REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu

Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Czy pracownicy mogą zbiorowo wystąpić o urlop na żądanie

W ostatnich kilku dniach większość pracowników naszego szpitala złożyło wnioski o udzielenie urlopów na żądanie na ten sam termin. Domyślamy się, że jest to ich forma protestu mająca na celu uzyskanie podwyżek wynagrodzeń. Czy mamy w tej sytuacji obowiązek udzielenia pracownikom urlopów na żądanie? Skorzystanie przez nich z urlopów na żądanie w tym samym czasie doprowadzi do dezorganizacji pracy.

Dochody zagranicznych artystów są różnie opodatkowane

Dochody artystów ukraińskich są zwolnione z podatku w Polsce, gdyż w znacznym stopniu są one finansowane z funduszy publicznych. Dochody artystów białoruskich będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Jak rozliczać zaliczki otrzymane na poczet dostaw krajowych

REKLAMA

Korekta wartości towarów przy stosowaniu stałych cen ewidencyjnych

Z powodu likwidacji sklepu towary zalegające w magazynie (artykuły sportowe) w miarę możliwości będą sprzedawane po obniżonej cenie. Towary w ewidencji księgowej są wykazane w cenach ewidencyjnych na koncie 333 „Towary” po stronie Wn. Odchylenia od cen ewidencyjnych z tytułu marży wykazują saldo Ma. Jak dokonać korekty wartości towarów z powodu obniżki?

Kiedy i jak podatnik może zostać ukarany

W zależności od skali oszustwa podatkowego, fiskus nałoży na podatnika karę. Może to być mandat, a nawet kara pozbawienia wolności. Kiedy i jakie kary stosuje fiskus?

Rozliczanie diet i kosztów podróży służbowych w organizacjach pozarządowych

Ani w przepisach ustawy o fundacjach, ani w prawie o stowarzyszeniach nie ma odniesienia do świadczeń, w tym świadczeń w przypadku wyjazdów służbowych (diet) związanych z realizacją zadań statutowych, jakie mogą uzyskiwać działacze stowarzyszeń, fundacji oraz osoby współpracujące z tymi organizacjami. W tym zakresie przepisy o stowarzyszeniach i o fundacjach pozostawiają organom tych organizacji prawo do samodzielnego stanowienia o przyznaniu świadczeń, ich wysokości i zasadach wypłacania.

TK: przepis o sankcji VAT niezgodny z Konstytucją

Przepis ustawy o podatku VAT, który nakłada na podatnika dodatkowe zobowiązanie (sankcję VAT) np. za zawyżenie kwoty zwrotu podatku, jest niezgodny z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

REKLAMA

Doradcy podatkowi mają sposób na zakaz reklamy

Doradcy podatkowi mogą zawiesić prowadzoną działalność nawet na pięć lat. Przez ten okres mogą prowadzić inną działalność i korzystać z możliwości reklamy. Przepisy o zawieszeniu budzą jednak wiele kontrowersji i należy je szybko zmienić.

Odliczenie na dzieci może być wyższe

Zmiana prawa W tym tygodniu Sejm zagłosuje nad przyjęciem definicji budownictwa społecznego oraz podwyższeniem ulgi rodzinnej w podatku dochodowym.

Fiskus musi skontrolować wszystkich wspólników spółki

Kontrola skarbowa w przypadku rozwiązania spółki cywilnej musi być prowadzona w obecności wszystkich wspólników.

Jak ujmować w księgach rachunkowych pokrycie przez kontrahenta kosztów obsługi weksla

W ramach zapłaty za sprzedany towar otrzymaliśmy od naszego odbiorcy weksel. Zgodnie z zawartym porozumieniem kontrahent zobowiązał się do pokrycia kosztów dokonanego przez nas dyskonta weksla przed terminem jego płatności. Czy refaktura kosztów obsługi weksla w banku będzie opodatkowana według stawki 22%, czy też - jako usługa pośrednictwa finansowego - będzie podlegać zwolnieniu z VAT? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia wymienionych operacji w księgach rachunkowych spółki.

