REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przepisy nie chronią biur rachunkowych

Biura rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co powinno zmienić się w przepisach, aby biurom łatwiej było egzekwować odszkodowania od ubezpieczycieli?

Nie można ubiegać się o zamówienie w swojej gminie

Istnieje zakaz powierzania przez organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnej radnemu jednostki, w której uzyskał mandat.

Dostawa produktów zwolniona z podatku

Zwolniona z VAT jest dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego, oraz świadczenie przez niego usług rolniczych.

Dostawa towarów w księgach komisanta

Rozliczenie i ewidencja sprzedaży dokonanej przez komis zależy m.in. od tego, czy przedmiotem obrotu są towary (produkty) nowe czy używane.

REKLAMA

Zmienią się zasady uzyskiwania certyfikatu księgowego

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Zmiany obejmą także zasady uzyskiwania certyfikatu księgowego. Od 2010 roku będzie trudniej go zdobyć. Co planuje ustawodawca?

Obowiązek informowania o darowiznach w zeznaniu rocznym i Internecie

Z faktem otrzymania darowizn przez organizacje pożytku publicznego związane są określone obowiązki informacyjne.

Zakaz pracy w święta - nowelizacja kodeksu pracy

Zgodnie z obecnie obowiązującymi rozwiązaniami prawnymi, praca w placówkach handlowych, bez względu na wielkość i asortyment sprzedawanych towarów, jest dopuszczalna w niedziele i święta. Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy praca w święta będzie niedozwolona.

Tylko egzamin pozwoli prowadzić księgi rachunkowe

Od 2010 roku certyfikat będzie wydawany po zdaniu egzaminu. Obecnie do uzyskania uprawnień wystarczy praktyka i wykształcenie.

REKLAMA

W urzędach skarbowych zabrakło formularzy

W urzędach skarbowych brakuje druków formularzy podatkowych, między innymi PIT-4R, PIT-11, PIT-23.

Związkowcy skarbówki popierają reformę

Związki zawodowe skarbówki popierają pomysł utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Ich zdaniem reforma jest konieczna, a jej kształt korzystny dla pracowników.

Senatorowie proponują obniżenie ulgi na dzieci

Podwyżka ulgi podatkowej na dzieci uchwalona przez Sejm powinna zostać obniżona - postanowiła wczoraj senacka Komisja Gospodarki Narodowej.

Ewidencja przychodów na specjalnych kontach

Przychody ze sprzedaży towarów nabytych w celu ich odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym ewidencjonuje się na koncie Przychody ze sprzedaży towarów.

Jakie problemy wiążą się z ulgą na nowe technologie

Na tle ulgi na nowe technologie może pojawić się kilka wątpliwości, dotyczących zakresu i rozumienia pojęć, które są kluczowe dla wskazania praw i obowiązków podatnika. Z jakimi problemami mogą się spotkać podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z tej ulgi?

Jak zatrudnić i rozliczyć opiekunkę

Starsza, niepełnosprawna osoba fizyczna chce zatrudnić legalnie opiekunkę. Jakich formalności musi dokonać w celu jej zatrudnienia? Ile wynosiłaby składka ZUS, czy musi przekazywać zaliczki na podatek dochodowy i czy nadal istnieje możliwość uzyskania ulgi podatkowej?

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę?

Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia

W 2006 r. nabyłem części do maszyny. Ponieważ na fakturze nie było NIP, nie rozliczyliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia. Obecnie znowu dokonałem zakupu. Okazało się, że sprzedawca jest podatnikiem VAT UE i był nim również wtedy, gdy dokonałem pierwszego zakupu. Nie zdążyłem dokonać korekty, gdyż rozpoczęła się kontrola. Czy grożą mi jakieś sankcje, transakcja ta jest przecież neutralna?

Jak amortyzować kamienicę wpisaną do rejestru zabytków

W 2007 r. spółka jawna kupiła XIX-wieczną kamienicę wpisaną do rejestru zabytków. Ma zgodę konserwatora zabytków oraz architekta na dokonanie zmian przystosowujących nieruchomość na siedzibę firmy. W kamienicy mieścił się jeden z miejscowych urzędów. Nie ma w niej lokali mieszkalnych. Czy fakt wpisania kamienicy do rejestru zabytków ogranicza prawo do amortyzacji? Czy spółka może ustalić indywidualną stawkę amortyzacji?

Kiedy i jak zmienić okres amortyzacji lub stawki amortyzacyjne

Wybór konkretnej metody amortyzacji w stosunku do danego składnika aktywów jest uzależniony od oczekiwanego trybu uzyskiwania korzyści ekonomicznych. Jak wybrać najkorzystniejszą?

