia 2014 r.

Z początkiem kwietnia 2014 r. zaczynają obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia. Wprowadzenie nowych kodów związane jest z koniecznością weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej w świetle unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie określi ZUS, to płatnicy składek sami muszą ustalić jej wysokość na kolejny rok składkowy. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest obecnie na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca następnego roku.

Przedsiębiorcy naruszają umowy cywilnoprawne

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że co piąta firma łamie przepisy przy zawieraniu umów cywilnoprawnych z pracownikami.

Projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt jest tzw. trzecim projektem deregulacyjnym, który zakłada ułatwienie dostępu do 101 zawodów.

Praca w niedziele i święta na rzecz zagranicznych pracodawców

Nowelizacja ustawy Kodeks pracy, która weszła w życie 4 marca 2014 r. rozszerzyła katalog przypadków, w których praca w niedzielę i święta jest dozwolona. W te dni dozwolona będzie również praca polegająca na świadczeniu usług odbieranych poza Polską, jeśli dla odbiorcy tych usług niedziela i polskie dni świąteczne są dniami pracy. Chodzi o pracę wykonywaną przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych.

Zakaz pracy w handlu w niedzielę

Zakaz pracy w placówkach handlowych miałby dotyczyć każdej niedzieli – tak zakłada obywatelski projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił pod obrady Sejmu.

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców - wydanie zezwolenia

Jakie warunki muszą spełnić podmioty, które chcą powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcom, by otrzymać zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

Składki ZUS od umów zleceń

Umowy zlecenia mają być obłożone składkami emerytalnymi i rentowymi od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – o ile ubezpieczony taki przychód osiąga. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych

Nowa aktualizacja programu PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż od 20 lutego 2014 r. został udostępniony pakiet aktualizacyjny programu PŁATNIK do wersji 9.01.001B.

Wykonywanie pracy w niedziele i święta

Prezydent Bronisław Komorowski 10 lutego 2014 r. podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która rozszerza katalog prac dopuszczalny w niedziele i święta. Zdaniem pracodawców zmiany będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.

W 2014 r. obowiązują wyższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Wzrost składek jest wynikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Prawa pracownika w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Pracodawca ogłasza niewypłacalność. Co z wynagrodzeniami pracowników? W jaki sposób prawo chroni pracowników posiadających roszczenia z tytułu wynagrodzenia pozostającego do wypłaty wobec niewypłacalnego pracodawcy?

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych od 1 kwietnia 2014 r.

Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym zostaną zrównane. Zmiany w tym zakresie zacznął obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.

Składki od umów cywilnoprawnych

Zdaniem pracodawców wprowadzenie rządowej propozycji oskładkowania umów cywilnoprawnych zaszkodzi rynkowi pracy i przyczyni się do zwiększenia szarej strefy.

Ubezpieczenie zdrowotne 2014 - podstawa wymiaru i składki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informację w zakresie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2014 r. dla przedsiębiorców i osób współpracujących z nimi, twórców i artystów, osób wykonujących wolne zawody, wspólników spółek oraz osób prowadzących szkoły i inne placówki oświatowe.

Przepisy o elastycznym czasie pracy zaskarżone do KE

NSZZ Solidarność skarży przepisy o elastycznym czasie pracy do Komisji Europejskiej. Zdaniem związku nowe przepisy kodeksu pracy wydłużające okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu mięsięcy są niezgodne z unijnymi regulacjami.

Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2014 r

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Odszkodowanie za wypadek przedsiębiorcy

Opłacanie składek ZUS to jeden z podstawowych obowiązków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie wszyscy jednak mają świadomość jakie dokładnie ubezpieczenia wchodzą w skład opłacanej kwoty i jakie przysługują w związku z tym uprawnienia. Kiedy przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Formularz ZUS IWA za 2013 r.

Termin na przekazanie formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2013 r. upływa 31 stycznia 2014 r. ZUS IWA to formularz, w którym są podawane dane, na podstawie których ZUS wylicza wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe za dany rok kalendarzowy.

REKLAMA