REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaliczenie do kosztów wierzytelności zmarłego dłużnika

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć przysługujące od zmarłego dłużnika wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana aktami notarialnymi o odrzuceniu spadku? - Decyzja z 8 listopada 2006 r. (nr PD/423-1/06).

ETS o akcyzie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzył kwestię nabycia przez osobę prywatną dla jej własnego użytku i użytku innych osób prywatnych towarów objętych akcyzą.

Płatności w formie akcji własnych

Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej na nowo interpretuje poniesienie kosztu ekonomicznego odzwierciedlanego w wynikach finansowych spółki.

Datę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów można ustalić precyzyjnie

Od 1 stycznia 2007 r. zmienią się regulacje dotyczące momentu powstania przychodu w CIT oraz zasady i momentu rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Poszerzy się krąg polskich rezydentów

Określone zostały nowe kryteria rezydencji podatkowej w Polsce. Zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.

Mniej zwolnień dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2007 r. zlikwidowane zostaną zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych wobec określonego rodzaju pożyczek.

Fiskus może szacować przychody

Zagraniczne podmioty działające w Polsce poprzez swoje zakłady zostaną objęte przepisami o cenach transferowych.

Stawki te same, wyższa kwota wolna

Od 1 stycznia 2007 r. zacznie obowiązywać większość znowelizowanych przepisów. Niektóre z nich wejdą w życie później. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

REKLAMA

Zmiany w opłacie skarbowej

Prezydent Lech Kaczyński podpisał zmianę ustawy o opłacie skarbowej. Ma ona wejść w życie 1 stycznia.

Kiedy odliczyć VAT z duplikatów faktur

Kiedy powinien być rozliczony podatek naliczony wynikający z duplikatu faktury VAT z 9 października 2006 r.? Termin płatności określono, jak w pierwotnej fakturze, tj. 23 czerwca 2006 r. Duplikat otrzymano w październiku. Faktura wystawiona została za rozmowy telefoniczne. Nie odliczyliśmy z tej faktury VAT.

Zezwolenia będą droższe

Od przyszłego roku wzrastają opłaty za udzielenie zezwolenia oraz za wydanie świadectwa zawodowego w zakresie gier i zakładów wzajemnych.

Zmiana akcyzy

Od dziś obowiązuje niższa akcyza na samochody sprowadzane z zagranicy. Obecnie będą obowiązywały tylko dwie stawki podatku uzależnione od pojemności silnika.

W nowym roku inne zasady rozliczania

Od 1 stycznia obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, nie później niż z dniem wystawienia faktury albo uregulowania całości lub części należności.

Do urzędów trafią kolejne e-deklaracje

Od dziś można przesyłać elektronicznie osiem kolejnych deklaracji podatkowych. Zaledwie 7,5 tys. spośród największych firm może korzystać z tej możliwości. Mali i średni przedsiębiorcy prześlą e-deklaracje dopiero od 2008 roku.

Błąd urzędu skarbowego przyczyną uchylenia decyzji

Jeśli organ podatkowy nie wszczął postępowania egzekucyjnego, nie można mówić o odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki.

Nie będzie zwolnień dla oszczędzających

Nie będzie zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Resort finansów nie zgodził się, by kwoty wpłacane na IKE odpisywać od podstawy opodatkowania.

Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia

Czy sprzedaż udziałów bez wynagrodzenia spółce córce w celu pokrycia przez nią straty bilansowej, poprzez umorzenie ww. udziałów, spowoduje przychód podatkowy po stronie udziałowca zbywającego te udziały? - Postanowienie z 29 września 2006 r. (nr RO-XV/423/PDOP-367/456/JB/06)

Jak współpracować z audytorem

Mimo dużych różnic występujących podczas poszczególnych audytów można pokusić się o próbę omówienia podstawowych błędów, jakie występują w relacjach audytor-badana firma.

Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

Spółki będące rezydentami Republiki Cypru podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Cypru uważana jest spółka, która jest zarządzana i kontrolowana na Cyprze.

Jak ewidencjonować składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacaną przez jednoosobową spółkę z o.o. w imieniu jej wspólnika

Czy jednoosobowa spółka z o.o. może opłacać za wspólnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Proszę o informację, na jakim koncie zaewidencjonować te składki? Czy właściwe jest konto "Rozrachunki z udziałowcami z tytułu udziału w zyskach"?

CIT pikuje, PKB szybuje

Niskie stawki CIT korzystnie wpływają na gospodarkę. Dlatego 19-proc. stawka polskiego CIT powinna być utrzymana, a może nawet jeszcze obniżona - uważa Peter Kay, partner w firmie doradczej KPMG.

Trzeba wskazać przepis, który naruszono

W skardze kasacyjnej do NSA, m.in. dotyczącej kwestii podatkowych, trzeba precyzyjnie wskazać przepis, który został naruszony przez sąd I instancji.

Jak opodatkowane jest prowadzenie loterii promocyjnej

Planujemy organizację loterii promocyjnej. Miałaby ona towarzyszyć ankietom na temat naszych produktów zbieranym przez naszą spółkę od klientów i kontrahentów. Nagrody w tej promocji to komputery i wycieczki. Jakie będą skutki podatkowe tej transakcji?

Rząd przyjął autopoprawkę

Podczas wczorajszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Jeśli ugoda sądowa, to nie ma podatku

Przepis, który uniemożliwiał skorzystanie ze zwolnienia odszkodowania otrzymanego w wyniku ugody sądowej, naruszał konstytucję - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Warunki samozatrudnienia

Od przyszłego roku zgodnie ze znowelizowaną ustawą o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zmieni się definicja działalności gospodarczej.

