REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Odliczanie VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oddelegowanie pracownicze – kiedy podróż służbowa a kiedy oddelegowanie?

Szeroką kategorię transferów pracowniczych zasadniczo podzielić można na podróże służbowe i oddelegowania. Wytycznie granicy pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest dla pracodawcy rzeczą z pewnością istotną, gdyż ma bezpośredni wpływ zarówno na przysługujące pracownikowi uprawnienia jak i na jego obowiązki natury podatkowo-ubezpieczeniowej.

Odliczenie VAT z duplikatu faktury - termin

Jeśli faktura zakupu gdzieś się zawieruszy, możemy wystąpić do sprzedawcy o duplikat. Jeśli pierwotny dokument nigdy do nas nie dotarł, odliczenie VAT-u będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy dostaniemy jego duplikat. Ma on bowiem moc prawną równą fakturze pierwotnej i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku.

Ekwiwalent dla pracowników za materiały biurowe zwolniony z PIT

Ekwiwalent wypłacony na rzecz pracowników za dostarczone przez nich materiały biurowe służące do pracy korzysta ze zwolnienia z PIT.

Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników

Wzrost gospodarczy, z którym mamy obecnie do czynienia, powoduje, że rośnie zatrudnienie w polskiej gospodarce. Na koniec drugiego kwartału tego roku liczba osób pracujących dla osób prowadzących jednoosobową działalność mogła wynieść około 3,25 mln. W stosunku do końca I kwartału liczba zatrudnionych w mikrofirmach mogła urosnąć nawet o 150 tys.

REKLAMA

IFK poleca: Przepisy przejściowe do umów terminowych

Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej limit czasowy 33 miesięcy, w ramach którego będzie możliwe zatrudnienie pracownika na czas określony, będzie liczony od dnia wejścia w życie nowelizacji przepisów, tj. od 22 lutego 2016 r. Dotyczy to zarówno umów trwających w tym dniu, jak i zawieranych po tej dacie. Takie stanowisko resort pracy zaprezentował w swoich wyjaśnieniach w październiku 2015 r.

Zwrot opłaty za parking stanowi przychód pracownika

Pokrywanie przez pracodawcę kosztów miejsc parkingowych dla samochodów prywatnych pracowników usytuowanych w pobliżu siedziby pracodawcy jest świadczeniem, które realizowane jest w interesie pracownika, a nie pracodawcy. To pracownik osiąga z powyższego tytułu korzyści majątkowe w postaci zwrotu ponoszonego wydatku (w postaci opłaty za miejsce parkingowe prywatnego samochodu). A zatem u pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odliczenie VAT z faktury od nieuczciwego kontrahenta – wyrok TSUE

Organy podatkowe nie powinny wydawać decyzji odmawiającej odliczenia VAT jedynie wykazując, że dostawca podatnika był podmiotem nieistniejącym. Konieczne jest wykazanie, że podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć, iż dostawa wiązała się z przestępstwem w zakresie podatku. Organy podatkowe nie mogą jednakże w sposób generalny wymagać od podatnika sprawdzania, czy jego dostawca dysponuje towarami i jest w stanie je dostarczyć. Nie można również wymagać od podatnika weryfikowania, czy jego dostawca wywiązuje się z obowiązku składania deklaracji i zapłaty podatku VAT.

Zakłady budżetowe nie mogą być uznane za odrębnego od gminy podatnika VAT

Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której wskazał, że gminne zakłady budżetowe nie mogą być uznane za odrębnego od gminy podatnika VAT gdyż nie spełniają one warunku samodzielności. W związku z powyższym, jak poinformowało Ministerstwo Finansów, gminne zakłady budżetowe objęte zostaną planowanym obowiązkowym „scentralizowaniem" rozliczeń w podatku VAT.

REKLAMA

Prewspółczynnik odliczenia VAT naliczonego od 1 stycznia 2016 r.

Od 2016 r. gminy w swoich rozliczeniach VAT będą musiały uwzględniać działalność nieobjętą tym podatkiem. W efekcie odzyskają mniej podatku niż obecnie. Część doradców zwraca jednak uwagę, że po wyroku TSUE w sprawie gminy Wrocław obecne regulacje dotyczące prewspółczynnika trzeba zmienić

IFK poleca: Zmiany w prowadzeniu dokumentacji osobowej pracowników w 2016 r.

