REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe, Odwrotne obciążenie VAT (reverse charge)

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku

Walka z wyłudzeniami VAT jest jednym z priorytetów resortu finansów w przyszłym roku - mówił 15 grudnia 2014 r. wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas konferencji "Ułatwienia dla biznesu 2015+". Rząd liczy, że w styczniu Sejm zajmie się projektem w sprawie rozszerzenia procedury odwróconego VAT na kolejne towary.

Odwrotne obciążenie w VAT – rozszerzenie listy towarów

Czy należy dalej rozszerzać listę towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem (załącznik nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług)? Profesor Witold Modzelewski twierdzi, że nie, bo odwrotne obciążenie faktycznie likwiduje opodatkowanie VAT danych towarów.

Odwrotne obciążenie w księgach rachunkowych

W przypadku odwrotnego obciążenia obowiązek zapłaty/rozliczenia podatku należnego z tytułu transakcji zostaje przeniesiony na nabywcę. Wywołuje to stosowne skutki ewidencyjne w księgach rachunkowych zarówno u sprzedawcy, jak i u nabywcy.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 roku - trwają konsultacje

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje m.in. odwrócone obciążenie VAT od telefonów komórkowych czy laptopów trafił do ponownych konsultacji - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. Uwagi można zgłaszać do 21 listopada.

Zmiana przepisów w zakresie zwalczania oszustw podatkowych

Minister Finansów skierował do ponownych konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych, który wprowadza nowe instrumenty służące walce z oszustwami podatkowymi. Projekt zakłada m.in. objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia nowych grupy towarów, zmiany w przepisach dotyczących proporcji odliczania VAT. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 21 listopada 2014 r.

Z niekorzystną interpretacją podatkową warto iść do sądu

Przybywa interpretacji podatkowych, rośnie także liczba skarg na wykładnie, kierowanych do sądów administracyjnych. I nic dziwnego, bo w ponad 50% przypadków fiskus przed sądem administracyjnym przegrywa z podatnikami – wynika z analizy Tax Care.

Interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy

Indywidualną interpretację podatkową firma może odziedziczyć, tzn. interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy. Jest tak nawet w przypadku, gdy poprzednik z interpretacji nie skorzystał – tak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Skargę na interpretację podatkową sąd może rozstrzygnąć na niekorzyść skarżącego

Sąd administracyjny nie może, co do zasady, wydać orzeczenia na niekorzyść skarżącego, chyba że stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. Wobec interpretacji indywidualnych sąd nie może stwierdzić nieważności, zatem w sprawach skarg na indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego nie stosuje się zakazu rozstrzygania na niekorzyść skarżącego.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką

Resort finansów zapowiada zmiany w ustawach, mające na celu redukcję nadużyć w rozliczaniu podatku VAT. Jedna ze zmian zakłada, że od 2015 r. mechanizmem odwróconego obciążenia objęty będzie handel telefonami komórkowymi (w tym smartfonami), komputerami przenośnymi (takimi jak tablety, notebooki, laptopy etc.) oraz konsolami do gier wideo.

Instytucja milczącej interpretacji podatkowej jest zgodna z Konstytucją, ale wymaga usprawnień

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, tzw. "milcząca intepretacja" zawarta w Ordynacji podatkowej jest zgodna z ustawą zasadniczą. TK zalecił jednak Sejmowi, aby ten dokonał modyfikacji prawnych, które pozwolą podatnikom być informowanym na bieżąco w w sprawie ich interpretacji. O zbadanie zgodności przepisów Ordynacji podatkowej z Konstytucją RP wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich.

VAT 2014 – najnowsze stanowiska Ministerstwa Finansów

Badanie techniczne pojazdu jako warunek pełnego odliczenia VAT, Pojazdy samochodowe wykorzystywane na dojazdy do miejsca zamieszkania, użytkowanie kart paliwowych, dostawa towarów dostarczanych kurierem – to tylko przykłady najnowszych interpretacji MF. Od 1 stycznia 2014 MF wydało kilkaset interpretacji dotyczących VAT. Podatnicy, szczególnie odliczający VAT od „wydatków samochodowych” powinni jeszcze raz sprawdzić, czy nadal prawidłowo dokonują rozliczeń.

