REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak długo należy przechowywać kopie dokumentów przekazanych do ZUS

Od początku tego roku kopie dokumentów rozliczeniowych przekazanych do ZUS trzeba przechowywać przez 5 lat. Jednak w praktyce lepiej jest stosować znacznie dłuższy okres przechowywania dokumentów.

Pożyczyłeś pieniądze swojej spółce? W myśl PCC zmieniłeś umowę

W realiach biznesowych nic nie jest stałe. Zmiany formy działalności gospodarczej są dość częstym zjawiskiem. Dlatego też przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że opodatkowaniu z tytułu czynności prawnych podlega nie tylko zawiązanie umowy spółki, ale także niektóre jej zmiany, a te wcale nie muszą wiązać się z faktyczną zmianą zapisów umowy.

W 2014 roku możliwy podatek od działalności rolniczej

Rolnicy od 2014 roku mogliby płacić podatek dochodowy od działalności rolniczej - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski. Sposób opodatkowania zależałby od wysokości dochodów osiąganych przez gospodarstwa.

Projekt zmian w ulgach podatkowych

Projekt przewidujący zapowiedziane przez premiera zmiany w ulgach podatkowych jest gotowy, ale ostateczna decyzja odnośnie szczegółów zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

REKLAMA

Składka rentowa wzrasta o 2 proc.

W dniu 1 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Celem nowelizacji jest realizacja postulatu przedstawionego w exposé Prezesa Rady Ministrów, tj. obniżenie deficytu budżetowego państwa. Nowelizacja podniosła stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe (w części finansowanej przez jej płatników) o 2 punkty procentowe.

VAT na żywność do naprawy

Firmy coraz głośniej krytykują obecny system podatku VAT na żywność. Liczą na gruntowne zmiany.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia w lutym

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasad udzielania ulg i umorzeń, podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgłoszeń do ubezpieczenia, zmian w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek.

Podatek od środków transportowych 2014 - deklaracja DT-1 i pierwsza rata do 17 lutego

Do 15 lutego (w 2014 roku wyjątkowo jest na to czas do 17 lutego, bo 15 lutego wypada w tym roku w sobotę) trzeba złożyć deklarację na podatek od środków transportowych (DT-1) za bieżący rok (dotyczy to pojazdów zarejestrowanych lub nabytych przed tym dniem) oraz zapłacić co najmniej pierwszą ratę tego podatku. Druga rata jest płatna do 15 września.

REKLAMA

DT-1 - jak wypełnić deklarację na podatek od środków transportowych

Formularz deklaracji DT-1 i załącznika do niej DT-1/A na 2013 rok (ten sam co obowiązywał w 2012 roku) został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz. U. z 2011 r. - Nr 293, poz. 1731).

Wchodzi w życie ustawa o składkach zdrowotnych rolników

Od 1 lutego wchodzi w życie ustawa o składkach zdrowotnych rolników za 2012 r., ale rolnicy pierwsze opłaty wniosą po 1 kwietnia, wcześniej składkę opłaci za nich budżet.

W styczniu podatnicy złożyli ponad milion e-deklaracji

W styczniu 2012 r. podatnicy złożyli przez internet ponad milion elektronicznych deklaracji, czyli o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Tegoroczny styczeń jest pod tym względem rekordowy.

Prawne podsumowanie stycznia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w styczniu 2012 r.

Składki zdrowotne rolników

Zgodnie z zapowiedziami rządowymi rolnicy zostaną objęci podatkiem dochodowym od 2014 roku, a do tego czasu obciążeni zostaną składką zdrowotną w wysokości uzależnionej od wielkości gospodarstwa. Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. ma wejść w życie już z dniem 1 lutego br.

MF czeka na uchwałę NSA w sprawie opodatkowania garaży

Ministerstwo Finansów nie wie, według jakiej stawki podatku od nieruchomości powinny być opodatkowane garaże, na które założono odrębną księgę wieczystą, dlatego czeka na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie - przyznał wiceminister finansów.

