REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wprowadzono obowiązkowe składanie miesięcznych raportów drogą elektroniczną

Do piątego dnia każdego miesiąca audytorzy wewnętrzni pracujący w niektórych instytucjach sektora finansów publicznych muszą składać raport za poprzedni miesiąc.

Czy można dokonywać zapisów w księdze na podstawie dziennych raportów z kasy fiskalnej

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Każdego dnia wystawiam po kilkanaście faktur. Od 1 lipca jestem zobowiązany ewidencjonować obroty za pomocą kasy fiskalnej. Na koniec każdego dnia drukuję raport fiskalny. Czy mogę wpisywać do księgi jedną kwotę wynikającą z takiego raportu, który jest dziennym zestawieniem sprzedaży?

Jak rozliczać VAT w przypadku zakupu biletów lotniczych dla pracowników

Jak rozliczać w VAT zakupione przez pracodawcę bilety lotnicze dla pracowników: w zakresie służbowym i prywatnie, w ramach nagrody itp.?

Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie na umowę o pracę pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zamierzamy zawrzeć z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

REKLAMA

Czy uzgadniając z rolnikiem dłuższy termin płatności, należy zawrzeć odrębną umowę

Czy uzgadniając dłuższy termin płatności zamiast odrębnej umowy, można umieścić na fakturze klauzulę „strony uzgadniają termin zapłaty do ...”? Czy zawarcie takiej klauzuli na fakturze RR uprawnia do odliczenia VAT w miesiącu, w którym dokonano zapłaty?

Pomyłka w rozliczeniu nie zawsze rodzi sankcje

Organy podatkowe nie powinny nakładać sankcji VAT, gdy podatnik błędnie rozliczył podatek i nie powstała zaległość, czyli błąd podatnika był neutralny dla budżetu.

Jak należy zaewidencjonować wypłatę nagrody jubileuszowej?

Otrzymana nagroda jubileuszowa stanowi dochód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w roku kalendarzowym, w którym pracownik je uzyskał lub zostały postawione do jego dyspozycji. Należy to uwzględnić przy ewidencji i pamiętać o naliczeniu podatku.

Jak prawidłowo rozliczyć transakcje barterowe

Przy transakcjach barterowych opodatkowaniu nie podlega różnica wartości świadczeń wzajemnych wynikająca z umowy zawartej między kontrahentami, ale dochód uzyskany w cenie towarów lub usług.

REKLAMA

Jak zaksięgować rozchód materiałów

Jeżeli przy ewidencji materiałów spółka korzysta ze stałych cen ewidencyjnych, musi rozliczyć różnicę między przyjętą wartością a ceną faktycznie zapłaconą. Do księgowania takich rozliczeń należy skorzystać z konta zespołu 3 „Odchylenia od cen ewidencyjnych”.

Menedżer w spółce korzysta z podatku liniowego

Dochody menedżerów są przedmiotem szczególnego zainteresowania fiskusa. Zarówno organy podatkowe, jak i ustawodawca dokładają wszelkich starań, aby ograniczyć prawo kadry zarządzającej do stosowania 19-proc. podatku liniowego.

Roczne sprawozdanie do końca sierpnia

Do końca tego miesiąca grupy kapitałowe mają czas na zatwierdzenie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Sejm ma szansę uchwalić wyższą ulgę na dzieci

Sejm zajął się zmianami w PIT zwiększającymi ulgę rodzinną. Kwota zmniejszająca podatek na każde dziecko ma wzrosnąć do 572,54 zł. Taką kwotę rodzice mieliby prawo odliczyć już w rozliczeniu za 2007 rok.

Stawka podatku wzrośnie aż o 44 procent

Do 180 euro miesięcznie ma być podwyższona stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych. Obecnie wynosi ona 125 euro.

Definicja budownictwa społecznego zapewni stosowanie niższej stawki w następnych latach

Jest szansa na uchwalenie definicji budownictwa społecznego, która zapewni możliwość stosowania 7-proc. VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r.

Jak zaksięgować niskocenne środki trwałe

Do jakiej grupy środków trwałych zaliczyć niskocenne środki trwałe amortyzowane jednorazowo, np. komputer o wartości niższej niż 3,5 tys. zł? Czy fakt, że jest to składnik niskocenny, ma wpływ na grupę środków trwałych?

Jak ująć w księdze polisę ubezpieczeniową obejmującą dwa lata podatkowe

Czy stosując w księdze przychodów i rozchodów metodę kasową, polisę AC za okres czerwiec 2007 - czerwiec 2008 r. samochodu osobowego w leasingu operacyjnym mogę zaliczyć do kosztów jednorazowo w czerwcu 2007 r., czy też powinnam ten koszt podzielić na dwa lata: 2007 i 2008?

