REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zapraszamy na konferencję Knowledge Management

W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie doba jest zbyt krótka, bardzo ważna jest optymalizacja naszego cennego czasu... Zadajmy sobie ważne pytanie! Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. przestają obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Obecnie nie jest już możliwe zachowanie status quo – tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. Jeśli polski rząd nie uzyska zgody na wprowadzenie nowych ograniczeń i nie zdąży ich wprowadzić do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką.

Unia Europejska zmieni systemy podatkowe

Zdaniem Unii Europejskiej systemy podatkowe nie są dostosowane do nowoczesnej gospodarki - chodzi przede wszytkim o opodatkowanie różnych dziedzin cyfrowej gospodarki. W związku z tym Komisja Europejska powołuje specjalną grupę ekspercką, która ma wskazać te dziedziny cyfrowej gospodarki, które należałoby opodatkować.

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie na żądanie? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.

REKLAMA

Deklaracja VAT - jeden wzór w całej UE

Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem legislacyjnym przewidującym jeden wzór deklaracji VAT w całej UE i jednolity zestaw wymogów dla przedsiębiorstw w zakresie wypełniania deklaracji VAT w każdym państwie członkowskim. Ma być jedynie 5 obowiązkowych rubryk ale państwa członkowskie mogą starać się o wprowadzenie dodatkowych - maksymalnie 26 rubryk.

Zwierzęta pracujące - ujęcie księgowe i podatkowe

Wykorzystanie zwierząt w działalności gospodarczej jest powszechne i dotyczy wielu gatunków. Obok kontrowersji ekologiczno-moralnych czasem też pojawiają się kontrowersje natury ewidencyjno-podatkowej. Dotyczy to szczególnie zwierząt typowo domowych – przede wszystkim psów, kotów, a także zwierząt ozdobnych i gatunków egzotycznych.

Spółki komandytowo-akcyjne podatnikami CIT od 2014 r.

Projekt zmian w przepisach o podatkach dochodowych, nad którym obecnie pracuje Sejm, zakłada nałożenie na spółki komandytowo-akcyjne podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Jakie świadczenia pozapłacowe chcieliby otrzymywać pracownicy

Przedstawiamy raport dotyczący pozapłacowych świadczeń pracowniczych, z którego wynika, że najpopularniejszym benefitem oferowanym przez pracodawców są szkolenia i kursy zawodowe. Natomiast najbardziej pożądanym przez pracowników świadczeniem dodatkowym jest prywatna opieka zdrowotna. Raport przygotowany został przez Sedlak & Sedlak.

REKLAMA

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Prezentujemy raport dotyczący wynagrodzeń członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2012 r. Jak wynika z raportu prezesi, wiceprezesi, członkowie zarządu oraz prokurenci, którzy przepracowali cały ubiegły rok w spółkach notowanych na GPW zarobili 518,9 tys. PLN. W porównaniu do roku poprzedniego wynagrodzenia menedżerów nieznacznie wzrosły. Raport przeprowadzony został przez Sedlak & Sedlak.

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany od 16 października 2013 r.

Od 16 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z postępowaniem scaleniowym, podmiotami, na wniosek których postępowanie scaleniowe ma zostać wszczęte oraz udziału tych podmiotów w kosztach tego postępowania.

Co powinien zawierać paragon fiskalny

Określenia stosowane na paragonach fiskalnych muszą być jednoznaczne. Nie należy stosować nazw grup produktów, ale ogólne, czyli np. zamiast warzywa/owoce trzeba podać – pomidory, jabłka.

Użyczony lub wynajęty samochód w firmie. Jak rozliczyć?

Samochód może być źródłem kosztów w większości firm, dlatego warto wiedzieć, że pod tym względem jest kilka możliwości. Jedną z nich jest użytkowanie do celów firmowych samochodu, którego właścicielem nie jest przedsiębiorca, czyli użyczonego lub wynajętego. Jak w takiej sytuacji rozliczać koszty samochodu?

Umowy podatkowe z Guernsey

Polska podpisała umowę z Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, a także umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym.

OECD i G20 przeciwko optymalizacji podatkowej

OECD i G20 otworzyło wspólny front przeciwko optymalizacji podatkowej. Wyrazem tego jest m.in. przyjęcie na szycie G20 w Moskwie projektu dotyczącego zapobiegania obniżaniu podstawy opodatkowania oraz transferowi zysków międzynarodowych przedsiębiorców (BEPS). Zaostrzenie polityki antyoptymalizacyjnej dokonuje się także w ramach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce.

Jak odliczyć VAT od szkoleń

Firma może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup płatnych szkoleń dla pracowników. Przy odliczeniu VAT nie ma znaczenia, ile różnych usług obejmuje szkolenie, ponieważ dla celów podatkowych usługi te mogą zostać uznane za kompleksowe.

Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych 2014

Doradcy podatkowi wybiorą delegatów na IV Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. Już niebawem doradcy podatkowi wybiorą nowe organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), które będą kierować pracą samorządu zawodowego przez kolejne cztery lata. Wybór dokonany zostanie podczas IV Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, zaplanowanego na 10-12 stycznia 2014 r. Wezmą w nim udział delegaci wyłonieni przez walne zgromadzenia 16 regionalnych oddziałów KIDP.

Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Z którego dnia należy zastosować kurs euro przy wystawianiu faktury za wykonanie usługi rozładunku – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury czy wykonanie usługi?

Bezpłatne warsztaty dla młodych przedsiębiorców

Już pod koniec października, w Centrum Konferencyjnym OSiR w Warszawie, odbędą się bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców. Słuchacze otrzymają szereg użytecznych i praktycznych informacji na temat prowadzenia firmy, księgowości, czy działań marketingowych. Zapisy już trwają. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Rozliczenie majątkowe osób pozostających w konkubinacie

W polskim systemie prawnym pojęcie konkubinat nie występuje. Jak więc dokonać rozliczenia pomiędzy konkubentami, którzy w trakcie trwania związku nabyli wspólnie przedmioty majątkowe, np. kupili dom lub samochód?

Kiedy zawrzeć umowę z biegłym rewidentem

Sprawozdanie finansowe za 2013 r. będzie po raz pierwszy w naszej spółce objęte obowiązkowym badaniem przez biegłego rewidenta. Do kiedy powinno się podpisać umowę z biegłym rewidentem? Czy istnieje spis dokumentów, o które biegły rewident będzie prosił podczas badania sprawozdania?

Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC) - opodatkowanie CIT i PIT

Ministerstwo Finansów nadal prowadzi prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o PIT i ustawy o CIT przewidującym opodatkowanie dochodów kontrolowanych przez polskich podatników spółek zagranicznych (CFC – Controlled Foreign Coroprations).

Zastosowanie art. 15 Kodeksu Spółek Handlowych - komentarz do wyroku SN

Przedstawaimy analizę zastosowania art. 15 Kodeksu Spółek Handlowych w kontekście wyroku Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 69/10), który niejako wywraca do góry nogami interpretację tego przepisu wynikającą z jego literalnego brzmienia.

Ryczałt ewidencjonowany - stawki i podatnicy

Nie przy każdej działalności handlowej, wytwórczej lub usługowej można wybrać opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Przepisy przewidują pewne ograniczenia

Przetargi publiczne a zmowy cenowe

Największym problemem przeprowadzanych w Polsce przetargów publicznych są zmowy cenowe - tak wynika z raportu „Public Procurement: costs we pay for corruption”, który został przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.

Odliczenie VAT od samochodów w 2014 r.

W 2014 r. rząd zamierza wprowadzić rozwiązania ograniczające możliwości odliczania VAT od samochodów. Ograniczenia dotyczyłyby prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów oraz paliwa.

Kwartalne rozliczenie VAT w 2014 r.

Zasadą jest, że VAT rozliczamy za okresy miesięczne. Można jednak zmienić ten podstawowy okres rozliczeniowy, przyjmując kwartalną metodę rozliczania VAT. Mamy też wybór co do sposobu kwartalnego rozliczenia. Dlatego przedstawiamy krok po kroku, jak wybrać kwartalne rozliczenie.

VAT 2014 - moment powstania obowiązku podatkowego

Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w ustawie o VAT. Najważniejsza zmiana dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Stawka VAT na dostawę urządzeń mobilnych

Jedynie dostawa jednostek stacjonarnych komputerów do szkół objęta jest 0% VAT, natomiast w przypadku komputerowych urządzeń mobilnych nadal obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 23%.

Raport: Wynagrodzenia w Warszawie

Przedstawiamy podsumowanie raportu dotyczącego wynagrodzeń w Warszawie w 2012 r. W 2012 r. 44,5% osób pracujących w Warszawie przyznało, że ich wynagrodzenia nie zmieniło się w stosunku do ubiegłego roku. Wynagrodzenia 41,3% mieszkańców Warszawy wzrosły, a tylko 11,7% zmalały – tak wynika z raportu przygotowanego przez Sedlak & Sedlak.

Zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Od 10 października 2013 r. obowiązuje nowe roporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.

Przekroczenie kwoty 5 059 560 zł przychodów netto w roku 2013 oznacza konieczność przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2014 r.

Stawki dopłat bezpośrednich za 2013 r.

Znane już są stawki płatności bezpośrednich za 2013 r. Dopłaty będą przeliczane według kursu 4,2288 zł za euro. Oznacza to, że dopłaty bezpośrednie za rok 2013 będą wyższe niż w roku ubiegłym o 0,125 zł.

Jak uzyskać umorzenie zaległych składek ZUS

Umorzenie zaległych składek ZUS, o które można się starać od 15 stycznia 2013 r., podlega określonym zasadom. Są kwestie, które budzą pewne wątpliwości. Jakiego rodzaju składki ZUS mogą zostać umorzone? Co z nieuregulowanymi składkami pracowniczymi, których abolicja nie obejmuje, ale ulegają przedawnieniu?

Sprzedaż maszyn rolniczych a VAT

Niewątpliwą korzyścią bycia rolnikiem – czynnym podatnikiem podatku VAT jest prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy transakcji zakupu maszyn i urządzeń rolniczych.

