REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mija termin składania zgłoszeń

10 czerwca, czyli już jutro, mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. Jednym ze sposobów ich dokonywania jest użycie systemu teleinformatycznego CELINA.

Czy refundacja kosztów kształcenia młodocianego jest opodatkowana

Czy otrzymane dofinansowanie (zwrot kosztów) kształcenia pracownika młodocianego przygotowywanego do określonej pracy jest przychodem podlegającym opodatkowaniu? Dofinansowanie nastąpiło na mój wniosek. Nie mogę już skorzystać z ulgi uczniowskiej. Dofinansowanie to potraktowałem jako przychód i zaliczyłem do 8 kolumny pkpir. Czy postąpiłem prawidłowo?

Resort finansów: twórcy nie stracą płacąc VAT

Rząd chce od 1 stycznia 2007 r. obciążyć VAT naukowców, artystów, dziennikarzy, menedżerów na kontraktach, a nawet sprzątaczki na umowach-zleceniach. Zapewnia jednak, że podatnicy nie poniosą z tego powodu dodatkowych kosztów.

Zmiany w ustawie o PIT nie pozbawiły podatników prawa do ulgi na wynajem

Wynajęcie członkowi najbliższej rodziny mieszkania w budynku z lokalami na wynajem nie powoduje utraty prawa do ulgi, i to także wtedy, gdy prawo do odliczenia nabyto przed końcem 1996 roku.

REKLAMA

Przez zły przepis firmy zamrażają miliony

Ministerstwo Finansów zapowiada, że w przygotowanym projekcie nowej ustawy o podatku akcyzowym odstąpi od wymogu "nienaruszenia w sposób istotny przepisów prawa celnego lub przepisów podatkowych w okresie ostatnich 3 lat"

W jakich terminach przeprowadzać inwentaryzację

W czerwcu spółka-matka dokonała w jednostce szczegółowej kontroli, w trakcie której przeprowadzono inwentaryzację kontrolną majątku. Czy wynik tej inwentaryzacji powinien być ujęty w ewidencji księgowej, tak jak wynik inwentaryzacji rocznej? Czy inwentaryzację przeprowadzoną w tym terminie można uznać za wiążącą do bilansu?

Nie można przekroczyć limitu, żeby korzystać ze zwolnienia z VAT

Można skorzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli obrót nie przekracza w 2005 roku 39 200 zł i podatnik nie zrezygnował z tej możliwości w poprzednich latach.

Strata w spółdzielni jest pokrywana z funduszu zasobowego

Strata w spółdzielni w pierwszej kolejności pokrywana jest z funduszu zasobowego. Zdarzenie to musi jednak zostać odzwierciedlone w ewidencji księgowej.

REKLAMA

Podatek nie tylko od lokat

Opodatkowane są nie tylko zyski z lokat. Bank pobiera podatek również od odsetek z pieniędzy na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Czy prawo wspólnotowe jest źródłem nowych możliwości dla podatników

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej staliśmy się jednym z uczestników rynku wspólnotowego. Dotyczy to także dorobku prawnego. Czy podatnicy mogą wykorzystywać przepisy unijne we własnych sprawach, zwłaszcza że często są one korzystniejsze niż przepisy krajowe?

Gdzie opodatkować usługę transportu towarów świadczoną pomiędzy różnymi krajami UE

W jaki sposób należy opodatkować i jak udokumentować wykonywane przez naszą spółkę usługi transportu towarów na odcinku Polska-Hiszpania, na zlecenie niemieckiego podatnika VAT, który na potrzeby tej usługi podał francuski NIP? - Pismo z 25 maja 2006 r. nr L.IS.II/2-4430/361/05

Kiedy należy ewidencjonować w kasie fiskalnej usługi budowlane

Kiedy zaewidencjonować w kasie fiskalnej zapłatę za fakturę VAT na usługi budowlane z odroczonym terminem płatności? Czy można najpierw wystawić fakturę, a dopiero po otrzymaniu zapłaty dokonać ewidencji w kasie fiskalnej?

VAT na usługi tłumaczy

Podstawą opodatkowania VAT usług wykonywanych dla sądów przez tłumaczy przysięgłych jest kwota należna od sądu pomniejszona o należny podatek.

Ministerstwo o opłacie skarbowej

W związku z planem likwidacji od 1 stycznia 2007 roku znaków opłaty skarbowej Ministerstwo Finansów wyjaśniło w piśmie do Gazety Prawnej, że opłatę taką będzie można uiszczać gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na jego rachunek bankowy.