MPiPS przygotowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Rozporządzenie ma wejść w życie 22 lutego 2016 r. - razem ze zmianami w Kodeksie pracy.

Na transformację cyfrową przedsiębiorstw mają wpływ pracownicy w każdym wieku

Przeprowadzone badania wykazały, że transformację cyfrową napędzają pracownicy w każdym wieku, nie tylko ci najmłodsi. 71% przebadanych pracowników regionu EMEA jest zdania, że powszechne korzystanie z umiejętności cyfrowych podnosi konkurencyjność. Czy firmy rzeczywiście w pełni wykorzystują ten potencjał?

Dla odliczenia VAT nie jest konieczne drobiazgowe sprawdzanie kontrahenta

Podatnik, który chce odliczyć VAT nie musi badać, czy wystawca faktury za towary lub usługi, których odliczenie ma dotyczyć, dysponuje danymi towarami i jest w stanie je dostarczyć oraz czy wywiązuje się z obowiązku złożenia deklaracji i zapłaty podatku VAT. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 22 października 2015 r. wyrok, zgodnie z którym nie można odmówić prawa do odliczenia VAT, jeśli była dostawa, a tylko nie da się ustalić, kto był sprzedawcą. Urzędnicy musieliby wykazać, że kupujący faktycznie nie dochował należytej staranności.

Samochód używany do działalności opodatkowanej i zwolnionej - odliczenie VAT od paliwa

W przypadku podatników wykorzystujących pojazdy samochodowe do działalności mieszanej (opodatkowanej oraz zwolnionej od podatku) przy dokonywaniu odliczeń konieczne jest również uwzględnienie przepisów art. 90 ustawy o VAT, a więc najczęściej obowiązującej ich proporcji wstępnej.

Telepraca w Polsce - mniej niż 5 proc. pracowników wykonuje pracę z domu

Telepraca w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. W 2014 roku w ten sposób pracowało 4,6 proc. ogółu zatrudnionych. Zaawansowana technologia sprawia, że telepraca może być przyszłością. Pracodawcy jednak ostrożnie podchodzą do tej formy zatrudnienia, przede wszystkim ze względu na szereg formalnych warunków do spełnienia.

Unia wprowadzi zasadę równej płacy za taką samą pracę

Jak podają źródła unijne postulat komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen wprowadzenia w życie zasady „równa płaca za taką samą pracę w tym samym miejscu” zostanie włączony do projektu pakietu mobilności pracowników w UE.

Odprawa rentowa wymagalna jest od dnia przyznania renty przez ZUS

Odprawa rentowa, do której pracownik nabywa prawo w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę, staje się wymagalna w dniu przyznania tego świadczenia przez organ rentowy, a nie w dniu, w którym z roszczeniem takim pracownik wystąpił wobec pracodawcy.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Niezbywalne prawo każdej świeżo upieczonej mamy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę to prawo do urlopu macierzyńskiego. Po jego zakończeniu może ona jeszcze wydłużyć go o dodatkowy urlop macierzyński, a później o urlop rodzicielski. Suma tych wszystkich dni wolnych daje rok, który matka może spędzić z dzieckiem. Urlop jednak się kończy, a kobieta staje przed dylematem - co dalej? Zostać w domu z dzieckiem, a może wrócić do pracy? A może spróbować połączyć te dwa elementy i pracować w domu?

Mienie do sprzedaży wpływa na odliczenie VAT

Przy obliczaniu, ile odjąć podatku naliczonego, należy uwzględniać zbycie środków trwałych dokonywane w ramach zwykłej działalności gospodarczej podatnika – orzekł NSA.

Inżynier-filolog, czyli o tłumaczeniach specjalistycznych

Dobry tłumacz znakomicie zna język źródłowy i docelowy tłumaczenia. Bardzo dobry tłumacz zna również temat, którego dotyczy przekład. Dlaczego w tym zawodzie tak istotna jest wiedza nie tylko lingwistyczna, ale i specjalistyczna?

IFK poleca: W 2016 r. zniknie obowiązek dostarczania zwolnienia lekarskiego

Od stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Nie oznacza to jednak, że od tej daty znikną dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te będzie można stosować do końca 2017 roku.

IFK poleca: Urlop ojcowski możliwy w częściach od 2 stycznia 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na 2 części. Obecnie urlop ojcowski może być wykorzystany wyłącznie w całości. Zmiany wejdą w życie 2 stycznia 2016 r.