Odpisy aktualizujące należności

Należności klasyfikowane są podzielone na krótko- i długoterminowe w aktywach bilansu. Z istoty aktywów wynika, że zalicza się do nich tylko te składniki, które przedstawiają wartość gospodarczą. W ciągu roku należności ujmuje się w ewidencji według wartości nominalnej, natomiast na koniec kwartału i roku - w kwocie wymaganej zapłaty, a więc łącznie z należnymi odsetkami, pomniejszonymi o odpisy aktualizujące należności.

Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Niniejsza publikacja stanowi przekrojowy przewodnik po wzorach pism podatkowych, jakie każdy podatnik może spotkać w swojej praktyce gospodarczej. Autorzy przybliżają zasady sporządzenia każdego z nich oraz umieszczają przykładowe wzory. Jest to wiedza bardzo praktyczna, która pozwala z jednej strony skorzystać z ulg podatkowych, takich jak umorzenie zaległości podatkowej czy rozłożenie jej na raty, a z drugiej strony pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia określonych oświadczeń w terminie.

Czy badania techniczne pojazdu wpływają na odliczenie

Dzieci psują budżet

Dzieci są Polsce potrzebne - uważa Prawo i Sprawiedliwość. Ale nie za wszelką cenę. I chce okroić w Senacie wysoką ulgę na dzieci uchwaloną przed tygodniem przez Sejm - donosi "Gazeta Wyborcza".

Prywatne rozmowy są przychodem

Gdy telefon służbowy używany jest do celów prywatnych, a pracodawca pokrywa koszt takich rozmów i nie żąda zwrotu poniesionych wydatków, powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Księgowi pilnie poszukiwani

Napływ nowych inwestycji zagranicznych do Polski powoduje wzrost zapotrzebowania firm na outsourcing księgowy. Właśnie tę formę obsługi księgowej preferują zachodni inwestorzy.

Ulgi w spłacie zobowiązań dla przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła wczoraj rozporządzenie określające warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację.

Trzeba wybrać biegłego

Firmy mają coraz mniej czasu na wybór biegłego rewidenta, który zbada sprawozdanie finansowe. Inwentaryzację można rozpocząć już z końcem września.

Kłopotliwe specjalne strefy ekonomiczne

Zwolnienia podatkowe, główny atut stref ekonomicznych, to największy problem dla inwestorów - donosi "Puls Biznesu". Z raportu firmy doradczej KPMG, wynika że niemal 60 proc. inwestorów w strefach ma problemy z przeszkodami prawnymi i niejasnymi przepisami podatkowymi. Najwięcej trudności przysparza im interpretacja przepisów podatkowych dotyczących zwolnień.

Odzwierciedlenie w księgach kompensaty wzajemnej należności i zobowiązań

Spółka (najemca) wynajmuje lokal od zarządu budynków komunalnych (wynajmujący). Za zgodą ZBK lokal będzie remontowany. Według obustronnych ustaleń koszty remontu pokryje spółka, a ZBK nie będzie naliczał czynszu z tytułu najmu lokalu do wysokości kwoty remontu. Jak w przypadku opisanego rozliczenia ująć w księgach rachunkowych wydatki poniesione w związku z remontem?

Jak prawidłowo przejść z ryczałtu na zasady ogólne przy opodatkowaniu przychodów z najmu

Czy działalność w zakresie handlu obwoźnego jest ewidencjonowana na kasie

Prowadzę działalność w zakresie handlu obwoźnego (handel na targowisku miejskim).
1. Od kiedy zastosować kasę fiskalną?
2. W jaki sposób ją zainstalować w budce na rynku?
3. Co z kasą zimową porą, przy wysokich temperaturach?

Centrum interesów życiowych można przenieść

Podatnik, który pracuje na stałe w Austrii, powinien płacić podatek dochodowy wyłącznie w Austrii, gdzie znajduje się centrum jego interesów życiowych.

Jak rozliczyć przychód z nieodpłatnych świadczeń

Koszty uzyskania przychodu powinny - pośrednio lub bezpośrednio - wiązać się z poniesionymi wydatkami. Gdy takich wydatków nie było, przedsiębiorca uznaje za koszt uzyskania przychodów wartość tego przychodu - jeśli musiał go określić w związku z nieodpłatnym świadczeniem.

Aktywa trwałe w jednostkach sektora finansów publicznych

Ustawa o rachunkowości definiuje aktywa jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Jak opłacać podatek dochodowy na podstawie księgi

Przedsiębiorcy płacący podatek dochodowy na zasadach ogólnych, ustalają go w oparciu o PKPiR. Mogą płacić podatek w wysokości 19 proc., zamiast wyliczać go według progresywnej skali. Jak to zrobić?

Przygotowanie i planowanie inwentaryzacji rocznej

Na ostatni dzień każdego roku obrotowego jednostki mają obowiązek przeprowadzić inwentaryzację wszystkich składników aktywów i pasywów. W art. 26 ustawy o rachunkowości uregulowano zakres, terminy i częstotliwość inwentaryzacji, jednak nie określono metod, organizacji i przede wszystkim sposobów dokumentowania czynności inwentaryzacyjnych.

