REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozliczanie i dokumentacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Papierowa ewidencja akcyzowa. Jak stworzyć i prowadzić?

W zakresie form ewidencji akcyzowych ustawa o podatku akcyzowym przewiduje dwie – papierową lub elektroniczną. W dobie postępującej cyfryzacji nadal wiele podmiotów decyduje się na papierową formę prowadzenia ewidencji w celu uniknięcia wydatków na zakup oprogramowania potrzebnego do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej. Działanie takie może być racjonalne, gdy ilość dokonywanych wpisów nie jest zbyt duża. Przepisy ściśle określają w jaki sposób taka ewidencja powinna być zakładana i prowadzona. Uwaga! od dnia 1 lutego 2024 r., ewidencje akcyzowe będą mogły być prowadzone wyłączenie w formie elektronicznej.

Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości

Jakie zmiany przepisów weszły w życie w 2023 roku w zakresie półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych do Polski z innych państw Unii Europejskiej? Co wynika z tych zmian dla praktyki obrotu towarowego? Wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego złożony po terminie. Co powinien zrobić organ podatkowy?

Czy organ podatkowy powinien wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w trybie art. 61a Kodeksu postępowania administracyjnego w sytuacji, gdy wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego został złożony po terminie, tj. w marcu, a termin składania takiego wniosku przypada na okres od 1 lutego do 28 lutego?

Nabycia wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez e-SAD

Od 13 lutego 2023 r. wprowadzone zostaną doniosłe zmiany polegające na rozpoczęciu stosowania dokumentów e-SAD. Warto wiedzieć, że nowe przepisy i wymogi nie będą obejmować wszystkich wyrobów akcyzowych dostarczanych i nabywanych wewnątrzwspólnotowo. Dokumenty e-SAD stosować należy dla przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym realizowanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

REKLAMA

Definicja płynu do papierosów elektronicznych w podatku akcyzowym – problemy praktyczne, zmiany 2023

Za sprawą uchwalonej przez Sejm 1 grudnia 2022 r. nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym (Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw - druk sejmowy nr 2764). nadano nowe brzmienie akcyzowej definicji płynu do papierosów elektronicznych (zwanego powszechnie „liquidem”). Z woli polskiego ustawodawcy z początkiem lutego 2018 r. stał się on wyrobem podlegającym opodatkowaniu akcyzą. Obecna definicja tych wyrobów budzi liczne kontrowersje i jest źródłem częstych sporów z organami administracji skarbowej. Czy zmiany legislacyjne rozwiążą od 2023 roku pojawiające się na tym tle problemy? Nowa akcyzowa dyrektywa horyzontalna ma wejść w życie 13 lutego 2023 r., a ww. nowelizacja polskiej ustawy o podatku akcyzowym, którą wprowadzono nową definicję liquidów, ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

Elektronizacja obrotu wewnątrzwspólnotowego poza zawieszeniem poboru akcyzy od 2023 r.

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych od 2023 roku. Co się zmieni? Jak przygotować się do nowych przepisów?

TSUE przyznał rację Polsce w kwestii akcyzy

Polski warunek stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy imporcie zwolnionego od akcyzy alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodny z unijnym prawem. Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę Komisji przeciwko Polsce, kończąc długoletni spór z KE.

Nadpłata w podatku akcyzowym - nowa linia orzecznicza sądów administracyjnych

W ostatnim czasie można zauważyć kształtowanie się linii orzeczniczej wskazującej na odmienne stosowanie instytucji nadpłaty w podatku akcyzowym w zależności od wyrobu akcyzowego, którego nadpłata dotyczy. Zjawisko to jest konsekwencją uchwały podjętej ponad 10 lat temu przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oraz skutkiem braku uregulowania przez ustawodawcę kwestii dotyczącej „uszczerbku majątkowego” podmiotu, który uiścił nadpłacony podatek.

