REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy warto stosować metodę stałych cen ewidencyjnych [Problem]

Zajmujemy się produkcją. Do tej pory koszty działalności wykazywaliśmy tylko na kontach zespołu 4. Rozchód materiałów ewidencjonowaliśmy według metody FIFO. W tym roku zarząd spółki podjął decyzję o przejściu na pełny rachunek kosztów i ewidencję rozchodu materiałów wydanych do produkcji według stałych cen ewidencyjnych.

Minister finansów upoważnił tylko cztery izby skarbowe

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem interpretacji podatkowych w imieniu ministra finansów będą zajmowali się wytypowani dyrektorzy izb skarbowych. Opracowano też wzór wniosku o wydanie interpretacji.

Audyt pomoże w usprawnieniach

Zlecanie zadań audytorom wewnętrznym ma pomóc w usprawnieniu funkcjonowania jednostek finansów publicznych.

Do końca 2008 roku likwidacja zakładów budżetowych

Zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze mają zostać zlikwidowane do końca 2008 roku - przewiduje projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych.

REKLAMA

Jaka stawka VAT dla budowy budynku mieszkalnego z parterem usługowym

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r.,
nr PP-I/443-330/06/ABA

Czy zakup polisy ubezpieczeniowej należy ująć w ewidencji VAT

Prowadzę działalność gospodarczą, mam samochód osobowy wykorzystywany w działalności, będący równocześnie środkiem trwałym. Czy należy ewidencjonować w rejestrze VAT zakup polisy ubezpieczeniowej samochodu? Jeśli tak, to w której kolumnie? Czy dokument samej polisy wystarczy za dowód operacji? A może wystarczy tylko zapis w PKPiR o poniesionym wydatku?

Jak rozliczyć usługi pośrednictwa, gdy jedną stroną transakcji jest podmiot zagraniczny

W niniejszym opracowaniu omówimy zasady rozliczania importu usług pośrednictwa oraz usług pośrednictwa niemających miejsce świadczenia w Polsce.

Spółki rozliczą odsetki

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości umożliwią spółkom aktywowanie finansowania zewnętrznego, czyli m.in. odsetek i kosztów wynikających z wyceny instrumentów finansowych.

REKLAMA

Fiskus nie pozwoli, by kosztem inwestycji była prowizja od kredytu

Kosztem inwestycji nie są prowizje od kredytów na zakup akcji debiutantów, jeśli akcji nie uda się kupić. Będą nim jednak opłaty przygotowawcze ponoszone przez inwestorów.

Podatnik musi sam obliczyć wysokość dochodów

Jeśli rok podatkowy w kraju, w którym pracuje Polak, nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, podatnik musi sam obliczyć dochody uzyskane za granicą i wykazać je w polskim PIT.

Spadkobierca nie musi składać PIT za zmarłego

Spadkobiercy osoby zmarłej w trakcie roku podatkowego, która nie miała małżonka, nie muszą składać za nią rocznego zeznania PIT.

Ulgi podatkowe są niepotrzebne

Czy system podatkowy poprzez np. ulgi i zwolnienia powinien również realizować określone cele społeczne lub gospodarcze?

Niższy VAT tylko na montaż

Wyrób i produkcja okien stanowią dostawę towaru, zaś ich wstawienie w danym budynku - usługę montażu. Tylko ta druga czynność jest opodatkowana do końca 2007 roku 7-proc. VAT.

Czy ubezpieczenie jest kosztem w leasingu operacyjnym

Spółka użytkuje na podstawie umów leasingu operacyjnego m.in. urządzenia i samochód osobowy. Zgodnie z umową koszty ubezpieczeń ponosi pierwotnie finansujący, a korzystający zobowiązuje się do ich zwrotu. Czy zwrócone na podstawie wystawionej faktury VAT koszty ubezpieczeń (np. OC, AC) są kosztami podatkowymi dla spółki jako korzystającego?

Skarbowy zasób kadrowy

Dziś sejmowa podkomisja rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Wyższa stawka podatku od gier na automatach

Stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych wzrośnie o 55 euro - zakłada nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych, którą przyjął wczoraj rząd.

