REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży ratalnej

Prowadzę firmę, która zajmuje się produkcją i sprzedażą armatury łazienkowej. Zamierzam rozpocząć sprzedaż produkowanych przeze mnie towarów na raty. W którym momencie powstanie przychód z tytułu takiej sprzedaży?

Koszty finansowania zewnętrznego w świetle MSR nr 23

Co składa się na koszty finansowania zewnętrznego? Czy zawsze koszty te ujmuje się w okresie, w którym je poniesiono? Kiedy zaprzestać aktywowania kosztów? Jakie informacje ujawnia się w sprawozdaniu finansowym?

Jak powinno rozliczać się z VAT przedstawicielstwo spółki za granicą

Interpretacja Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 25 stycznia 2007 r., nr PUS.II/443-15/2007/MWP

O zarządzaniu płynnością finansową

Rozliczanie umów cash poolingu nie jest jednoznacznie unormowane w przepisach podatkowych zarówno jeśli chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych, jak i VAT. Potrzebna jest nowelizacja przepisów w tym zakresie.

REKLAMA

Sprecyzowano zadania organów celnych

Określono, które organy celne są właściwe w sprawach transportu przesyłowego energii, ropy i gazu.

Można odliczyć VAT od usług reasekuracji

Przy opodatkowaniu reasekuracji należy wydzielić czynności opodatkowane i nieopodatkowane. Dopiero po rozdzieleniu można odliczyć VAT.

Księgowy musi ustalić zmianę stanu produktów

Do pozycji zmiany stanu produktów w sprawozdaniu nie można przenosić automatycznie salda konta „Rozliczenie kosztów według rodzaju”. Księgowi często popełniają ten błąd.

Na zwolnieniu brak kosztów

U pracowników będących na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 33 dni nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów. Zasiłek chorobowy nie jest przychodem ze stosunku pracy.

REKLAMA

Kwota należności na fakturze eksportowej - netto czy brutto?

Jeżeli przez dwa miesiące nie przyjdzie potwierdzony SAD-3 (eksport), to trzeba zastosować zamiast stawki 0% stawkę krajową, np. 22%. Faktura eksportowa jest np. na 1000 euro. Do obliczenia VAT 22%. Czy 1000 euro to kwota brutto czy netto?

Można korzystać z ulgi mieszkaniowej

Czasowy pobyt za granicą nie powoduje utraty prawa do ulgi mieszkaniowej przewidzianej w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Ułatwienia dla firm

Małe i średnie firmy nie będą wyceniać w księgach rachunkowych produktów według kosztu wytworzenia.

Spółki powinny dokonać korekty

Spółka, która przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2006 rok otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na treść tego dokumentu, musi dokonać korekty.

Więcej osób zapłaci VAT

Zmiany w ustawie o VAT spowodują, że podatkiem tym zostaną objęte nowe grupy zawodowe – ostrzegają eksperci.

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych poniesioną w roku poprzednim stratę bilansową

Stratę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można pokryć między innymi z kapitału zapasowego. W spółdzielni w pierwszej kolejności z funduszu zasobowego, a następnie z innych funduszy własnych.

Jak rozliczać VAT od opłat z tytułu użytkowania wieczystego, gdy umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r.

Opłaty za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu. Co jednak zrobić, gdy w wyniku aktualizacji opłaty te zostały ustalone w wartości netto + VAT i użytkownicy nadal wpłacają je w takiej wysokości. Co zrobić z wpłatami osób fizycznych, które nie były fakturowane: czy skorygować sprzedaż za bieżący miesiąc, czy powinnam może skorygować deklaracje za miesiące, w których były dokonywane wpłaty?

Każdy z małżonków zapłaci podatek od swojej połowy

Przychód ze sprzedaży rzeczy wspólnej, jako dochód ze wspólnej własności, opodatkowuje się osobno u każdego z małżonków przyjmując, że ich udziały w tym dochodzie są równe. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 kwietnia 2007 r., nr IPB2/4117-14/07.

Koszty prac zespołu projektowego

W przedsiębiorstwie, w którym pracuję, po raz pierwszy powołano zespół projektowy. Zadaniem zespołu jest opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w związku z zamiarem zakupu przez przedsiębiorstwo zintegrowanego systemu zarządzania (ZSI). Członkowie zespołu pracują nad projektem po godzinach pracy i mają za tę pracę otrzymać dodatkowe wynagrodzenie wypłacone w formie nagrody. Czy wynagrodzenie to można potraktować jako nakład inwestycyjny, czy musi się ono stać kosztem spółki w momencie wypłaty?

