REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych, Podatek od spadków i darowizn

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek od spadków i darowizn

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. W 2008 r. spółka nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość została nabyta ze środków spółki i wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych. Obecnie wspólnicy zamierzają na mocy uchwały wycofać tę nieruchomość ze spółki. W efekcie staną się oni współwłaścicielami nieruchomości. Przy czym ich udziały we współwłasności będą odpowiadać udziałom w zyskach i stratach w spółce. Czy wycofanie tej nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Nabycie przedsiębiorstwa jako świadczenie w miejsce wykonania a PCC

Czy czynność nabycia przedsiębiorstwa w ramach datio in solutum podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od spadków i darowizn - obowiązek zapłaty

Podatnikiem podatku od spadków i darowizn jest nabywca własności rzeczy i praw majątkowych. Otrzymanie darowizny często skutkuje obowiązkiem zapłaty przez obdarowanego podatku od spadków i darowizn. Za pobór i odprowadzenie tego podatku do urzędu skarbowego odpowiada jednak czasem notariusz.

Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Pracodawca przekazując swojemu pracownikowi pieniądze, powinien rozważyć jaka będzie kwalifikacja takiego zdarzenia oraz jego skutki na gruncie ustaw podatkowych. Kwalifikacja podatkowa takiego zdarzenia zależeć będzie od okoliczności, formy i powodów dla których pracownik został obdarowany oraz wartości przekazanej kwoty pieniędzy.

REKLAMA

Dział spadku a PCC

Czy dokonanie odpłatnego działu spadku (w części dotyczącej spłat lub dopłat) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zapłacony podatek od spadków można odzyskać

Do 18 lipca 2013 r. można się starać o odzyskanie niesłusznie zapłaconego podatku od spadku nabytego w latach 2007-2008 przez najbliższą rodzinę – zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Spłaty długu spadkowego nie można uwzględnić w kosztach podatkowych odpłatnego zbycia odziedziczonej nieruchomości - takie stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Zwrot nadpłaty w podatku od spadków do 18 lipca

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podatnikom, którym w latach 2007-2008 nie udało się w ciągu miesiąca powiadomić urzędu skarbowego o otrzymanym spadku i z tego powodu zapłacili podatek, przysługuje prawo złożenia wniosku o zwrot nadpłaty w podatku od spadków. Wniosek można złożyć do 18 lipca 2013 r.

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn - pobór i odprowadzenie podatku

Zapłata podatku od spadku i darowizn leży po stronie nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Za pobór i odprowadzenie podatku od spadków i darowizn do urzędu skarbowego czasem jednak odpowiada notariusz.

Podatek od spadków i darowizn - miesięczny termin zgłoszenia jest za krótki

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczący miesięcznego terminu złożenia zgłoszenia do urzędu skarbowego nabycia spadku.

Przekazanie firmy dziecku bez podatku

Najkorzystniejszym podatkowo sposobem przekazania firmy dziecku jest darowizna całego przedsiębiorstwa. W ten sposób można uniknąć zapłacenia zarówno VAT-u, PIT-u, jak i podatku od spadków i darowizn.

Od wartościowego prezentu na komunię należy zapłacić podatek

Uwaga, drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić fiskusowi. W przypadku, gdy dziecko otrzyma bardzo wartościowy prezent na komunię, może pojawić się obowiązek zapłaty podatku.

Czy darowizna dla żony korzysta ze zwolnienia

Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. W 2013 r. mąż ze swojego konta przelał pieniądze na rachunek autosalonu. Były one przeznaczone na zakup samochodu dla żony. Tytułem przelewu była faktura wystawiona przez autosalon na żonę. Czy w takim przypadku darowizna dla żony tej kwoty pieniężnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Podatek od spadków – długi i ciężary związane z dziedziczonym majątkiem

W podatku od spadków i darowizn, podstawą opodatkowania spadku jest tzw. czysta wartość majątku spadkowego, pomniejszona o długi i ciężary związane z tym majątkiem. Do tych długów i ciężarów należą m.in. koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia z jego majątku.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC

Współwłaściciele budynku zawierają czasem umowę o wyodrębnienie własności jednego bądź kilku lokali, które przechodzą na własność niektórych dotychczasowych współwłaścicieli. Gdyby wartość nabytych praw była wyższa niż wartość dotychczasowych udziałów we współwłasności, strony mogą wyrównać różnicę za pomocą dopłat. Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC na podstawie przepisu o zniesieniu współwłasności.

