REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Albo odpis, albo zaliczenie do kosztów

Ocieplenie zewnętrznych ścian budynków można zakwalifikować jako ulepszenie. Wówczas wydatków tych nie zaliczy się jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Jak zaksięgować grunt nabyty w drodze zasiedzenia

Nasza spółka nabyła grunt przez zasiedzenie. W jaki sposób wprowadzić ten grunt do ksiąg rachunkowych i czy możemy sami ustalić jego wartość? Czy rodzi to jakieś konsekwencje podatkowe?

Czy można odliczyć VAT zapłacony przez kontrahenta w związku z importem towarów niezbędnych do realizacji zamówienia

Kontrahent spoza Unii Europejskiej, posiadający NIP UE, zlecił nam wykonanie urządzenia. Będzie ono przedmiotem eksportu lub WDT. Kontrahent dostarcza nam pewne elementy do wbudowania, na podstawie faktur pro forma, importowych lub WNT. Czy mam prawo odliczać VAT zapłacony i uwzględniony na dokumencie SAD?

Uprawnienia organów podatkowych

Kontrolowany podatnik musi zapewnić organom podatkowym nie tylko dostęp do swojej siedziby czy lokalu, w którym prowadzi działalność, ale także innych miejsc, w których znajdują się jego księgi.

REKLAMA

Nowy adres internetowy dla e-deklaracji

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła możliwość składania e-deklaracji. Aby z niej skorzystać, trzeba wejść na stronę e-poltax.mf.gov.pl.

W jaki sposób należy ewidencjonować opakowania zwrotne w sklepach detalicznych

Sklep spożywczy prowadzi sprzedaż detaliczną napojów. Napoje sprzedajemy razem z butelką. Prowadzimy również skup, gdzie klienci indywidualni mogą zwrócić niepotrzebne butelki. Jak powinniśmy zaewidencjonować opakowania zwrotne sprzedane klientom?

CIT. Likwidacja ulgi dla spółek wodnych

Jeżeli posłowie nie zmienią ustawy o CIT, od nowego roku spółki wodne będą musiały opodatkować składki przekazywane im przez rolników. Może zabraknąć pieniędzy na meliorację pól.

Niezrozumiałe zasady zdobywania uprawnień

Jedynie ukończenie uczelni mogącej nadawać stopnie doktora nauk ekonomicznych daje księgowym prawo do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania dodatkowego egzaminu. Problem w tym, że prawo nadawania takich stopni mają tylko 34 podmioty, w tym zaledwie 3 uczelnie prywatne.

REKLAMA

Fiskus pomaga podatnikom

Z Krajowej Informacji Podatkowej, która funkcjonuje od początku lipca, skorzysta nawet milion podatników - wynika z prognoz Ministerstwa Finansów.

Czy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę podlega opłacie skarbowej

Czy należy zapłacić opłatę skarbową od wydania decyzji o pozwolenie na budowę dla inwestycji polegającej na wykonaniu sieci gazowej na potrzeby budynków mieszkalnych (istniejących), w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza? - Pismo z 5 maja 2006 r. nr WPiOL-IV/SK/3120/5/2/06

Ewidencja księgowa i zasady gospodarowania środkami z funduszy unijnych

Zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia międzygminne, małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa, samorządy zawodowe, a także miasta na prawach powiatu mogą ubiegać się o środki z funduszy unijnych. Środki te powinny być gromadzone na wyodrębnionych rachunkach bankowych, prowadzonych w euro, i wydatkowane do wysokości kwot zgromadzonych na tych rachunkach.

Jak amortyzować używane sezonowo środki trwałe

Nasza spółka prowadzi ośrodek konferencyjny, czynny od maja do września. Jak amortyzować środki trwałe w ośrodku? Jak obliczyć wartość miesięcznych odpisów?

Uprawnienia kontroli skarbowej

Wczoraj na posiedzeniu Sejm przyjął sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Podatnicy VAT mogą skorygować podatek należny w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, a stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Nie jest to łatwe, gdyż skorzystanie z tego uprawnienia uzależnione jest od spełnienia szeregu rygorystycznych warunków.

Wartość pracy wolontariusza nie jest kosztem

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej - klubem sportowym. W ramach realizowanego zadania publicznego naszej gminy w środkach własnych wykazujemy pracę wolontariuszy, którą określamy kwotowo. Czy w ujęciu księgowym istnieje możliwość określenia wkładu pracy wolontariusza i ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych?

Podatek tonażowy. Sejm - pierwsze czytanie

Podatek tonażowy będzie płacony przez armatora bez względu na to, czy eksploatacja statku przynosi zyski czy straty. Projekt ustawy o podatku tonażowym przedstawił rząd. Armatorzy uważają, że wprowadzenie podatku tonażowego może spowodować, że polskie statki handlowe znowu będą rejestrowane w kraju.