Jak rozliczyć fakturę za nocleg przedstawiciela handlowego

Jak rozliczyć fakturę za nocleg przedstawiciela handlowego w miejscowości na terenie jego działania? Przedstawiciel handlowy jest zatrudniony na umowę o pracę. Często nie wraca do domu. Miejscem jego pracy jest teren 3 sąsiadujących ze sobą województw. Jeżeli ma on np. spotkanie z klientem rano, to nocując, zaoszczędza na czasie i na paliwie. Czy fakturę za nocleg można od razu „wrzucić” brutto w koszty, czy też przedstawiciel powinien mieć wystawioną delegację? Przedstawiciel pracuje 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, nie musi pracować codziennie od 8.00 do 16.00. Jego praca liczy się od godziny pierwszej wizyty u klienta. Może więc zacząć pracę o 12.00, a skończyć o 20.00.

Czy jest przychodem zapłata uiszczona przez kontrahenta przed wykonaniem świadczenia wzajemnego

Zajmuję się produkcją i montażem mebli kuchennych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów (na tzw. wymiar). Ze względu na specyfikę świadczonych usług jestem zmuszony do pobierania zaliczki przed przystąpieniem do realizacji zlecenia. Niekiedy przedpłata wynosi tyle, ile ostateczna cena wykonanych mebli. Czy tego typu zapłata stanowi przychód należny już w chwili jej otrzymania?

Przyjęcie obowiązków głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Zmiana na stanowisku głównego księgowego każdej jednostki, w tym sektora finansów publicznych, to przedsięwzięcie niezwykle trudne i istotne dla prawidłowego jej funkcjonowania, gdyż z wykonywaniem obowiązków głównego księgowego związane jest działanie zarówno całej jednostki, jak i praktycznie każdej jej komórki organizacyjnej.

Jak opodatkować transakcję, która ma miejsce poza terytorium Polski

Jestem podatnikiem zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nabyłem we Francji towar. Dokonując tej transakcji, podałem na fakturze zakupu polski NIP poprzedzony kodem PL. Towar został przetransportowany na terytorium Bułgarii. Potem wyeksportowałem go poza Unię Europejską. Nie jestem zarejestrowany dla celów rozliczania podatku w Bułgarii. Przedmiotowy towar nie został wprowadzony na terytorium RP. W związku z tym mam wątpliwość, czy jako podatnik polski nie jestem zobowiązany do rozpoznania tej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia na terytorium Polski.

Zakup żywności nie musi być wydatkiem na reprezentację

Czy zakup artykułów spożywczych na walne zebranie członków stowarzyszenia mieści się w pojęciu „reprezentacja”, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych?

Czy leasing przynosi korzyści podatkowe

Obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. przepisy ustaw podatkowych zasadniczo zmieniają stopę opłacalności leasingu jako popularnie zwanej tarczy podatkowej. Co to oznacza dla leasingobiorców?

Kiedy opłaca się zostać podatnikiem VAT

Przedsiębiorcy, którzy osiągają wysoki obrót z działalności gospodarczej lub którzy wykonują kontrakty na rzecz innych podatników VAT, powinni od razu zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. Będzie to dla nich korzystne, gdyż wcześniej czy później będą musieli rozliczać VAT.

Uwaga, nadchodzi nowy podatek!

Miasto doprowadziło ci do domu kanalizację albo wybudowało pod oknem nową drogę? Licz się z tym, że wkrótce wyciągnie do ciebie rękę po pieniądze. Magistrat planuje wprowadzenie tzw. opłaty adiacenckiej.

Prawo do gruntu to środek trwały

Ustawa o rachunkowości nakazuje ujmować prawo wieczystego użytkowania jako środek trwały i amortyzować.

Trudny dostęp do wiedzy

Upowszechnienie szkoleń przez internet ułatwiłoby doradcom dostęp do specjalistycznej wiedzy.