Zastępca burmistrza musi mieć upoważnienie

Zastępca burmistrza może podpisywać decyzje podatkowe. Aby tak się stało, potrzebne jest jednak pisemne upoważnienie wydane przez burmistrza jako organ podatkowy.

Samorządy niecierpliwie czekają na reformę

Spóźnia się reforma finansów publicznych. Projekt nowej ustawy miał trafić do Sejmu do połowy maja. Tymczasem nie zajął się nim nawet rząd.

Przychodów nie trzeba wykazywać w ciągu roku

Przychody z tytułu zabezpieczenia finansowego podatnik powinien zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, dla których nie trzeba składać deklaracji podatkowych w ciągu roku. - Postanowienie naczelnika US w Piotrkowie Trybunalskim z 6 kwietnia 2007 r. (nr US I/1-415/16/2006).

Przyszłość podatków w Unii Europejskiej

Od kilku lat w Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem wspólnego systemu opodatkowania przedsiębiorstw podatkiem dochodowym. Jak na razie nie odnotowano konkretnych wyników. Mimo to Komisja Europejska jest dobrej myśli.

Jak opodatkować dochody z nieruchomości położonych w różnych krajach

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Posiadam mieszkanie w Austrii, które wynajmuję. Ponadto mam mieszkanie w Polsce, które wynajmuję pracownikom firmy z Austrii. Ostatnio kupiłem mieszkanie w Bułgarii, które wynajmuję pracownikom firmy niemieckiej. Jak w związku z tym powinienem w Polsce opodatkować dochody z najmu? Dochody z najmu w Polsce opodatkowuję na zasadach ogólnych.

Aktualizacji należności - korzyści

Bieżąca aktualizacja należności może przynieść firmie pewne korzyści. Mimo że stanowi koszt i przedsiębiorstwa postrzegają ją zazwyczaj negatywnie, pozwala m.in. zabezpieczyć się przed wystąpieniem niespodziewanych strat oraz kontrolować ryzyko kredytowe.

Pomocny audyt

Audyt wewnętrzny jest niezbędny w jednostkach finansów publicznych. Ma on pomóc w prawidłowym i sprawnym wykonywaniu zadań i dobrym wykorzystywaniu pieniędzy.

Wartość VAT można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego

Jeżeli firma prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, to wysokość tego podatku w przypadku zakupu środka trwałego będzie elementem jego wartości księgowej.

Środki publiczne są źle wydatkowane

Przeprowadzone w 2006 roku kontrole wewnętrzne w Ministerstwie Finansów wykazały nieprawidłowości, m.in. w zakresie wydatkowania środków publicznych.

Jak wykazać w księgach zakup wizytówek

Czy zakupione przez spółkę wizytówki powinno się zaksięgować jako pozostałe koszty czy jako koszty reprezentacji?

Miejscem stałego pobytu podatnika jest centrum jego interesów życiowych

Dla uznania miejsca stałego pobytu za centrum interesów życiowych danej osoby należy brać pod uwagę wszystkie mające znaczenie okoliczności, w tym związane m.in. z tą osobą, jej rodziną, pracą i sytuacją osobistą.

Fiskus musi wiedzieć, że PIT nie można dostarczyć

Gdy płatnik nie może prawidłowo dostarczyć podatnikowi informacji PIT-11/8B o uzyskanych przez niego dochodach, to powinien o tym zawiadomić urząd skarbowy.

Trzeba wpłacić zaliczkę

Wracając do Polski po czasowej pracy za granicą trzeba zapłacić zaliczkę na podatek. Podatnik ma na to czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócił do kraju.

Prawnicy bez aplikacji sporządzą deklaracje

Wprowadzenie licencji podatkowej dla prawników bez aplikacji oraz zmiany w komisji egzaminacyjnej - to pomysły resortów finansów i sprawiedliwości.

Jak zaksięgować remont środka trwałego

Jeżeli wydatki poniesione na remont środka trwałego są znaczne, zamiast jednorazowego odniesienia ich w koszty operacyjne, można rozliczyć je w czasie za pomocą konta „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”.

