REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwrot vat, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiarowa decyzja urzędu skarbowego wyklucza możliwość złożenia korekty VAT

Jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego wynika z decyzji, podatnik nie ma prawa do korygowania deklaracji odnoszącej się do tego samego zobowiązania. Dlatego też nie można korygować miesięcznej deklaracji VAT, jeżeli korekta miałaby się odnosić do miesiąca, który był już przedmiotem obowiązującej decyzji wymiarowej.

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Prowadzenie udanej wymiany wewnątrzwspólnotowej wymaga częstokroć szybkości i elastyczności w dostawach towarów, co czasami stwarza problemy interpretacyjne przepisów podatkowych, które wydają się być zbyt „sztywne” w stosunku do rozwiązań występujących w życiu.

Dwie działalności, jedna deklaracja


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej
i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym dodatkowo rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Czy podatnik w jednej deklaracji może wykazywać pozycje dotyczące obu działalności?

Czy konieczny jest okres trzech miesięcy prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów przez gospodarstwo rolne?


Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) w art. 43 ust. 4 określa, iż jedynie rolnik ryczałtowy, który dotychczas korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy.

REKLAMA

Czy nabywanie wierzytelności to pośrednictwo finansowe


Czy transakcje, mające za przedmiot nabywanie przez Spółkę wierzytelności od banków stanowią usługi pośrednictwa finansowego w rozumieniu poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Jak rozliczyć VAT świadcząc usługi w Norwegii


Prowadzę usługi projektowe na terenie Norwegii, czy mam możliwość rozliczania faktury VAT, skoro kraj ten nie należy do Unii Europejskiej?

Faktury elektroniczne generowane przez SAP spełniają warunki określone w przepisach o VAT

Faktury wystawiane, przesyłane oraz przechowywane z wykorzystaniem oprogramowania SAP R/3 spełniają wymogi zawarte w przepisach prawa i pozostają w zgodzie z zasadami obrotu fakturami wystawionymi w formie elektronicznej.

Zasady obniżania VAT po wystawieniu korekty - nowy etap starego sporu

W dniu 17 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał korzystne dla podatników orzeczenie VAT-owskie dotyczące zasad obniżania podatku po wystawieniu faktury korygującej, która obniża obrót. Rozstrzygnięty spór dotyczył pytania, czy warunkiem obniżenia obrotu i podatku jest otrzymanie od kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

REKLAMA

Kasy fiskalne 2011 - czyli kto utraci zwolnienie

Począwszy od maja 2011 osoby świadczące m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, ochroniarskie, sekretarskie, tłumaczenia oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia będą musiały zacząć używać kas fiskalnych. Kupno kasy czeka również liczne grupy podatników płacących kartę podatkową, które obecnie objęte są zwolnieniem. Dotychczas te kategorie podatników nie miały obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych

Niewątpliwie konsekwencje głośnego wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (sygn. C- 414/07) są na tyle doniosłe, że zmieniają zasady odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu samochodów.

Czy organizator loterii promocyjnej może odliczyć VAT od samochodu - nagrody

Jak ma postąpić firma, która organizuje loterię z samochodem osobowym jako nagrodą. Czy może odliczyć cały VAT naliczony przy nabyciu tego samochodu? Wyrok w tej materii wydał 13 kwietnia 2010 r. WSA w Warszawie.

Jak rozliczyć w VAT prezentacje produktów

Moja firma stale powiększa swój asortyment oferty o dodatkowe produkty. W związku z tym informujemy, zachęcamy kontrahentów do ich nabywania w tym celu organizujemy, prezentacje naszych towarów na targach, wystawach.
Wszystkie powstałe w ten sposób koszty np. wynajęcie stoiska, przejazdy, noclegi, zakup wszelkiego rodzaju artykułów reklamowych prezentowanych podczas targów i wystaw, są potwierdzane fakturami VAT. Czy mogę obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego w związku z powyższymi wydatkami?

Papierowe korekty faktur VAT wystawionych elektronicznie

Dużym udogodnieniem i źródłem oszczędności dla wielu podatników jest możliwość elektronicznego wystawiania i przesyłania kontrahentom faktur VAT. Czasami jednak okazuje się, że przy wprowadzeniu systemu, który odpowiada u nas za wystawianie takich faktur, oszczędziliśmy zbyt bardzo.

Jakie są skutki błędu na fakturze VAT

Prowadząc firmę wypełniamy wiele faktur. Warto wiedzieć co grozi za błąd na fakturze.

Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu

Jak zapewne wielokrotnie przekonało się wielu z nas, prawdziwym jest hasło „życie jest bogatsze od przepisów”, co potwierdza m.in. wydana w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-1067/09/BK z dnia 29 stycznia 2010 r.

Refakturowanie kosztów ubezpieczenia leasingowego - będzie uchwała NSA

Koniec marca 2010 r. przyniósł kilka ważnych decyzji sądowych, które dotyczyły branży leasingowej. W dniu 24 marca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa korzystne wyroki, w których stwierdził, że koszty ubezpieczenia leasingowego mogą być refakturowane na leasingobiorcę przy zastosowaniu zwolnienia w VAT.

