REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS i kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek do wynagrodzenia w podstawie wymiaru składek

Pracownicy magazynu mają zawarte umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. Z tytułu tej umowy otrzymują dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Czy od tego dodatku powinniśmy potrącać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Jaki wymiar dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi socjalnemu, który rozwiąże umowę o pracę w trakcie roku

Nasza pracownica jako pracownik socjalny 20 lutego 2009 r. nabyła prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Taki urlop przysługuje raz na 2 lata. Z końcem kwietnia br. pracownicy zakończy się umowa o pracę. Czy w takim przypadku dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje jej w pełnym wymiarze, czy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia?

Czy pracownik zatrudniony u dwóch pracodawców może nabyć dwie odprawy emerytalne

Pracownica pracuje w naszej firmie na 1/2 etatu i na 3/4 etatu u innego pracodawcy. Pracę tę rozpoczęła jeszcze przed podjęciem pracy w naszej firmie. Wkrótce przechodzi na emeryturę. Czy pracownicy zatrudnionej w dwóch firmach należy wypłacić odprawę emerytalną z tytułu każdego stosunku pracy? Jeśli tak, to czy w świadectwie pracy należy zamieścić zapis, że pracownicy wypłacono odprawę emerytalną?

Czy przedsiębiorca na zasiłku opiekuńczym może zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 2 do 6 lutego br. korzystałam z zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w ZUS złożyłam 3 lutego 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie zasiłku opiekuńczego. Czy opłacając składki za luty w marcu, mogę pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy też powinnam poczekać na decyzję ZUS?

REKLAMA

Jaki urlopu wypoczynkowy przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat

Od 1 lutego br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Wcześniej pracował on na 1/2 etatu. W styczniu 2009 r. u swojego dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Była to maksymalna liczba dni urlopu, jaka mu w tym roku przysługiwała ze względu na pracę na pół etatu. U nas pracownik ten pracuje na pełny etat. Czy w naszym zakładzie przysługuje mu jeszcze urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni, ponieważ ma on 6-letni staż urlopowy.

Od jakiej daty zgłosić do ubezpieczeń pracownika zatrudnionego po wznowieniu działalności gospodarczej

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą. We wrześniu złożyłem w gminie informację o zawieszeniu tej działalności, a od 1 października 2008 r. jestem zwolniony z opłacania składek na ZUS. Na początku marca 2009 r. chcę zgłosić w gminie wznowienie działalności. Od kiedy muszę płacić składki na ZUS za siebie, czy dopiero od kwietnia? Jeżeli jednocześnie ze wznowieniem działalności gospodarczej, jeszcze w marcu zatrudnię pracownika, to czy do ubezpieczeń powinienem zgłosić go od 1 kwietnia 2009 r.?

Jak wliczyć wynagrodzenie za zlecenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika

Zawarliśmy z naszym pracownikiem umowę zlecenia na okres od 1 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Pracownik zachorował 16 lutego br. Pierwsze zwolnienie zostało wystawione na okres od 16 do 23 lutego 2009 r., a następne od 24 lutego do 10 marca 2009 r. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Czy od umowy zlecenia lub o dzieło, zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego, trzeba naliczać składki

Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny na okres od 1 lipca 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. W tym czasie wykonywał kontrakt na rzecz innej firmy. Uzyskał od nas zgodę na urlop bezpłatny na ten okres. Teraz okazało się, że zakończył pracę wcześniej, niż było planowane. Chcemy podpisać z nim umowę cywilną - zlecenia lub o dzieło na okres od 1 marca do 30 czerwca 2009 r. Czy w okresie urlopu bezpłatnego od umowy cywilnej musimy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pracownika?

REKLAMA

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu.

Czy dni wolne od pracy w zamian za pracę w soboty i niedziele należy wykazywać w ZUS RSA

Obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy określa 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Soboty i niedziele są dniami wolnymi, a za wykonywanie pracy w te dni pracownicy mają inne dni wolne. Sezonowo duża liczba pracowników wykonuje pracę w soboty i niedziele, a dni wolne odbierają często w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego (np. 6 ostatnich dni okresu rozliczeniowego). Czy dni, które pracownik ma wolne w związku z pracą w sobotę i niedzielę, powinniśmy wykazywać w ZUS RSA? Jeżeli tak, to z jakim kodem? Czy jako przerwę w ubezpieczeniu?

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w porze nocnej w zakładzie budżetowym

Jesteśmy jednostką samorządową. Czy obliczając wynagrodzenie za pracę w porze nocnej powinniśmy wziąć za podstawę wynagrodzenie zasadnicze pracowników, czy wynagrodzenie minimalne? Prosimy o przykładowe obliczenie wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, jeśli godziny nocne wystąpiły w styczniu 2009 r.

Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Płatnego okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie należy wykazywać na formularzu ZUS RSA.

Jak rozliczyć napiwki, gdy pracodawca rozdziela je pomiędzy pracowników

Czy jako pracodawca mam prawo żądać od kelnerów pracujących w mojej restauracji oddania mi napiwków? Chciałbym je rozdzielić po równo na kelnerów i pracowników kuchni, którzy nie mają styczności z klientami. Czy może jest to wynagrodzenie jedynie tych kelnerów, którzy te napiwki dostają? Czy zapis dotyczący rozdzielania napiwków powinienem zawrzeć w regulaminie wynagradzania czy w umowie o pracę?

Od kiedy i w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik zasłabł w pracy i został odwieziony do szpitala. My za ten dzień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie tak jak za cały dzień pracy, mimo że od tego dnia miał zwolnienie lekarskie. Natomiast wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacaliśmy pracownikowi od następnego dnia zwolnienia lekarskiego przez 182 dni. Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe wypłaciliśmy pracownikowi do 31 grudnia 2008 r. Był to jednak 183. dzień ciągłego zwolnienia lekarskiego.

Nowe zasady wynagradzania nauczycieli

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe wskaźniki, które po odniesieniu do kwoty bazowej w danym roku określają wysokość wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Obliczanie współczynnika urlopowego za 2009 r.

Nowy rok kalendarzowy niesie ze sobą obowiązek ustalenia nowego współczynnika do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Kto ponosi koszty przelewu wynagrodzenia pracownika na więcej niż jedno konto

Nasz pracownik prosi o przesłanie jego wynagrodzenia na dwa konta - po połowie na każde z kont. Czy można przekazywać wynagrodzenie pracownika na dwa konta, jeśli złoży stosowne oświadczenie? Jeśli tak, to czy można dodatkowo obciążyć go kosztami poniesionymi w związku z dwoma przelewami?

Na jakie składniki ma wpływ zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

Wyższa pensja minimalna to również wyższe dodatki za pracę w porze nocnej, wyższa minimalna podstawa zasiłków czy też wyższa kwota wolna od potrąceń.

Czy pracownik może mieć za ten sam dzień prawo do wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego

Pracownik 31 października 2008 r. wykonywał pracę przez część dnia, źle się poczuł i poszedł do lekarza, który wystawił mu zwolnienie lekarskie od 31 października do 7 listopada. Czy zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi za 31 października 2008 r.? Jak ustalić w tym przypadku podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, skoro jest to ostatni dzień miesiąca? Czy możliwe jest rozliczenie zasiłku za godziny, w których praca nie była wykonywana?

Czy pracownicy w ciąży, która złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, należy się wyrównanie do dotychczasowej pensji

Jedna z naszych pracownic jest w ciąży. Złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, co oznaczałoby według nas zmniejszenie dotychczasowego wynagrodzenia proporcjonalnie do nowego etatu. Czy należy jej się w tej sytuacji jakieś wyrównanie do dotychczasowej pensji?

Czy dofinansowanie z ZFŚS do kwartalnych karnetów oraz do wypoczynku jest opodatkowane i oskładkowane

W firmie pracownicy osiągający najniższe dochody otrzymują dofinansowanie z ZFŚS na zakup karnetów na zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dofinansowanie do kwartalnego karnetu wynosi 100 zł (50% wartości karnetu). Pracownik, który korzystał z karnetów od początku roku, wykorzystał już 400 zł dofinansowania w 2008 r. Dodatkowo w listopadzie br. był na urlopie wypoczynkowym i wypłaciliśmy mu dofinansowanie wypoczynku w wysokości 300 zł. Jak rozliczyć dofinansowanie do karnetów za IV kwartał oraz dofinansowanie do wypoczynku pod względem podatkowo-składkowym?

Czy zapomoga losowa jest przychodem pracownika, który podlega składkom i podatkowi

Nasza firma ma siedzibę w Częstochowie. W tym roku zaoszczędziliśmy pieniądze i odłożyliśmy jako rezerwę w razie nieprzewidywalnych okoliczności. Przez Częstochowę przeszła fala huraganów. W związku z tym firma postanowiła przekazać środki z rezerwy swoim pracownikom poszkodowanym w huraganie. Czy te środki stanowią przychód pracowników? Czy są oskładkowane i opodatkowane?