Przedsiębiorcy będą płacić wyższe składki rentowe

1 lutego 2012 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższająca o 2 pkt proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców.

Elektroniczne PIT-y za 2011 r. - łatwiej składać zeznania

Złożenie deklaracji podatkowych e-PIT za rok 2011 będzie prostsze i szybsze. Podatnicy będą mogli wypełnić e-PIT w programie komputerowym, a następnie za pośrednictwem Internetu wysłać go bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

MF: raczej nierealne, by podatek od kopalin wszedł w życie 1 marca 2012 r.

Jest raczej nierealne, by ustawa o podatku od kopalin zaczęła obowiązywać od 1 marca 2012 r. - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jego zdaniem na razie nie wiadomo, od kiedy dokładnie podatek zacznie być opłacany.

Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Wśród zwolnień z podatku akcyzowego od wyrobów węglowych istnieje jedno, które sprawia bardzo dużo kłopotów w identyfikacji podmiotów uprawnionych do korzystania z niego. Zwolnienie to zawarto w art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym i dotyczy ono podmiotów gospodarczych, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Sposoby nabycia prawa własności (część II)

W pierwszej części publikacji dotyczącej sposobów nabycia prawa własności z dnia 16 stycznia 2012 roku, przedstawiliśmy umowne przeniesienie własności. Poniższa publikacja zostanie poświęcona innym sposobom nabycia prawa własności, takim jak: zasiedzenie, zawłaszczenie i znalezienie rzeczy.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca

Co należy zrobić w przypadku, gdy cudzoziemiec po uzyskaniu zezwolenia na pracę nie podjął zatrudnienia w podmiocie, który wnioskował o wydanie zezwolenia?

Przedsiębiorcy postulują zmiany w prawie zamówień publicznych

PKPP Lewiatan proponuje, żeby w nowelizacji prawa zamówień publicznych uwzględnić m.in. zmianę zasad dotyczących wykluczania wykonawców z przetargów publicznych, ograniczyć sankcję polegającą na zatrzymywaniu wadium oraz ułatwić dostęp do sądów.

Podatek katastralny w Polsce – na razie nie jest planowany

Minister Finansów uspokaja (ostatni raz w przesłanej do naszej redakcji informacji z 16 czerwca 2015 r.), że aktualnie nie ma planów wprowadzenia podatku katastralnego. Jednak od 2009 roku istnieje w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii Zespół do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. A stworzenie ZSIN, to warunek konieczny (choć jeszcze nie wystarczający) dla wprowadzenia podatku katastralnego.

CIT-6R i inne obowiązki podatników i płatników CIT do końca stycznia

Do 31 stycznia podatnicy i płatnicy CIT powinni złożyć do urzędów skarbowych następujące deklaracje roczne zryczałtowanego podatku dochodowego za 2011 r.: CIT-6AR, CIT-6R, CIT-9R, CIT-10Z, CIT-11R.

Szczególne zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Od 28 stycznia 2012 r. obowiązuje rozporządzenie określające szczególne zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, w tym zakres informacji wykazywanych w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego.

Czy nadzwyczajne straty w towarach handlowych można zawsze zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dnia 8 sierpnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (sygn. ITPB1/415-525/11/PSZ).

PIT-8AR - złóż w urzędzie skarbowym do końca stycznia

Deklarację PIT-8AR składają płatnicy, którzy pobrali zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Część podatników musi rozliczyć swoje PIT-y do końca stycznia

Podatnicy płacący zryczałtowany podatek od działalności gospodarczej, uzyskujący przychody z najmu, podnajmu lub dzierżawy, mają do końca stycznia czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Resort finansów przypomina, że PIT-28 mogą złożyć przez internet.

