REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akcyza: za brak ustawy grożą wielomilionowe sankcje

Sejm nie uchwalił dotychczas ustawy o zwrocie akcyzy za samochody sprowadzone z Unii Europejskiej. Polska może zapłacić wkrótce kary za nierespektowanie wyroków ETS.

Może wreszcie liniowy...

Rozpoczęta kampania wyborcza stanowi dobry moment, aby ponownie powrócić do koncepcji dochodowego podatku liniowego dla osób fizycznych. Jest nadzieja, że może kiedyś będzie obowiązywał w Polsce.

Reformę trzeba wstrzymać

Związki zawodowe służby celnej zaapelowały do pracowników skarbówki o zawieszenie rozmów z resortem finansów w sprawie utworzenia KAS.

Podatek wzrośnie dopiero od przyszłego roku

Podwyżka podatku ryczałtowego od gier na automatach o niskich wygranych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.

REKLAMA

Zamiana akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu

Dochód uzyskany z zamiany akcji w związku z procesem konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego będzie zwolniony z podatku dochodowego.

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów w przypadku kilku rodzajów działalności

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych. Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. W najbliższym czasie chciałbym poszerzyć rodzaj prowadzonej działalności. W związku z tym zamierzam zgłosić zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, dodając dwa nowe wpisy. Działalność będzie wtedy prowadzona pod tym samym numerem NIP - tzn. moim jako przedsiębiorcy, ale pod trzema różnymi nazwami. Każda z nich będzie więc miała odrębny numer REGON. Wszystkie firmy będą miały tę samą siedzibę i miejsce przechowywania dokumentacji rachunkowej. Czy w tej sytuacji powinienem prowadzić odrębną księgę przychodów i rozchodów dla każdego z rodzajów działalności?

Nieruchomości inwestycyjne - według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej

Jak rozróżnić nieruchomości wykorzystywane na własne potrzeby od nieruchomości klasyfikowanych do kategorii inwestycyjnych według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej? Jakie modele wyceny można zastosować w odniesieniu do nieruchomości inwestycyjnych i jak wpłynie to na obraz sytuacji majątkowej i finansowej prezentowanej w sprawozdaniu finansowym jednostki gospodarczej?

Kiedy żądać wyłączenia urzędnika z postępowania

Przełożony pracownika organu podatkowego jest zobowiązany na jego żądanie lub na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostaną uprawdopodobnione okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności pracownika.

REKLAMA

Inwestycje krótkoterminowe - ewidencja w księgach jednostki

Czym jest inwestycja krótkoterminowa? Jak wycenić posiadane inwestycje na dzień ich nabycia? Jak dokonać odpisu aktualizującego wartość posiadanej inwestycji krótkoterminowej? Według jakich wartości wycenić inwestycję przekwalifikowaną do inwestycji długoterminowej?

Pieniądze wypłacane małżonkowi nie są opodatkowane

Zabezpieczenie realizujące zaspokojenie potrzeb drugiego z małżonków wypłacone ze wspólnego majątku małżonków nie stanowi przychodu z innych źródeł podlegającego opodatkowaniu.

Podatkowe skutki nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Nabycie w spadku przedsiębiorstwa oznacza przejęcie nie tylko jego majątku, ale również odpowiedzialności za długi spadkodawcy, w tym należności wobec fiskusa.

Jak uzyskać uprawnienia księgowe

W Polsce zawód księgowego nie jest prawnie uregulowany. Wymagania kompetencyjne formułowane są wyłącznie wobec osób, które usługowo zajmują się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Czynności te mogą wykonywać posiadacze certyfikatu księgowego, biegli rewidenci, a także doradcy podatkowi.

Jak księgować środki trwałe

Środki trwałe zaliczane są do podstawowych składników majątku podmiotów gospodarczych i niejednokrotnie stanowią kluczowy zasób w prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności gospodarczej. Oznacza to, że im większe jest znaczenie majątku trwałego w aktywach przedsiębiorstwa, tym ważniejsze staje się prawidłowe ujmowanie tego majątku i zmian w nim zachodzących, zarówno z punktu widzenia prawa bilansowego (zasad rachunkowości), jak i prawa podatkowego (rozliczeń podatkowych).

Inkasent nie płaci VAT

Czynności poboru opłaty targowej wykonywane przez spółkę jako inkasenta na podstawie uchwały rady miejskiej nie podlegały VAT.

Emigracja spowodowała spadek liczby wspólnych rozliczeń PIT

O 10 proc. spadła liczba łącznych rozliczeń małżonków. Główne przyczyny to emigracja zarobkowa i liniowy PIT.

Posłowie nie mieli czasu na zwrot akcyzy za auta

Kierowcy nie dostaną ustawy o zasadach zwrotu nadpłaconej akcyzy za sprowadzane do kraju używane auta. Sejm w tej kadencji już nie przyjmie tej ustawy, która w ferworze politycznych sporów utknęła w sejmowej komisji finansów publicznych. - Będzie bałagan - nie kryje Ministerstwo Finansów.