Znika wiele przepisów dotyczących kar za przestępstwa dewizowe

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Jak ująć produkcję niezakończoną w sprawozdaniu finansowym

Proszę o podanie sposobu ujęcia produkcji niezakończonej w sprawozdaniu finansowym. Czy można zrezygnować z wyceny produkcji w toku i nie ujmować jej w sprawozdaniu?

Szefowie jednostek rzadko pytają audytora o radę

Szefowie instytucji publicznych rzadko korzystają z doradztwa audytorów wewnętrznych - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Finansów.

Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

Projekt zmiany art. 15 ustawy o VAT dotyczącego opodatkowania m.in. dochodów z umów o dzieło i zlecenia wywołuje wiele emocji. Wszystko z powodu wyrażanych opinii, że po nowelizacji wszystkie tego typu umowy będą podlegać VAT. Nie jest to jednak prawdą.

Korekta po otrzymaniu protokołu

Podatnik będzie mógł skorygować deklarację po otrzymaniu protokołu kontroli. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej.

Bez podwyżki akcyzy

Akcyza na olej opałowy i gaz używany do napędu samochodów wzrośnie w późniejszym terminie niż planowany wcześniej 1 września 2006 r. - poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów

Czy należy wykazywać w księgach rachunkowych otrzymanie darowizny usług

Nasza jednostka (klub sportowy) otrzymała darowiznę w postaci usługi - malowanie pomieszczeń. Jak powinniśmy postępować w przypadku otrzymania takiej usługi? Czy słuszne byłoby księgowanie: Wn konto "Rozrachunki", Ma konto "Przychody operacyjne" oraz Wn konto "Koszty operacyjne", Ma konto "Rozrachunki"?

Jak załatać dziurę budżetową

Druga połowa sierpnia - czyli okres jeszcze trwających wakacji letnich - nie jest najlepszym momentem na dokonywanie głębszej analizy kwestii gospodarczych, w tym perspektyw podatkowych. Trudno jednak przejść do porządku dziennego nad pojawiającą się groźbą podniesienia obciążeń podatkowych.

Zmiany w prawie dewizowym

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Jak udokumentować zwrot zadatku w podwójnej wysokości

Czy zwrot zadatku w podwójnej wysokości należy dokumentować fakturą korygującą dla całej zwróconej kwoty, czy też do wysokości otrzymanej uprzednio zaliczki, a pozostałą kwotę traktować jako karę i dokumentować notą księgową?

Podatek od tonażu

Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu posłowie mogą się zająć wprowadzeniem podatku tonażowego. Nowy podatek może zachęcić krajowych armatorów do powrotu pod polską banderę.

Trudno uchylać się od VAT

Ostatnie zmiany w unijnej Szóstej Dyrektywie dają państwom UE większą swobodę we wprowadzaniu przepisów zapobiegających uchylaniu się od płacenia VAT.

Kiedy powstają różnice kursowe

Posiadamy rachunek walutowy w euro, na który wpłynęła pożyczka. Na rachunek ten wpływają również należności od odbiorców oraz regulowane są z niego zobowiązania wobec dostawców. Czasem następuje przesunięcie wolnych środków na lokatę terminową. Rozchodu walut dokonujemy metodą FIFO korygując na koniec każdego miesiąca saldo końcowe rachunku bankowego. Jak należy prawidłowo rozliczyć powstałe różnice kursowe?

Nowości w kontroli skarbowej

W tym tygodniu Sejm ma się zająć sprawozdaniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Winę za błędy ponoszą doradcy i podatnicy

Nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, błędne wypełnianie deklaracji podatkowych i nieterminowość - to najczęstsze zarzuty podatników kierowane pod adresem biur rachunkowych oraz doradców podatkowych.

Zmiana formuły egzaminu

Egzamin na audytora wewnętrznego według nowej formuły odbędzie się 5 września. Oznacza to m.in., że zainteresowane osoby powinny same sprawdzić, czy zostały do niego dopuszczone.

Nowe obowiązki notariuszy

Notariusze muszą założyć i prowadzić w każdym roku podatkowym osobny rejestr podatku od czynności cywilnoprawnych.

Co się zmieni w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących w Anglii

Już od 2007 r. dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Stanie się tak, jeśli nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią zostanie ratyfikowana jeszcze w tym roku. Dochód za 2006 r. będzie opodatkowany na dotychczasowych zasadach.

Jak ewidencjonować transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi

Jak ewidencjonować księgowo transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi? Czy transakcje te wymagają szczególnej ewidencji? Czy wymagane są osobne konta, w szczególności dla przychodów, kosztów itp.?

