REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Błędny wynik za ubiegłe lata należy skorygować

Korektę wyniku za lata ubiegłe, która dotyczy błędu podstawowego, wykazuje się w bilansie w pozycji: zysk (strata) z lat ubiegłych.

Jak jest skonstruowany rachunek przepływów pieniężnych

Sporządziłam po raz pierwszy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią i zmiana gotówki nie zgadza mi się o ponad 30 000 zł. Co zrobiłam źle? Jaki jest „mechanizm” tego sprawozdania? Czy są jakieś księgowe programy komputerowe, które automatycznie wyliczają przepływy tak jak bilans czy też rachunek wyników?

Czy kaucje podlegają VAT

Czy kaucje np. za wynajem, będące zabezpieczeniem na wypadek szkód i ewentualnych innych zobowiązań najemcy, podlegają VAT?

Jakie są zasady ewidencjonowania środków pieniężnych w okresach sprawozdawczych

Czy w jednostce budżetowej środki pieniężne w drodze należy ewidencjonować wyłącznie na przełomie okresów sprawozdawczych, czy można również w ciągu roku?

REKLAMA

Czy powtarzające się kilkutygodniowe wyjazdy pracowników do pracy w Danii to podróż służbowa czy oddelegowanie

Jesteśmy firmą budowlaną. Świadczymy usługi w Polsce i Danii. Co dwa tygodnie wysyłamy naszych pracowników na trzy tygodnie do pracy w Danii. Wyjeżdża tam jednak tylko kilku pracowników. Praktycznie za każdym razem jedzie ktoś inny. Jak powinniśmy potraktować takie wyjazdy: jako podróż służbową czy oddelegowanie? Czy pracownikom tym przysługują diety i inne świadczenia związane z podróżą służbową? Czy możemy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu? Co należy zrobić, jeżeli praca za granicą będzie trwała dłużej niż 2 lata? Gdzie płacić wówczas składki ZUS i podatek?

Jak rozliczać reprezentację i reklamę w 2008 roku

Wszystkie wydatki reklamowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Za koszt nie mogą być uznane wydatki reprezentacyjne firmy. Jak je rozróżnić?

Ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym

Podatnicy, rozliczając się z uzyskanych dochodów w 2007 roku, mogą w swoich zeznaniach uwzględnić pewne ulgi i odliczenia. Konieczne jest jednak spełnienie ustawowych warunków, od których zależy skorzystanie z tych ulg, np. posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Podatnicy, składając PIT za 2007 rok, mogą w nim uwzględnić m.in. ulgę internetową, rehabilitacyjną czy przekazane darowizny. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie odliczeń podatkowych i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych i orzecznictwa sądów administracyjnych wraz z opiniami specjalistów.

Opłaty związane z gruntem a VAT

Kwestia opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych, które wcześniej zostały nabyte w drodze spadku lub darowizny i nie były przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, jest kwestią bardzo sporną. W naszym artykule zaprezentujemy stanowiska organów podatkowych oraz sądów administracyjnych w tym zakresie

REKLAMA

Jak kontynuować ulgę odsetkową

Podpisałeś przed 2007 r. umowę kredytową na cele mieszkaniowe ? Możesz zatem korzystać z ulgi odsetkowej przez 20 lat. Ale uwaga na kilka pułapek ! Jedną z nich jest kredyt refinansowy.

Małżonkowie i wspólnicy złożą więcej wniosków

O interpretację podatkową mogą wystąpić m.in. małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej. Jednak wniosek o interpretację nie przewiduje możliwości złożenia go przez więcej niż jednego podatnika. W konsekwencji mąż i żona lub wspólnicy w tej samej sprawie muszą składać kilka wniosków.

Nie od wszystkich premii pieniężnych można odliczyć VAT

Odliczenie VAT z faktury dokumentującej otrzymaną premię pieniężną możliwe jest tylko wtedy, gdy udzielenie premii zostaje uznane za czynność opodatkowaną tym podatkiem.

Certyfikat księgowy tylko po zdaniu egzaminu

Przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą w ustawie o rachunkowości.