Jak napisać skuteczne CV

Nasz życiorys zawodowy, czyli CV (Curriculum Vitae) decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Potraktujmy więc CV jako narzędzie marketingowe, które ma zbudować nasz profesjonalny wizerunek i przekonać rekrutera, że przedsiębiorstwo zyska zatrudniając właśnie nas. Co zatem zrobić, aby nasze CV było rzeczywiście skuteczne?

Sfinansowanie pracownikowi kursu prawa jazdy przez przedsiębiorcę – skutki w PIT

Ufundowanie pracownikowi kursu prawa jazdy może obniżyć należny fiskusowi PIT, ale tylko w sytuacji, kiedy odbycie takiego kursu jest niezbędne, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Podobnie po stronie samego podwładnego – uniknie on opodatkowania i oskładkowania takiego prezentu od szefa, jeśli kurs podniesie jego kwalifikacje zawodowe.

Pracownik zapłaci PIT za szczepienie przeciwko grypie, jeśli nie jest ono obowiązkowe

Przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na sfinansowanie swoim pracownikom szczepień przeciwko grypie. Pracownik zapłaci jednak podatek PIT od takiego szczepienia, jeśli nie jest ono obowiązkowe – a w większości przypadków nie jest obowiązkowe.

Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.

W trzecim kwartale 2015 r. najwięcej ofert można było znaleźć w sprzedaży, wzrosty zanotowały m.in. branża produkcyjna, instalacyjna i logistyczna. Licznik rynku InfoPraca pokazuje, że kandydaci chętniej decydowali się aplikować za granicę.

Samochód w firmie – odliczanie VAT 2015/2016

Samochód jest niezbędnym środkiem komunikacji prawie w każdej działalności. Przedsiębiorcy często stoją przed dylematem wyboru czy zakupić do firmy pojazd ciężarowy czy osobowy. Trzeba pamiętać, że prawo do odliczenia VAT przysługuje nie tylko w przypadku samochodów ciężarowych, ale także innych pojazdów samochodowych używanych wyłącznie do celów firmowych.

Wypadki w firmie - rodzaje, postępowanie, świadczenia

Wypadki mogą mieć miejsce podczas wykonywania każdej pracy, bez względu na jej charakter, wielkość firmy oraz poziom zagrożeń. Nie bez powodu oceniając ryzyko zawodowe zawsze jest ono wyższe niż zero, ponieważ tam gdzie jest człowiek – tam zawsze może dojść do wypadku.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę

W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego oraz nowych innowacyjnych technologii coraz większe znaczenie dla przedsiębiorców będących pracodawcami ma zachowanie w poufności tajemnic przedsiębiorstwa wśród pracowników, tak pozostających w stosunku pracy jak i tych u których stosunek pracy ustał z różnych powodów.

Kiedy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostawą towarów

Firma dokonała zakupu kosiarek. 15 maja 2015 r. otrzymaliśmy wystawioną dzień wcześniej fakturę dokumentującą dostawę towarów, która została dokonana 3 czerwca 2015 r. Kiedy możemy odliczyć VAT?

Kiedy odliczymy VAT z faktury oznaczonej „metoda kasowa"

6 czerwca 2014 r. otrzymałem nabyty towar i fakturę dokumentującą jego zakup. Otrzymana faktura jest oznaczona wyrazami „metoda kasowa" i została przeze mnie opłacona 4 lipca 2014 r. Kiedy powstaje prawo do odliczenia? W której deklaracji mogę odliczyć VAT: za czerwiec czy za lipiec 2014 r.?

Kiedy powstaje prawo do odliczenia VAT z faktury za energię

Sprzedawca wystawił mi fakturę za energię elektryczną 2 czerwca 2014 r. z terminem płatności upływającym 20 lipca 2014 r. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie w tej sytuacji w czerwcu 2014 r. Kiedy zatem powstanie u mnie prawo do odliczenia VAT z takiej faktury? Czy jeśli jako nabywca otrzymam fakturę w czerwcu 2014 r., prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie już w czerwcu 2014 r.? A jeśli dostanę fakturę w lipcu 2014 r.?

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za media, gdy na działalność wykorzystywana jest część mieszkania

Prowadzę działalność gospodarczą - usługi reklamowe. Siedzibę firmy mam w domu, przy czym na działalność wykorzystuję tylko poddasze. Czy mogę odliczać VAT z faktur za media?

