REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek od grilla, basenu i cienia. Oto niecodzienne europejskie daniny!

W Polsce bardzo popularne stało się urządzanie grilla. Jednak w innych krajach nie jest to takie proste. Obywatele niektórych europejskich państw muszą płacić podatki za korzystanie z grilla, posiadanie basenu czy nawet zasłanianie słońca.

Problemy z programem Płatnik (ZUS DRA, ZUS ZUA) - ZUS wyjaśnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił wyjaśnień odnośnie problemów w trakcie obsługi dokumentów w programie Płatnik dotyczących:
- wysłania deklaracji dla płatników wyrejestrowanych z ubezpieczeń,
- braku możliwości przetworzenia kolejnego dokumentu ZUS ZUA z kodem 05xx,
- sporządzenia dokumentu ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za miesiąc kwiecień 2023 roku dla planików składek, którzy zakończyli działalność w grudniu 2022 roku.

Nadpłata i niedopłata podatku PIT - co warto wiedzieć?

Wielu podatników mogło skończyć rok z nadpłatą podatku PIT, w związku ze zmianami Polskiego Ładu. Mogły też pojawić się przypadki, że podatnik otrzymał większy zwrot niż mu się faktycznie należy.

2 maja 2023 r. - ostatni dzień na złożenie PIT-a

Ministerstwo Finansów przypomina, że 2 maja 2023 r. mija termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2022 r.  Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej.

REKLAMA

Fundusze Europejskie 2023 - konkursy i nabory wniosków trwające w maju

Co proponują Fundusze Europejskie w maju 2023 r.? Oferta obejmuje łącznie 75 konkursów: 20 z programów krajowych, 35 z programów regionalnych oraz 20 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.  

Stan zagrożenia epidemicznego będzie odwołany od 1 lipca 2023 r.

Stanu zagrożenia epidemicznego obowiązujący w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 będzie odwołany 1 lipca 2023 r.. Tak zakłada projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który opublikowano 2 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Ojciec chrzestny" sztucznej inteligencji: internet może zostać zalany przez fałszywe grafiki, nagrania i teksty

Komisja Europejska: decyzja o wprowadzeniu środków zapobiegawczych odnośnie produktów rolnych z Ukrainy wejdzie w życie 2 maja 2023 r. po południu

Decyzja dotycząca wprowadzenia przez Unię Europejską środków zapobiegawczych w sprawie produktów rolnych z Ukrainy wejdzie w życie we wtorek po południu - przekazała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer.

REKLAMA

Ceny zbóż w Polsce – koniec kwietnia, początek maja 2023. Pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak

Ile kosztują zboża w Polsce pod koniec kwietnia i na początku maja 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? Jak informuje 2 maja 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze - w ostatnich dniach ceny zbóż oferowane przez przetwórców i firmy skupowe osłabły. Notowane spadki cen zbóż na giełdzie paryskiej oraz umacniający się złoty do głównych walut przekładają się na korektę cen zbóż oferowanych przez eksporterów z dostawą do portów i tym samym wywierają presję na ceny ziarna na rynku wewnętrznym.

Co oszust może zrobić z Twoim numerem telefonu czy adresem e-mail?

Przekazanie niepowołanej osobie (wyłudzenie, wyciek) naszego numeru telefonu czy adresu e-mail jest tak samo groźne, jak numer PESEL w rękach oszusta. Przestępcy (np. hakerzy) potrafią te informacje wykorzystać tak, że sami im podamy swoje najbardziej wrażliwe dane, a w konsekwencji stracimy pieniądze. Podszyją się pod instytucję lub firmę, z usług której korzystamy i w dobrej wierze przekażemy im dane, które wykorzystają do wyłudzeń. Przykładowo numer PESEL powszechnie stosowany jako sposób autoryzacji. Według CERT Polska liczba przypadków phishingu w 2022 roku wyniosła prawie 40 tys., czyli o 36 proc. więcej niż rok wcześniej.

Klient zapłacił kartą za fakturę z oznaczeniem "mechanizm podzielonej płatności". Czy sprzedawcy grożą sankcje?

Klient zapłacił kartą za fakturę. Na fakturze jest zawarta informacja o obowiązkowym MPP. Czy jako sprzedawca możemy ponieść jakieś konsekwencje za przyjęcie takiej płatności?

Brak zgody kontrahenta na otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF - skutki

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zdecydowałem, że będę wystawiał faktury ustrukturyzowane. Jeden z kontrahentów nie wyraził jednak zgody na otrzymywanie tego typu faktur. Czy w związku z tym muszę zrezygnować z wystawiania faktur ustrukturyzowanych dla tego kontrahenta i wystawiać normalne faktury?

Działalność gospodarcza małoletniego – zmiany od 1 października 2024 r.