Do 31 stycznia złóż PIT-4R

Deklarację PIT-4R pracodawcy są zobowiązani złożyć do ostatniego dnia stycznia. Deklaracja ta dotyczy zaliczek na podatek dochodowy, pobranych od pracownika w poprzednim roku podatkowym.

Zwrot VAT siłom zbrojnym

Od 27 stycznia 2012 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwrotu VAT siłom zbrojnym.

Dochody z pracy w Estonii – rozliczenie PIT

Polak pracujący w Estonii może rozliczyć uzyskane tam w zeszłym roku dochody albo w Estonii albo w Polsce – w zależności od tego którego kraju jest rezydentem podatkowym. Pierwszym krokiem będzie więc ustalenie rezydencji podatkowej danej osoby.

Pracownik, który nie korzysta z usługi przewozowej oferowanej przez pracodawcę - nie płaci PIT

Sama możliwość skorzystania z usługi przewozowej nie powoduje powstania przychodu po stronie pracowników – powstaje on dopiero w momencie otrzymania świadczenia.Powyższe wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 stycznia 2012 r., III SA/Wa 2967/11.

Jaki wpływ na wymiar PCC ma opinia biegłego?

Opinia biegłego odnośnie wartości przedmiotu sprzedaży może zweryfikować podstawę opodatkowania PCC (czyli cenę sprzedaży wskazaną w umowie). Co robić, kiedy opinia biegłego jest nietrafna i zawyża podstawę opodatkowania? Wydaje się, że podatnik może taką opinię podważyć, ale wymaga to nieco innych środków niż te, które zostały wybrane w przedstawionym sporze.

Wycofanie środka trwałego z ewidencji i przekazanie go na cele prywatne – skutki w PIT

Prowadząc działalność gospodarczą w postaci spółki jawnej, jej wspólnicy mają możliwość wycofania z niej określonych środków trwałych. To, czy czynność ta będzie opodatkowana, zależy od kilku warunków.

Kiedy można odliczyć, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, kwoty rachunków wystawionych przez klinikę?

Po spełnieniu określonych warunków, istnieje możliwość odliczenia od dochodu (w ramach ulgi rehabilitacyjnej) wydatków, jakie pacjent ponosi w związku z korzystaniem z danych usług kliniki. Dotyczy to zabiegów, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jaka stawka VAT dla badań okulistycznych wymaganych przy uzyskiwaniu prawa jazdy?

Zakład Opieki Zdrowotnej realizuje cele i zadania zgodnie ze statutem w zakresie ochrony zdrowia oraz wykonuje świadczenia medyczne na podstawie zawartych umów z NFZ. Ponadto wykonuje badania laboratoryjne tj badanie okulistyczne przeprowadzone w celu wydania zaświadczenia na prawo jazdy. To, czy i jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana ta usługa, zależy przede wszystkim od tego, czy służy ona ochronie zdrowia.

Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Wspólnicy mogą, w ramach umowy spółki partnerskiej, określić w jakim stopniu będą uczestniczyć w zyskach i stratach spółki. Problem może dotyczyć tego, jak te ustalenia przełożą się na ich obowiązki podatkowe.

Czasowe zaprzestanie używania środka trwałego nie przerywa amortyzacji

Przepisów o wyłączeniu z amortyzacji na skutek zaprzestania działalności nie stosuje się do przypadku czasowego wyłączenia środka trwałego z uwagi na jego uszkodzenie. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 20 października 2011 r., sygn. akt II FSK 725/10.

Wprowadzenie podatku od kopalin przyniesie szkody gospodarce

Wprowadzenie podatku od niektórych kopalin przyniesie ogromną szkodę polskiej gospodarce, jego efektem będzie obniżenie rangi KGHM na rynku światowym oraz utrata wielu miejsc pracy na Dolnym Śląsku - uważają politycy klubu Solidarna Polska.

Umowa zlecenie a umowa o dzieło - czym się różnią?