Fiskus zarabia miliony na dobroczynności

Od SMS-ów przekazywanych na cele dobroczynne i charytatywne fiskus zabiera 22 proc. VAT. Podatek trzeba płacić, bo MF nie chce zmienić przepisów, zasłaniając się prawem unijnym. Wyjaśnienia resortu finansów nie przekonują ani podatników, ani ekspertów podatkowych.

Jak ująć i wyceniać w księgach materiały

Jak poprawnie księgować zakup materiałów do produkcji, wydanie ich z magazynu, przyjęcie do magazynu wyrobów gotowych, następnie sprzedaż i produkcję niezakończoną - produkcja jednorodzajowa?

Opodatkowanie środków z OFE i programów emerytalnych

Składki wpłacane przez członków otwartych funduszy emerytalnych są zwolnione z opodatkowania. Natomiast składki opłacane w ramach pracowniczego programu emerytalnego doliczane są do przychodów pracownika i podlegają opodatkowaniu.

Bliski koniec wojny o standardy księgowe

Z rachunkowością jest jak z ideologią. Gdy na Zachodzie instytucje regulacyjne walczyły o to, żeby zapisy księgowe odzwierciedlały rzeczywistość gospodarczą, radzieccy audytorzy dostawali wytyczne, jakie stawki amortyzacji mają stosować wobec poszczególnych rodzajów śrubek.

Podatku nie ma tylko od umów zawartych w 2006 roku

Pożyczki udziałowców na rzecz spółki kapitałowej udzielone w 2006 roku są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli wypłata pieniędzy ma miejsce w 2007 roku.

Reforma skarbowości

Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt ustawy zakładającej połączenie administracji skarbowej i celnej trafi w drugiej połowie maja do uzgodnień międzyresortowych.

Wycena zbywanych papierów wartościowych

Postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 13 września 2006 r. (nr 1471/DPD1/423-87/06/KK)

Jakie dokumenty należy złożyć przy instalacji kasy rejestrującej

Czytelnik zwrócił się do redakcji z pytaniem dotyczącym zasad instalacji kas fiskalnych. Podał, że prowadzi sprzedaż dla firm i dla indywidualnych klientów od ponad dwóch lat. W br. zwiększyła mu się sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niedługo z tego tytułu przekroczy obrót 40 000 zł liczony od początku roku. Wtedy powinien zainstalować kasę rejestrującą.

Jak rozliczyć różnice kursowe przy potrąceniu (kompensacie) należności

Spółka dokonała w lutym wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do kontrahenta z Francji. W marcu zaś nabyła u tego kontrahenta materiały. Czy dokonując kompensaty wzajemnych należności, należy rozliczyć różnice kursowe?

Wiele przepisów nadal oczekuje na dostosowanie

Mimo trzech lat obecności w UE część polskich przepisów nadal jest sprzeczna ze wspólnotowymi. Podatnicy uczą się jednak powoli wykorzystywać przepisy unijne i orzecznictwo ETS w sporach z fiskusem.

Kontrola rocznych rozliczeń firmowych

Złożenie zeznania rocznego przez przedsiębiorców nie kończy definitywnie rozliczenia się z fiskusem za dany rok podatkowy. Organ podatkowy ma możliwość weryfikacji poprawności złożonego zeznania. W związku z tym podatnik powinien przechowywać dokumenty i dowody, które stanowią podstawę rozliczenia rocznego. Przedsiębiorcy obowiązani są do przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Instrukcja kontroli i obiegu dokumentów księgowych - jak przygotować?

W jaki sposób prawidłowo przygotować instrukcję obiegu i kontroli dokumentów księgowych?

Egzamin dla księgowych

Do 21 maja do Ministerstwa Finansów muszą złożyć odpowiednie dokumenty osoby, które chcą przystąpić do najbliższego egzaminu na certyfikat księgowego.

Rozliczenie transakcji nie ma wpływu na VAT

Zapłata ceny stanowi obrót, nawet gdy następuje w innej formie niż pieniężna. Podatnik powinien zatem zapłacić należny VAT.

Biura rachunkowe nie stracą uprawnień

Osoby usługowo prowadzące księgi nadal będą mogły wypełniać PIT-y i inne deklaracje podatkowe. Zmiany w ustawie o rachunkowości nie odbierają im tych uprawnień.

Będzie mniej urzędów celnych

Resort finansów zaproponował zmiany w zakresie działania niektórych urzędów celnych. Zlikwidowany zostanie m.in. II Oddział Celny w Warszawie.

Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Czy będąc podatnikiem podatku od towarów i usług i zarazem rolnikiem ryczałtowym wnioskodawca może wystawiać faktury VAT na usługi leśne, z zaznaczeniem, iż są one – jako wykonywane przez rolnika ryczałtowego – zwolnione od VAT?

O prowadzeniu ksiąg rachunkowych decyduje obrót

Podatnik rozliczający się na zasadach karty podatkowej, którego obroty przekroczą równowartość kwoty 800 tys. euro, ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 marca 2007 r., nr PB I-2/4150/IN-4/DUSŁ-G/07/MB

Jak chronić dane finansowe w środowisku informatycznym rachunkowości

W informatycznych systemach prowadzenia ksiąg rachunkowych liczba elementów wywołujących zagrożenia jest znacznie większa niż w tradycyjnych, manualnych systemach rachunkowości. Zagrożenia te stają się coraz trudniejsze do przewidzenia i wykrycia, a ich skutki są trudne do usunięcia.

W jaki sposób zakwalifikować dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Na jakim koncie i w którym momencie (złożenia informacji o należnej kwocie dofinansowania czy otrzymania środków pieniężnych) należy zaksięgować kwotę dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

PO proponuje 15-procentową stawkę PIT z ulgą prorodzinną

Wprowadzenie liniowego, 15-procentowego podatku dochodowego od osób fizycznych z ulgą prorodzinną proponuje Platforma Obywatelska.

Opodatkowanie zwrotów za remont

Zwrot ze spółdzielni wydatków poniesionych na remont i modernizację mieszkania podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy przeprowadzając remont i modernizację dana osoba skorzystała z ulgi remontowej czy też nie.

Wiele przepisów nadal oczekuje na dostosowanie

Mimo trzech lat obecności w UE część polskich przepisów nadal jest sprzeczna ze wspólnotowymi. Podatnicy uczą się jednak powoli wykorzystywać przepisy unijne i orzecznictwo ETS w sporach z fiskusem.

Jak wykazać w księgach rachunkowych dzieła sztuki

Spółka, licząc na przyszłe korzyści, zdecydowała się zainwestować w dzieła sztuki. W bieżącym roku zakupiono po raz pierwszy na aukcji obraz wybitnego malarza za cenę 55 000 zł. Jak ująć w księgach rachunkowych taki zakup?

Ostatni dzień z PIT: grzywna za spóźnienie

Jeszcze tylko dziś podatnicy mogą złożyć zeznanie podatkowe za 2006 rok. Termin mija o północy.

Można odpisać zagraniczny podatek

Dyżur podatkowy pełnili eksperci z zespołu doradztwa w zakresie PIT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, kierowanego przez Jacka Bajsona, doradcę podatkowego. Najwięcej pytań dotyczyło rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.

Egzamin dla księgowych

W dniach 4, 5 i 6 czerwca odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Różne adresy, ale rozliczenie wspólne

W czasie dyżuru telefonicznego poświęconego rozliczeniom PIT, który pełnił Michał Grzybowski, a także Karol Raźniewski, doradcy podatkowi z firmy Ernst & Young, czytelnicy pytali m.in. o wspólne rozliczenia małżonków.

Kiedy można ustalić koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży wierzytelności

Interpretacja Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 11 grudnia 2006 r., nr 1471/DPD2/423-140/06/AB

Jakie są rodzaje dowodów i dokumentów księgowych

Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe potwierdzające zaistnienie operacji i spełniające funkcję dowodową. Dowody źródłowe można klasyfikować według różnych kryteriów. Jakie są rodzaje dowodów i dokumentów księgowych?

Jak opodatkować dochody z tłumaczeń wykonywanych w Polsce na rzecz firmy czeskiej

Mam podpisaną umowę o pracę z pracodawcą polskim. Dodatkowo, w ramach umowy zlecenia, wykonuję tłumaczenia dla podmiotu z siedzibą w Czechach. Firma, dla której robię tłumaczenia, odprowadza podatek u siebie. Jak powinnam się rozliczyć?

Liczy się kurs z dnia wypłaty

Podatnicy, którzy w 2006 roku pracowali za granicą i muszą rozliczyć się w Polsce, powinni zarobki przeliczyć na złote według odpowiednich kursów walut.

Koszty będą identyfikowane

Zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości wymuszą wdrożenia procedur, dzięki którym koszty podlegające kapitalizacji będą identyfikowane.

REKLAMA