REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

7 dni dodatkowego urlopu dla pracowników od 26 kwietnia 2023 r. Zmiany w kodeksie pracy

W dniu 26 kwietnia 2023 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Pracy związane z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wdrażające tzw. dyrektywę work-life balance. Nowelizacja kodeksu pracy z 9 marca 2023 r. (Dz. U. z 4 kwietnia 2023 r. poz. 641) daje pracownikom nawet 7 dodatkowych dni wolnego, wydłużony zostanie urlop rodzicielski, pojawi się też wiele innych przepisów zabezpieczających pracownika. 

Wyższe wynagrodzenia młodocianych w czasie nauki zawodu od 1 września 2023 r.

Rada Ministrów przygotowuje rozporządzenie, które ma na celu podwyższenie wynagrodzenia przysługującego młodocianym w okresie nauki zawodu. Założenia tego projektu zostały opublikowane 21 kwietnia 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. O ile wzrosną wynagrodzenia młodocianych?

Nowe prawa dla rodziców od 26 kwietnia 2023 r. – zasiłki, urlopy, elastyczna organizacja i ochrona pracy

W dniu 26 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie ustawa zmieniająca Kodeks Pracy, która nada szereg nowych uprawnień pracownikom będącym rodzicami małych dzieci. Nowe przepisy oznaczają nie tylko zmiany w wysokości wypłacanych świadczeń i zwiększenie ochrony rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, lecz również wpłyną na bardziej aktywną partycypację drugiego z rodziców w wychowaniu dziecka. Komentuje dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Wybory 2023 a podatki. Jaki system podatkowy wybierzemy na kolejne 4 lata?

Podstawowymi celami polityki podatkowej lat 2024-2027 powinny być: 

  • stabilizacja przepisów prawa,
  • przewidywalność planowanych zmian, w tym zwłaszcza poprzez długie okresy vacatio legis,
  • profesjonalizm i dobra wiara przy tworzeniu prawa. 

System podatkowy tworzony w tym duchu będzie zarówno efektywny fiskalnie jak i w miarę przyjazny dla uczciwych obywateli, czyli podatników. W końcu to oni płacą podatki i należy wreszcie obdarzyć ich zaufaniem i szacunkiem – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Czy poniesienie wydatku za podatnika przez osobę trzecią jest dla tego podatnika przychodem?

Czy jeżeli osoba trzecia zapłaci za podatnika podatek, składkę, czy poniesie inny wydatek (np. zaliczony do kosztów podatkowych), to podatnik ma przychód podlegający opodatkowaniu? Wyjaśnia prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych a pandemia COVID-19 – uchwała NSA

Czy w okresie pandemii COVID-19  bieg terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych został zawieszony? Na to pytanie odpowiedział 27 marca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w składzie 7 sędziów.

Polskie służby skarbowe ćwiczą strzelanie

W komunikacie z 24 kwietnia 2023 r. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie poinformowała o specjalistycznym szkoleniu strzeleckim instruktorów wyszkolenia strzeleckiego IAS w Szczecinie z instruktorami Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów, Grupy Zabezpieczenia Działań IAS w Białymstoku oraz IAS w Lublinie, które odbyło się na początku kwietnia br. 

Jak urząd skarbowy wybiera podatników do kontroli podatkowej? Kontrola krzyżowa, kontrola "na własne życzenie" i inne powody

Co sprawia, że urząd skarbowy kontroluje danego podatnika? Czym kieruje się fiskus wybierając podatników do kontroli podatkowej? Jak minimalizować ryzyko kontroli? Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

REKLAMA

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Czym jest freelancing? Jest to forma zarobkowania bez przywiązania do jednego pracodawcy, jednak nie oznacza to, że wszystkie osoby pracujące w tym modelu prowadzą swoje działania w ten sam sposób. Różnice widoczne są chociażby w sposobie rozliczania podatku dochodowego. W jaki sposób rozliczyć PIT, jeśli jesteśmy wolnym strzelcem?

Ubezpieczenie chorobowe a umowa zlecenia - zasady. Własny pracownik, student, emeryt, kilka umów zlecenia

Jakie są zasady podlegania ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku wykonywania umowy zlecenia? Co w przypadku, gdy zleceniobiorca ma kilka zleceń?

Zmiany w systemie SENT - zboża, jaja, mięso i produkty pszczele

21 kwietnia 2023 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Systemem SENT został objęty przewóz zboża, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich.

Fundacja rodzinna a zachowek. Czy jest się czego bać?

Do wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej (22 maja 2023 r.) został niecały miesiąc. Wokół ustawy i instytucji fundacji rodzinnej narosło sporo mitów. Niektórzy wskazują na krzywdzącą rolę fundacji rodzinnej w kontekście uprawnień wynikających ze spadkobrania w związku ze zmiana w zakresie zachowku. Czy to prawda?