Manipulowanie przy interpretacjach podatkowych nie podoba się przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy mają już zdecydowanie dość manipulacji przy interpretacji podatków i są zdeterminowani do dość radykalnych działań, jeśli rząd nie zaprzestanie praktyki zmieniania interpretacji podatkowej i naliczania podatków 5 lat wstecz - tak wynika z badań Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Milcząca interpretacja podatkowa zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący ordynacji podatkowej w kwestii tzw. milczącej interpretacji. TK orzekł, że kwestionowany przepis Ordynacji podatkowej w zakresie w jakim pojęcie „niewydanie interpretacji” nie oznacza braku jej doręczenia w terminie określonym w art. 14d tej ustawy jest zgodny z konstytucją.

TK zbada konstytucyjność milczącej interpretacji podatkowej

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący Ordynacji podatkowej w zakresie milczącej interpretacji podatkowej. Zdaniem RPO regulacja ta jest niezgodna z konstytucją, gdyż nie zapewnia podatnikom bezpieczeństwa prawnego.

Procedura odwróconego VAT w obrocie telefonami komórkowymi

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian, który zakłada rozszerzenie listy towarów objętych odwróconym VAT-em m.in. o telefony komórkowe. Odwrotne obciążenie będzie miało zastosowanie również dla niektórych kategorii stali oraz złota w postaci półproduktu i surowca

Akcyza alkoholu całkowicie skażonego - interpretacja MF

Podmioty, które zużywają w swojej działalności alkohol całkowicie skażony powinny dokonać weryfikacji jaką metodą został skażony alkohol m.in. poprzez analizę protokołu skażenia. W szczególności, sprawdzeniu powinien podlegać alkohol nabywany w kraju. Przed wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego nr 162/2013 wiele podmiotów w Polsce skażało alkohol skażalnikiem węgierskim czy też łotewskim, który był chętnie wykorzystywany przez podmioty z branży kosmetycznej czy farmaceutycznej. W świetle wydanej interpretacji ogólnej, alkohol skażony według procedury łotewskiej czy węgierskiej nadal może korzystać ze zwolnienia z akcyzy jednakże pod warunkiem, że skażenie alkoholu odbyło się na Węgrzech czy na Łotwie (co powinno wynikać m.in. z protokołu skażenia).

Odwrócone obciążenie i solidarna odpowiedzialność nabywcy w VAT 2013-2015

Zakres odwróconego obciążenia oraz solidarnej odpowiedzialność nabywcy w podatku VAT będzie od 2015 roku rozszerzony. Ministerstwo Finansów planuje w tym zakresie nowelizację ustawy o VAT.

Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe

Podatnicy mający kłopot ze zrozumieniem prawa mogą zwrócić się do fiskusa o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Zastosowanie się do wydanej interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Natomiast postąpienie zgodnie z wydaną interpretacją ogólną nie może szkodzić nikomu, kto się do niej zastosował. Od 2015 roku mają nastąpić zmiany w zakresie wydawania interpretacji podatkowych.

Czy biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację podatkową dla klienta

Biuro rachunkowego nie może we własnym imieniu wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej rozliczeń klienta. Natomiast złożenie wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie klienta możliwe jest w ramach udzielonego przez niego pełnomocnictwa.

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie stalą - oszuści mogą spać spokojnie

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego od października 2013 roku, gdy rozszerzono zakres zastosowania tzw. odwrotnego obciążenia VAT na stal i inne metale kolorowe, pojawiły się nowe, łatwo dostępne formy uchylania się od podatku od towarów i usług. Korzysta z nich wielu: od drobnych szwindlarzy po duże, zorganizowane grupy przestępcze.

Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – zmiany 2015

Projektowana nowelizacja Ordynacji podatkowej ma od 1 czerwca 2015 r. zmienić również zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Bezpośrednim efektem wejścia w życie tej nowelizacji będą ograniczenia w wydawaniu interpretacji indywidualnych.

Odliczenie według proporcji, odwrotne obciążenie i ulga na złe długi - zmiany VAT 2015

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT, który zawiera szereg rozwiązań istotnych dla podatników. Proponuje się zmiany w zakresie odliczania VAT dla zakupionych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych (odliczenie według proporcji), przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia oraz stosowania ulgi na złe długi. Nowe regulacje mają wejść w życie w od 1 stycznia 2015 r.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami

Ministerstwo Finansów rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 2015 r. będzie on stosowany również wobec telefonów (w tym też smartfonów), blach określonego rodzaju oraz złota w postaci surowca, półproduktu, jak również dostaw złota inwestycyjnego.

Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku

Podatnik może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w wątpliwej dla siebie sprawie. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać do trzech miesięcy.

Wójtów dwóch? - czyli podwójna rola wójta w postępowaniu administracyjnym

Interes prawny gminy do zaskarżenia interpretacji podatkowej wydanej przez jej wójta w kontekście dopuszczalności zaskarżenia przez gminę indywidualnej interpretacji podatkowej, wydanej przez wójta tej gminy.

Kiedy kara umowna może być kosztem uzyskania przychodu

W przypadku gdy przedsiębiorca nie dotrzyma warunków umowy, kara umowna, jaką z tego tytułu zapłaci, nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu – tak wynika z jednej z interpretacji podatkowych. Generalnie jednak fiskus pozwala na zmniejszenie podatku poprzez zaliczenie niektórych kar umownych w koszty i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania.

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej potwierdziło, że częściowo skażony alkohol, stosowany przez przedsiębiorstwa do mycia linii produkcyjnych, jest zwolniony z podatku akcyzowego. Chodzi o art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, który zwalnia z podatku alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Trwała zabudowa meblowa - interpretacja ogólna MF

Minister Finansów w interpretacji ogólnej podzielił pogląd Naczelnego Sądu Administracyjnego odnośnie 8% stawki VAT właściwej dla dostawy i montażu tzw. mebli do zabudowy. Chodzi w szczególności o szafy wnękowe, meble kuchenne i inne tego typu. Jednak zdaniem Ministra obniżona stawka podatku nie może znaleźć zastosowania gdy wykonana (nawet według indywidualnego projektu) zabudowa meblowa jest przytwierdzana do ściany lub podłogi tak, że można ją zdemontować bez uszkodzenia samej zabudowy, jak i konstrukcji budynku lub lokalu.

Procedury podatkowe zostaną uproszczone

Ministerstwo Finansów zamierza uprościć procedury podatkowe i zapewnić efektywniejszy pobór podatków - tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Grupowe interpretacje podatkowe

Zgodnie z założeniami projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa orz niektórych innych ustaw, przygotowanymi przez Ministerstwo Finansów – ma zostać wprowadzona instytucja grupowej interpretacji podatkowej. Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Prof. Modzelewski o tym co zmienić w Ordynacji podatkowej

Minister Finansów zapowiedział, że musi powstać nowa Ordynacja podatkowa, kodyfikująca podstawowe prawa i obowiązki podatników. Myśl ze wszech miar godna uwagi, gdyż obowiązująca nam miłościwie od 16 lat druga w naszej historii część ogólna prawa podatkowego (pierwsza powstała przed wojną), została mocno poturbowana legislacyjnie przez wszystkie kolejne rządy.

Podatek od odszkodowania za wypadek w pracy

Czy płacić podatek od odszkodowania za wypadek w pracy? Zdaniem sądów tego rodzaju odszkodowania nie powinny być opodatkowane.

Zwolnienie z CIT dla byłych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 czerwca 2011 r. niepubliczny zakład opieki zdrowotnej jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Jak rozliczyć w kosztach spotkanie wigilijne

Organizację spotkania wigilijnego dla pracowników pracodawca może rozliczyć w kosztach firmy. W przypadku natomiast rozliczania w kosztach spotkania wigilijnego organizowanego dla kontrahentów należy się zastanowić nad pojęciem reprezentacji.

Rozliczenie kosztów w ramach konsorcjum a VAT

Organy podatkowe, inaczej niż sądy administracyjne uznają, że rozliczenia kosztów między partnerami konsorcjum stanowią świadczenie usług opodatkowanych VAT i powinny być dokumentowane fakturą.

Rekompensata za przewlekłe postępowanie sądowe zwolniona z PIT

Organy podatkowe przyznają, że kwota zasądzona przez sąd w związku z przewlekłością postępowania sądowego jest zwolniona z PIT ze względu na fakt, że ma ona charakter zadośćuczynienia.