Od października 2024 roku zmienią się zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletnich. Zmiany w tym zakresie zajdą w Kodeksie cywilnym, Kodeksie postępowania cywilnego, Prawie przedsiębiorców oraz w ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Jedziesz na majówkę, na urlop? Gdzie zapłacisz za autostradę w systemie e-TOLL?

Ministerstwo Finansów przypomina, że na płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica) obowiązuje system e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony) oraz motocykli mogą opłacić przejazd kupując e-bilet autostradowy, bez rejestracji w e-TOLL i przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.

Czy zleceniobiorca powinien otrzymać zasiłek chorobowy za nieobecność z powodu choroby?

Zatrudniamy osobę na podstawie umowy zlecenia. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w formie stawki godzinowej. Obowiązkowo podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, a dobrowolnie płaci składkę chorobową. W dniach 20-22 lutego 2023 r. zleceniobiorca przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie świadczył usługi, jednakże w ciągu całego miesiąca zleceniobiorca wykonał usługę zgodnie z umową. Czy zleceniobiorca powinien mieć wypłacony zasiłek chorobowy za 20-22 lutego 2023 r.?

Zasiłek macierzyński po zmianach od 26 kwietnia 2023 r. Ile wynosi?

Ile wynosi zasiłek macierzyński po wejściu w życie od 26 kwietnia 2023 r. nowych przepisów kodeksu pracy?

Egzekwowanie odpowiedzialności za szkody w środowisku. Co może pokryć ubezpieczenie środowiskowe?

W Polsce świadomość przedsiębiorców na temat możliwości spowodowania szkód w środowisku wskutek prowadzenia działalności nie zawsze jest wysoka. Jednak to właśnie skuteczna egzekucja odpowiedzialności za tego typu sytuacje sprawia, że świadomość rośnie. Jeśli ryzyko zapłacenia za wyrządzone szkody staje się realne, to i świadomość ekologiczna nagle się zwiększa. Rośnie też potrzeba ubezpieczenia się na wypadek sytuacji, za które możemy stać się odpowiedzialni w przyszłości.

Zmiany w programie Płatnik - wdrożenie nowej metryki 28 kwietnia 2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 28 kwietnia 2023 r. wieczorem nastąpi wdrożenie nowej metryki dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej w 2023 roku do 22 maja. Uwaga! Są nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA

Zakład Ubezpieczeń społecznych informuje, że do 22 maja 2023 r. część osób prowadzących pozarolniczą działalność musi złożyć dokumenty ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2023 r., uwzględniając w nich roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. ZUS przypomina, że obowiązują już nowe wzory ww. dokumentów rozliczeniowych.

Dane GUS o inflacji w kwietniu. Co już wiemy?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły rdr o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Szef KAS: transport zboża z Ukrainy wracającego do Polski z innego kraju UE możemy jedynie cofać

Transport zboża z Ukrainy, wracającego do Polski z innego kraju UE, możemy jedynie cofać. Rozważamy, czy nie powinno tutaj dojść do zmiany przepisów - powiedział PAP wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

Dalsze trwanie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce – skutki prawne

W Polsce nadal jest formalnie utrzymywany stan zagrożenia epidemicznego. Jakie skutki prawne powoduje utrzymywanie tego stanu?

Zwrot towaru a podatek VAT. Co trzeba zrobić? Jak rozliczyć?

Przedsiębiorca dokonując sprzedaży towarów musi liczyć się z możliwością ich zwrotu przez kontrahenta, np. na podstawie przepisów o rękojmi lub na podstawie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Jak w takiej sytuacji trzeba rozliczyć VAT? 

Umowa depozytu nieprawidłowego - kiedy podlega opodatkowaniu PCC?

Umowa depozytu nieprawidłowego podlega opodatkowaniu, ale przy spełnieniu określonych warunków przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z tego podatku. Czym jest umowa depozytu nieprawidłowego, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z zwolnienia z PCC?

Najem prywatny mieszkania a podatki - VAT, kasa fiskalna, ryczałt

Od maja 2023 r. będę wynajmowała prywatnie dwa należące do mnie mieszkania na cele mieszkaniowe innych osób fizycznych. Nie prowadzę innej działalności. Jak mam rozliczyć VAT i podatek dochodowy z tego tytułu? Czy muszę stosować kasę fiskalną? 

Dochody z zagranicy a rozliczenie PIT. Kiedy i jak to zrobić? Czy zawsze trzeba składać deklarację w Polsce?

Rozliczenie w Polsce przychodów (dochodów) uzyskanych za granicą może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody unikania podwójnego opodatkowania będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów międzynarodowych oraz krajowych. Ale nie zawsze konieczne będzie złożenie deklaracji podatkowej w Polsce.

