REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, VAT 2016 - podatek należny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy doliczyć VAT przy sprzedaży samochodu firmowego

Obowiązujące od stycznia 2014 r. zmiany w VAT nie pozostały bez wpływu na kwestie związane ze sprzedażą samochodu firmowego. Jako że posiadanie takiego auta jest korzystne podatkowo, zapewne wielu przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Wielu też zastanawia się, czy sprzedając firmowy pojazd w 2014 roku będzie trzeba doliczyć VAT?

Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Założenie działalności gospodarczej (własnej firmy) nie wydaje się niczym trudnym. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Jednak zanim rozpocznie się działalność, trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i podatkowym.

Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Podatek VAT będzie można odliczyć w pełni tylko wtedy, gdy samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych.

VAT przy nabyciu samochodów osobowych - zmiany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody firmowe także na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% podatku VAT przy zakupie samochodu.

REKLAMA

Nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów używanych do celów służbowych i prywatnych.

Nowe rozporządzenia dotyczące VAT

Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące podatku od towarów i usług.

Jak dokonać korekty odliczonego VAT

Podatnicy mają obowiązek skorygować odliczenie VAT naliczonego dokonane w ubiegłym roku. Warto wiedzieć, jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na podatnikach, a także jak dokonać prawidłowych obliczeń.

Opodatkowanie VAT obrotu bitcoinami

Obrót dokonywany bitcoinami, czyli wirtualną walutą, wywołuje niemałe poruszenie w zakresie opodatkowania podatkiem VAT. Obecnie nie ma jednolitego stanowiska, przeważa jednak opinia, że obrót bitcoinami powinien zostać zwolniony z VAT.

REKLAMA

Zmiany w VAT 2014 - wyzwaniem dla księgowego

W ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji – wyzwania roku 2014”, 6 lutego w Warszawie odbyła się konferencja, na której oprócz najnowszych zmian w VAT, poruszano również tematy ważne dla pracy księgowego, korzystającego z nowoczesnych technologii w warunkach globalnej gospodarki.

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

W 2014 r. zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnienie określone w tym przepisie obejmuje wszystkie towary, a nie tylko towary, które można było uznać za towary używane na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. Wprowadzono jednak dodatkowe warunki, aby z tego zwolnienia korzystać.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 marca

Sejm zajął się projektem ustawy dotyczącej odliczenia podatku VAT od samochodów. Projekt przewiduje m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. Zmiany mają obowiązywać już w marcu.

Opodatkowanie VAT przeniesienia własności nieruchomości

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki z o.o. Udzieliłem spółce pożyczki. Żeby nie spłacać pożyczki, spółka chce w zamian przenieść na mnie własność zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość ta została wniesiona aportem do spółki. Czy ta transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady związane z rozliczaniem podatku VAT od najmu, dzierżawy, leasingu, przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy ustawy o VAT dla tych usług?

Sprzedaż przez internet - kiedy podlega opodatkowaniu?

Osoby dokonujące sprzedaż na aukcjach internetowych powinny uważać na fiskusa. Jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż ma charakter zorganizowany i ciągły, wówczas może zostać uznana przez organy podatkowe za działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu.

Ranking przepisów podatkowych

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki X edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2013”. Który z przepisów podatkowych okazał się najgorsza, a który najlepszy?

Nieodpłatne przekazanie żywności bez VAT

Nie tylko producenci, ale również właściciele sklepów mogą przyłączyć się do akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania podatku VAT. Takie darowizny dodatkowo można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.

Rozliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych przepisów regulujących rozliczanie podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów. Nowa ustawa ma wejść w życie już w marcu. Zmiany mają uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

Przesyłanie faktur w formie elektronicznej

Wystawianie i przesyłanie faktur może się odbywać w formie elektronicznej pod warunkiem akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez ich odbiorcę. W ubiegłym roku zrezygnowano z obowiązku wyrażania formalnej zgody na ten rodzaj przesyłu (w formie pisemnej lub elektronicznej).

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r.

Powstanie obowiązku podatkowego - czyli moment rozliczenia i wykazania w deklaracji podatku VAT należnego z tytułu sprzedaży, zgodnie z zasadą generalną po zmianach, następuje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usług. Jednak w poszczególnych branżach i czynnościach obowiązują zasady szczególne.