Firmy walczą o prawo do zwrotów z odsetkami

Władze celne kwestionują prawo do oprocentowania z tytułu opóźnionego zwrotu podatku - pisze "Rzeczpospolita". Czy firmy chemiczne, tytoniowe i paliwowe stoją na straconej pozycji?

Zmiana opodatkowania usług finansowych

Dyrektywa 112 uniemożliwia firmom odliczanie VAT od usług finansowych i ubezpieczeniowych. Przepisy mają się zmienić za dwa lata.

Roczne sprawozdania do marca

Do 31 marca audytorzy wewnętrzni jednostek sektora finansów publicznych muszą złożyć do Ministerstwa Finansów sprawozdania z wykonania planów audytu wewnętrznego za 2007 rok.

LiD chce zniesienia podatku od darowizn na cele charytatywne

Klub LiD złoży w Sejmie projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje zwolnienie z VAT darowizn na cele charytatywne - poinformował w środę Wojciech Olejniczak.

Jak odzyskać VAT za świadczenie usług opodatkowanych w innym kraju UE

Podatnik jest producentem konstrukcji metalowych dla kontrahenta niemieckiego, który podał swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej (w tym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych) na terytorium Niemiec. Wyroby są produkowane w kraju, ich główną część stanowią materiały powierzone, a pozostałą część materiały zakupione na terytorium kraju.

Jak rozliczać należności nieściągalne

Spółka wykazuje w swoich księgach należność nieściągalną. Komornik sądowy umorzył postępowanie egzekucyjne po stwierdzeniu bezskuteczności egzekucji. Dłużnik nie pracuje, nie posiada żadnych ruchomości podlegających zajęciu. Również egzekucja z wierzytelności i kont bankowych dłużnika okazała się bezskuteczna. Należność dotyczy 2005 r. O możliwości niedokonania spłaty spółka wiedziała już w 2006 r., mimo to nie utworzono odpisu aktualizującego, jak również nie przeksięgowano spłaty na należności dochodzone na drodze sądowej. Postanowienie o umorzeniu otrzymano w 2007 r. Jak w takiej sytuacji będzie wyglądać ewidencja księgowa?

Jakie zdarzenia można uznać za zdarzenia po dniu bilansowym

W okresie między dniem bilansowym a dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego mogą wystąpić zdarzenia, które spowodują, że sprawozdanie to okaże się niewiarygodne. Tego typu sytuacje wymagają dokonania odpowiednich korekt w księgach rachunkowych. W poniższym artykule wskażemy, na jakiego rodzaju zdarzenia spółki powinny zwrócić uwagę, rozważając konieczność oraz sposób ich zaprezentowania odbiorcom sprawozdania finansowego.

Z ulgi skorzysta osoba wskazana na fakturze

Wydatki na internet w rocznym rozliczeniu może odliczyć od dochodu wyłącznie osoba, na którą wystawiane są faktury.

Jak sporządzić bilans oraz rachunek zysków i strat wspólnoty mieszkaniowej

Przepisy nie określają formy sprawozdania finansowego wspólnoty, ani też zakresu informacji, które powinny być przedstawiane członkom wspólnoty. Może to więc być rodzaj raportu, który jednak co roku powinien być sporządzany według tego samego schematu, tak aby zapewnić porównywalność danych.

Czy wykonywanie działalności gospodarczej w innym niż Polska państwie UE pozbawia prawa do ulgi w opłacaniu składek z tytułu rozpoczęcia działalności

Aktualnie zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. W okresie ostatnich 3 lat tego rodzaju działalność prowadziłem w Niemczech. Tam też opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne i podatki. Czy okoliczność, że wykonywałem działalność gospodarczą na terytorium Niemiec, pozbawia mnie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej kwoty - 30% minimalnego wynagrodzenia?

