REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydatki na kurs żony nie będą kosztem

Wydatków na szkolenie żony, jako osoby współpracującej z firmą męża, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Rewidenta obroni teraz adwokat

Obrońcą biegłego rewidenta w postępowaniu dyscyplinarnym nie musi być już wyłącznie członek Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Może być nim również adwokat.

Pobranie towarów na potrzeby osobiste - księgowanie w pkpir

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ze sklepu spożywczego, który prowadzę, pobieram towary na własne (osobiste) potrzeby, np. chleb, masło, nabiał itp., od których odliczałem VAT. Jak należy księgować w księdze te zdarzenia? Czy pobrane przeze mnie towary są dla mnie przychodem?

Fiskus może zażądać 20 proc. podatku

Tłumacząc się z nieujawnionych źródeł przychodu, można powołać się na pożyczki i darowizny. Fiskus ma jednak sposoby, by twierdzenia te zweryfikować.

REKLAMA

Nie będzie konkursów

Minister finansów nie będzie już powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych w drodze konkursu.

Posłowie proponują własną definicję

Resort finansów kończy prace nad zmianami w ustawie o VAT wprowadzającymi definicję budownictwa społecznego. Propozycje definicji mają też posłowie.

Moment zaliczenia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Od początku 2007 r. obowiązuje nowa definicja kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca określił zasady, które pozwalają ustalić moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przychód powstaje w momencie zwrotu pieniędzy

Przysługująca funkcjonariuszowi Policji pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego powinna być traktowana jako przychód w roku jej zwrotu, a nie w momencie otrzymania. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 24 kwietnia 2007 r., nr PF-I/4180-0009/07/KK

REKLAMA

Warunki zwrotu nienależnie wykazanego VAT w fakturach dla podmiotów zagranicznych

Każdy podatnik, który ma siedzibę w innym państwie niż państwo miejsca świadczenia usług, ma prawo do otrzymania zwrotu VAT obciążającego usługi, które były świadczone na jego rzecz w państwie tegoż miejsca. Przy czym zwrot ten dokonywany jest zawsze na zasadach dotyczących prawa do odliczeń obowiązujących w państwie dokonującym tego zwrotu.

Kiedy można korzystać z ulgi na złe długi

Firma otrzymała postanowienie sądu o uznaniu wierzytelności jako nieściągalnej z 10 maja 2004 r. W piśmie z 15 marca 2005 r. sędzia komisarz potwierdził, że syndyk masy upadłościowej przedsiębiorstwa X nie dysponuje środkami umożliwiającymi zaspokojenie wierzytelności wierzyciela.

Projekt wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia określającego wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej.

Składka stanowi koszt podatkowy

Składka podstawowa opłacana przez pracodawcę w ramach grupowego ubezpieczenia na życie stanowi koszt podatkowy - orzekł WSA w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 375/06)

Pełnomocnictwa udzielają wszyscy wspólnicy

Pełnomocnictwo do reprezentowania przed sądami administracyjnymi spółki cywilnej, np. w sprawach podatkowych, powinno być udzielane przez wszystkich wspólników - orzekł WSA w Olsztynie (sygn. akt A SA/Ol 46/07).

Umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT

Osoby pracujące m.in. na umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT. Sejmowa podkomisja postanowiła nie zmieniać definicji działalności gospodarczej w ustawie o VAT.

Spółki będą miały mniej obowiązków

Nie trzeba będzie ujawniać szczegółowych informacji o transakcjach między jednostkami kontrolowanymi przez państwo.

Nowa ulga dla producentów biokomponentów

Producenci biokomponentów będą mogli skorzystać z nowej ulgi podatkowej.

Jak wykazać w księgach otrzymanie, przepadek oraz zwrot wadium

Spółka rozpisała przetarg na roboty budowlano-montażowe. Wszyscy uczestnicy wpłacili wadium. W wyniku przetargu wyłoniony został zwycięzca, który jednak nie podpisał umowy o roboty w wyznaczonym terminie, w związku z czym wniesione przez niego wadium przepadło. Niedoszły kontrahent złożył skargę do sądu. Jak wykazać w księgach otrzymanie wadium, jego przepadek oraz ewentualny zwrot?