Polska za cłami antydumpingowymi

Polska opowiada się na forum Unii Europejskiej za wprowadzeniem stałych stawek ceł antydumpingowych na import obuwia z Chin i Wietnamu w ciągu następnych 5 lat - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Opodatkowanie wpłat na PFRON

Składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie są obciążeniem koniecznym do prowadzenia działalności statutowej.

Akcyzowe ulgi dla rolników

Rolnicy produkujący biopaliwa w swoich składach podatkowych nie będą musieli składać zabezpieczenia akcyzowego.

Zmiana opodatkowania odsetek i dywidend

Nowa umowa polsko-brytyjska zmienia m.in. zasady opodatkowania wypłacanych odsetek, dywidend i należności licencyjnych.

Samorządy rzadko naruszają prawo

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przekazała do Sejmu i Senatu sprawozdanie z działalności regionalnych izb obrachunkowych (RIO) i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2005 roku.

Kiedy kaucja będzie zaliczką

Spółka z o.o. wynajmuje innym firmom pomieszczenia biurowe. Warunkiem zawarcia umowy najmu jest wpłata przez najemcę kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu. Zgodnie z zapisami umowy, po sześciu miesiącach terminowego regulowania czynszu, wpłacona wcześniej kwota zaliczana jest na poczet płatności w siódmym miesiącu obowiązywania umowy.

Termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania deklaracji i odprowadzenia podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6) oraz termin składania deklaracji i odprowadzanie zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej (CIT-10).

ABC początkującego podatnika VAT

Trzeba pamiętać, że w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej będziemy zmuszeni do wypełnienia coraz to nowych obowiązków przewidzianych przepisami prawa. Dotyczy to również nowych obowiązków podatkowych, które mogą powstać w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. W każdym przypadku zmiany sytuacji podatkowej należy liczyć się z tym, że będziemy musieli wykonywać dodatkowe czynności przy rozliczeniach z fiskusem. Z jedną z takich sytuacji mamy do czynienia przy rezygnacji lub utracie zwolnienia z VAT.

Urzędy coraz lepiej obsługują podatników

Do niedawna wizyta w urzędzie skarbowym kojarzyła się ze stresem i złym traktowaniem. Podatnikom wydawało się, że nie mają żadnych praw.

Unia stawia zarzuty w sprawie VAT

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie w sprawie przepisów o VAT, obowiązujących w Niemczech, Grecji, Irlandii i we Włoszech.

Jak rozliczać współwłaściciela, który dokonuje zakupów niezwiązanych z prowadzoną działalnością

Współwłaściciel spółki jawnej dokonuje zakupów, które nie dotyczą prowadzonej przez spółkę działalności. Zakupy dokonywane są na kwoty do 8000 zł. Rozumiem, że będą to wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Nie płacą tylko najubożsi

Osoby ubogie nie muszą płacić opłaty skarbowej. Stan ubóstwa należy jednak udokumentować odpowiedniemu organowi - wyjaśnił minister finansów.

Fiskus oddał nam więcej

W 2005 roku zwiększyła się liczba podatników PIT o prawie 140 tys. W efekcie więcej wpłaciliśmy do kasy fiskusa, ale i ten więcej nam zwrócił.

Zmiany w kontroli skarbowej

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie komórek organizacyjnych kontroli skarbowej,

Zaświadczenia od ręki

W związku ze wzrostem zainteresowania otrzymaniem zaświadczenia o dochodach uprawniającego do przyznania podatnikom świadczeń rodzinnych, zasiłków, stypendiów,

Czy możliwe jest żądanie podatku VAT od kontrahentów, którym wystawione zostały rachunki

Urząd skarbowy ustalił VAT należny do zapłacenia za 2005 r. w związku z przekroczeniem limitu 10 000 euro. Czy podatnik ma możliwość odzyskać zapłacony VAT od swoich odbiorców, którym przed złożeniem VAT-R wystawił rachunki bez VAT?

Ufundowane stypendium jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć ufundowane stypendium dla studenta akademii medycznej, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w danej firmie? - Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 26 czerwca 2006 r. (nr PF-II-41180/INT/4/KJ/06)

Czy na naprawy gwarancyjne należy utworzyć rezerwę, czy dokonać biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów

Produkujemy urządzenia elektryczne (radia, odtwarzacze MP3), na które udzielamy 2-letniej gwarancji. W ustawie o rachunkowości naprawy gwarancyjne są wymieniane zarówno w przepisach dotyczących rezerw na zobowiązania,

Zakupy alkoholu w sieci zawsze z akcyzą

Coraz więcej Polaków kupuje alkohol w krajach Unii Europejskiej. Wszystko po to, aby zapłacić niższą akcyzę. Jest w tym trochę racji, gdyż w Polsce akcyza na alkohol jest jedną z wyższych.

