REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłacanie składek ZUS z rachunku VAT

Podatnik może wykorzystać środki z rachunku VAT do opłacenia składek ZUS. W tym celu należy przekazać składki do ZUS standardowym przelewem na indywidualny rachunek składkowy (NRS).

Udział pracowników w rozgrywkach e-sportowych - opodatkowanie VAT

Czynności, polegające na świadczeniu usług umożliwiających udział pracowników w rozgrywkach e-sportowych, nie korzystają z preferencyjnej stawki VAT, ale podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej 23%. Usługi takie nie stanowią bowiem usług wstępu na imprezy sportowe lub rekreacyjne.

Sąd będzie mógł uchylić decyzję ZUS – zmiany w kpc ważne dla ubezpieczonych

Wchodzące w życie 7 listopada 2019 r. zmiany kodeksu postępowania cywilnego zasadniczo zmienią uprawnienia w zakresie spraw dotyczących sporów z ZUS. Sąd I instancji będzie mógł: uchylić decyzję, przekazać sprawę do rozpoznania do ZUS oraz umorzyć postępowanie. Przykładowo, jeśli ZUS wyda decyzję o braku prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i po wydaniu decyzji pojawią się nowe okoliczności co do stanu zdrowia, Sąd będzie mógł uchylić decyzję i przekazać ją do ponownego rozpoznania do ZUS.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników nowo zatrudnionych

Zawarcie stosunku pracy niesie ze sobą wiele obowiązków dla pracodawcy wobec osoby nowo zatrudnianej, można je podzielić na czynności jednorazowe, jak i te wykonywane przez cały okres zawarcia stosunku pracy. Obowiązki wszystkich pracodawców z zasady są takie same, mogą się one jednak nieco różnić ze względu na wielkość przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Czy odszkodowanie za niewykonanie umowy z pracownikiem jest kosztem

Niedotrzymywanie zawartych z pracownikami umów nie stanowi naturalnego elementu funkcjonowania podmiotu gospodarczego, do którego odnoszą się normy prawne zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie można zatem uznać za koszt uzyskania przychodów poniesioną w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów wypłatę odszkodowania, którego podstawą było niewykonanie przez pracodawcę obowiązków wobec zatrudnionego uprzednio pracownika.

Mikroprzedsiębiorcy chcą niższych podatków i składek ZUS

Jak wynika z przeprowadzonych wśród mikroprzedsiębiorców badań, mały biznes liczy przede wszystkim na niższe podatki i składki ZUS oraz uproszczenie przepisów. Tymczasem warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są trudne, a w ciągu ostatnich trzech lat jeszcze się pogorszyły.

Niższe podatki i wyższy limit jednorazowej amortyzacji - nowe udogodnienia dla firm

Obniżka podatku CIT, podniesienie kwoty jednorazowej amortyzacji czy zwolnienie ze składek na ZUS w ciągu pierwszego pół roku działania nowej firmy - to nowe zmiany w prawie i udogodnienia, z jakich mogą obecnie korzystać mikro i małe firmy. Dla pracodawców w małych firmach nie bez znaczenia jest również obniżka podatku PIT dla pracowników do 17 proc. oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku, co daje realny wzrost wynagrodzeń w firmach.

Mały ZUS liczony od dochodów - dla najmniejszych firm

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak powiedział, że mały ZUS liczony od dochodów skierowany jest do najmniejszych firm. Dodał, że to rozszerzenie rozwiązania, z którego - od początku tego roku - korzysta około 186 tys. najmniejszych przedsiębiorców.

REKLAMA

Poznaj INFORLEX Biura Rachunkowe!

Składki ZUS podatnika zapłacone przez płatnika - skutki w PIT

Zapłata przez płatnika zaległych składek ZUS w celu wywiązania się z obowiązków płatnika składek – w części, w której powinny być sfinansowane przez podatnika i które nie zostały przez niego zwrócone (płatnikowi) w roku, w którym zostały zapłacone – stanowi dla podatnika nieodpłatne świadczenie generujące przychód podatkowy.

Pakiet dla Przedsiębiorców - co zawiera i czego zabrakło?