Kiedy i w jakim zakresie małżonek ponosi odpowiedzialność za podatki

W przypadku małżonków odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe obejmuje również majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

Aport spółdzielni w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Spółdzielnia zamierza wnieść do spółki z o.o. aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który obejmuje większość posiadanych składników majątku, tj. sklep z zapleczem. Po wniesieniu aportu spółdzielnia zamierza przeprowadzić swoją likwidację. Czy taka operacja jest możliwa w świetle obowiązujących przepisów prawnych? Jakie mogą powstać skutki podatkowe w spółdzielni z tytułu objęcia udziałów oraz w spółce - z tytułu amortyzacji?

Do 2010 roku sprzedaż domów z 7-proc. VAT

Domy i mieszkania, niezależnie od ich powierzchni, będą korzystały jeszcze przez trzy lata z preferencyjnej stawki VAT. Stosowanie obniżonego opodatkowania umożliwia decyzja Unii Europejskiej i rozporządzenie ministra finansów. Usługi związane z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej objęte są natomiast 22-proc. stawką podatku.

Za błędy w wykazie zapłacą darczyńcy

Wykaz organizacji, na które można przekazać 1 proc. podatku, zawiera błędy - alarmuje "Rzeczpospolita". Nasze darowizny zamiast na szczytny cel mogą trafić do organizacji z branży tytoniowej czy spirytusowej.

Skarbowcy narzekają na resort

Urzędnicy skarbowi uważają, że szukanie oszczędności w skarbówce bez reformy Ministerstwa Finansów jest irracjonalne. Są też niezadowoleni z kierowania organami podatkowymi i celnymi przez resort.

Adwokaci chcą korzystać ze zwolnienia podatkowego

Naczelna Rada Adwokacka zaproponowała, aby każdemu adwokatowi, który świadczy nieodpłatnie pomoc prawną, przysługiwało z tego tytułu zwolnienie z VAT i PIT do wysokości 5 tys. zł.

Kwartalne raporty audytorów

Od 2008 roku audytorzy wewnętrzni m.in. ministerstw lub urzędów skarbowych i celnych (podsektora rządowego) nie muszą już składać miesięcznych raportów, tylko kwartalne.

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu.

Jak ujmować w księgach rachunkowych fakturę VAT-marża

Jak zaksięgować fakturę VAT-marża dotyczącą sprzedaży usług turystyki?

Niezapłacony podatek od nieruchomości a koszty uzyskania przychodu

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt firmowy. Spółka z o.o. została powołana do zrealizowania inwestycji (spółka celowa), którą po wykonaniu zamierza natychmiast sprzedać. Kupuje grunt i opłaca na bieżąco podatek od nieruchomości. Spółka zorientowała się, iż za 2006 r. nie został jeszcze uiszczony podatek od nieruchomości. Czy wydatki związane z zaległym i bieżącym podatkiem od nieruchomości są kosztami pośrednimi, które powinny obciążać bieżący okres?

Czy od pracownika, któremu pracodawca powierza służbowy laptop, można pobrać kaucję

Wydajemy pracownikom służbowe laptopy. Ostatnio jeden z pracowników porzucił pracę i nie zwrócił sprzętu. W związku z tym, że wyjechał z kraju, dochodzenie zwrotu komputera będzie dość trudne. Po tym przypadku szef zarządził, że od wszystkich pracowników, którym wydajemy laptopy, należy pobierać kaucję. Czy przepisy zezwalają pracodawcom na zabezpieczenie się w ten sposób?

Na co zwrócić uwagę przy ustalaniu ceny zakupu materiałów

Czy usługi takie, jak np. cięcie materiału zwiększają cenę zakupu materiału, jeżeli księgi prowadzi się w cenach nabycia, czy też należy traktować je jako usługi obce.

Od przekształcenia starych praw spółdzielczych nie ma VAT

Jeśli ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed 1 maja 2004 r., przy przekształceniu w prawo własnościowe nie występuje obowiązek naliczenia VAT.

Czy można wystawić zbiorczą fakturę

Przepisy nie posługują się pojęciem faktur zbiorczych, choć przewidują możliwość wystawiania jednej faktury przy świadczeniach ciągłych.

Który PIT dla kogo - PITy 2007

Wybór właściwego formularza lub formularzy do rozliczenia swoich dochodów (przychodów) osiągniętych w 2007 roku nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden formularz, a bywają sytuacje, że oprócz trzech zasadniczych PITów musimy złożyć również kilka załączników. A zatem który PIT dla kogo ?