REKLAMA

Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych

Przy zakupie od krajowego dostawcy wyrobów akcyzowych objętych kodem CN 2710 12 25 (m.in. oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe) z zamiarem ich dalszej odsprzedaży na rzecz nieunijnego podmiotu, jeżeli transakcja przeprowadzona zostanie przy spełnieniu określonych warunków, nabywca nie będzie zobowiązany do wypełnienia żadnych akcyzowych formalności.

Deklaracje podatkowe w podatku akcyzowym

Co do zasady podmiot dokonujący czynności, które na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowią przedmiot opodatkowania akcyzą zyskuje status podatnika akcyzy, a w konsekwencji staje się zobowiązany do wypełnienia określonych przepisami obowiązków formalnych. W szczególności do składania deklaracji akcyzowych.

Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Akcyza od wyrobów nowatorskich w Polsce a istotne podwyższenie podatku akcyzowego na podgrzewany tytoń w Niemczech

Akcyza od wyrobów nowatorskich. Utrzymywanie preferencji podatkowej w polskim podatku akcyzowym dla wyrobów nowatorskich jest bezzasadne i dyskryminuje dostawców papierosów – piszą eksperci z Instytutu Studiów Podatkowych. Jest to ich zdaniem szczególnie widoczne na tle przyjętych niedawno w Niemczech zmian przepisów w zakresie stawki na podgrzewany tytoń, które likwidują przywileje podatkowe dla tych wyrobów.

Jak od 1 lipca 2021 r. rozliczyć akcyzę od samochodu osobowego?

Akcyza od samochodu. Aby zarejestrować samochód osobowy sprowadzany z innego kraju UE, musimy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie zapłaty. Od 1 lipca 2021 r. zostaną wprowadzone zmiany w zasadach opodatkowania akcyzą samochodów. Dojdą nowe obowiązki akcyzowe.

Procedura zwrotu akcyzy

Zwrot akcyzy. Jedną z cech charakterystycznych podatku akcyzowego, odróżniających go od pozostałych podatków pośrednich jest jego jednofazowość, która zakłada nałożenie akcyzy na pierwszym szczeblu obrotu, tj. w momencie wydania towarów do konsumpcji. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że wyroby opodatkowane akcyzą w jednym państwie członkowskim zostają następnie przemieszczone do innego kraju, w którym również przeznaczane są do konsumpcji, co z założenia rodzi obowiązek nałożenia na nie akcyzy. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, polski ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku akcyzowym procedurę zwrotu akcyzy, której założenia i warunki zostaną omówione poniżej.

Nowe, kwartalne deklaracje akcyzowe - kto będzie je składał za III kwartał 2021 roku?

Kwartalne deklaracje akcyzowe. Od rozliczenia za III kwartał 2021 r. podatnicy dokonujący obrotu niektórymi wyrobami zwolnionymi z akcyzy lub opodatkowanymi stawką zerową albo zużywający te wyroby będą składać w formie elektronicznej nowe deklaracje kwartalne AKC-KZ. Natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów opodatkowanych stawką zerową trzeba wykazać w deklaracji AKC-UAKZ. Są to nowe obowiązki.

Forum Akcyzowe - transmisje ze spotkań

Forum Akcyzowe. Ministerstwo Finansów uruchamia transmisje online z prac grup roboczych Forum Akcyzowego. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie rynku pracami Forum. Pierwsza transmisja na kanale Youtube odbędzie się 14 lipca 2021 r. o godz. 9.00.

Zmiana rodzaju zarejestrowanego pojazdu na osobowy po 1 lipca 2021 r.

Zmiana rodzaju zarejestrowanego pojazdu na osobowy. 1 lipca 2021 r. w życie wchodzą przepisy ustawy o podatku akcyzowym, które wprowadzają opodatkowanie zmiany rodzaju zarejestrowanego pojazdu na samochód osobowy np. kempingowy. Podatek trzeba będzie zadeklarować i zapłacić po 1 lipca 2022 r.

Wzór deklaracji uproszczonej AKC-US od 1 lipca 2021 r.