500 plus dla małych przedsiębiorców, utrzymanie ryczałtu składek do ZUS, 2 mln euro przychodów dla podatku ryczałtowego, 9-proc. CIT oraz 1 mld zł wsparcia dla inwestorów - znalazło się w Pakiecie dla Przedsiębiorców, który podpisał premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem przedsiębiorców zabrakło wycofania się z kontrowersyjnej zapowiedzi zniesienia limitu składek na ZUS.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Istotą zakazu konkurencji jest powstrzymywanie się przez pracownika od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, to znaczy od działalności, która narusza interes pracodawcy. Zakaz taki można ustanowić zarówno w czasie trwania stosunku pracy jak i po jego zakończeniu.

Pozapłacowe świadczenia pracownicze związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

Oprócz ujętych w umowie stosunku pracy zasiłków z ubezpieczenia społecznego czy wynagrodzenia, pracownikom przysługują również pozapłacowe świadczenia, które obejmują m.in. należności wynikające z użytkowania pojazdu niebędącego własnością pracownika, należności z tytułu delegacji pracowniczych, czy te związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Proporcjonalność składek na ZUS dla najmniejszych firm

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pójście w kierunku liczenia składek na ZUS w zależności od dochodu, a nie jak dotychczas w zależności od części (min. 60 proc.) prognozy średniego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. Proporcjonalność składek na ZUS ma dotyczyć tylko najmniejszych firm.

Standardy obsługi urzędników skarbówki w ocenie przedsiębiorców

Przeprowadzone badania polskiej mikroprzedsiębiorczości pokazują, że blisko połowa przedsiębiorców dobrze ocenia standardy obsługi urzędników skarbówki. Natomiast nieco słabiej pod tym względem wypada ZUS.

Czy wydatki na karty podarunkowe dla pracowników są kosztem

Wydatki pracodawcy na karty podarunkowe dla pracowników, uprawniające do zakupów w określonych punktach handlowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przepisy podatkowe wyłączają bowiem z kosztów m.in. darowizny poniesione na rzecz osób fizycznych.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - jak obliczyć?

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Posiłki dla pracowników a koszty uzyskania przychodów

Posiłki dla pracowników są coraz częściej zapewniane przez pracodawców. Czy można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Umowa o świadczenie usług a umowa o pracę

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby na podstawie umowy o świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej chcą, by praca była świadczona na podobnych warunkach do umowy o pracę. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z art. 281 pkt 1. Kodeksu pracy, każdy kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, zawiera umowę cywilnoprawną na warunkach, na których powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny od 1 000 do 30 000 złotych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawarta umowa nie posiadała cech umowy o pracę.

Dwa razy wyższe koszty uzyskania przychodów i 17% PIT od 2020 r.

Dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% - takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Podatek od środków przekazywanych z OFE do IKE

Pracodawcy uważają, że podatek od środków przekazywanych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) powinien zostać pobrany w przyszłości przy wypłacie pieniędzy, a nie w momencie ich przelania do IKE.

Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Aby skorzystać z nowej preferencji podatkowej już od tej daty pracownik musi złożyć pracodawcy (płatnikowi) stosowne oświadczenie. Złożenie oświadczenia zwolni płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek. Limit kwotowy zwolnienia z PIT dla młodych w roku 2019 wynosi 35 636,67 zł.

Jakie korzyści niesie zatrudnienie Głuchych pracowników?

Zatrudnienie Głuchego przynosi dla firmy zarówno korzyści finansowe, jak i pozafinansowe. Jedną z korzyści po stronie pracodawcy jest możliwość obniżenia lub likwidacji składki na PFRON.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) a podatek PIT

Wpłaty dokonywane na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) przez podmiot zatrudniający (pracodawcę) stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu PIT. W związku z tym pracodawca zobowiązany jest potrącić stosowny podatek z wynagrodzenia pracownika. Natomiast wpłaty uczestnika PPK z własnych środków i wpłaty ze środków publicznych są zwolnione z opodatkowania.

Kontrole tworzenia PPK w przedsiębiorstwach

Od 1 lipca 2019 r. rozpoczyna się przystępowanie do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) przez największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób. Urzędnicy PIP i ZUS, jak ostrzega ekspert Grant Thornton, będą prowadzali kontrole tworzenia PPK w przedsiębiorstwach.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – czym są i czy można z nich zrezygnować?

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych już wkrótce wchodzi w życie (od 1 lipca 2019 r. podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób). PPK to system oszczędzania przeznaczony dla wszystkich pracowników oraz zleceniobiorców, od których wynagrodzenia opłacane są składki emerytalno-rentowe. Wprowadzanie PPK rozłożone jest w czasie i będzie przebiegać etapowo. Czy jest on obowiązkowy? Czy można zrezygnować z tego programu?