E-kontrola łowi nieuczciwych podatników

- Duże urzędy skarbowe coraz częściej przeprowadzają elektroniczne kontrole u podatników.
- Pozwalają one w krótszym czasie wykryć więcej nieprawidłowości w rozliczeniach przedsiębiorców.
- Przed e-kontrolą podatnicy powinni opracować strategię działania podczas wizyty urzędników.

Pensja małżonka nie jest kosztem

Zatrudnienie współmałżonka w prowadzonej przez podatnika firmie nie jest opłacalne podatkowo. Wynagrodzenie wypłacone mężowi lub żonie nie może być kosztem podatkowym.

Wysokość stawki zależy od umowy

Przedmiotami leasingu mogą być podlegające amortyzacji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Stawka amortyzacyjna będzie zależała od umowy leasingowej.

Odszkodowania z funduszu bez podatku

Zysk z oszczędzania w funduszach kapitałowych jest opodatkowany. Wyjątek stanowią odszkodowania wypłacone podatnikom przez fundusze inwestycyjne.

Ułatwienia dla małych firm przy klasyfikacji umów leasingu

Firmy, których sprawozdania nie podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, nie muszą do kwalifikacji umów leasingu w księgach stosować przepisów ustawy o rachunkowości.

Jak księgować należności objęte układem

W sytuacji kiedy w trakcie toczącego się postępowania upadłościowego nastąpi zawarcie układu sądowego między dłużnikiem a wierzycielem, skutki zawarcia i realizacji układu podlegają ewidencji w księgach rachunkowych stron układu, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa bilansowego.

 Jak rozliczyć dochody osiągane z zarządzania nieruchomościami

W piśmie z 21 czerwca br. nr US I/423/3/07/TG Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu stwierdził, że przedmiotem opodatkowania spółki zarządzającej nieruchomościami jest dochód, którego źródłem jest wynagrodzenie otrzymywane od właściciela nieruchomości, a nie dochód z zasobów mieszkaniowych.

Jak wyliczyć świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik zachorował w lutym 2007 r. Początkowo pobierał wynagrodzenie chorobowe (przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy), następnie zasiłek chorobowy (łącznie z okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego przez 182 dni). Niezdolność do pracy tego pracownika będzie trwać nadal po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. Przed upływem tego okresu pracownik wystąpił do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne, które zacznie otrzymywać w sierpniu 2007 r. Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego była kwota 2500 zł (przed pomniejszeniem o 18,71% z tytułu składek). Jak ustalić wysokość świadczenia rehabilitacyjnego od sierpnia 2007 r.?

Jak wykazać w księgach długoterminowe umowy budowlane

Nasza spółka świadczy usługi budowlane. Jak mamy zaksięgować niezakończone usługi budowlane niefakturowane? Jak ustalać koszty i przychody dotyczące umów?

Co można zrobić, gdy brakuje pieniędzy na zapłatę zobowiązań podatkowych

Podatnik, który nie ma pieniędzy na zapłatę podatku, może skorzystać z tzw. ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Ma prawo wystąpić o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty czy umorzenie należności lub jej części. O przyznaniu takiej ulgi decyduje jednak urząd.

Jak ująć w księdze sprzedaż towarów wraz z gratisami

Jesteśmy firmą handlową. Kupujemy towary w hurtowni. Często organizujemy akcje promocyjne, np.: kupisz trzy przyprawy, to czwartą otrzymasz gratis. Jak księgować w pkpir tę czwartą przyprawę gratisową wydawaną klientowi? Nadmieniam, że nie mamy wolnych towarów przeznaczanych na tę promocję i wszystkie towary kupujemy po normalnych cenach w hurtowni. Co z VAT od tych towarów promocyjnych? Czy możemy go odliczać? Czy ten towar można zdjąć z towarów handlowych i wrzucić w koszty?

Czy właściciel firmy rozlicza własne diety

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych. Ile wynosi maksymalna wysokość diet?