Import zboża do Polski i tranzyt przez Polskę – procedury celne

Na mocy ostatniego rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zakazano przywozu z Ukrainy do Polski większości ukraińskich artykułów rolno-spożywczych, w tym również zboża. Wiadomo jednak, że Ukraina negocjuje zniesienie tych ograniczeń. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej, jak wygląda procedura importu i tranzytu ukraińskiego zboża w naszym kraju. 

PIT za 2022 rok można złożyć tylko do 2 maja. Od 3 do 10 maja automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów przypomina, że zeznania podatkowe PIT za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja 2023 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,5 mln deklaracji. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

Czy roboty zastąpią murarzy i tynkarzy? Takie roboty już istnieją także w Polsce!

Na rynku pracy brakuje pracowników budowlanych w tym murarzy i tynkarzy. Odpowiedzią na te braki może być m.in. robotyzacja i automatyzacja tych prac. Przykładem takich rozwiązań jest Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST) stworzony przez jedną z polskich firm. 

ZUS o polskiej emeryturze dla obywatela Ukrainy

Obywatele Ukrainy, tak samo jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zmiany w wystawianiu faktur od 1 września 2023 r. - faktury zaliczkowe i korygujące

Ministerstwo Finansów w dniu 15 marca 2023 r. opublikowało, po konsultacjach publicznych, kolejną wersję projektu ustawy, który ma przede wszystkim wprowadzić obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) od 1 lipca 2024 r. Przy okazji ustawodawca postanowił wprowadzić wcześniej, bo od 1 września 2023 r., drobne zmiany dotyczące wystawiania faktur zaliczkowych i korygujących.

Zwolnienie z cła i VAT towarów dla Ukraińców - dla kogo, kody dokumentów w zgłoszeniach celnych

W dniu 17 kwietnia 2023 r. Komisja Europejska zwolniła z VAT i ceł towary przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy i dla osób dotkniętych tą wojną. Te zwolnienia obowiązują w całym 2023 roku w 10 państwach UE, także w Polsce. Kto może skorzystać z tych zwolnień? Jakie kody, których dokumentów trzeba stosować w zgłoszeniach celnych składanych do systemu AIS/IMPORT przy sprowadzaniu z zagranicy tych towarów? Wyjaśnia Departament Ceł Ministerstwa Finansów.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - (kwiecień/maj). Tabela

W kwietniu 2023 r. nastąpiło dalsze pogorszenie oprocentowania bankowych depozytów (lokat terminowych i kont oszczędnościowych). Część banków zdecydowała się na zmniejszenie oprocentowania lub zaostrzenie dodatkowych warunków skorzystania z promocyjnych depozytów. Tylko jeden bank wyszedł z propozycją lepszą niż przed miesiącem, ale niestety tylko do 1500 klientów. 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Co przedsiębiorcy muszą zrobić do 22 maja?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy w 2023 r. po raz pierwszy mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dowiedzą się także, czy przysługuje im zwrot składki zdrowotnej lub trzeba uregulować należności względem ZUS. Płatnicy muszą przekazać niezbędny dokument do 22 maja.

Ceny transferowe najczęstszym obszarem kontroli podatkowych

Ceny transferowe są obecnie najczęstszym obszarem kontroli podatkowych. Najmocniej weryfikowane są transakcje zawarte z podmiotami powiązanymi posiadającymi siedziby w tzw. rajach podatkowych, a także wewnątrzgrupowe, dotyczące usług niematerialnych, szczególnie o niskiej wartości dodanej. 

Sprzedaż nieruchomości zabudowanych a opodatkowanie VAT

Sprzedaż nieruchomości zabudowanych to okazja do popełnienia wielu błędów w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Podatnicy przyjmują, że np. skoro nabyli nieruchomość z podatkiem VAT, to także jej sprzedaż muszą opodatkować tym podatkiem. Niestety w tym przypadku nie ma tak prostej zasady. 

Majówka bez PIT-ów: Przedsiębiorcy mają tylko kilka dni na złożenie deklaracji, w 2024 roku dostępna będzie platforma e-PIT

Majówka bez PIT-ów. Przedsiębiorcy mają tylko kilka dni na złożenie deklaracji. W 2024 roku dostępna będzie platforma e-PIT.

Analitycy finansowi, controllerzy i księgowi mogą łatwo zmienić pracę. Jak ich zatrzymać w firmie?

Ponad połowa specjalistów ds. finansów w firmach może rozważać zmianę pracy w celu rozwoju kariery – dowodzi nowe badanie. Według raportu opublikowanego przez AICPA & CIMA we współpracy z PwC, rośnie presja na zatrzymanie pracowników działów finansowych.