Czym jest fundacja rodzinna? Czy służy do unikania opodatkowania? Czym różni się od spółki z o.o.?

Czym jest fundacja rodzinna? Czy fundacja rodzinna jest wehikułem do unikania opodatkowania? Czy jest najlepszą formą prowadzenia działalności gospodarczej? Po co mi fundacja rodzinna skoro mam już spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Wyjaśniamy najczęstsze mity narosłe wokół fundacji rodzinnej.

Pożyczki i poręczenia a ceny transferowe – na co uważać?

Na sposób ustalania obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych (TP) wpływa wiele czynników: specyfika przepisów z tego obszaru, orzecznictwo sądów administracyjnych, interpretacje indywidualne organów podatkowych, rekomendacje tzw. Forum Cen Transferowych oraz dokumenty Ministerstwa Finansów, takie jak pytania i odpowiedzi w sprawie formularza TPR czy odpowiedzi na interpelacje poselskie. Ponadto dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza może znacząco wpłynąć na rynkowy charakter transakcji, i to już po ustaleniu obowiązków oraz statusu posiadanych analiz porównawczych. Wszystkie te problemy są szczególnie widoczne w przypadku takich transakcji finansowych jak pożyczki i poręczenia.

Nowelizacja ustawy VAT. Slim VAT 3. Co się zmienia?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy VAT zmieniającą wiele przepisów. Dotyczy m.in. podwyższenia limitu sprzedaży dla małego podatnika do 2 mln euro oraz likwidacji tzw. podatku od zrzutek

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 - 2 zł zwrotu za 1 litr oleju napędowego

21 kwietnia 2023 r. Rada Ministrów postanowiła, że w drugim okresie składania przez rolników wniosków o zwrot podatku, tj. od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r., zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wyniesie 2 zł. 

Przechodzenie UE do gospodarki neutralnej klimatycznie - skutki dla pracowników. Kto poniesie największe koszty i ciężary transformacji?

Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia w ramach sprawiedliwej transformacji (tzw. Just Transition) omawiają eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wzrost płac (ponad 12% r/r) niższy niż inflacja

W Polsce wynagrodzenia rosną w tempie powyżej 12 proc., ale nadal wolniej niż inflacja. Ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez co najmniej pół roku – ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do danych GUS z 21 kwietnia 2023 r.

Mój Prąd 5.0. 2023 – jak przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie?

Jak złożyć wniosek w piątej edycji programu Mój Prąd 5.0. w 2023 roku? Jakie dokumenty trzeba przygotować? Jak można skorygować złożony wniosek? Wnioski można składać od 22 kwietnia 2023 r.

Darowizny weselne i zbiórki charytatywne. Co zmieniają nowe przepisy podatkowe?

Kwoty darowizn i spadków wolne od podatku znacząco wzrosną od 1 lipca 2023 r. Z powodu zamieszania legislacyjnego tego samego dnia nowe przepisy dotyczące darowizn od wielu osób zostaną od razu zastąpione kolejnymi regulacjami, które znoszą limit podatkowy dla zbiórek. Jakie będą więc ostateczne kwoty? 

Mój Prąd 5.0. - 2023. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła? Wnioski od 22 kwietnia

W sobotę 22 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00 uruchomiony został piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd” (PPMP5) - poinformowały Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła można uzyskać?

Majówka 2023. Ile zapłacisz za nocleg nad morzem i w górach?

Majówka w 2023 roku - o ile zechcemy ją spędzić poza domem i nie na własnej działce - będzie sporo droższa niż przed rokiem. Same tylko stawki za noclegi są przeciętnie o 20% wyższe niż przed rokiem. Tym niemniej w popularnych miejscowościach turystycznych urlopowiczów nie zabraknie – tak przynajmniej sugerują dane na temat obłożenia hoteli. 

Dzień Ziemi przez pryzmat ubezpieczeń środowiskowych

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. To dobra okazja, by wskazać na korzyści z ubezpieczeń środowiskowych, które mogą w pokryć w szczególności koszty działań zapobiegawczych, remediacji, czy obrony prawnej.

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego od 2024 roku – projekt ustawy. Ile wyniesie zwaloryzowany zasiłek?

Wprowadzenie waloryzacji zasiłku pogrzebowego na zasadach, na jakich są waloryzowane m. in. renty i emerytury, zakłada projekt ustawy przygotowany przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP. Waloryzacja zasiłku pogrzebowego ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

Zwolnienie z VAT i cła towarów dla uchodźców wojennych z Ukrainy i osób dotkniętych tą wojną

Komisja Europejska zwolniła z VAT i ceł towary przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy i dla osób dotkniętych tą wojną. Te zwolnienia obowiązują w całym 2023 roku w 10 państwach UE (w tym w Polsce).