Czynsz najmu samochodu osobowego w kosztach bez kilometrówki

Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej nie są ograniczone limitem określonym w przepisach art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Nie są bowiem kosztami związanymi z używaniem (eksploatacją) samochodu osobowego. Są to wydatki na uzyskanie tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu. Dlatego należy kwalifikować je do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 8 listopada 2013 r.

Jak uzyskać interpretację ogólną prawa podatkowego

Z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego zgłosić się może każdy podatnik. Wydana przez Ministra Finansów ogólna interpretacja podatkowa pomocna jest przy rozbieżności stanowisk organów podatkowych, a także w przypadku kontrowersyjnych przepisów podatkowych. Co jeszcze warto wiedzieć o interpretacjach ogólnych?

Jak skutecznie zaskarżyć interpretację podatkową

Jeżeli podatnik uważa wydaną w swojej sprawie interpretację podatkową za błędną, to w ciągu 14 dni może zwrócić się do organu o usunięcia naruszenia prawa. W przypadku gdy urząd skarbowy nie zmieni decyzji w sprawie wydanej przez siebie interpretacji, podatnik ma prawo zaskarżyć ją do sądu.

Co powinien zawierać paragon fiskalny

Określenia stosowane na paragonach fiskalnych muszą być jednoznaczne. Nie należy stosować nazw grup produktów, ale ogólne, czyli np. zamiast warzywa/owoce trzeba podać – pomidory, jabłka.

Procedura rozpoznawania spraw przez organy podatkowe

Szykują się zmian w Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy przewidują nałożenie na organy podatkowe obowiązku wydania postanowienia w sprawie przedłużenia rozpoznania sprawy podatkowej. Spowoduje to, że podatnik będzie miał możliwość zaskarżyć takie rozstrzygnięcie do organu podatkowego wyższego stopnia.

Akcjonariusz SKA występuje o interpretację podatkową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok dotyczący legitymacji do złożenia wniosku o interpretację indywidualną przez akcjonariusza SKA w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu uczestnictwa w spółce. WSA odniósł się także do kwestii możliwości odmowy wydania interpretacji w sytuacji złożenia wniosku, dotyczącego niedookreślonej liczby zdarzeń przyszłych.

Udzielenie interpretacji podatkowej a stan faktyczny sprawy

NSA wydał wyrok, zgodnie z którym w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości co do przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej stanu faktycznego, konieczne jest zwrócenie się do wnioskodawcy o sprecyzowanie bądź uzupełnienie informacji, w celu poprawnego wywiązania się z obowiązku udzielenia interpretacji.

Optymalizacja podatkowa z użyciem interpretacji indywidualnej

Przepisy dotyczące zasad wydawania interpretacji indywidualnych wprost zezwalają na zadawanie pytań w sprawie przyszłych stanów faktycznych. Nie ma zatem nic złego w tym, że podatnik pyta o różne warianty przyszłych transakcji po to, żeby wykorzystać uzyskane interpretacje do optymalizacji podatkowej. Taka optymalizacja to praktyka, która – w świetle prawa – jest dopuszczalna. Dlatego organ podatkowy nie może odmówić wydania interpretacji tylko dlatego, że mogłaby ona posłużyć do celów optymalizacyjnych.

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników ogólną interpretację podatkową w sprawie jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonach fiskalnych. Zgodnie z jej treścią możliwe jest stosowanie ogólnych nazw towarów i usług w kasach rejestrujących.

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. w handlu produktami wrażliwymi będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami.

Korzyści podatkowe przy zakupie firmowego jednośladu

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często zaliczają zakup pojazdu do kosztów, które mają na celu uzyskanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Pozwala to na zaliczenie wydatków związanych z zakupem i eksploatacją pojazdu do kosztów firmowych. Mimo iż większość przedsiębiorców decyduje się na kupno samochodu, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby rower, skuter lub motocykl.

Interpretacje podatkowe Ministra Finansów

Czym się różni ogólna interpretacja przepisów prawa podatkowego od interpretacji indywidualnej? Dlaczego i kiedy warto wystąpić o interpretację podatkową? Wyjaśnia biegły rewident.

W 2014 r. interpretacje podatkowe z opinią zabezpieczającą

W 2014 r., jeżeli wejdą w życie projektowane zmiany w Ordynacji podatkowej, zamiast 40 zł za interpretację podatkową, będzie obowiązywała opinia zabezpieczającą w wysokości 25 tys. zł.

REKLAMA