Kiedy dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Niedawno zostałem kierownikiem działu. Od czasu mojego awansu pracodawca przestał mi płacić dodatek za godziny nadliczbowe. Chciałbym wiedzieć, czy rzeczywiście taki dodatek mi się nie należy? Kto nie ma prawa do dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych?

Spółka cywilna a wykonanie zamówienia publicznego

Czy dopuszczalne jest zawarcie umowy spółki cywilnej w celu uzyskania i wykonania zamówienia publicznego?

Jak ustalić wartość firmy i jak ją amortyzować

Spółka nabyła w drodze kupna zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jak ustalić wartość firmy? Czy podlega ona amortyzacji i na jakich zasadach?

Jak rozliczyć w spółce koszty związane z używaniem prywatnego samochodu jednego ze wspólników

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Na potrzeby spółki używam swojego prywatnego samochodu i prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu. Czy wydatki na użytkowanie tego samochodu (benzyna, oleje, naprawy, OC itp.) można księgować do wspólnej księgi jako koszt spółki? Drugi wspólnik nie użytkuje tego samochodu.

Jak opodatkować finansowanie dojazdu do pracy

Czy finansowanie dojazdu do pracy przez zakład pracy stanowi przychód pracownika? Którzy z pracowników korzystają ze zwolnienia od podatku przy dofinansowaniu dojazdu do pracy?

Jak rozlicza się mała firma handlowa

Księgi rachunkowe prowadzą niezależnie od wielkości firmy spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji) oraz inne osoby prawne, a także osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne i partnerskie, gdy ich przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 800 tys. euro.

Zwolnienia podatkowe od świadczeń przyznanych zatrudnionym pracownikom - orzecznictwo sądowe

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyznająszereg zwolnień z tego podatku od przychodów wypałacanych pracownikom w formie ekwiwalentów i świadczeń rzeczowych. W konkretnych przypadkach nie zawsze jednak jest to oczywiste i dopiero sądy administracyjne uznają racje podatników oraz płatników.

Bonifikata - trzeba zmniejszyć przychód

U podatnika sprzedającego leki z rabatem przychodem z działalności gospodarczej będzie kwota należna z tytułu sprzedaży leków, pomniejszona o udzieloną bonifikatę. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 2 lipca 2007 r., nr I-2/4150/IN-98/PUSŁ-G/07/BM

Można zrezygnować z karty podatkowej w ciągu 14 dni

Podatnik, który zdecydował się na karę podatkową, może zrzec się tej formy opodatkowania w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o CIT

Sejm, na wniosek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przyjął w czwartek (23 sierpnia) poprawki senackie ws. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Ustawa wprowadza ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Jak można legalnie opóźniać kontrole podatkowe

Kontrolę może opóźnić wyznaczenie pełnomocnika. Gdy urząd chce doręczyć upoważnienie - jest on nieuchwytny.

Zwrot wydatków na internet

Telepracownik odliczy wydatki na internet, pod warunkiem że nie zostały mu one zwrócone.

Wszystkie remonty objęte preferencyjną stawką VAT

Definicja budownictwa społecznego umożliwiająca stosowanie 7-proc. VAT powinna dotyczyć domów do 300 mkw. i mieszkań do 150 mkw. - zdecydowały sejmowe komisje.

Projekt o zwrocie części nadpłaconej akcyzy - do komisji

Projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego skierowano do prac komisyjnych.

Jak ewidencjonować sprzedaż za pośrednictwem komisu

Prowadzimy pracownię brązowniczą. Zamierzamy wstawić do galerii nasze wyroby rękodzielnicze (rzeźby, płaskorzeźby). Na jakiej podstawie galeria może przyjąć nasze rzeźby? Kiedy powinniśmy zaewidencjonować przychód?

Jak rozliczyć dostawę towarów dokonywaną pomiędzy podmiotami powiązanymi rodzinnie

Prowadzę sklep z wyrobami tekstylnymi. Jego głównym dostawcą jest spółka z o.o. zajmująca się importem chińskiej odzieży i obuwia. Jedynym udziałowcem tego podmiotu i jednocześnie prezesem zarządu jest mój brat. Czasami zdarza się, że ceny żądane przez niego jako dostawcę zawierają jedynie minimalną marżę lub nie zawierają jej wcale. Zdarza się również, że płacę za dostarczony towar ze znacznym opóźnieniem i bez odsetek za zwłokę. Czy w opisanym przypadku grozi mi szacowanie podstawy opodatkowania?

Zaświadczenie podatkowe można wydać na formularzu wnioskodawcy

Na żądanie wnioskodawcy organ podatkowy jest zobowiązany wydać zaświadczenie na przedstawionym przez niego formularzu - stwierdza Ministerstwo Finansów.