Tydzień później tą samą kwestią zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd ten uchylił się od natychmiastowego wydania wyroku; zamiast tego skierował sprawę do składu 7-osobowego, który wyda uchwałę.

Informacje podsumowujące VAT 2010 - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zmiany nie ominęły w 2010 roku informacji podsumowujących. Skrócono okres, za który składana jest informacja podsumowująca oraz termin jej składania. Utrzymano w niektórych przypadkach kwartalnych informacji. Zmian jest więcej. Wynikają z ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
(Dz. U. Nr 195, poz. 1504).

Obowiązki podatników wynikające z nowych zasad ustalania miejsca świadczenia usług

Prezentujemy dalszy ciąg wyjaśnień Ministerstwa Finansów odnośnie nowych zasad ustalania miejsca świadczenia usług dla potrzeb rozliczania VAT. Jak wiadomo ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504) wprowadziła do polskiego prawa przepisy dyrektyw unijnych zmieniające m.in. przepisy regulujące kwestie miejsca świadczenia usług. Przepisy ustawy weszły w życie co do zasady z dniem 1 stycznia 2010 r. Te zmiany istotnie zmieniają obowiązki w VAT podatników dokonujących transakcji z zagranicą.

Sposób na odliczenie VAT od samochodów firmowych

Nad przedsiębiorcami nadal wisi groźba utraty możliwości odliczenia 100% VAT od aut z kratką. Ministerstwo Finansów czeka na zgodę Komisji Europejskiej, by zrównać samochody osobowe i auta z kratkę w zakresie możliwości odliczenia VAT. Zmiany wejdą w życie być może już w połowie 2010 roku. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku aut leasingowanych istnieje możliwość podwójnego odliczenia VAT w wysokości 60%.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT w 2010 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przygotowało opracowanie dotyczące najważniejszych kwestii związanych ze zmianą ustawy o VAT w zakresie miejsca świadczenia usług. Poniżej prezentujemy obszerne fragmenty tego opracowania.

Ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504) wprowadziła do polskiego prawa przepisy dyrektyw unijnych zmieniające m.in. przepisy regulujące kwestie miejsca świadczenia usług. Przepisy ustawy weszły w życie co do zasady z dniem 1 stycznia 2010 r. Wprowadzone zmiany istotnie zmieniają obowiązki w VAT podatników dokonujących transakcji z zagranicą.

Terminy wynikające z przepisów o VAT - część I

Każdy przedsiębiorca musi brać pod uwagę, że podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Przepisy o tym podatku nakładają wiele obowiązków i wyznaczają terminy na ich wykonanie. Dotrzymanie terminów jest nie tylko konieczne z uwagi na przepisy karno-skarbowe, które przewidują karę za ich przekroczenie. Czasem dotrzymanie terminu po prostu się opłaca. Czasem skorzystanie z możliwości przesunięcia terminu się opłaca. Dlatego tak ważna jest znajomość terminów wynikających z ustawy i rozporządzeń dotyczących tego podatku.

Nowe formularze VAT-7, VAT-8, VAT-9M

Od początku 2010 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8. Deklarację VAT-9, zastąpiła nowa deklaracja VAT-9M. Jednak do końca 2010 r. można używać dotychczasowych formularzy.

Zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE przez polskiego podatnika

Od początku 2010 r. obowiązują przepisy dyrektywy 2008/9/WE dnia 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim. Dotyczy to zatem również polskich podatników podatku od towarów i usług, którzy zamierzają ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej (VAT) zapłaconego przy nabyciu towarów i usług w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Prezenty o małej wartości, próbki, materiały reklamowe

Przepis art. 7 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje, że regulacja zrównująca czynności nieodpłatne z odpłatnymi dostawami nie ma zastosowania m.in. do czynności przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Nowe zasady dotyczące składania informacji podsumowującej VAT-UE w 2010 roku

Zmiany dotyczące miejsca świadczenia usług w 2010 roku

Na podstawie ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług od początku 2010 r. wprowadzone zostaje wiele nowych rozwiązań dotyczących przede wszystkim zasad ustalania miejsca świadczenia usług, ale również rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy, importu usług czy uzyskiwania zwrotu VAT przez podmioty zagraniczne.

Ustawa o VAT 2022 Dział IX Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Ustawa o VAT - stan prawny na 1 luty 2022 roku, Dział IX Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe (art. 86- 95)

Sprzedaż wysyłkowa w systemie marży

Mój kolega prowadzi lombard czyli udziela pożyczek pod zastaw różnych „fantów”. Interes idzie nieźle, ale kolega doszedł do wniosku, że jeszcze lepsze efekty można uzyskać jeśli przedmioty nie odebrane z zastawu będą sprzedawane przez Internet. Ponieważ sam sobie z tym nie poradzi, więc zaproponował mi spółkę w całym biznesie. Twierdzi, że nasza spółka powinna utrzymać stosowany przez niego sposób opodatkowania VAT marża i ewidencjonować sprzedaż internetową dopiero po otrzymaniu pieniędzy. Jeśli wszystkim internetowym nabywcom będziemy wystawiali faktury, to nie musimy fiskalizować tej sprzedaży. Nigdy nie byłem podatnikiem VAT więc nie wiem czy to wszystko jest prawidłowe?