Opłata skarbowa - vademecum

Wszystko o prawidłowym uiszczaniu opłaty skarbowej. Stawki, zwolnienia, wyłączenia i zasady opłacania.

Znajdź swój PIT - PITy 2007

Wybór właściwego formularza lub formularzy do rozliczenia swoich dochodów (przychodów) osiągniętych w 2007 roku nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden formularz, a bywają sytuacje, że oprócz trzech zasadniczych PITów musimy złożyć również kilka załączników. A zatem który PIT dla kogo ?

Jak rozliczyć niedobory w granicach ubytków naturalnych ujawnione podczas inwentaryzacji

Do 15 dnia po zakończeniu roku obrotowego firmy muszą zakończyć inwentaryzację aktywów i pasywów. W jej toku może zostać ujawniony niedobór materiałów. Czasami może się on mieścić w granicach ubytków naturalnych. W takim przypadku należy go rozliczyć za pomocą konta zużycie materiałów.

Pełnomocnictwa sprzed 2007 roku fiskus odrzuca

Od początku 2007 roku pełnomocnicy mogą podpisywać deklaracje za podatników. Eksperci uważają, że organy podatkowe nie mają prawa żądać nowych upoważnień. Raz wystawione pełnomocnictwo obowiązuje aż do momentu odwołania.

Przeliczanie transakcji będzie łatwiejsze

Zasady przeliczania operacji w walutach obcych zostaną ujednolicone z przepisami prawa podatkowego - przewiduje nowelizacja ustawy o rachunkowości.

Mimo błędu naczelnik przekaże 1 proc. podatku na organizacje

Naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1 proc. podatku dla wybranej przez podatnika organizacji charytatywnej, nawet gdy popełni on błąd w jej nazwie lub numerze KRS.

Trzeba być bogatym, by skorzystać z ulgi

Z coraz większą krytyką spotykają się przepisy dotyczące ulgi podatkowej na dzieci. Pojawiają się pomysły, aby ją zmienić albo zastąpić świadczeniami socjalnymi - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Korekty w ratach dla techników dentystycznych

Technicy dentystyczni od 2008 roku nie mogą odliczać VAT. W związku z tym będą mogli korygować VAT naliczony od ruchomości przez kolejne dwa lata, a od nieruchomości przez cztery lata.

Jakie numery rachunków bankowych należy podać w urzędzie skarbowym

Czy do urzędu skarbowego należy podać, oprócz numerów rachunków bieżących firmy, także numery rachunków kredytowych firmy?

Jak ująć w pkpir sprzedaż wyrobów kontrahentowi z innego kraju UE pomniejszoną o skonto

Firma sprzedaje swoje wyroby kontrahentowi z Austrii. Otrzymuje zapłatę w dniu wystawienia faktury pomniejszoną o skonto. Proszę o poradę, jak to powinno być ujęte w księdze przychodów i rozchodów oraz w VAT?

Jak rozliczać wynagrodzenia wypłacane na przełomie roku

Proszę o wyjaśnienie, jak postępować w przypadku, gdy wynagrodzenie za grudzień zostało wypłacone w styczniu?

Czy wydatki na obsługę prawną mogą być kosztem

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu?

Jak prawidłowo zaewidencjonować zobowiązania warunkowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wzięła w leasing operacyjny sprzęt komputerowy. Musiała jako zabezpieczenie podpisać weksel własny in blanco. Wyraziła zgodę, że weksel będzie mógł opiewać maksymalnie na wysokość wszystkich niezapłaconych przez nią rat leasingu. Spółka płaci regularnie wszystkie raty i jest mało prawdopodobne, że weksel kiedykolwiek będzie musiał być wykorzystany. Czy wobec tego, można nie ujmować go w księgach? Jeżeli tak, to czy jeżeli minął już prawie rok od podpisania umowy, tworząc zobowiązanie warunkowe, jego wartość można pomniejszyć o zapłacone już do tej pory raty?

REKLAMA