Akcyza od samochodów osobowych. Ustawodawca określił nowy wzór deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US). Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

Rejestracja samochodu ciężarowego do 3,5 tony - nowy obowiązek akcyzowy od 1 lipca 2021 r.

Rejestracja samochodu ciężarowego do 3,5 tony. Od 1 lipca 2021 r., aby zarejestrować samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, sprowadzany z innego kraju UE, będziemy musieli przedłożyć w wydziale komunikacji odpowiedni dokument z urzędu skarbowego, który potwierdzi, że nie musimy zapłacić akcyzy od tego samochodu. Jest to nowy obowiązek.

Akcyza od samochodów - nowe wzory dokumentów od 1 lipca 2021 r.

Akcyza za samochód. Resort finansów określił nowe wzory dokumentów w zakresie podatku akcyzowego od samochodów osobowych. Nowe formularze będą miały zastosowanie począwszy od 1 lipca 2021 r.

Termin ważności banderol na wyroby spirytusowe przedłużony do 31 grudnia 2021 r.

Akcyza na wyroby spirytusowe. Ustawodawca przedłużył do 31 grudnia 2021 r. okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych.

Jakie zmiany wprowadził pakiet akcyzowy?

Pakiet akcyzowy. Podmioty zużywające wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem z tego podatku lub objęte zerową stawką będą musiały raz na kwartał składać deklaracje akcyzowe. Jakie jeszcze nowe obowiązku wprowadził pakiet akcyzowy?

Nowy wzór deklaracji AKC-P od 1 lipca 2021 r.

AKC-P, czyli deklaracja o wysokości podatku akcyzowego pobranego i wpłaconego przez płatnika, w nowej wersji od 1 lipca 2021 r. Od tej też daty deklarację będzie można składać wyłącznie elektronicznie.

Składy podatkowe – co warto wiedzieć?

Składy podatkowe to miejsca o szczególnym statusie akcyzowym, pozwalające na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Zawieszenie poboru akcyzy to sytuacja, gdzie pomimo zaistnienia obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe, co w praktyce oznacza odroczenie zapłaty akcyzy.

Nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych - nowe wzory deklaracji od 1 lipca 2021 r.

Nowe wzory deklaracji akcyzowych. Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory uproszczonych deklaracji akcyzowych związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych (AKC-UA i AKC-UAKZ). Stanowią one załącznik do projektu rozporządzenia opublikowanego 7 kwietnia 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt rozporządzenia jest aktualnie poddawany uzgodnieniom międzyresortowym, opiniowaniu i konsultacjom publicznym. Nowe wzory mają wejść w życie od 1 lipca 2021 r.

Akcyza od samochodów - nowa deklaracja uproszczona AKC-US od 1 lipca 2021 r.

Deklaracja AKC-US od 1 lipca 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował projekt rozporządzenia w sprawie wzoru deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych. Rozporządzenie to określi od 1 lipca 2021 r. wzór deklaracji AKC-US, który zastąpi obecny wzór deklaracji AKC-U/S. Projekt rozporządzenia jest aktualnie poddawany uzgodnieniom międzyresortowym, opiniowaniu i konsultacjom publicznym.

Domiar akcyzy za Porsche zakupione na firmę

Fiskus domierzył blisko 20 000 zł akcyzy spółce za nabycie Porsche za granicą, biorąc pod uwagę średnią wartość rynkowa takiego pojazdu w Polsce. Sąd uznał jednak za niedopuszczalne praktyki organów podatkowych, które z automatu, bez względu na okoliczności biorą za podstawę opodatkowania akcyzą średnią wartość rynkową podobnego auta w Polsce, a następnie do tej wartości porównują kwotę, jaką podatnik zapłacił za samochód za granicą.