Jawność wynagrodzeń w polskich firmach

Całkowita jawność wynagrodzeń w znacznej większości polskich firm jest odległą perspektywą. Można już jednak znaleźć firmy, które zdecydowały się na taki krok. Przyjrzyjmy się także, jak robią to firmy w innych krajach.

Umowy zlecenie i o dzieło z obowiązkowymi składkami ZUS?

W ostatnim czasie wiele mówiło się o „teście przedsiębiorców”, a tymczasem planowana jest jeszcze inna niekorzystna zmiana. Niekorzystna, bo być może z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło mniej pieniędzy zostanie wykonawcom „na rękę”, a na przedsiębiorców zostaną nałożone kolejne daniny na rzecz ZUS.

Urlop wychowawczy - jak ustalić podstawę wymiaru składek ZUS?

Każdy pracodawca jest zobowiązany do składania dokumentów rozliczeniowych za pracownika, który przebywa na urlopie wychowawczym. W dokumentach rozliczeniowych wykazywane powinny być między innymi składki oraz podstawy wymiaru składek. Zatem nasuwa się pytanie, jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek ZUS?

To nie jest kraj dla przedsiębiorczych matek

Mniej więcej co dziesiąta kobieta korzystająca w Polsce z zasiłku macierzyńskiego prowadzi działalność gospodarczą – wynika z analizy ekspertów. Kobieta prowadząca biznes i opiekująca się noworodkiem zwykle dostaje z ZUS najwyżej tysiąc złotych miesięcznie. Aby dostać więcej, musi się mocno postarać.

Kontrola zwolnień lekarskich a ochrona danych osobowych

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich może polegać na ustaleniu, czy w okresie niezdolności do pracy pracownik nie wykonuje innej pracy zarobkowej lub też nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób sprzeczny z jego celem.

Powrót do KRUS przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

Pod ubezpieczenia społeczne można podlegać w ZUS-ie lub KRUS-ie. Różnica w wysokości składek oraz ich rozliczanie znacznie się od siebie różnią. Jeśli rolnik chce rozpocząć prowadzić działalność gospodarczą, musi się dobrze zastanowić, do której z tych instytucji opłacić składki.

Konferencja Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Pytanie: Oszczędzać czy nie?

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji "Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Oszczędzać czy nie?", która odbędzie się w dniu 7 czerwca w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Wynagrodzenie za okres urlopu jako koszt kwalifikowany ulgi B+R

Za koszt kwalifikowany w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi B+R) należy uznać także wynagrodzenie pracownika za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym, choroby czy innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Opłata przekształceniowa przy przekazywaniu środków z OFE na IKE

Rząd ujawnił plany reformy emerytalnej, która zakłada przeniesienie oszczędności z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Transferowi do IKE ma towarzyszyć opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE przekazana do FUS/ZUS. Opłata ta ma zostać pobrana w dwóch ratach - po 7,5 proc. w 2020 i 2021 r.

Wyjazd integracyjny pracowników - obowiązki płatnika PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której wskazał, że korzyść z imprezy integracyjnej poniesie pracodawca, nie pracownik, dlatego nie ma podstaw by uznać kosztu udziału w wycieczce za przychód pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Ulgi ZUS na rozkręcenie firmy

„Ulga na start”, ZUS preferencyjny, „mały ZUS” - przedsiębiorcom teraz nie jest łatwo samodzielnie ustalić, kiedy i z jakiej ulgi ZUS mogą skorzystać. Tymczasem przez 5,5 roku korzystania ze wszystkich możliwych ulg można zaoszczędzić nawet ponad 36 tys. zł. Jak w praktyce korzystać z tych ulg?

Wydawanie informacji do świadectwa pracy od 2019 r.

Od początku 2019 r. obowiązują nowe zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej. Okres przechowywania dokumentacji znacznie się skróci. W związku z tymi zmianami, powstał nowy obowiązek – pracodawca wraz ze świadectwem pracy, musi przekazać pracownikowi dodatkowe informacje. Jednak należy pamiętać, że informacje do świadectwa pracy nie wydaje się każdemu pracownikowi, z którym zakończono współpracę.