Senat o akcyzie na biopaliwa

Ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zajmował się wczoraj Senat. Ponieważ do ustawy zgłoszono poprawki, przed głosowaniem będą musiały zająć się nią komisje.

Zmiany w podatkach lokalnych

Większość przedstawionych przez Ministerstwo Finansów zmian w projekcie nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest pozytywna - ocenia Krajowa Izba Gospodarcza.

Zyskiem z oszczędności trzeba dzielić się z fiskusem

Każdy, kto oszczędza pieniądze w banku, musi liczyć się z tym, że od przysługujących mu odsetek zapłaci podatek i to także wtedy, gdy oszczędza za granicą.

Każdy może odliczyć wydatki poniesione na doradztwo podatkowe

Wydatki na doradztwo dotyczące zeznań podatkowych mogą odliczyć zarówno osoby podlegające ograniczonemu, jak i nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym kraju.

Czy wartość sprzętu ofiarowanego pracownikowi odchodzącemu z pracy jest przychodem ze stosunku pracy

W sierpniu br. nasz długoletni pracownik kończy pracę w firmie. Zdecydowaliśmy się oddać mu za darmo na własność użytkowanego przez niego laptopa. Zakup sprzętu został już przez firmę całkowicie zamortyzowany (laptop był kupiony 3 lata temu).

Dofinansowane pensje nie są kosztem

Część wynagrodzeń pracowników zakładów pracy chronionej, które dofinansowano dotacjami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie może być kosztem podatkowym.

Mało uwag do sprawozdań

W 2005 roku biegli rewidenci zbadali około 21 tys. sprawozdań finansowych. Ponad 19 tys. zostało uznanych za rzetelne. Biegli nie zgłosili do nich żadnych uwag

Jak zaewidencjonować złomowanie środka trwałego

Spółka ma na stanie w całości zamortyzowaną i zepsutą kserokopiarkę. Jest ona przestarzała i jej naprawa jest już nieopłacalna. Postanowiliśmy ją zezłomować. Jak zaewidencjonować to zdarzenie?

PIT. Opodatkowanie pracy sezonowej

Jeśli podatnik w roku podatkowym uzyskał dochody tylko z pracy w Niemczech, nie będzie musiał wykazywać ich w polskim PIT.

Jak amortyzować program komputerowy

Prawo bilansowe pozwala na jednorazową amortyzację programów komputerowych o małej wartości.

Kiedy należy skorygować podatek, jeśli stwierdzono braki w dostawie towarów

Stowarzyszenie zajmuje się produkcją albumów i różnych zestawów edukacyjnych. Tym samym jesteśmy podatnikiem VAT, ponieważ osiągane przychody kwalifikowane są jako działalność gospodarcza. Zamówiliśmy towary od dostawcy krajowego.

Nadwyżki inwentaryzacyjne jako przychód

Pytanie dotyczy uznania, w ujęciu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nadwyżek inwentaryzacyjnych za przychody oraz rozliczenia niedoborów zawinionych towarów handlowych, ujawnionych w wyniku inwentaryzacji, powierzonych do sprzedaży spółce "A." na podstawie umowy filijnej - Decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie z 7 czerwca 2006 r. (nr PBD/4218-005-3/06).

Rozliczenia podatkowe

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru rocznego obliczenia podatku wraz z informacją o wysokości dochodu, do sporządzania, których obowiązane są organy rentowe.

Umorzone stypendium nie jest przychodem

Podatnik nie uzyska dodatkowego przychodu, gdy zostanie zwolniony z obowiązku zwrotu części fundowanego stypendium.

Za pośpiech fiskusa płaci podatnik

Gdyby urzędnicy skarbowi wstrzymali wykonanie decyzji w sprawie komputerowej spółki JTT, dziś Skarb Państwa nie byłby narażony na wypłatę gigantycznego odszkodowania, a firma mogłaby się dalej rozwijać.

Czy potrącany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy stanowi jego koszt

Czy zapłacony podatek (wykazany w deklaracji CIT-10) od zapłaconych odsetek dla niemieckiego kontrahenta stanowi dla nas koszt uzyskania przychodu?

Przychód do oszacowania

Można oszacować przychody podatnika, nawet jeśli prowadzi on działalność niecałe dwa lata. Ważne, by dane za pierwszy rok wystarczyły do dokonania szacunków.

REKLAMA