W jaki sposób należy ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Nasz pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 3200 zł miesięcznie. W br. otrzymał również premie: w czerwcu 540 zł, we wrześniu 450 zł i w październiku (miesiącu przebywania na urlopie) 500 zł. W październiku br. udzieliliśmy pracownikowi 2 dni urlopu okolicznościowego na własny ślub. Jak ustalić wynagrodzenie za urlop okolicznościowy dla tego pracownika?

Jak święta Bożego Narodzenia wpływają na wymiar czasu pracy w grudniu br.

W tym roku dni świąt Bożego Narodzenia są w tym samym tygodniu. W związku z tym, o ile godzin obniżają one wymiar czasu pracy pracowników? Ile godzin do przepracowania mają pracownicy w grudniu br.?

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 2 tygodnie wypoczynku

Jeden z naszych pracowników studiuje zaocznie. Naukę podjął bez naszego skierowania, nie przysługuje mu więc urlop szkoleniowy. Zajęcia na uczelni ma w weekendy co 2-3 tygodnie. Dlatego pracownik często korzysta z 1 dnia urlopu wypoczynkowego w piątek, żeby dojechać na zajęcia. W związku z tym nie chce korzystać z minimum 14 kolejnych dni wolnych, które powinniśmy mu zapewnić w danym roku kalendarzowym. Czy w takiej sytuacji musimy udzielić pracownikowi części urlopu składającej się jednorazowo z 14 dni wolnego w br., czy też możemy mu udzielić wszystkich 20 dni urlopu po 1 dniu w poszczególne piątki?

Jak rozliczyć składki za osobę, która w tym samym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów

Do 18 września 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na umowę o pracę nakładczą, a od 19 września br. zatrudniamy ją na umowę o pracę (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 02, a wcześniej 02 00 02). Jak mamy sporządzić dokumenty za wrzesień i październik za tę osobę? Wynagrodzenie za wrzesień z umowy o pracę nakładczą (225,60 zł) i z umowy o pracę (338,40 zł) zostanie wypłacone w październiku br.

Jak obniżyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne wyższą od zaliczki na podatek

Od września br. zatrudniliśmy pracownika na 1/3 etatu. Wynagrodzenie miesięczne tej osoby to 780 zł. Przy wyliczeniach składek i podatku wychodzi, że składka zdrowotna jest wyższa od zaliczki. Jak dokonać prawidłowych obliczeń? Czy powinnam obniżyć składkę do kwoty zaliczki? Jak wykazać zmniejszenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w raporcie ZUS RCA?

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika

Sposób dokonania i wysokość potrąceń z wynagrodzenia pracownika zależy od tego, z jakiego tytułu dokonujemy potrącenia, oraz od tego, ile ów pracownik zarabia. Przepisy prawa pracy zawierają szereg warunków i ograniczeń, do jakich musi zastosować się pracodawca dokonujący potrącenia z wynagrodzenia pracownika. Potrącenie dokonane niezgodnie z przepisami narazi pracodawcę na konsekwencje finansowe, a nawet odpowiedzialność sądową. Warto zatem wiedzieć, za co, kiedy i ile możemy z wynagrodzenia pracownika prawidłowo potrącić.

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania nauki jest opodatkowany i oskładkowany

Pracownica naszej firmy zgodnie z regulaminem wynagradzania otrzymuje dofinansowanie studiów zaocznych oraz kursu na przewodnika wycieczek organizowanego przez ośrodek szkolenia. Podjęła ona naukę bez naszego skierowania, ponieważ kierunek studiów i kursu nie ma bezpośredniego związku z działalnością firmy. Czy kwota otrzymanego dofinansowania studiów i kursu będzie dla pracownicy przychodem stanowiącym podstawę składek i podatku?

Czy można wybrać rodzaj rekompensaty za godziny nadliczbowe

Przepracowałam u pracodawcy w ciągu miesiąca 10 godzin nadliczbowych. Jestem zainteresowana odebraniem jednego dnia wolnego, zaś za pozostałe 2 godziny nadliczbowe chciałabym dostać dodatek do wynagrodzenia. Czy takie rozwiązanie jest możliwe.

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia

Pracownikowi jednostki przez pomyłkę wypłacono za wysokie wynagrodzenie za czerwiec 2008 r. (błąd systemu komputerowego naliczania płac). Co zrobić w takiej sytuacji, jak odzyskać te pieniądze, czy można dokonywać potrącenia z wynagrodzenia pracownika?

Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Zatrudniamy pracownicę, która jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Mąż pracownicy jest osobą bezrobotną i właśnie stracił prawo do zasiłku. Czy pracownica powinna zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego w naszej firmie, czy przy swojej rencie?