Księgowe rozróżnienie pochodzenia towarów w magazynie - zasady zarządzania magazynami z materiałami różnego pochodzenia

Ustalanie pochodzenia towarów wymaga precyzyjnego określenia, jakie surowce zostały wykorzystane do wytworzenia produktu gotowego oraz jakiego były pochodzenia. Często występują sytuacje, gdy ustalenie tego jest bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Dzieje się tak np. wtedy, gdy towar na magazynie o tych samych parametrach produkcyjnych, ale innym kraju pochodzenia, jest składowany pod jednym magazynowym indeksem. 

7 dni dodatkowego urlopu dla pracowników od 26 kwietnia 2023 r. Zmiany w kodeksie pracy

W dniu 26 kwietnia 2023 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Pracy związane z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wdrażające tzw. dyrektywę work-life balance. Nowelizacja kodeksu pracy z 9 marca 2023 r. (Dz. U. z 4 kwietnia 2023 r. poz. 641) daje pracownikom nawet 7 dodatkowych dni wolnego, wydłużony zostanie urlop rodzicielski, pojawi się też wiele innych przepisów zabezpieczających pracownika. 

Wyższe wynagrodzenia młodocianych w czasie nauki zawodu od 1 września 2023 r.

Rada Ministrów przygotowuje rozporządzenie, które ma na celu podwyższenie wynagrodzenia przysługującego młodocianym w okresie nauki zawodu. Założenia tego projektu zostały opublikowane 21 kwietnia 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. O ile wzrosną wynagrodzenia młodocianych?

Nowe prawa dla rodziców od 26 kwietnia 2023 r. – zasiłki, urlopy, elastyczna organizacja i ochrona pracy

W dniu 26 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie ustawa zmieniająca Kodeks Pracy, która nada szereg nowych uprawnień pracownikom będącym rodzicami małych dzieci. Nowe przepisy oznaczają nie tylko zmiany w wysokości wypłacanych świadczeń i zwiększenie ochrony rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, lecz również wpłyną na bardziej aktywną partycypację drugiego z rodziców w wychowaniu dziecka. Komentuje dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Wybory 2023 a podatki. Jaki system podatkowy wybierzemy na kolejne 4 lata?

Podstawowymi celami polityki podatkowej lat 2024-2027 powinny być: 

  • stabilizacja przepisów prawa,
  • przewidywalność planowanych zmian, w tym zwłaszcza poprzez długie okresy vacatio legis,
  • profesjonalizm i dobra wiara przy tworzeniu prawa. 

System podatkowy tworzony w tym duchu będzie zarówno efektywny fiskalnie jak i w miarę przyjazny dla uczciwych obywateli, czyli podatników. W końcu to oni płacą podatki i należy wreszcie obdarzyć ich zaufaniem i szacunkiem – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Czy poniesienie wydatku za podatnika przez osobę trzecią jest dla tego podatnika przychodem?

Czy jeżeli osoba trzecia zapłaci za podatnika podatek, składkę, czy poniesie inny wydatek (np. zaliczony do kosztów podatkowych), to podatnik ma przychód podlegający opodatkowaniu? Wyjaśnia prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych a pandemia COVID-19 – uchwała NSA

Czy w okresie pandemii COVID-19  bieg terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych został zawieszony? Na to pytanie odpowiedział 27 marca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w składzie 7 sędziów.

Polskie służby skarbowe ćwiczą strzelanie

W komunikacie z 24 kwietnia 2023 r. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie poinformowała o specjalistycznym szkoleniu strzeleckim instruktorów wyszkolenia strzeleckiego IAS w Szczecinie z instruktorami Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów, Grupy Zabezpieczenia Działań IAS w Białymstoku oraz IAS w Lublinie, które odbyło się na początku kwietnia br. 

Jak urząd skarbowy wybiera podatników do kontroli podatkowej? Kontrola krzyżowa, kontrola "na własne życzenie" i inne powody

Co sprawia, że urząd skarbowy kontroluje danego podatnika? Czym kieruje się fiskus wybierając podatników do kontroli podatkowej? Jak minimalizować ryzyko kontroli? Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Czym jest freelancing? Jest to forma zarobkowania bez przywiązania do jednego pracodawcy, jednak nie oznacza to, że wszystkie osoby pracujące w tym modelu prowadzą swoje działania w ten sam sposób. Różnice widoczne są chociażby w sposobie rozliczania podatku dochodowego. W jaki sposób rozliczyć PIT, jeśli jesteśmy wolnym strzelcem?

Ubezpieczenie chorobowe a umowa zlecenia - zasady. Własny pracownik, student, emeryt, kilka umów zlecenia

Jakie są zasady podlegania ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku wykonywania umowy zlecenia? Co w przypadku, gdy zleceniobiorca ma kilka zleceń?

Zmiany w systemie SENT - zboża, jaja, mięso i produkty pszczele

21 kwietnia 2023 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Systemem SENT został objęty przewóz zboża, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich.

REKLAMA