Akcyza od energii z paneli słonecznych (fotowoltaicznych) - ewidencja i deklaracja

Osoby fizyczne, które produkują prąd z paneli słonecznych, nie będą już musiały prowadzić ewidencji ani przesyłać fiskusowi odpowiednich deklaracji. Tak wynika z najnowszego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Chodzi o generatory o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 megawata. Przy takiej skali produkcji prądu nie trzeba płacić akcyzy, ale – jak dopiero teraz się okazuje – są inne obowiązki, o których mało kto wiedział.

Obrót paliwami (olejami) opałowymi - zgłoszenie AKC-RU do 31 sierpnia 2020 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że 31 sierpnia 2020 r. upływa okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe lub podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych. Do tego dnia podmioty te zobowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKC-RU, aby otrzymać status pośredniczącego podmiotu olejowego (dla sprzedawców) lub zużywającego podmiotu olejowego (dla nabywców). Bez zgłoszenia i otrzymania potwierdzenia rejestracji uproszczonej – AKC-PR/U, nie będzie możliwa sprzedaż paliw opałowych lub ich zakup, ponieważ sprzedający odmówi dostarczenia tych wyrobów. Obowiązek ten obejmuje również osoby fizyczne i podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej.

WSA uchyla decyzje fiskusa dot. odmowy zwrotu nadpłat akcyzy od piwa smakowego

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformowało 18 lipca 2020 r. o kolejnym wyroku WSA, którym została uchylona decyzja organu podatkowego odmawiającą podatnikowi (browarowi) zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa smakowego.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?

Czym jest skład podatkowy? Jakie wymogi należy spełnić, by uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego? W jaki sposób magazynować wyroby akcyzowe na terenie składu podatkowego? – odpowiedzi na te i więcej pytań znajdą Państwo w niniejszym artykule rozpoczynającym cykl dotyczący uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego przygotowany przez ekspertów Andersen Tax & Legal, Poland.

Zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym - ważny wyrok WSA w Olsztynie

Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się przedsiębiorca będący producentem piwa, z wnioskiem o podjęcie interwencji w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym ze skargi na decyzję odmawiającą mu zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa smakowego.

Dokumentacja nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Jak prawidłowo udokumentować nabycie wewnątrzwspólnotowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym? Wyjaśnia Konrad Bartuzel, radca prawny, konsultant podatkowy w ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Procedura zawieszenia poboru akcyzy - obowiązki ewidencyjne

Procedura zawieszenia poboru akcyzy daje przedsiębiorcy możliwość odsunięcia w czasie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. Firmy korzystające z tej procedury muszą jednak dopełnić licznych formalności, także ewidencyjnych, związanych z wyrobami akcyzowymi objętymi zawieszeniem poboru podatku. Nieprawidłowe prowadzenie ewidencji naraża przedsiębiorcę na konsekwencje podatkowe i karnoskarbowe.

Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r.

Przesunięty został termin, z 1 stycznia 2020 r. na 1 marca 2020 r., wejścia w życie nowego wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy.

Uszczelnienie akcyzy od wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych w 2020 roku

Dopiero w II kwartale 2020 roku Rada Ministrów ma przyjąć kompleksową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, a także Kodeksu karnego skarbowego i niektórych innych ustaw, która ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, poprzez wprowadzenie ustawowych zmian o charakterze uszczelniającym obrót tymi wyrobami. Projekt tej nowelizacji powstaje w Ministerstwie Finansów.

Nowe wzory formularzy akcyzowych dopiero od 1 marca 2020 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nowe wzory deklaracji AKC-U/S oraz dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego wejdą w życie 1 marca 2020 r. (a nie jak pierwotnie planowano od 1 stycznia).

Nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dot. wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązywać ma nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy. Aktualnie trwają prace legislacyjne nad projektem tego rozporządzenia.

Nowy wzór uproszczonej deklaracji akcyzowej AKC-U/S od 1 stycznia 2020 r.

Resort finansów określił nowy wzorów deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S). Nowy wzór będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

Informacja o papierosach i tytoniu do palenia do 8 listopada

Ministerstwo Finansów przypomina obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy za 10 miesięcy 2019 roku, w terminie do 8 listopada 2019 roku.