Za opóźnienia grożą nam kary ze strony UE

Projekt nowej ustawy akcyzowej skierowano do komitetu stałego Rady Ministrów. Posiedzenie komitetu odbyło się wczoraj, ale nad akcyzą nie obradowano.

Niższa stawka może objąć wszystkie remonty

Uchwalona przez Sejm definicja budownictwa społecznego, choć korzystna dla podatników, może w praktyce rodzić wątpliwości interpretacyjne dotyczące np. remontów.

Jak traktować podatkowo niewypłacone wynagrodzenia

Nasza spółka z o.o. nie wypłaciła w terminie wynagrodzeń pracownikom. Wywiązaliśmy się natomiast z naszych obowiązków płatnika. Do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczyliśmy wartości niewypłaconych wynagrodzeń netto. Zaliczyliśmy natomiast w koszty odprowadzony podatek i składkę ZUS. Czy postąpiliśmy słusznie?

Ewidencja naliczenia i zapłaty podatków w spółce osoby fizycznej

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (prowadzę księgi rachunkowe). Proszę o przedstawienie prawidłowego ewidencjonowania naliczeń i zapłat podatku od towarów i usług, podatku od środków transportowych, podatku od nieruchomości, podatku dochodowego. Zapłaty podatków dokonywane są z konta bankowego firmy. Jak ewidencjonować prowizje bankowe od przelewów?

Kiedy można nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników oddelegowanych za granicę

Jesteśmy spółką z o.o. W tym roku podobnie jak 2006 r. zamierzamy oddelegować swoich pracowników do pracy w Niemczech na podstawie zawartych z firmą niemiecką długotrwałych kontraktów. Nadmieniam, że nie posiadamy zakładu ani stałej placówki za granicą. Pracownicy mają miejsce zamieszkania w Polsce. Naliczamy wynagrodzenie i przekazujemy je pracownikom na ich konta bankowe w Polsce.

Wydatki na poczęstunek nie będą kosztem

Wydatki na zakup poczęstunku i napojów dla kontrahentów nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż są to wydatki reprezentacyjne firmy.

W jaki sposób prawidłowo dokonywać korekty zapisów księgowych

Korekty błędnych zapisów księgowych jednostka powinna dokonać niezwłocznie po ich stwierdzeniu. Od momentu znalezienia błędnego zapisu zależy sposób postępowania. Błędy w zapisach księgowych mogą być stwierdzone przed zamknięciem lub po zamknięciu miesiąca. Generalnie zasady poprawiania błędów stwierdzonych w zapisach księgowych oraz sposób dokumentowania wprowadzenia korekty zostały uregulowane w art. 20 ust. 3 i art. 25 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nimi, podstawą zapisów mogą być również sporządzone przez jednostkę dowody księgowe korygujące poprzednie zapisy.

Jak wstrzymać wykonanie decyzji podatkowych

Decyzje podatkowe pierwszej instancji podlegają wykonaniu. Jednak w pewnych sytuacjach można wstrzymać działania urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć przekazanie towarów przez sponsora w zamian za usługę reklamową

Przekazanie towarów przez sponsora w zamian za usługę reklamową jest świadczeniem dwustronnym. Zazwyczaj ma ono charakter ekwiwalentny. Spełnia w tym przypadku przesłanki uznania tych czynności za odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usługi reklamowej, podlegające opodatkowaniu VAT. Sposób rozliczenia będzie uzależniony zatem od tego, czy świadczenia są ekwiwalentne.

Minister pracy o uldze rodzinnej

Ulga podatkowa w wysokości blisko 1,2 tys. zł na każde dziecko jest tak wysoka, że skorzysta z niej niewiele rodzin, ponieważ mają zbyt niskie dochody - uważa minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Posłowie uchwalili definicję budownictwa społecznego

Posłowie przyjęli ustawę wprowadzającą definicję budownictwa społecznego. Niższa stawka VAT obejmie domy i mieszkania o dużym metrażu oraz wszystkie remonty.

Podatnik może wskazać, który podatek chce zapłacić

Fiskus zalicza wpłaty na poczet zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Podatnik może jednak wskazać, na poczet którego zobowiązania dokonywana jest wpłata.

Certyfikat rezydencji pozwala korzystać z ulg

Certyfikat rezydencji osoby prawnej pozwala skorzystać z preferencji i ulg podatkowych. Musi być jednak wystawiony przez administrację skarbową danego kraju. Musi też zawierać odpowiednie dane o podatniku.

Zgłoszenia celne papierowe i elektroniczne

Od 31 sierpnia w Polsce funkcjonuje System Kontroli Eksportu. Zgłoszenie celne może mieć teraz formę dokumentu papierowego lub elektronicznego.

Przesyłka powinna zawierać protokół skażenia alkoholu

Przesyłka ze skażonym alkoholem etylowym, którą odbiera naczelnik urzędu celnego, musi zawierać protokół skażenia oraz protokół z czynności skażania.

Prezentacja różnicy między wynikiem księgowym a wynikiem podatkowym w sprawozdaniu finansowym

Nasza spółka z o.o. poniosła stratę w ujęciu bilansowym i uzyskała dochód w ujęciu podatkowym. Zgodnie z polityką rachunkowości obowiązującą w spółce nie naliczamy aktywów i rezerw z tytułu podatków odroczonych. Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym tę różnicę?