Co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku obrotu papierami dłużnymi

Co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych?

Dochód wspólników z kapitału zapasowego przy przekształceniu spółki

Czy w wyniku przekształcenia sp. z o.o. w spółkę jawną, w rezultacie którego środki zgromadzone w kapitale zapasowym staną się częścią majątku spółki jawnej, powstanie u wspólników przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2007 r. (nr 1401/BF-I/418-14/13/06/AP)

Fiskus policzy odsetki od zaległych zaliczek

Niewpłacona w terminie zaliczka staje się zaległością podatkową, od której liczone są odsetki. To samo dotyczy rat podatku.

Będą spory o VAT od aportu

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku - wyjaśnił minister finansów w interpretacji z 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-13/EK/2006 /AP-7828/7789).

Akcyza na biopaliwa

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o akcyzie na biopaliwa.

Wynajmujący biura płacą podatek

Podatnicy nie płacą VAT tylko od usług wynajmu nieruchomości mieszkalnych. Najem lub dzierżawa innych nieruchomości są już objęte podatkiem.

Resort żąda informacji

Ministerstwo Finansów żąda od pracowników skarbówki danych nawet sprzed siedmiu lat. Wszystko na potrzeby stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej.

Firma, która posiada budynki, płaci podatek

Fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku przesądza o zaliczeniu go do związanego z działalnością gospodarczą. To zaś powoduje konieczność zapłaty podatku według wyższej stawki.

Termin zapłaty podatku od nieruchomości

Jutro (15 maja) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Jak wyceniać i dokumentować otrzymany aport środków trwałych w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa

W lutym 2007 r. do spółki z o.o. wniesiono tytułem aportu środki trwałe w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W jaki sposób spółka powinna wycenić, a następnie amortyzować otrzymane składniki majątku? W jaki sposób należałoby dokonać wyceny, w sytuacji gdy przedmiot wkładu stanowiłyby środki trwałe nietworzące zorganizowanej części przedsiębiorstwa? Czy otrzymanie aportu powoduje u otrzymującej spółki powstanie przychodu?

Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg

Spółka, która zostanie postawiona w stan upadłości, nie będzie musiała zamykać ksiąg rachunkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

VAT zapłacimy od niższej wartości darowizny

Sejmowa podkomisja proponuje, aby VAT od darowizn był płacony od wartości rynkowej przekazanych towarów.

Doradcy podatkowi ujawnią dane o klientach

Doradca sprawdza swojego klienta: jego przelewy bankowe i umowy. Procedury postępowania określiła w instrukcji Krajowa Rada Doradców. Nawet pięć lat więzienia albo grzywna grozi za uchylanie się od obowiązków.

Ewidencja wkładu własnego w finansowanie aktywów trwałych

Co do zasady sformułowanie „wkład własny” jest określeniem potocznym. W rachunkowości oraz zarządzaniu finansowym używa się takiego określenia przy finansowaniu przedsięwzięć, które wymagają zaangażowania oprócz własnych środków pieniężnych także środków obcych.

Jak rozliczyć import usług rachunkowo-księgowych

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki z 29 stycznia 2007 r., nr PP 443/1/17/171/07

Rząd przedłuży do 2012 r. zwrot VAT na materiały budowlane

Rząd chce przedłużyć do 2012 roku termin zwrotu podatku VAT na materiały budowlane w budownictwie mieszkaniowym - poinformował minister budownictwa Andrzej Aumiller.

Przedsiębiorca wybierze sposób obliczania CIT

Jeśli w ramach UE zostanie wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT, przedsiębiorcy będą mogli wybrać sposób, w jaki chcą ustalić podstawę opodatkowania.

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Składki ZUS, które musi pokryć pracodawca, mogą być ewidencjonowane jako koszt na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".

Należności nie zmniejszają obrotu

Otrzymywane na koniec roku należności z tytułu przekroczenia określonych zakupów nie stanowią rabatu czy upustu. Nie zmniejszą one obrotu na podstawie ustawy o VAT.

REKLAMA