Koszty leczenia a ubezpieczenie OC

Ubezpieczyciel i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będą przekazywali do Narodowego Funduszu Zdrowia opłatę ryczałtową ze środków z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Koszty w firmie prowadzonej w domu - interpretacje podatkowe

Prowadzenie firmy w mieszkaniu lub domu to dobry sposób na oszczędności związane z wydatkami na lokal. Co ważne, taki sposób prowadzenia firmy pozwala na zaliczenie wielu wydatków związanych z eksploatacją domu do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to np. opłat za energię, wodę, telefon. Jednak, aby móc takie wydatki zakwalifikować do kosztów podatkowych, trzeba je odpowiednio udokumentować. Jest to o tyle ważne, że w praktyce organy podatkowe często kwestionują możliwość zaliczenia do kosztów pewnych wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem działalności w domu. Problemy mogą również pojawić się w sytuacji, gdy tylko część mieszkania jest przeznaczona do celów działalności, a część służy celom mieszkalnym. Dlatego dla wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Różnice wartości materiałów trzeba skorygować

Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów należy uwzględnić na koniec każdego okresu sprawozdawczego.

Audytor powinien wskazać ryzyko

Największe nieprawidłowości pojawiają się w czasie realizacji zamówień publicznych. O zagrożeniach tych powinni ostrzegać audytorzy wewnętrzni.

Trzeba złożyć informację

Doradcy mogą stracić prawo wykonywania zawodu

Resort finansów przygotował projekt małej nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Zmiany dotyczą około 80 proc. doradców podatkowych w Polsce.

Czy jednostka budżetowa może powierzyć prowadzenie rachunkowości biuru rachunkowemu

Czy jednostka budżetowa, podobnie jak inne jednostki, które zobowiązane są do stosowania ustawy o rachunkowości, może powierzyć prowadzenie rachunkowości biuru rachunkowemu?

Czy wykazać aport przedsiębiorstwa w deklaracji VAT

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 czerwca 2007 r. W dniu 2 lipca 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy w czerwcu osoba fizyczna, czyli firma X, powinna wykazać dokonany aport w deklaracji VAT-7?

Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie

Zapisy w umowie o pracę dotyczące miejsca pracy mają zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wykonujących czasowo pracę w innym niż Polska kraju Wspólnoty Europejskiej.

Wycena akcji przeznaczonych do sprzedaży

Spółka z o.o. zakupiła pod koniec drugiego kwartału tego roku na giełdzie akcje. Uiściliśmy w związku z tym kontraktem prowizję. Nabyte akcje zamierzamy sprzedać na początku przyszłego roku, dlatego też zakwalifikowaliśmy je do aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu. Jak powinniśmy zaksięgować wycenę bilansową oraz sprzedaż tych akcji?

Oddanie do użytku i amortyzacja obiektu budowlanego

Spółka ukończyła budowę pensjonatu. Kiedy można zakwalifikować go do środków trwałych oraz jaka będzie stawka amortyzacji tego obiektu? Do tej pory był to środek trwały w budowie.

Jak zaksięgować fakturę za napoje dla pracowników

Firma otrzymała fakturę VAT z tytułu zakupu napojów dla pracowników o wartości brutto 111,02 zł, w tym wartość netto 91,00 zł, 22-proc. VAT 20,02 zł. Sklep obciążył firmę za niezwrócone butelki kwotą 7,77 zł. Cała faktura opiewa więc na kwotę 118,79 zł. Na jakim koncie zaksięgować kwotę 7,77 zł?

Jak ująć środki płatnicze w jednostkach budżetowych

W skład sektora finansów publicznych wchodzą jednostki samorządu terytorialnego, państwowe i samorządowe jednostki i zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych. Mają one specyficzne konta bilansowe.

Czy wraz z kasą fiskalną prowadzić inne ewidencje

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą założyć różnego rodzaju ewidencje podatkowe. Jedną z nich są kasy rejestrujące. Nie zwalniają one jednak podatnika z prowadzenia innych ewidencji.

Dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT konieczny jest numer identyfikacyjny

Zastosowanie preferencyjnej stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest możliwe po przedstawieniu aktualnego numeru identyfikacyjnego.

NSA w sprawie korekty VAT

REKLAMA