Limity podatkowe na 2014 rok

W oparciu o kursy euro na dzień 1 października i na 30 września 2013 r. ustala się wiele limitów podatkowych istotnych dla prowadzących działalność gospodarczą.

Cena znacznie odbiegająca od wartości rynkowej w CIT

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Zagraniczne spółki kontrolowane - zmiany w CIT w 2014 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić przepisy regulujące opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych. Jeśli odpowiednie zmiany do ustaw o podatkach dochodowych (PIT, CIT) zostaną przyjęte, nowe regulacje zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2014 r.

Spółki komandytowe nie będą objęte CIT

Spółki komandytowe nie będą jednak podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - taką decyzję podjęli posłowie Komisji Finansów Publicznych, pracujący nad zmianami do ustaw o podatkach dochodowych. CIT zapłacą tylko spółki komandytowo-akcyjne.

Faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

Czy jest dopuszczalne wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki? Niektórzy kontrahenci wpłacają zaliczki dopiero po otrzymaniu dokumentu powiadamiającego o wysokości zaliczki. Dotychczas w takich przypadkach wystawialiśmy faktury pro forma, ale zastanawiamy się nad wystawianiem „zwykłych” faktur zaliczkowych.

Usługi płatnicze - zmiany od 7 października 2013 r.

7 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego. Zmiany obejmują również zasady tworzenia, organizacji i działalności instytucji pieniądza elektronicznego oraz nadzoru nad tymi instytucjami.

Obowiązki podatkowe po zakończeniu działalności sezonowej

Firmy, które przestają funkcjonować np. w związku z końcem okresowego popytu na ich usługi, nie muszą dalej płacić zaliczek podatkowych ani składać deklaracji VAT. Muszą jednak pamiętać o kilku formalnościach

Elastyczna organizacja czasu pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o związkach zawodowych. Zmiany wprowadzają szereg przepisów, które umożliwiają bardziej elastyczną organizację czasu pracy w zakładach pracy. Nowe regulacje dają pracodawcom możliwość dostosowywania czasu pracy pracowników do rzeczywistego zapotrzebowania na pracę.

Ulgi i zwolnienia podatkowe dla nowych firm 2013 / 2014

Zaliczka na PIT do zapłaty raz na kwartał. Zapłata VAT dopiero po otrzymaniu wynagrodzenia od kontrahenta. Nie tylko z takich przywilejów podatkowych mogą korzystać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność. Jednak odroczenia płatności, a nawet zwolnienia podatkowe nie zawsze są dla przedsiębiorców opłacalne.

Odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur - ulga na złe długi

Dość często zdarza się, że przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT nie otrzymuje zapłaty od swojego kontrahenta pomimo wykonanej usługi czy dostarczonego towaru. A podatek VAT musi zapłacić. W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. ulgi za złe długi.

Kontrola podatkowa - prawa i obowiązki podatnika

Zarówno kontrolowanemu podatnikowi, jak i organowi kontrolującemu przysługują w trakcie kontroli podatkowej określone przepisami Ordynacji podatkowej prawa i obowiązki. O ile jednak kontrolowanemu wolno robić wszystko, co nie jest zastrzeżone przepisami prawa, o tyle kontrolujący ma prawo jedynie do działań wyraźnie określonych w tych przepisach. Warto zatem wiedzieć, na co możemy pozwolić sobie, a także kontrolującemu w trakcie kontroli podatkowej.

Nowa umowa podatkowa z USA w 2014 r.

Według ekspertów istnieją nikłe szanse, że do 2014 r. uda się ratyfikować nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie dopiero w 2015 r. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że obecnie obowiązująca umowa (przyjęta w 1974 r.) jest już mocno przestarzała.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji pieniężnych

Dochody uzyskane z inwestycji pieniężnych, czyli np. z lokowania kapitału w akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne podlega 19-proc. PIT. Ulga obejmuje oszczędzanie na kontach emerytalnych i w formie ubezpieczeń na życie

Jakie dowody można przedstawić w postępowaniu podatkowym

W postępowaniu podatkowym podatnik ma prawo dołączyć do akt urzędowych zaświadczenia, deklaracje oraz faktury. Ma również możliwość wnioskować o przesłuchanie świadków. Jednak to urząd zdecyduje, czy weźmie to pod uwagę.

Wydatki przed założeniem firmy. Czy i kiedy można je rozliczyć w kosztach?

Zakupy dokonane przed założeniem działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą one jednak mieć związek z przyszłą działalnością oraz zostać faktycznie poniesione, na co trzeba posiadać dowody – zazwyczaj faktury. Na podobnej zasadzie istnieje niekiedy możliwość odliczenia VAT-u z faktur wystawionych przed rozpoczęciem działalności.

Status małego podatnika w 2014 r.

W 2014 r. status małego podatnika będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2013 r. kwoty 5 068 000 zł. Natomiast limit jednorazowej amortyzacji w roku 2013 wynosi 211 000 zł.

REKLAMA