Czy fakturę za naprawę samochodu można jednorazowo zaliczyć do kosztów

Kupiłem samochód ciężarowy do celów działalności gospodarczej. Po półtora miesiąca eksploatacji okazało się, że silnik wymaga kapitalnego remontu. Za remont warsztat wystawił mi fakturę na kwotę 11 500 zł brutto. Faktura zawiera takie pozycje, jak robocizna oraz poszczególne części i inne elementy związane z tą naprawą. Czy taką fakturę mogę jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? - Pismo z 24 kwietnia 2006 r. nr 1406/DDZ/415-4/AJ/06

Czy podatnik VAT może sprzedać kasę rejestrującą

Jeżeli zaprzestałam sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, to czy mogę sprzedać kasę fiskalną - i kto może ją odkupić (dotyczy spółki z o.o.)?

Czy po przekroczeniu progu podatkowego przez wykonawcę dzieła nadal trzeba potrącać zaliczkę w wysokości 19%

Osoba zawarła z naszą firmą już piątą w tym roku umowę o dzieło i przekroczyła pierwszy próg podatkowy. Czy w związku z tym mamy od jej wynagrodzenia odprowadzać podatek z zastosowaniem stawki 30% czy dalej 19%. Osoba ta wykonuje dzieła związane z uprawą roli i zbiorami plonów.

Kontrolerzy wykrywają zaległe podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało raport z kontroli podatników, jakie przeprowadzono w 2005 roku. Z danych wynika, że urzędy kontroli skarbowej zakończyły w ubiegłym roku łącznie 18 739 kontroli. Ich liczba wzrosła o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Najbliżsi nie zapłacą

Od 1 stycznia 2007 roku nie trzeba będzie płacić podatku od spadków i darowizn pochodzących od najbliższej rodziny. Takie zmiany przewiduje znajdujący się w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy.

Opublikowano nowe przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem w formie elektronicznej

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia niezbędne do tego, żeby uprawnieni podatnicy mogli przesyłać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej.

Wartość budowli do opodatkowania

Czy wartości rynkowe budowli do opodatkowania, określone przez uprawnionego rzeczoznawcę, będą mogły być uznane za wiążące na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z 1 czerwca 2006 r., sygn. SKO/KE/1229/06.

Spółdzielnie europejskie

Dziś zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące spółdzielni europejskich. Dotyczą rozszerzenia zakresu podmiotowego zastosowania uregulowań dotyczących zaliczania podatku zagranicznego od dochodów przewidzianych

Sąd czeka na odpowiedź

Europejski Trybunał Sprawiedliwości musi odpowiedzieć na dwa pytania podatkowe skierowane przez polskie sądy. Pierwsze dotyczy możliwości obciążania akcyzą właścicieli samochodów sprowadzanych po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Drugie - obciążania polskich podatników tzw. sankcją VAT, czyli ustalaniem dodatkowego zobowiązania.

Ewidencja darowizn rzeczowych

Jesteśmy stowarzyszeniem, które zajmuje się opieką i pomocą dla dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych życiowo. Od firmy odzieżowej otrzymaliśmy w formie darowizny różnego rodzaju odzież (bez magazynowania). Odzież została rozdana dzieciom. Otrzymaliśmy fakturę VAT. Jak poprawnie zaksięgować ten przychód?

Czy faktury, z których nie odliczono VAT, można ująć w bieżącej ewidencji zakupu

Termin do odliczenia VAT z faktury przypada na okres, w którym otrzymałem fakturę, lub na miesiąc następny. Co w takim razie z fakturą, którą otrzymałem np. 01/03/05 (data wystawienia/otrzymania), ale nie ująłem jej w ewidencji zakupu w marcu ani kwietniu (nie chcę robić korekt deklaracji VAT-7)?

Jak rozliczyć umorzenie odsetek od pożyczki

Czy w przypadku umorzenia w 2006 r. odsetek od kredytu kredytobiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od nieodpłatnych świadczeń? Odsetki zostały umorzone z uwagi na trudną sytuację kredytobiorcy.

Jak ewidencjonować niewypłaconą dywidendę

Jeśli udziałowiec spółki otrzyma z opóźnieniem dywidendę, odsetki za zwłokę w jej wypłacie należy ująć w księgach rachunkowych jako przychód finansowy.

Za niezłożenie deklaracji grożą wysokie grzywny

Za niezłożenie deklaracji w podatku od nieruchomości grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego. Na podobną karę naraża się podatnik, który nie informuje o posiadanych nieruchomościach.

Nie wszystkie ulgi pozostaną w przepisach

Od 1 stycznia 2007 roku zwolnienie z CIT nie obejmie jedynie dochodów osób prawnych prowadzących szkoły, w części przeznaczonej na cele szkoły - uspokaja minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

REKLAMA