Świadczenie pracy, obok zatrudnienia na podstawie stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, może mieć miejsce także na podstawie stosunków cywilnoprawnych, w tym w ramach tych najpopularniejszych to jest umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi umowami?

Wyższa składka rentowa od 1 lutego 2012 r.

Od 1 lutego 2012 r. do 8% wzrośnie stopa procentowa składki na ubezpieczenia rentowe. Dodatkowe 2% składki będą finansować płatnicy składek, czyli przedsiębiorcy.

Deklaracje składane przez producentów wyrobów winiarskich

Minister Rolnictwa określił nowe wzory formularzy deklaracji składanych przez producentów wyrobów winiarskich oraz innych przedsiębiorców zajmujących się wyrobem, rozlewem oraz wprowadzeniem do obrotu tych wyrobów.

Czy trzeba poinformować o planowanej kontroli skarbowej?

Organy podatkowe przeprowadzają kontrolę podatkową w celu sprawdzenia, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Organy te –co do zasady- zawiadamiają kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jednak istnieją sytuacje, kiedy mogą odstąpić od tego obowiązku.

W jaki sposób wykonywane są kary orzeczonych za wykroczenia i przestępstwa skarbowe - część 2

Regulacje dotyczące wykonywania kar orzeczonych za przestępstwa i wykroczenia skarbowe znajdują się w ustawie z 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawie z 6 czerwca 1997 r. kodeks karny wykonawczy (kkw).

W jaki sposób wykonywane są kary orzeczone za wykroczenia i przestępstwa skarbowe - część 1

Kary orzeczone za popełnione przestępstwo lub wykroczenie skarbowe wykonywane są według zasad określonych kodeksem karnym skarbowym. Ustawodawca dopuszcza możliwość ich modyfikacji. Poniżej zostały przedstawione podstawowe zasady ich realizacji.

Czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze podlega opodatkowaniu VAT?

To, czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze będzie czynnością, od której należy odprowadzić podatek VAT, zależy od zaistnienia określonych warunków. Podstawowe znaczenie ma to, czy osoba dokonująca sprzedaży działa jako handlowiec lub usługodawca.

Sprzedaż nieruchomości przez komornika - płatnika podatku VAT – moment powstania obowiązku podatkowego

Zgodnie z art. 18 ustawy o VAT komornik, który dokonuje czynności egzekucyjnych wobec podatnika VAT, jest płatnikiem tego podatku. Rzecz jasna ma to miejsce w przypadku sprzedaży majątku przejętego w drodze egzekucji. Jednak podatek VAT nie może być uznany za należność, którą uwzględnia się w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji jako przypadającą wierzycielowi egzekwującemu lub innemu uczestnikowi podziału. Bowiem Skarb Państwa, będący wierzycielem tej należności, nigdy nie jest wierzycielem egzekwującym w danym postępowaniu egzekucyjnym.

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu.

Działalność rolnicza nie jest rozliczana w PIT-28

Osoby prowadzące działalność rolniczą nie płacą z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych według zasad ogólnych. Wyłączenie to obowiązuje także w stosunku do podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulotki i broszury informacyjno-reklamowe to nie towar – ich bezpłatne przekazanie nie podlega VAT

Bezpłatne przekazanie ulotek czy broszur w celach informacyjno-reklamowych, które ma na celu zachęcenie potencjalnych nabywców do korzystania z towarów bądź usług świadczonych przez podmiot gospodarczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Materiały informacyjne takie jak ulotki nie stanowią bowiem towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Obrót poza ewidencją – program komputerowy jako źródło dowodu

Podatnik VAT, który zdecyduje się na nieewidencjonowanie całości obrotu zapłaci mniejszy podatek ale złamie prawo. Takie postępowanie może wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Ustawa o podatku od towarów i usług nie pozostawia wątpliwości – co do zasady powinien być ewidencjonowany cały obrót. Tylko w takim przypadku możliwe się stanie opłacenie podatku w należnej wysokości.

REKLAMA