Kontrola dowodu księgowego, dekretacja i księgowanie. O czym trzeba pamiętać?

Na czym polega kontrola dowodu księgowego? Jakie są rodzaje tej kontroli? Czym jest i jak powinna przebiegać dekretacja dowodu księgowego?

Najem prywatny i wynajem w działalności gospodarczej w 2023 roku – rozliczenia podatkowe, amortyzacja

Na czym polegają rozliczenia podatkowe i amortyzacja w przypadku najmu mieszkań w 2023 roku (zarówno w przypadku najmu prywatnego jak i najmu w działalności gospodarczej)? 

Wynajem mieszkań 2023 - opłacalność spadnie. Dlaczego? O ile spadną czynsze?

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w 2023 roku? Dlaczego w bieżącym roku opłacalność wynajmu mieszkań spadnie? O ile spadną czynsze?

Czy można odliczyć ulgę prorodzinną wychowując dzieci małżonka?

Jestem w związku małżeńskim od grudnia 2019 r. Prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe i mamy wspólność majątkową. Żona z poprzedniego małżeństwa ma dwoje dzieci. Dzieci wychowuję z małżonką, ale ich nie adoptowałem. Ich ojciec biologiczny nie został pozbawiony praw rodzicielskich. Małżonka za 2022 r. nie uzyskała żadnych dochodów. Czy przysługuje mi ulga prorodzinna z tytułu wychowywania dzieci żony?

Ostatni moment na rozliczenie z fiskusem. Przedsiębiorcy nie mają łatwo. Dlaczego?

Zmiana skali podatkowej, nowe ulgi, modyfikacja rozliczania składek zdrowotnych… To tylko namiastka zmian, przed jakimi stali polscy przedsiębiorcy w ostatnim czasie. Teraz kiedy termin rozliczeń z fiskusem zbliża się wielkimi krokami, wielu właścicieli firm nadal poszukuje optymalizacji podatkowej. Czy możliwości aktualnego systemu podatkowego pozwolą im zamortyzować podatek dochodowy za 2022 rok, czy będą utrudnieniem?

Tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę będzie wznowiony 21 kwietnia o północy

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy (m.in. zboża) zostanie wznowiony 21 kwietnia o północy, czyli w nocy z czwartku na piątek - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii przekazanej PAP. Trwają prace nad nowelizacją odpowiedniego rozporządzenia.

Kto musi dopłacić podatek PIT w 2023 roku?

W 2023 roku 1,2 mln osób będzie musiało dopłacić brakujący podatek do zeznania PIT. W sumie będzie to kwota 7 mld zł. Średnio na każdego dopłacającego podatnika to prawie 6 tys. zł (5833 zł). Dla wielu osób znalezienie takiej kwoty to spory kłopot. W takiej sytuacji możliwe jest wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) przyspieszenie przelewów od kontrahentów.

Jak rozliczyć składki zdrowotne za ryczałtowca za 2022 r. 13 przykładów [Infor]

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przewozy zbóż, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich będą objęte systemem SENT

Przywozy do Polski zbóż, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich albo przewozy przez terytorium Polski (tranzyt) tych towarów zostaną objęte systemem SENT. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów- opublikowanego 19 kwietnia 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Mały podatnik VAT – zmiana limitu na 2 mln euro

Mały podatnik VAT może rozliczać się kwartalnie zamiast miesięcznie oraz stosować metodę kasową rozliczeń. W połowie kwietnia sejm przegłosował podwyższenie limitu obrotów dla małego podatnika VAT z 1,2 mln euro do 2 mln euro rocznie. Ustawa trafi do senatu.

Wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn od lipca 2023 r.

Sejm znowelizował 14 kwietnia 2023 r. ustawę o podatku od spadków i darowizn. Zwiększone zostały kwoty wolne w tym podatku. Zmieniła się również treść przepisów dot. zwolnienia z tego podatku najbliższej rodziny.

Ukąszenie kleszcza w pracy. Wypadek przy pracy czy choroba zawodowa (np. borelioza)? Konieczne powiadomienie pracodawcy

Czy pracownik może liczyć na uznanie ukąszenie przez kleszcza w pracy za wypadek przy pracy? Jeżeli pracownik ugryziony przez kleszcza zachoruje np. na boreliozę czy kleszczowe zapaleniu mózgu, to czy ta choroba może zostać uznana za chorobę zawodową? Czy trzeba powiadomić pracodawcę o ukąszeniu kleszcza?

KAS: Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy nie dotyczy podróżnych

Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśniła, że wprowadzony rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych, nie dotyczy produktów przywożonych przez podróżnych na własne potrzeby. Ilość takich produktów nie może jednak wskazywać na ich przywóz w celach handlowych.