Zmiany w prawie dla przedsiębiorców w 2019 r. - korzyści i problemy

Z przeprowadzonych badań wynik, że zdecydowana większość mikroprzedsiębiorców, bo aż 94%, deklarowała, że wprowadzone w ubiegłym roku zmiany prawne nie wywarły wpływu na prowadzenie przez nich działalności. A czy nowe rozwiązania dostępne od 2019 r., takie jak ZUS od przychodu lub rozliczanie wynagrodzenia współmałżonka w kosztach działalności, ułatwią życie przedsiębiorcom?

Lista obecności zgodna z RODO – o czym pamiętać?

Po wejściu w życie nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO), konieczne stało się przeprowadzenie pewnych zmian organizacyjnych i kadrowych. Dotyczy to m.in. listy obecności pracowników. Co należy zrobić, aby lista obecności pracowników w firmie (w biurze rachunkowym) była zgodna z RODO?

Zmiany w ustawie o PPK - wyłączenie limitu 30-krotności podstawy składek

Zdaniem pracodawców zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) to złe rozwiązanie. Chodzi o wyłączenie zastosowania tzw. limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Czy pracodawców stać by dopłacać do PPK?

Zdaniem Bartosza Marczuka, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, polskich pracodawców stać na to, żeby dopłacić do rachunków pracowniczych PPK. Podkreślił, że podczas konsultacji ustawy o PPK firmy nie sygnalizowały gremialnie, że będą miały z tym problem.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - jak wdrożyć nowe przepisy?

Jak powinno przebiegać przygotowanie wewnętrzne do utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w przedsiębiorstwie? Na jakie najważniejsze elementy należy zwrócić uwagę planując aktualizację programu kadrowo-płacowego do PPK?

Europejski Urząd Pracy ma chronić prawa mobilnych pracowników

Europejski Urząd ds. Pracy (ELA - European Labour Authority), to nowa instytucja unijna, której celem jest pomoc obywatelom, przedsiębiorstwom i krajowym organom administracji w maksymalnym wykorzystywaniu możliwości związanych ze swobodą przemieszczania się i podejmowania zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej. Europejski Urząd ds. Pracy ma zacząć działać w 2019 roku.

Monitoring pracowników w firmie a RODO

Zgodnie z przepisami, pracodawca może stosować monitoring wizyjny jeśli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Wykazanie niezbędności stosowania monitoringu dla co najmniej jednego z wyżej wymienionych celów, jest bezwzględną przesłanką legalności tej formy kontroli.

Deklaracje ZUS - rodzaje i terminy składania

Rozróżniamy kilka deklaracji, jakie przedsiębiorcy są zobowiązani składać do ZUS-u podczas rejestracji działalności, ale także w trakcie jej prowadzenia. Istnieją dwa rodzaje deklaracji - zgłoszeniowe i rozliczeniowe (w tym raporty imienne).

Wynagrodzenia pracowników fizycznych

Pracownicy fizyczni, którzy zdobyli już niezbędne doświadczenie do pracy na swoim stanowisku mogą liczyć na 3 600 PLN. Nieco wyższe wynagrodzenie, czyli 4 300 PLN, otrzymują starsi pracownicy fizyczni. Wysokość wynagrodzeń pracowników fizycznych różni się jedna w zależności od regionu, w którym działa firma.

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – nowe obowiązki pracodawców

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i stopniowo, po okresie przejściowym, będzie obejmować kolejne grupy zatrudniających. PPK to system odkładania środków finansowych na przyszłe potrzeby pracownika po ukończeniu przez niego 60 roku życia. W systemie tym aktywnie ma uczestniczyć pracodawca. Obowiązek stosowania pracowniczych planów kapitałowych będzie nakładany na pracodawców stopniowo, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników.

Zasady prowadzenia i przechowywania akt osobowych pracowników

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej i skrócenie okresu archiwizacji akt osobowych to zmiany, które były bardzo oczekiwane przez pracodawców. Wprowadzenie tych rozwiązań powinno w sposób istotny wpłynąć na obniżenie kosztów przedsiębiorstw.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2019 roku

Rok 2019 przynosi duże zróżnicowanie w wysokości podstawy wymiaru składek ZUS przedsiębiorców – są one obecnie zależne od wielu czynników. Oprócz funkcjonujących już od kilku lat w systemie ZUS preferencyjnych składek dla nowych firm i wdrożonej w ubiegłym roku ulgi na start i działalności nierejestrowanej, w 2019 r. pojawiły się nowe rozwiązania.

REKLAMA