Kiedy można odliczyć VAT, jeśli do zamówienia nie dołączono faktury

3 czerwca 2014 r. otrzymaliśmy przesyłkę z zamówionym towarem. Jednak przez pomyłkę do zamówienia nie została dołączona faktura. Sprzedawca fakturę przesłał nam dopiero pocztą. Dotarła do nas 1 lipca 2014 r. Kiedy możemy odliczyć z niej VAT?

Kiedy można odliczyć VAT od zaliczki

4 czerwca 2014 r. otrzymaliśmy fakturę zaliczkową wystawioną przez sprzedawcę przed otrzymaniem zaliczki. Zaliczkę zapłaciliśmy 1 lipca 2014 r. Kiedy możemy odliczyć VAT z faktury zaliczkowej?

W jakim terminie mały podatnik odlicza VAT

Jestem małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. Otrzymałem 18 czerwca 2014 r. fak¬turę (wystawioną 17 czerwca 2014 r.) dokumentującą wykonanie 14 czerwca 2014 r. usługi budowlanej. Fakturę tę opłaciłem 4 lipca 2014 r. Kiedy powstanie prawo do odliczenia VAT?

Kiedy po stronie komisanta powstaje prawo do odliczania VAT

Załóżmy, że spółka XYZ (komitent) 25 czerwca 2014 r. na podstawie faktury „metoda kasowa" sprzeda towar w ramach umowy komisu spółce ABC (komisant). Następnie spółka ABC sprzeda ten towar 7 lipca 2014 r. Janowi Kowalskiemu na podstawie faktury z terminem płatności do 7 sierpnia 2014 r. Towar zostanie wydany 7 lipca 2014 r. Jan Kowalski zapłaci za towar komisantowi 6 sierpnia 2014 r. Następnego dnia spółka ABC, po potrąceniu swojej prowizji, przekaże pieniądze spółce XYZ. Kiedy po stronie komisanta powstanie prawo do odliczenia VAT?

Karnet na basen nie jest kosztem dla agenta ubezpieczeniowego

Agent ubezpieczeniowy nie może rozliczyć w kosztach swojej działalności karnetu na basen, na którym, jak twierdzi, będzie podpisywał umowy ubezpieczenia z nowymi klientami. Taka jest decyzja fiskusa, który uznał, że wizyty na basenie nie są konieczne, aby prowadzić sprzedaż polis.

Polisa od pracodawcy chroniąca pracownika podczas zagranicznej delegacji bez PIT

Firma, która opłaca polisę chroniącą pracownika w trakcie zagranicznego wyjazdu służbowego, nie musi rozpoznawać uzyskanego przez ubezpieczonego przychodu. Pod warunkiem wszakże, że polisa nie skutkuje przysporzeniem majątkowym dla pracownika.

Odliczenie VAT z faktury za transport

Firma transportowa wystawiła nam fakturę za usługi transportowe. Faktura dotyczy usług transportowych, które wykonywała dla nas przez cały maj (przewożenie piachu na budowę osiedla). Fakturę wystawiła 31 maja 2014 r. i w tym samym dniu ją otrzymaliśmy. Kiedy możemy odliczyć z niej VAT?

Kiedy odliczyć VAT z faktury opłaconej za cały rok z góry

Faktura została wystawiona 10 stycznia 2014 r. i dotyczy obsługi technicznej firmowej domeny internetowej za okres: styczeń-grudzień 2014 r. Data sprzedaży: 31 grudnia 2014 r., data płatności: 31 stycznia 2014 r. Otrzymaliśmy fakturę w styczniu 2014 r. Kiedy odliczamy VAT, bo nie skorzystaliśmy jeszcze z tego prawa?

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed dostawą towaru

Sprzedawca wystawił fakturę 26 maja 2014 r. i w tym samym dniu mi ją doręczył. Fakturę sporządzono przed dostawą towaru (nie była to faktura zaliczkowa). Sprzedawca dostarczył towar własnym transportem 5 czerwca 2014 r. Czy miał prawo wystawić fakturę wcześniej i kiedy jako nabywca mogę odliczyć VAT?