Czy zmiana rezydencji pozbawia łącznego rozliczenia

Zmiana rezydencji podatkowej może spowodować, że z części dochodów małżonkowie będą mogli rozliczyć się wspólnie, a z pozostałej części tylko indywidualnie.

Nieruchomości środkiem trwałym jednostki - wybrane zagadnienia

Kiedy nieruchomość jest środkiem trwałym jednostki? Jak dokonać korekty uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego przy istnieniu kapitału z aktualizacji? Czy według MSR można łącznie amortyzować grunty i posadowione na nich budynki? Jak zaksięgować przyjęcie nieruchomości pochodzącej z leasingu finansowego?

Czy spółka będzie otrzymywać zamówienia publiczne

Prowadząc działalność gospodarczą, wszedłem w kolizję z wymiarem sprawiedliwości m.in. w związku z wykroczeniem karnym skarbowym. Teraz mam możliwość przystąpienia do spółki jawnej. Jednak pozostałe osoby obawiają się, że przeze mnie spółka nie będzie mogła dostać żadnego zamówienia publicznego. Czy te obawy są uzasadnione?

Kiedy sprzedaż gruntu rolnego będzie zwolniona z podatku - problem

W listopadzie 2006 r. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz gospodarstwa rolnego zakupiła 17 ha gruntu rolnego oznaczonego jako grunt orny. W 2007 r. zamierza sprzedać ten grunt z zyskiem. Zaznaczam, że charakter użytkowania gruntu nie zmienia się. Czy przychód z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu?

Jak ewidencjonować w księdze koszty przesyłki pokrywane przez kupującego

Prowadzę działalność polegającą na sprzedaży artykułów metalowych przez internet. Koszty wysłania paczek z zakupionym towarem są pokrywane przez nabywcę. W jaki sposób powinnam ewidencjonować w księdze koszty przesyłki pokrywane przez kupującego?

Jakie prawa ma podatnik w postępowaniu podatkowym

Podatnik, któremu organ podatkowy określa podatek w drodze decyzji, może na etapie postępowania bronić się przed niekorzystnym rozstrzygnięciem. Jak skutecznie to robić?

Jakie terminy obowiązują przy zapłacie VAT

Do zapłaty podatku od towarów i usług są zobowiązani nie tylko podatnicy VAT czynni, ale w niektórych przypadkach inne podmioty. Dla nich też obowiązują inne terminy, do których powinni uiścić podatek.

Sejm: prawie 1200 zł ulgi na każde dziecko

Osoby mające dzieci będą mogły odliczyć od podatku prawie 1200 zł na każde dziecko - zdecydował w Sejm, nowelizując ustawę o podatku PIT. Ulga będzie obowiązywać w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok.

Podatnikom coraz trudniej jest ukrywać przychody

Kontrola skarbowa w zakresie kontroli nieujawnionych źródeł przychodów jest coraz bardziej efektywna. Ze sztampowymi tłumaczeniami podatników, typu pieniądze mam z darowizny, nierządu, pożyczki, inspektorzy potrafią już sobie radzić.

Sejm: 7 proc. VAT na mieszkania i domy

Od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m. kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m. kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych - zdecydował Sejm, nowelizując ustawę o podatku VAT. Ustawa została przyjęta jednogłośnie, głosami 426 posłów.

Zbycie przedsiębiorstwa bez podatku

Nie podlegają opodatkowaniu VAT transakcje zbycia przedsiębiorstwa, w tym np. sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem do spółki prawa handlowego.

Prowizja pomniejsza zobowiązanie

Podwójna sankcja jest niezgodna z konstytucją

Trybunał orzekł, że osoba fizyczna nie może być karana za ten sam czyn dwa razy. Stosowanie 30-proc. dodatkowego VAT i sankcji karnych skarbowych narusza konstytucję.

Ulga na dzieci wzrośnie prawie pięciokrotnie

Rodzice odliczą od podatku ulgę w wysokości 572,54 zł na każde dziecko. Z tej preferencji będzie można skorzystać już przy rozliczeniu za 2007 rok - zdecydowały komisje sejmowe.

Zapłata podatków kartą

W oparciu o umowę zawartą między władzami Krakowa a Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService, płatności wszystkich należności budżetowych w kasach Wydziału Podatków i Opłat będzie można dokonywać za pomocą kart płatniczych, takich jak: Visa, Visa Electron, Mastercard, Mastercard Electronic, Maestro, Diners Club International oraz American Express.

Rząd nie popiera poselskiej nowelizacji PIT

Rada Ministrów zaopiniowała wczoraj negatywnie poselski projekt nowelizacji ustawy o PIT autorstwa PO.

Jak ujmować przyjęte z góry opłaty za czynsz

Przychody związane z otrzymanymi z góry czynszami nie dotyczą bieżącego okresu. Dlatego powinny być rozliczone za pośrednictwem konta - rozliczenie międzyokresowe przychodów. Następnie ujmowane są do przychodów okresów, których opłata dotyczy.

Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu

Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

REKLAMA