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom z podatku VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Jakie usługi medyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

System podatkowy mało przyjazny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu negatywnie oceniają polski system podatkowy, uznając go za mało przyjazny w prowadzeniu biznesu; natomiast ostatnie reformy podatkowe, ich zdaniem, nie spowodowały jego poprawy - taki wniosek wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród pracowników odpowiedzialnych w firmach za finanse i podatki.

Nowe reguły powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Z początkiem 2014 roku weszły w życie istotne zmiany w podatku VAT. Najważniejszą ze zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o VAT jest ustalenie nowych reguł określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Sprzedaży samochodów używanych w 2014 r. - odliczenie VAT

Temat sprzedaży samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej w 2014 roku, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT wywołał ogromne poruszenie. Przedstawiamy analizę przepisów ustawy o VAT dotyczących sprzedaży w 2014 r. samochodów używanych, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT.

Zmiany w VAT - kolejne wyzwania dla księgowego

Rewolucyjne zmiany w VAT to jeden z głównych tematów konferencji, rozpoczynającej 3 lutego 2014 r. we Wrocławiu, ogólnopolski cykl spotkań branżowych pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji – wyzwania roku 2014”. Problemowe zagadnienia prezentować będą doświadczeni praktycy, specjalizujący się w podatku od towarów i usług. Patronat medialny nad konferencjami objął portal Infor.pl

Zmiany w przepisach VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zmianie uległo wiele przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych. Zmianie uległy zasady dotyczące m.in. terminów powstawania obowiązku podatkowego, odliczania podatku naliczonego, terminów wystawiania faktur.

Rewolucyjne zmiany w odliczeniu VAT od samochodów

Z początkiem 2014 r. weszły w życie przepisy dające prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od zakupu pojazdów osobowych z tzw. z kratką, które posiadają homologację samochodu ciężarowego. Regulacje te nie będą jednak obowiązywać długo. Rozpoczęły się bowiem intensywne prace legislacyjne nad nowym projektem ustawy wprowadzającej istotne zmiany w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych.

Odwrotne obciążenie w VAT - wystawianie i księgowanie faktur

Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że to nabywca, a nie sprzedawca, rozlicza podatek VAT. Ma on jednak zastosowanie tylko wtedy, kiedy dostawca jest czynnym podatnikiem VAT, odbiorca jest podatnikiem czynnym lub zwolnionym z VAT, a sprzedawany towar nie jest towarem używanym, któremu przysługuje zwolnienie z VAT.

Plusy i minusy zmian w VAT

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT, które obejmują wiele podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy przedsiębiorca. Chodzi przede wszystkim o zmiany w VAT dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania oraz terminów wystawiania faktur.

Czy będzie możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, zgodnie z którym możliwe będzie odliczenie pełnego VAT-u od samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie. Ma to jednak dotyczyć jedynie pojazdów używanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Wykorzystanie auta także prywatnie pozwoli na odliczenie połowy VAT-u. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Nowe zasady odliczenia VAT od samochodów w opinii przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny samochodu i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej. Według przedsiębiorców z Konfederacji Lewiatan nowe zasady odliczenia VAT od samochodów będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.

Jak wykazać zakup kasy fiskalnej w ewidencji księgowej

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Jak należy wykazać w księgach rachunkowych zakup kasy fiskalnej?

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

W obrocie gospodarczym przekazanie zaliczki jest często spotykaną praktyką, która ma służyć zabezpieczeniu interesu stron w dążeniu do sfinalizowania transakcji. Jeśli umowa została wykonana prawidłowo, to zaliczka zostaje zaliczona na poczet ceny dostawy towaru lub wykonania usługi. W przeciwnym razie strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo żądać jej zwrotu.

Czy faktura wystawiona w 2014 r. osobie fizycznej musi zawierać NIP

W treści przepisów o fakturach, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., nie znalazłem wyłączenia z obowiązku podawania na fakturach numeru NIP nabywcy, w przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną. Chodzi mi o faktury na dostawę wody. Czy to oznacza, że faktury wystawiane osobom fizycznym, np. za dostawę wody, muszą zawierać numer NIP nabywcy?