Jakie są konsekwencje wprowadzenia tzw. podatku Religi

Od 1 października br. zakłady ubezpieczeń będą miały obowiązek przekazywania do centrali NFZ opłaty ryczałtowej, stanowiącej część pobranej przez nie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dla kierowców i przedsiębiorców będzie to oznaczało, niestety, wzrost ceny polis OC komunikacyjnego. Wzrost ten może sięgnąć kilkunastu procent.

Jak się bronić przed egzekucją zaległości podatkowych

Nieuregulowanie podatku w terminie może spowodować wszczęcie postępowania egzekucyjnego w celu zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.

Trzeba dokonać odpisów aktualizacyjnych

Księgowym, którzy mają problemy z szacowaniem utraty wartości aktywów, może pomóc Krajowy Standard Rachunkowości nr 3.

MF: Nieuchwalenie ustawy o zwrocie akcyzy to niepewność prawna

Nieuchwalenie przez Sejm ustawy o zwrocie części akcyzy na samochody sprowadzane z krajów UE oznacza niepewność prawną - powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

Ponad siedemset kontroli skarbowych w lipcu

W lipcu urzędy kontroli skarbowej zakończyły 731 kontroli. Ustalenia z decyzji podatkowych wyniosły prawie 73 mln zł.

Produkcja piwa z podatkiem

Podatnik zajmujący się produkcją piwa musi płacić akcyzę. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wyrobu piwa, a nie podczas sprzedaży.

Jak ujmować w spółce dopłaty do kapitału

Dopłaty, które będą wnoszone przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie podjętej uchwały, stanowią w księgach rachunkowych kapitał rezerwowy.

Senatorowie zdecydują o kwocie ulgi na dzieci

W tym tygodniu Senat rozpatrzy zmiany w ustawach podatkowych, które Sejm zdążył uchwalić przed skróceniem kadencji.

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych czeską fakturę

Nasza spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. W maju tego roku zakupiliśmy komputer z Czech, otrzymując (również w maju) fakturę. Na fakturze z czeskim, lecz nie unijnym, numerem NIP wyszczególniony został 19% czeski podatek VAT. Czy z tytułu dokonanego zakupu na naszej spółce ciąży obowiązek rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? Jeżeli tak, to według jakiego kursu powinna być przeliczona faktura? Czy taki sam kurs można zastosować do przeliczenia wartości faktury dla celów podatku dochodowego?

Jak rozliczyć VAT, gdy zostanie przekroczony limit zwolnienia

Jak rozpocząć rozliczenie VAT, gdy przekroczymy limit 10 000 euro? Jak naliczyć VAT i udokumentować transakcje, w wyniku której przekraczamy limit?

Dalsze problemy podatkowe przy przekształceniach

Jak ustalić rok podatkowy podmiotu przekształconego? Jaki rodzaj ewidencji księgowej prowadzić po przekształceniu?

Czy sfinansowanie pracownikom nieobowiązkowych badań stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Nasza firma zamierza skierować pracownice, które wyrażą taką chęć, na badania mammograficzne, natomiast pracowników na badania gruczołu krokowego. Czy wartość tych badań powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ZUS?

Czy fiskus może zwlekać ze zwrotem nadpłaty podatku dochodowego

W 2006 roku na podstawie decyzji urzędu skarbowego podatniczka zapłaciła podatek dochodowy za 2000 rok z nieujawnionych źródeł w kwocie 119 tys. zł. Po odwołaniu się izba skarbowa uchyliła decyzję urzędu w części i orzekła, że podatek od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 38 tys. zł, nakazując zwrot różnicy nadpłaconego podatku w kwocie 81 tys. zł.

Jak skorygować w księgach rachunkowych wartość podatku od nieruchomości

W styczniu otrzymaliśmy decyzję w sprawie podatku od nieruchomości, którą zaksięgowałam jako rozliczenie międzyokresowe kosztów. Co miesiąc odpisywałam w koszty 1/12. W marcu przyszła decyzja zmniejszająca nam ten podatek (staraliśmy się o to ze względu na złe obliczenie powierzchni budynku pod działalność). Jak w takim przypadku powinna przebiegać ewidencja? Czy w marcu wyksięgować tamtą pierwszą kwotę i zaksięgować nową? Co zrobić z księgowaniami za styczeń i luty?

Jak ubiegać się o ulgi w spłacie podatków

Zgodnie z regulacjami Ordynacji podatkowej organ podatkowy, na wniosek przedsiębiorcy, może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, w szczególności w formie odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego. Udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wymaga zastosowania regulacji dotyczących pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

REKLAMA