Zapłata znakami możliwa do końca 2008 roku

Uiszczanie opłaty skarbowej znakami zgromadzonymi przez podatników będzie możliwe do 31 grudnia 2008 r.

Zasadami odliczania VAT może zająć się ETS

Przepisy ograniczają prawo odliczania VAT przy kupnie lub leasingu samochodów. Takie rozwiązanie nie znajduje uzasadnienia i narusza przepisy Dyrektywy VAT. Jeśli polskie regulacje nie zostaną uchylone, to sprawa może trafić do ETS.

Wyższy limit odszkodowań dla poszkodowanych

Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu komunikacyjnym będą wyższe, a poszkodowany łatwiej otrzyma odszkodowanie, gdy szkodę wyrządzi nieznany pojazd.

Czy fundator może zaliczyć do kosztów wydatki na stypendium

W celu pozyskania młodej i dobrze wykształconej kadry spółka z o.o. zajmująca się tworzeniem i wdrażaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego zamierza podpisać umowy stypendialne z kilkoma studentami ostatniego roku informatyki i automatyki przemysłowej.

Moment zaliczenia do kosztów opłat procesowych

Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 21 marca 2007 r. (nr PDI/4270-0005/07/KMA)

Kiedy nieodpłatne użyczenie lokalu będzie przychodem

Nieodpłatne użyczenie lokalu stanowi źródło przychodów. Jeśli jednak lokal jest używany przez właściciela na potrzeby członków rodziny, przychód nie powstanie. Nie będzie wtedy jednak możliwości zaliczenia do kosztów wydatków dotyczących lokalu.

Księgowi mogą wypełniać zeznania podatkowe

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że osoby usługowo prowadzące księgi nie stracą swoich uprawnień. Sejm ma sześć miesięcy na zmianę przepisów uchwalonych z naruszeniem procedur. Regulacje dotyczące księgowych trzeba będzie przenieść do ustawy o rachunkowości.

Użytkowanie wieczyste stanowi środek trwały

Prawo wieczystego użytkowania gruntów zaliczane jest w prawie podatkowym do wartości niematerialnych i prawnych. W przepisach rachunkowych jest to środek trwały.

Samo wniesienie odwołania nie wystarczy

W postępowaniu podatkowym wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Decyzję o tym podejmuje fiskus albo sąd, do którego podatnik wnosi skargę.

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki sądowe ponoszone zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika. Wydatki te muszą jednak wynikać z okoliczności związanych z prowadzeniem działalności.

Telepracownik nie odliczy ulgi na internet

Osoby otrzymujące od pracodawcy zwrot kosztów za dostęp do sieci nie skorzystają już z ulgi internetowej. Zmianę taką przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Chcemy prostych, ale jednocześnie i sprawiedliwych podatków

Miniony rok nie przyniósł rewolucyjnych zmian ani w zachowaniach, ani postawach Polaków, co wynika zapewne z braku ważniejszych przeobrażeń systemu podatkowego.

Operacje gotówkowe w księgach rachunkowych

Jakie ograniczenia w obrocie gotówkowym wynikają z przepisów prawnych? Jak ewidencjonować środki pieniężne wpływające i wypływające z kasy? Jak ująć w księgach rachunkowych zapłatę czekiem gotówkowym? Jak postąpić w sytuacji otrzymania fałszywych znaków pieniężnych?

Więcej zwolenników podatku liniowego

Poparcie dla liniowej stawki PIT od ubiegłego roku wzrosło o 5 proc.

Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Rada Ministrów zaakceptowała wczoraj projekt ustawy o zniesieniu wojewódzkich kolegiów skarbowych.

Będą ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Rząd wydał wczoraj rozporządzenie w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia.

Kupujący od rolników mogli odliczyć VAT

Przepis, który pozbawiał podatników prawa do odliczenia VAT przy przedpłacie na zakup towarów od rolników ryczałtowców, był niezgodny z konstytucją.

Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania zakupionego mieszkania na potrzeby działalności gospodarczej

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie (Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu) z 26 stycznia 2007 r., nr PP/E/449-2/07

Czy nieodpłatne przekazanie nagród należy ewidencjonować na kasie rejestrującej

Każdy abonent sieci, który spełnia określone regulaminem warunki, może się stać uczestnikiem specjalnego programu lojalnościowego polegającego na zbieraniu punktów i wymienianiu ich na nagrody z katalogu.

Jak poprawić błędnie wyliczoną kwotę obrotu

Placówka oświatowa świadczy usługi szkoleniowe dla szkół. W lutym wystawiła fakturę korygującą do faktury sprzedaży ze stycznia, zwiększającą kwotę sprzedaży. Przyczyną wystawienia faktury korygującej było nieujęcie kształcenia 2 uczniów na źródłowej fakturze. Usługi szkoleniowe są zwolnione z VAT. Czy należy korygować deklarację za styczeń, czy też wystarczy ująć fakturę korygującą w deklaracji za luty?

Jednolita podstawa opodatkowania CIT w Unii

Od pewnego czasu w Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą mającą częściowo ujednolicić zasady stosowania podatków dochodowych od osób prawnych w państwach członkowskich UE.

Różnice kursowe są kosztem lub przychodem

Różnice kursowe powstałe w wyniku ewidencji transakcji z kontrahentami zagranicznymi zalicza się odpowiednio do przychodów i kosztów finansowych.

Decyduje korekta deklaracji

Urząd skarbowy może zaliczyć nadwyżkę podatku na następne okresy rozliczeniowe dopiero po otrzymaniu korekty deklaracji VAT.

Kwatery z ulgą

Zwolnione z PIT są świadczenia pracodawcy na zakwaterowanie pracowników w hotelach pracowniczych i kwaterach prywatnych do wysokości 500 zł miesięcznie.

Twórcy i artyści bez VAT

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzy jutro odpowiedź ministra finansów na wystosowane przez nią dezyderaty. Postulaty dotyczyły zmian przewidzianych w rządowej nowelizacji ustawy o VAT dotyczących ujednolicenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wyłączeń z definicji działalności gospodarczej.

Czy odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy dzierżawy stanowi koszt

Spółka zawarła umowę dzierżawy gruntu na okres 5 lat. Ze względu na pojawiającą się konieczność wydzierżawienia innego terenu spółka rozwiąże tę umowę. Wcześniejsze rozwiązanie umowy wiąże się z zapłatą odszkodowania. Czy w tym przypadku odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy stanowi koszt?

Wyższe wymagania i szerszy dostęp do zawodu

Ministerstwo Finansów chce skrócenia kadencji komisji egzaminacyjnej i rozszerzenia zakresu pytań dla kandydatów na doradców podatkowych.

Podatnicy mogą zachować odliczenie

Spełniający warunki podatnicy, którzy po 1 czerwca 2005 r. otrzymali faktury z VAT zawartym w opłacie za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r., mogą zachować odliczenie podatku naliczonego.

Trzeba zatwierdzić i złożyć sprawozdanie

Do końca czerwca firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają czas na zatwierdzenie sprawozdań finansowych.

Skarbowy zasób kadrowy ma zastąpić konkursy

Utworzenie skarbowego zasobu kadrowego zakłada projekt zmian w ustawie o urzędach i izbach skarbowych.

Jak rozliczyć dywidendy otrzymane z Holandii

Spółka z o.o. otrzymała dywidendę z Holandii od spółki, w której posiada 16% udziałów. Ponadto spółka otrzymała dywidendę od innej spółki holenderskiej, w której posiada 9% udziałów. Czy dywidendy te należy zaliczać do przychodów w momencie ich otrzymania?

Rachunkowość organizacji non profit: Rezerwy oraz zobowiązania warunkowe

Wzór bilansu określony rozporządzeniem Ministra Finansów regulującym szczególne zasady rachunkowości organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej przewiduje w pasywach w pozycji B.III ujawnienie rezerw na zobowiązania. Zasadne jest więc omówienie tej problematyki w aspekcie rachunkowości organizacji non profit.

Dotacja z samorządu terytorialnego bez podatku

Od 1 stycznia 2007 r. dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych otrzymane z budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego nie podlegają PIT. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie z 13 kwietnia 2007 r., nr USI-415/34/07/int.

REKLAMA