Udział pracownika w imprezie integracyjnej wolny od opodatkowania

Sprawa opodatkowania nieodpłatnych świadczeń w postaci uczestnictwa w imprezach integracyjnych jest tematem stale powracającym w ostatni latach. Sposób interpretacji przepisów ustawy o PIT charakteryzował się skrajną odmiennością w różnych okresach. Od stanowiska uznającego wydatki poniesione przez pracodawcę przedsiębiorcę na organizację imprez integracyjnych jako koszt reprezentacji i wyłączone z podatku PIT, poprzez stanowisko skrajnie odmienne pozwalające w całości zaliczyć wydatki przedsiębiorcy do kosztów uzyskania przychodu z jednoczesnym opodatkowaniem przychodów uzyskiwanych przez pracownika w wysokości wartości otrzymanych świadczeń. Aktualny ton interpretacji składa się do przyjęcia za słuszne stanowiska, iż poniesione wydatki na organizację imprez integracyjnych stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu z jednoczesnym uznaniem za niepodlegającą opodatkowaniu świadczeń, z których pracownicy korzystają w trakcie takiej imprezy.

Przedłużanie terminu zwrotu VAT w wyniku kontroli krzyżowych

Urzędy skarbowe weryfikujące zasadność zwrotu VAT w toku czynności sprawdzających dość często stosują tzw. "kontrole krzyżowe". Z uwagi na to, że kontrole tego rodzaju trwają zazwyczaj o wiele dłużej niż wynosi termin przewidziany dla zwrotu VAT, organy podatkowe wydają postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT z uwagi na prowadzoną weryfikację rozliczeń w toku kontroli krzyżowej. Jednakże zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych takie działanie organów podatkowych jest bezprawne, a postanowienie przedłużające termin zwrotu VAT na tej podstawie nie wywołuje skutków prawnych.

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część II

Zjawisko emigracji zarobkowej w unijno-europejskiej rzeczywistości stało się czymś codziennym i oczywistym. Tysiące osób, mających trudności ze zdobyciem środków utrzymania w kraju ojczystym, szukają szans na wyższe zarobki, a co za tym idzie życia na wyższym poziomie, za granicą. Emigracja zarobkowa nie ominęła również Polski. Kraje Europy Zachodniej stały się celem tysięcy naszych rodaków, dla których polskie realia okazały się niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do godnego i dostatniego życia.

Przedsiębiorcy proponują podwyżkę dla pracowników w wysokości 25%

Eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zaprezentowali swoją propozycję nowego systemu podatkowego, w którym pojawiła się propozycja automatycznej, ustawowej zmiany umów o pracę, w wyniku której pracownicy otrzymaliby średnio 25% podwyżki na rękę.

Kiedy odliczyć VAT z tytułu importu usług

Jak mam wyliczyć kwotę VAT do odliczenia z tytułu importu usług, skoro faktura zaliczkowa jest wystawiona na wartość brutto w kwocie 250 euro. Fakturę opłaciłem 10 marca 2014 r. Jak mam wykazać podatek do odliczenia w miesięcznej deklaracji, i w której deklaracji?

Kiedy odliczyć VAT, jeśli podatnik otrzymał fakturę, ale nie dokonał odliczenia, bo została ona zniszczona

W marcu 2014 r. otrzymaliśmy fakturę. Zanim jednak księgowa odliczyła z niej VAT faktura przez przypadek została zniszczona. Wystąpiliśmy do sprzedawcy o duplikat faktury, który otrzymaliśmy w maju 2014 r. Kiedy mamy dokonać odliczenia, w marcu 2014 r. czy w maju 2014 r.?

Kiedy można odliczyć VAT od rat leasingowych za okres 3 miesięcy

Mam zawartą umowę leasingu, której przedmiotem jest taśma produkcyjna. Do końca marca 2014 r. odliczałem VAT z faktur leasingowych co miesiąc. Ostatnią fakturę otrzymałem 8 kwietnia 2014 r., z datą wystawienia 24 marca 2014 r., która dotyczy opłat leasingowych za II kwartał. Pierwszy raz otrzymałem fakturę za trzy miesiące. Kiedy mogę odliczyć z niej VAT?

Kiedy odliczyć VAT z faktury za usługi budowlane

Usługa budowlana została wykonana 10 maja 2014 r. Tego samego dnia wystawiono fakturę. Zapłatę za usługę uregulowaliśmy 5 czerwca 2014 r. Kiedy możemy odliczyć VAT, w maju 2014 r. czy czerwcu 2014 r.?

Rola controllera personalnego w firmie

O języku controllingu oraz roli controllera personalnego w firmie mówi Mirosław Wójcik, menedżer odpowiedzialny za obszar controllingu personalnego w jednej z największych działających na polskim rynku firm szeroko rozumianego sektora energetycznego.

REKLAMA