Zmiany w podatku akcyzowym od 2020 r.

Ustawodawca przygotował szereg bardzo istotnych zmian w podatku akcyzowym, które co do zasady mają wejść w życie już od 1 stycznia 2020 r. Czasu zostało zatem niewiele, a zakres regulacji jest dość duży. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Akcyza od samochodów 2020 - mniej okazji do unikania opodatkowania

17 września 2019 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym (i kilku innych ustaw), którego głównym celem jest wyeliminowanie zaobserwowanych w praktyce sposobów unikania opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych. Nie będzie już można unikać płacenia akcyzy dzięki zgłaszaniu zagranicznych aut o masie do 3,5 tony jako ciężarowe lub specjalne, które po ich zarejestrowaniu przerabia się na osobowe, czy wskutek zawierania fikcyjnych umów kupna zagranicznych aut. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Rejestracja uproszczona w podatku akcyzowym - wzory dokumentów

Ministerstwo Finansów określiło wzory dokumentów dotyczących zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego. Chodzi o wzory formularzy AKC-RU/AKC-ZU, AKC-RU/A oraz AKC-PR/U.

Akcyza od samochodów osobowych z zagranicy - MF szykuje zmiany od 2020 roku

Ministerstwo Finansów ma pomysł, jak zwalczyć proceder zaniżania wartości sprowadzanych z Zachodu aut osobowych dla celów akcyzy. Proponuje, by w potwierdzeniu zapłaty daniny nabywca podawał datę produkcji pojazdu, jego stan techniczny oraz kwotę uiszczonego podatku. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi

Trwają prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która zmieni również m.in. ustawę o podatku akcyzowym. Projekt omawiają eksperci z ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

Rzeczywisty efekt fiskalny przepisów uszczelniających podatek akcyzowy

Bardzo często jesteśmy przekonywani, że wprowadzane w ostatnich latach nowe przepisy podatkowe mają na celu „uszczelnienie” systemu podatkowego. Dotyczy to przede wszystkim podatku od towarów i usług, podatku dochodowego oraz – co nas najbardziej interesuje – akcyzy.

Kiedy towar definiowany poprzez jego przeznaczenie (użycie) staje się „wyrobem akcyzowym”?

Większość towarów będących wyrobami akcyzowymi w rozumieniu ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym jest definiowana w tym podatku poprzez ich przeznaczenie (użycie). Przepisy prawa podatkowego nie definiują tego, co należy rozumieć pod pojęciem „przeznaczenia” lub „użycia”, co powoduje, że musimy rozumieć je w znaczeniu potocznym: jeśli ktoś faktycznie przeznacza lub używa te wyroby zgodnie ze wskazanym w ustawie celem, to nadaje im cechę wyrobu akcyzowego.

Subiektywna teoria prawa podatkowego, czyli krótka refleksja na temat rozliczania podatku akcyzowego

Podatek akcyzowy jest bezspornie jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych danin publicznych. Podatnicy nie bardzo wiedzą, czego się trzymać (kilkanaście tysięcy przepisów, interpretacji, wyroków krajowych i europejskich). Czym jest w tym przypadku prawo podatkowe, którego należy przestrzegać?

Akcyza 2019 - dokumentacja sprzedaży węgla odbiorcom indywidualnym

Zmiany przepisów podatku akcyzowego, które obowiązują od 2019 roku skutkują zwiększeniem obowiązków dokumentacyjnych (formalności) związanych z zakupem nawet niewielkich ilości węgla przez indywidualnych odbiorców. Tak twierdzą sprzedawcy węgla, apelując jednocześnie o uproszczenie dokuczliwych dla klientów przepisów.

Nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego do akcyzy (AKC-R) od 2019 roku

Od 2019 r. będą obowiązywać nowe wzory pozwalające zarejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego. 31 października 2018 r. Minister Finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego. Projekt ten znajduje się aktualnie w konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych.

REKLAMA