Jak obliczyć dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia dla osoby pracującej w systemie prowizyjnym

Pracownik pracuje w naszej firmie jako handlowiec od 1 stycznia 2007 r. W sierpniu br. otrzymał w kwotach brutto: wynagrodzenie za pracę na akord - 537,90 zł, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - 221,33 zł, ekwiwalent za urlop - też 221,33 zł, oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe - 96,00 zł. Jaką kwotę trzeba mu jeszcze dopłacić do wynagrodzenia minimalnego za ten miesiąc?

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika tymczasowego

Jestem pracownikiem kadr w agencji pracy tymczasowej i zatrudniam pracowników do pracy u jednego pracodawcy użytkownika. Proszę o wyliczenie wynagrodzenia urlopowego za 2 dni urlopu wykorzystanego w lipcu br. dla jednego z pracowników tymczasowych, który jest zatrudniony od 1 sierpnia 2007 r. ze stawką 8 zł na godz., natomiast od 1 stycznia 2008 r. ze stawką 11 zł na godz. W lipcu 2008 r. pracownik wypracował faktycznie 216 godzin. Ile godzin normatywnego czasu pracy należy brać pod uwagę? Czy do wyliczenia wynagrodzenia za urlop bierzemy pod uwagę jego wynagrodzenie z poprzednich miesięcy pracy? Nie wiem, czy dobrze postąpiłam.

Ewidencja składek ZUS zależy od tego, kto je opłaca

Naliczanie i zapłata składek do ZUS następuje w różnych terminach. Konieczna jest więc ich ewidencja za pośrednictwem konta rozrachunki z ZUS.

Przychód ze stosunku pracy a przychody z innych źródeł

W jakiej pozycji PIT-11 wykazać dochody pracownika ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - czy jako przychody z umowy o pracę, czy jako inne przychody? Pracownica urzędu skarbowego wskazała, że w pozycji „Inne przychody”. Nie zgadzam się do końca z jej zdaniem.

Jak rozliczyć składki za miesiąc, w którym została przekroczona roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Pracownik naszej spółki jest dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy. Poinformował nas, że w okresie od stycznia do lipca br. osiągnął łączne wynagrodzenie w wysokości 75 236,40 zł. W sierpniu otrzyma wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w naszej firmie w wysokości 5500 zł, natomiast w drugiej firmie 5800 zł. Jak rozliczyć składki za ten miesiąc?

Ilu godzinom urlopu wypoczynkowego odpowiadają 4 dni urlopu na żądanie

Nowo przyjmowany pracownik zgodnie z informacją zawartą w świadectwie pracy skorzystał już w tym roku z 3 dni urlopu na żądanie. Jednak zgodnie z treścią tego dokumentu było to aż 36 godzin urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji w naszej firmie przysługuje mu jeszcze 1 dzień urlopu na żądanie?

Na jakich zasadach pracodawca może kontrolować pracowników

Pracodawcy coraz częściej decydują się kontrolować swoich pracowników. Zagadnienia dotyczące zakresu tej kontroli nie zostały uregulowane wprost w przepisach prawa pracy. Dlatego kontrolując pracowników pracodawcy powinni uważać, aby nie naruszać przy tym ich prywatności.

Jak prawidłowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych osobę zameldowaną za granicą

Zamierzamy zatrudnić w spółce obywatela Libanu, który na stałe mieszka w Bejrucie i tam ma miejsce zameldowania. Czy i jak powinniśmy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych w Polsce? Dopełniliśmy wszelkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem. Pracownik nie posiada dowodu osobistego, ale przebywa w Polsce legalnie, ma PESEL, NIP i jest czasowo zameldowany w Warszawie.

Jak obliczyć wynagrodzenie, jeżeli pracownik dostał podwyżkę w połowie miesiąca

Jak mam naliczyć pracownikowi wynagrodzenie za lipiec br., jeżeli od 17 lipca br. dostał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 100 zł? Dotychczas otrzymywał 2600 zł wynagrodzenia zasadniczego, dodatek stażowy w wysokości 10% wynagrodzenia podstawowego oraz za lipiec br. dostał premię uznaniową w wysokości 150 zł.