Od jutra niższa akcyza na samochody

Mniejszy podatek będzie dotyczył samochodów osobowych starszych niż dwa lata. Korzyści ze zmian odczują podatnicy, którzy sprowadzą zagraniczne auta po 1 grudnia 2006 r.. Branża motoryzacyjna obawia się napływu do Polski starych i wyeksploatowanych pojazdów.

Co warto wiedzieć o podpisaniu umowy z biegłym rewidentem

Jesteśmy spółką, która w tym roku będzie po raz pierwszy zobowiązana do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Kto i kiedy podpisuje umowę z biegłym rewidentem?

Koszty podatkowe uzależnione są od przychodów

Jeśli podatnik w roku podatkowym uzyska przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, będzie mógł zaliczyć wydatki związane z obsługą rachunku do kosztów podatkowych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 15 listopada 2006 r., nr PF-II/4180-0014/06

Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych - nowe konto

Zmieniła się ewidencja dotacji udzielonych. Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. wprowadziło nowe konto: 224 - "Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych".

Jak rozliczać delegacje zagraniczne pracowników

Nie posiadamy rachunku dewizowego i zaliczki na delegacje zagraniczne wypłacamy pracownikom w złotych. Według jakiego kursu rozliczać poniesione w związku z delegacjami koszty podróży służbowych (diety, noclegi)?

Czy jest podatek od każdego odszkodowania

Dziś Trybunał zajmie się skargą podatnika, który zapłacił podatek dochodowy od odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej. Gdyby wynikało ono z wyroku, podatku by nie było.

Można odzyskać akcyzę na kosmetyki

Urzędy celne odmawiają zwrotu akcyzy podatnikom sprzedającym wyroby akcyzowe kontrahentom z UE, którzy odebrali towar własnym środkiem transportu.

Podatki: Lekka podwyżka zamiast obniżki

Wiemy już, jak będziemy się rozliczać z fiskusem w 2007 r. Prezydent podpisał nowelizacje kilku ustaw podatkowych.

Wspólna podstawa CIT w Unii

Komisarz UE do spraw podatkowych Laszlo Kovacs podczas spotkania ECOFIN zapowiedział wprowadzenie w ciągu pięciu lat nowych, wspólnych zasad obliczania podstawy opodatkowania spółek prowadzących działalność transgraniczną.

Resort nie będzie organizował egzaminów

Ministerstwo Finansów wycofało się z ograniczenia liczby jednostek zobowiązanych do tworzenia komórek audytu wewnętrznego.

Rodziców może skontrolować urząd

Podatnicy korzystający z ulgi rodzinnej nie będą musieli dokumentować liczby wychowywanych dzieci. Jednak organ podatkowy może sprawdzić, czy przysługuje im ulga w zadeklarowanej wysokości.

Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusem

Nowa danina dla armatorów

Od 1 stycznia 2007 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy regulującej opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej.

Unijne regiony mogą ustanawiać podatki od działalności produkcyjnej

Władze regionów unijnych mogą ustanawiać podatki od wartości produkcji, które - mając pewne cechy VAT - nie obciążają jednocześnie konsumenta końcowego - tak wynika z precedensowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Druki ścisłego zarachowania

W szczegółowych zasadach rachunkowości dla budżetu nie ma już zapisu o drukach ścisłego zarachowania. Czy czek gotówkowy jest nadal drukiem ścisłego zarachowania?

Do rozliczeń podatkowych konieczna jest umowa spółki

Od początku 2006 roku nie można prowadzić tzw. spółki małżeńskiej. Jeśli mąż i żona chcą dalej prowadzić wspólną firmę i rozliczać się z podatku dochodowego na dotychczasowych zasadach, powinni zawrzeć spółkę, np. cywilną lub jawną. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 9 listopada 2006 r., nr PF-I/41180-0021/06/JK

Jak opodatkować umowy cywilne

Sposób opodatkowania umów cywilnych zależy od tego, czy podmiot uzyskujący przychody z tych tytułów będzie zawierał umowy w ramach działalności gospodarczej czy nie.

Biegły zażąda dowodów

Ponieważ w sprawozdaniach finansowych pojawia się coraz więcej wartości szacunkowych, biegli rewidenci mogą żądać dokumentów uzasadniających te wartości.

Spółka musi pobrać zaliczkę

Jeśli polska spółka płaci za zlecone firmie zagranicznej usługi doradcze lub prawne, musi od wypłacanych kwot pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Obowiązku tego nie mają spółki posiadające certyfikat rezydencji.

Jakie skutki ma sprzedaż wierzytelności własnej

Spółka z o.o. zawarła umowę cesji wierzytelności z firmą specjalizującą się w ściąganiu długów. Na mocy umowy kupujący zapłaci spółce 90% kwoty głównej, 0 zł za odsetki. Jakie skutki w podatku dochodowym i ewentualnie w innych podatkach spowoduje ta transakcja? Wierzytelność była zaliczona wcześniej do przychodów należnych.

Audyt wewnętrzny

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy projekt autopoprawki do rządowego projektu ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw z 24 listopada.

Płatnik pobiera zaliczki od napiwków

Na kasynie jako płatniku ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek od napiwków zostawianych przez graczy dla pracowników kasyna.

Dotacje będą w budżecie

Od 2007 roku rząd może mieć problemy z przekazywaniem środków unijnych. Zmiany w ustawie o finansach publicznych nie wpłyną na przyszłoroczny budżet państwa. Posłowie Komisji Finansów Publicznych zapewniają, że nowelizacja będzie na czas.

Wyższą stawkę zapłacimy po przekroczeniu limitu

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego w kształcie zaproponowanym przez resort finansów spowoduje, że duże domy i mieszkania będą opodatkowane dwoma stawkami VAT.

REKLAMA