Czy kwota zwrotu kosztów odwołania z urlopu podlega opodatkowaniu

Kilkanaście dni temu odwołaliśmy z urlopu pracownika. Niedawno pracownik przedstawił nam rachunki, z których wynika, że powinniśmy mu zwrócić 1700 zł z tytułu niewykorzystanego pobytu w hotelu podczas urlopu. Czy taka płatność na rzecz pracownika jest jego przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Czy usługa wykonana przez żonę jest opodatkowana

Czy usługa projektu lokalu usługowego wykonana przez żonę prowadzącą działalność w tym zakresie na rzecz męża prowadzącego działalność gospodarczą stanowi nieodpłatne świadczenie?

Jak skompensować rozrachunki w walucie obcej

Spółka z o.o. dokonuje sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów zagranicznych. W kwietniu 2007 r. od jednego ze swoich dotychczasowych odbiorców spółka zakupiła komponenty do produkowanych towarów. Pomiędzy kontrahentami dokonano uzgodnienia o przeprowadzeniu kompensaty powstałego zobowiązania z istniejącą należnością z tytułu dokonanej dostawy. Pozostałą po dokonaniu kompensaty kwotę należności kontrahent przekazał na rachunek bankowy spółki.
Czy powstałe różnice kursowe będą uznawane dla celów podatkowych? Proszę o przedstawienie przykładowego księgowania kompensaty rozrachunków wyrażonych w walutach obcych oraz sposobu ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym.

Wywiad skarbowy sprawdza działających w sieci

Nasilają się kontrole podatkowe handlujących na portalach internetowych. Działania fiskusa są legalne i pozwalają wykryć oszustów podatkowych.

Jak rozliczyć VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wewnątrzwspólnotowe charakteryzują się specyficznymi zasadami rozliczania VAT. Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie stosuje się 0-proc. VAT, a przy wewnątrzwspólnotowym zakupie podatek należny stanowi jednocześnie podatek naliczony.

Posłowie proponują wyższą ulgę na dzieci

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów ustaw zakładających wprowadzenie wyższej ulgi podatkowej na dzieci.

Preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie więcej domów i mieszkań

W trakcie prac nad definicją budownictwa społecznego posłowie opracowali nowy projekt ustawy. Sejmowa podkomisja zaproponowała, żeby preferencyjną 7-proc. stawką VAT po 31 grudnia 2007 r. zostały objęte domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw.

Czesi reformują podatki i służbę zdrowia

Wzorem Słowaków Czesi wprowadzają podatek liniowy i liczą na to, że zagraniczni inwestorzy zaczną do nich walić drzwiami i oknami. I rezygnują z bezpłatnej służby zdrowia

Nie każdy rozlicza się w najbliższym urzędzie

Nie zawsze podatnicy VAT rozliczają się w urzędzie skarbowym znajdującym się tam, gdzie mieszkają lub mają swoją siedzibę.

Audytor ma sprawdzić, czy sfałszowano rachunkowość PZU

Akceptację wyników finansowych PZU odłożono na 12 września. Resort skarbu twierdzi, że nie musi wprowadzać PZU na giełdę, choć przewiduje to umowa prywatyzacyjna.

PO zapowiada zerowy deficyt budżetowy

PO zapowiada 15% PIT, 10% CIT, do tego oszczędności socjalne i kotwicę wydatkową, a w rezultacie zerowy deficyt budżetowy - pisze "Puls Biznesu".

Ustalono warunki poboru opłaty miejscowej

Ministerstwo Finansów określiło minimalne warunki, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Od 1 lipca 2008 r. interpretacje podatkowe i celne będzie wydawał nowy organ

Od 1 lipca 2008 r. wydawaniem interpretacji podatkowych i celnych będzie zajmować się Krajowa Informacja Skarbowa, która zastąpi dzisiejszą Krajową Informację Podatkową.

Jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną od kontrahenta unijnego

Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta unijnego zaliczkę na poczet przyszłych dostaw. W jaki sposób ująć to w księgach rachunkowych? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT i w podatku dochodowym?

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zwrot w przyśpieszonym terminie

Czy faktury i dokumenty celne powinny być zapłacone w całości na dzień złożenia deklaracji VAT-7, czy też opłacenie należności z tytułu faktur zakupu i dokumentów celnych musi nastąpić najpóźniej w dniu upływu 25-dniowego terminu dokonania przyspieszonego zwrotu różnicy podatku? Czy potrącenie wierzytelności spełnia ten warunek?

Wpłaty na adopcję na odległość w ramach limitu dla darowizn

Mój urząd skarbowy podważył odliczenie z tytułu darowizny przekazanej na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, której celem była tzw. „adopcja na odległość”. Czy słusznie?

Leasing - prezentacja i zapisy w księgach w świetle Międzynarodowego Standardu Rachunkowości

Czym jest leasing zwrotny? Czy leasing gruntu i budynku powinien być wykazywany w sprawozdaniu łącznie? Jak ująć w księgach leasingobiorcy leasing operacyjny? Jakie informacje powinny znaleźć się w informacji dodatkowej?

REKLAMA