Czy wypłata wynagrodzenia w zaniżonej wysokości oznacza zaniżenie podstawy wymiaru składek

W raportach za lipiec br. złożonych za dwóch pracowników popełniliśmy błąd w podstawie wymiaru składek. Obaj pracownicy przez część lipca chorowali, a osoba pełniąca zastępstwo w dziale płac źle wyliczyła należne im wynagrodzenie za pracę za ten miesiąc. Podstawa wymiaru składek za lipiec br. została w związku z tym zaniżona, ale różnica nie przekracza 2 zł. Wyrównanie wynagrodzenia za pracę wypłacimy w sierpniu br. Czy powinniśmy skorygować raporty za lipiec, skoro zaniżyliśmy podstawę wymiaru składek o mniej niż 2,20 zł? Czy mamy opłacić składki za lipiec od prawidłowej podstawy wymiaru składek, czy od tej zaniżonej podanej w raportach?

Czy staż absolwencki należy wliczyć do stażu urlopowego

Pracownica ukończyła studia wyższe. Po studiach w 2006 r. była na półrocznym stażu z urzędu pracy. Następnie przez pół roku była zatrudniona na umowę o pracę. Od 1 września 2007 r. podjęła pracę w naszym zakładzie. Wiem, że studia liczone są jako 8 lat pracy oraz do stażu urlopowego wlicza się pół roku z poprzedniej pracy. Pracownicy niedługo minie rok, odkąd pracuje w naszym zakładzie. W sumie będzie więc miała 9,5 roku stażu pracy. Czy odbyty półroczny staż absolwencki należy wliczyć do stażu urlopowego? Kiedy pracownica nabędzie prawo do 26 dni urlopu?

Czy przeliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika, który w trakcie urlopu otrzymał podwyżkę wynagrodzenia

Pracownik pracujący w systemie podstawowym po 8 godzin od poniedziałku do piątku przebywa na urlopie od 28 lipca do 14 sierpnia 2008 r. Część pracowników otrzymała 1 sierpnia podwyżki wynagrodzenia. Pracownik ma wynagrodzenie określone stawką godzinową do 31 lipca 2008 r. - 16 zł, a od 1 sierpnia 21 zł. Czy w sierpniu powinniśmy na nowo obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Czy przeliczać podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego za lipiec? Wynagrodzenie urlopowe za lipiec już wypłaciliśmy pracownikowi, ponieważ termin wypłaty jest u nas do końca miesiąca.

Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe 1,5-roczne dziecko, jeżeli żona jest w szpitalu

Żona naszego pracownika, która opiekuje się 1,5-rocznym dzieckiem, udając się na rutynowe badania do szpitala, została w nim zatrzymana na okres minimum 1 tygodnia. Już pierwszego dnia pobytu okazało się, że za kilka tygodni sytuacja się powtórzy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinien przedstawić?

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia za miesiąc, w którym był przestój

Na początku lipca br. pracownik naszego zakładu nie pracował przez 3 dni (24 godziny) z powodu przestoju, który nastąpił z winy firmy. W tym miesiącu przepracował jednak 4 godziny nadliczbowe, za które przysługuje mu wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50%. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego (3450 zł), dodatku stażowego (250 zł) i stałej miesięcznej premii regulaminowej (120 zł). Jak obliczyć jego wynagrodzenie za lipiec br.?

Czy z wypłaconego pracownikowi dofinansowania z zfśs można dokonywać potrąceń tak jak z wynagrodzenia za pracę

W lipcu br. pracownicy otrzymają z zfśs dofinansowanie do wypoczynku w związku z sezonem urlopowym. Pracownik, który ma komornicze zajęcie alimentacyjne, otrzyma 700 zł dofinansowania. Czy powinniśmy mu wypłacić tę kwotę w całości, potrącić z uwzględnieniem kwot wolnych od potrąceń tak jak przy wynagrodzeniu za pracę, czy w całości potrącić w związku z tytułem wykonawczym?

Wypłata wynagrodzenia z opóźnieniem

W związku z utratą płynności finansowej jednostka wypłaciła wynagrodzenia pracownikom z dwumiesięcznym opóźnieniem (wypłaty za luty i marzec 2008 r. pracownicy otrzymali w kwietniu). Czy należy wypłacić tym osobom odsetki za zwłokę, a jeżeli tak, to jak je naliczyć i zaksięgować? Czy odsetki takie podlegają opodatkowaniu?

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który pracował przed podjęciem studiów licencjackich

Pracownik rozpoczął swoją pierwszą pracę na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu od 3 stycznia 2004 r. Pozostawał w zatrudnieniu do 30 czerwca 2007 r. Od 1 października 2004 r. podjął jednocześnie studia licencjackie. Tytuł licencjata uzyskał 23 czerwca 2007 r. W naszym zakładzie pracuje na pełny etat od 1 lipca 2007 r. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Dodam, że przed rozpoczęciem pierwszej pracy pracownik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące.

REKLAMA