Kaucja gwarancyjna w VAT

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła regulacje dotyczące składania kaucji gwarancyjnej przez podmioty dokonujące dostaw towarów wrażliwych, które nie posiadają w dniu złożenia wniosku zaległości podatkowych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów

Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów projektowanych zmian w przepisach w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów, przedsiębiorcy, którzy używają samochodu firmowego również do celów prywatnych będą mieli ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Oprogramowanie do obsługi sprzedaży a wsparcie dla drukarek i kas fiskalnych

Pierwsze kroki w działalności handlowej to przede wszystkim wybór oprogramowania do obsługi magazynu i wsparcia sprzedaży. Już na samym początku warto zwrócić uwagę na to, by program lub programy, w które zamierzamy zainwestować, oferowały możliwość obsługi drukarek i kas fiskalnych.

Odliczenie VAT od aut z kratką od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wróciło odliczenie VAT od samochodów z kratką. Tym razem jednak samo wmontowanie kratki nie wystarczy, auta muszą spełaniać nowe zasady dotyczące wydawania homologacji.

Błędna stawka VAT na fakturze. Co teraz?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się. Pomyłka w stawce VAT pociąga za sobą skutki podatkowe odczuwalne dla obu stron transakcji.

VAT 2014 - najważniejsze zmiany

Spośród około 50 zmian w podatku VAT, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r. na skutek uchwalenia ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka z nich, które są z pewnością najważniejsze dla podatników.

W 2014 r. nowe zasady rozliczania VAT

Zmiany w podatku VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., mogą utrudnić działalność przedsiębiorcom.

VAT 2014. Sprzedaż towarów użytkowanych

Przedsiębiorcy prowadzący działalność opodatkowaną VAT od 1 stycznia 2014 r. muszą zapłacić podatek VAT przy sprzedaży każdego towaru wykonywanego w działalności - przestaje bowiem obowiązywać przepis umożliwiający uzyskanie zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów użytkowanych minimum sześć miesięcy.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Zmiany w zakresie fakturowania, które weszły w życie z początkiem 2014 r. mają znaczenie dla większości podatników. W związku ze zmianami konieczne stało się przekonfigurowanie systemów informatyczno-księgowych.

Solidarna odpowiedzialność w VAT do Trybunału

Przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe VAT sprzedawcy trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek do TK złożyła partia polityczna Twój Ruch.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. wraz ze zmianami w zakresie momentu powstawania obowiązku podatkowego wchodzą w życie modyfikacje momentu, w którym podatnik może pomniejszyć zobowiązanie podatkowe poprzez wykazanie podatku naliczonego. Nowe zasady w zakresie odliczenia podatku określone będą, podobnie jak dotychczas, głównie w art. 86 znowelizowanej ustawy o VAT i dotyczą transakcji krajowych, jak i międzynarodowych.

Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT

Przekazanie dywidendy niepieniężnej w postaci rzeczy i praw, które zostały nabyte przez spółkę lub wytworzone w ramach prowadzonej działalności, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług.

Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktury zbiorcze od 1 stycznia 2014 r. będzie można wystawiać do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi, natomiast ewidencji w księgach faktur zbiorczych będzie można dokonywać raz w miesiącu, np. z datą ostatniego dnia miesiąca.

Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.

Z Nowym Rokiem wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji przepisów ustawy o VAT. Towarzyszy jej wydanie wielu przepisów przejściowych. Z ich treścią warto się zapoznać, ponieważ mają duży wpływ na rozliczanie VAT w pierwszych okresach nowego roku. Niejednokrotnie może się okazać, że rozliczając VAT od dostawy towaru bądź świadczenia usług wykonanych w grudniu 2013 r., będziemy stosować przepisy obowiązujące od stycznia i na odwrót.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.

Jak obniżyć VAT za rok 2013

Dokonując zakupów przed końcem roku przedsiębiorca może obniżyć zobowiązania związane z podatkiem VAT za rok 2013 r. Musi jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, by nie okazało się, że zamiast spodziewanej obniżki zobowiązania podatkowego wobec fiskusa, będzie musiał zapłacić karę.

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmianie ulegają również regulacje dotyczące podstawy opodatkowania – podstawowego elementu konstrukcyjnego VAT ze względu na bezpośredni wpływ na wysokość podatku należnego.

REKLAMA