SLIM VAT 3 i ustawa uszczelniająca VAT w sektorze e-commerce przyjęte przez Sejm. Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów informuje, że uchwalony przez Sejm 14 kwietnia 2023 r. pakiet SLIM VAT 3 to kolejny pakiet rozwiązań mający na celu ułatwienie w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Pakiet realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Natomiast uchwalona tego samego dnia ustawa uszczelniająca VAT w sektorze e-commerce obejmuje m.in. raportowanie płatności transgranicznych, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 płatności na rzecz tego samego odbiorcy.

Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł

Termin złożenia deklaracji podatkowej dla większości Polaków upływa w 2023 roku 2 maja. Wielu podatnikó już się rozliczyło. Tych, którzy ze skarbówką nie rozliczą się w terminie, czekają konsekwencje, np. odsetki za zwłokę. Zamiast płacić kary lepiej skorzystać z ulg i odliczeń – w tym roku jest ich ponad 25. Do rozliczeń zachęcają też miasta, które walczą o podatników, oferując wiele zniżek oraz profitów i to nie byle jakich. W niektórych regionach można wygrać samochód, mieszkanie czy 100 000 tys. zł. 

Czy raportowanie MDR ma sens w Polsce?

Raportowanie MDR dotyczy w dużej mierze transakcji, które przedsiębiorcy są zobligowani raportować w inny sposób – np. za pomocą formularzy JPK czy TRR. Organy podatkowe wiedzą więc o ich istnieniu. Czy zatem raportowanie MDR ma sens?

Wniosek o stały etat po 6 miesiącach pracy i inne nowe uprawnienia pracowników stabilizujące zatrudnienie

Wdrażając (od 26 kwietnia 2023 r.) przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy mogą zmienić swoją politykę i dążyć do korzystania z pozapracowniczych form zatrudnienia, np. na kontraktach b2b. Nowe przepisy to także kolejne obciążenie dla działów kadr i płac - pisze dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Korzystniej było kupić mieszkanie niż wynajmować. Różnica nawet 42 tysiące rocznie

Przez ostatnich kilkanaście lat zakup mieszkania na kredyt opłacał się bardziej niż jego najem. Różnica w kosztach jest wręcz zaskakująco wysoka. Majątek właściciela rósł bowiem przeciętnie aż o 42 tysiące złotych rocznie w porównaniu do majątku kogoś kto wybrał najem. Tak wynika z szacunków przygotowanych przez HRE Investment Trust.

Wydatki na prezenty dla kontrahentów a koszty uzyskania przychodów

Czy wydatki na prezenty dla kontrahentów mogą być zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2023 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.103.2023.2.KW.

Fiskus wykrywa coraz mniej „lewych” faktur. Dlaczego?

Organy podatkowe w Polsce (urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe) wykrywają coraz mniej fikcyjnych ("lewych") faktur. Dlaczego tak się dzieje?

Imprezy firmowe – co z podatkiem VAT?

Wyjazdy integracyjne, bale karnawałowe, książki o samorozwoju… to tylko niektóre z form nagradzania pracowników. Takie wydatki nie pozostają bez konsekwencji dla finansów firmy. NSA dokonał niedawno kluczowej interpretacji przepisów dotyczących podatku VAT.

Rata kredytu hipotecznego i zdolność kredytowa 2023 – połowa kwietnia

W kwietniu 2023 r. kolejny miesiąc z rzędu rośnie zdolność kredytowa Polaków w zakresie kredytów hipotecznych. W ciągu miesiąca kwota, którą możemy pożyczyć na zakup mieszkania, zwiększyła się aż o 80 tys. złotych. W ten sposób zdolność kredytowa wzrosła o ponad 50% w porównaniu do "dołka" w 2022 roku.  

Handel internetowy w Polsce zmienia się - nowy obowiązek raportowania sprzedawców i opodatkowanie

Od 1 maja 2023 r. na portale e-commerce takie jak Allegro, OLX czy Vinted, zostanie nałożony nowy obowiązek raportowania wykazu sprzedawców. Zmiany w handlu internetowym obejmą także opodatkowanie niektórych transakcji dotyczących przedmiotów używanych.

Stawki podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego - zmiany od 2024 roku

Minister Finansów będzie musiał publikować na swojej stronie internetowej przed końcem roku informacje o stawkach podatku od nieruchomości obowiązujących we wszystkich gminach w Polsce w kolejnym roku. Dotyczyć to będzie także publikacji obniżonych cen skupu żyta i obniżonych cen sprzedaży drewna określonych uchwałą rady w poszczególnych gminach, które to dane są podstawą do określenia wymiaru podatku rolnego i podatku leśnego w tych gminach.

ZUS o deklaracjach PIT - 13. i 14. emerytura, składka zdrowotna, stawka podatku, małoletni uprawnieni do renty rodzinnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z 17 kwietnia 2023 r. udzielił wyjaśnień odnośnie deklaracji PIT za 2022 rok.

REKLAMA