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wzrosła stawka VAT na część materiałów budowlanych z 7% na 22 %. Aby złagodzić szok cenowy Polacy mogą ubiegać się o zwrot różnicy w podatku. Zwrot dotyczy jednak tylko udokumentowanych wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe po 30 kwietnia 2004 r. Osoby składające wnioski o zwrot VAT w I kwartale 2015 roku mają niższe limity niż ci, którzy składali wnioski w poprzednim kwartale.

Kasa fiskalna - informacje ogólne

Obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych ciąży, co do zasady, na wszystkich podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Awaria kasy rejestrującej

Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kary rejestrującej.

Odliczenie wydatków na zakup kas fiskalnych

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Kto jest zwolniony ze stosowania kas rejestrujących

Ze zwolnienia podmiotowego korzystają ci podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 000 zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów umożliwiających korzystanie ze zwolnienia wynosi 20 000 zł.

Obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych ciąży, co do zasady, na wszystkich podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Kiedy import towarów jest zwolniony z VAT

Import towarów jest zwolniony z VAT w wielu przypadkach określonych w art. 45 do 82 ustawy o VAT.

Darowizna towaru za granicę

Darowizna jest czynnością opodatkowaną VAT, należy ją w takim przypadku opodatkować stawką podatku jak dla dostawy towaru w kraju, o ile podatnikowi przy nabyciu towarów będących przedmiotem darowizny, służy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Reeksport towarów

Reeksport to inaczej powrotny eksport, czyli wywóz towaru pochodzenia zagranicznego za granicę UE. W transakcjach tych bierze udział najmniej trzech partnerów z różnych krajów: sprzedawca, pośrednik i nabywca. Rozróżnia się reeksport pośredni i bezpośredni.

Eksport pośredni

Eksport pośredni ma miejsce wówczas, gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium wspólnoty w wykonaniu dostawy towarów jest wykonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu.

Eksport bezpośredni

Sytuacja w której eksporter lub podmiot przez niego upoważniony, sam dokonuje wywozu towarów z Polski poza terytorium UE i na niego wystawione są dokumenty eksportowe jako zgłaszającego towar do odprawy celnej - stanowi tzw. eksport bezpośredni.

Z ulgi na złe długi można skorzystać w czasie trwania sporu sądowego

Dłużnik odmówił zapłaty należności z faktury. Uważa bowiem, że wierzyciel źle wykonał usługę lub dostarczył niepełnowartościowy towar. Sprawa trafiła do sądu. Pomimo rozpatrywania sprawy nie tylko można, ale często trzeba skorzystać z ulgi na złe długi. Nie trzeba czekać na wyrok sądu.

Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe

Ulgę na złe długi można zastosować, gdy dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Przepisy są interpretowane w ten sposób, że wymóg ten ma być spełniony na moment dostawy towaru lub świadczenia usług. Natomiast nie musi być spełniony w momencie korzystania z ulgi na złe długi.

Ulga na złe długi a uregulowanie należności

Zbycie należności pozbawia podatnika prawa do skorzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku VAT (tzw. ulga na złe długi). Zbycie wierzytelności oznacza, iż przestała być ona nieściągalna, co oznacza, iż podatnik otrzymał należność wynikającą z danej wierzytelności lub jej część. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy fakturę opłacił nasz dłużnik jak i nabywca wierzytelności.

Podatnik wysyła towar nabywcy

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.

Usługi licencyjne z importu zwiększające wartość celną

Podstawa opodatkowania z tytułu importu usług nie jest ustalana, gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru.

Podstawa opodatkowania w imporcie usług

Podstawą opodatkowania, z tytułu importu usług jest co do zasady kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Wyjątkami są sytuacje, gdy:
- wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub
- wartość usługi - na podstawie odrębnych przepisów - zwiększa wartość celną importowanego towaru albo
- podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Deklaracja VAT-9

Podatnicy podatku od towarów i usług składają deklarację VAT-9, jeżeli są usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na albo pobytu poza terytorium Polski, którzy nie mają obowiązku składać deklaracji VAT-7.

Ulga na złe długi - co zrobić gdy dłużnik nie odbiera korespondencji

Dla skorzystania z ulgi na złe długi nie wystarczy uprawdopodobnić, że należność jest nieściągalna. Przypomnijmy, że jest to sytuacja, kiedy faktura przez 180 dni nie została opłacona. Termin ten liczymy od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Przepisy wymagają również, aby przed korektą VAT z niezapłaconej faktury wierzyciel kolejny raz podjął próbę otrzymania należności.

Co zrobić kiedy zaginął oryginał faktury

Zdarza się nierzadko, że ginie oryginał faktury. Można wtedy wystawić duplikat.  Ale jak i kiedy można rozliczyć VAT na podstawie takiego duplikatu.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Istnieje kilka okoliczności, których zaistnienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Zapoznajmy się z nimi.

Usługobiorca krajowy, jako podatnik w imporcie usług

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez tych podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski.

REKLAMA