Osoba niepełnosprawna nie zapłaci pcc od zakupu samochodu

Umowy nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym także umowy sprzedaży, z zasady skutkują powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Od tej generalnej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa, o których wato pamiętać. Zwolnieniem został objęty między innymi zakup sprzętu rehabilitacyjnego, wykorzystywanego na potrzeby własne podatnika.

Darowizna na leczenie żony pracownika – skutki podatkowe

Kwestią kluczową jest ustalenie podstawy prawnej opodatkowania darowizny przekazywanej na rzecz pracownika. Zasadniczo możliwe jest opodatkowanie otrzymywanych kwot podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kiedy zamiana nieruchomości jest zwolniona z PCC?

W sytuacji, gdy zamiana nieruchomości zostanie dokonana na podstawie art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy spłata otrzymana w ramach zniesienia współwłasności jest opodatkowana PIT

Gdy spłata jest ekwiwalentna do posiadanego przez podatnika udziału w spadku, to podatnik ten nie otrzymuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego, które przewyższałoby wartością odziedziczoną ułamkową część masy spadkowej. W takiej sytuacji podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania PIT otrzymanej spłaty. Nie musi jej też wykazywać w żadnej deklaracji podatkowej.

Darowizna gospodarstwa rolnego – warunki zwolnienia z podatku od darowizn

Podatnik nabył w 2010 r. w drodze darowizny od osoby obcej gospodarstwo rolne. Podatnik od chwili nabycia prowadzi gospodarstwo i zamierza prowadzić je co najmniej przez okres 5 lat od dnia nabycia. W związku z tym nabycie wskazanego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

Sprzedaż wierzytelności – skutki w PCC

Umowa sprzedaży wierzytelności, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak w przypadku objęcia tej czynności podatkiem VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych płacić nie trzeba

Zwrot aportu, a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy zwrot wspólnikowi spółki jawnej wniesionego wkładu niepieniężnego w naturze (aportu) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów w spółkach, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zwanym dalej PCC). Wątpliwości pojawiają się jednak, w przypadku gdy krajowy podmiot (posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski) zbywa prawa majątkowe w postaci udziałów w zagranicznej spółce.

Podatek od spadków i darowizn 2023 - limity, zwolnienia, terminy

Podatek od spadków i darowizn 2023. Co do zasady otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn. Jednak istnieje szereg zwolnień z tego podatku. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Czy pożyczka od znajomego może być nieopodatkowana?

PCC obejmuje swoim zakresem opodatkowania między innymi umowę pożyczki. Wyjątkiem od tego przypadku są zwolnienia. Należą do nich pożyczki udzielane w gronie znajomych. Są one jednak ograniczone kwotowo.

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku.

Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Podatnik prowadzący przedsiębiorstwo posiadające status pracy chronionej nabył w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej samochód osobowy. Czy w związku z tym nabyciem, podatnik będzie zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Pożyczka od wspólnika w rozliczeniach podatkowych - czy spółce z o.o. to się opłaca?

Wśród dostępnych form pozyskiwania od udziałowców kapitału na funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można wyróżnić: dopłaty, wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego oraz pożyczki. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione skutki podatkowe ostatniej z wymienionych form kapitalizacji spółki, czyli udzielania pożyczek spółce przez jej udziałowców.

Małżonek wspólnika pożycza spółce – czy trzeba płacić PCC?

Co do zasady pożyczki pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czasem jednak nie trzeba płacić PCC, jeżeli pożyczkodawca jest blisko spokrewniony z pożyczkobiorcą.

Podatek od nieruchomości 2013 – jak zwykle stawki maksymalne rosną

W 2013 roku obowiązywać będą wyższe stawki maksymalne podatku od nieruchomości i innych podatków i opłat lokalnych. Podwyżki mogą dotknąć właścicieli nieruchomości, samochodów ciężarowych, handlujących na targowiskach czy wyjeżdżających do uzdrowisk. Mogą, bo decyzja o ich uchwaleniu należy do rad gmin.

Nabycie udziałów w spółce z o.o. w celu umorzenia – czy trzeba płacić PCC?

Czy nabycie przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością własnych udziałów od udziałowców w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Darowizna na zakup mieszkania wpłacona przez darczyńcę na konto spółdzielni

Ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny skorzysta obdarowany również wtedy, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek spółdzielni mieszkaniowej (ale na rzecz obdarowanego), w związku z zawartą przez obdarowanego umową o budowę lokalu mieszkalnego.

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa

Kwestia opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych budzi nadal wątpliwości. Wyrok WSA w Warszawie z 22 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2593/11, tylko wzmógł zainteresowanie podatników. Jak dotąd organy podatkowe i sądy nie wykształciły jednolitej interpretacji w tej sprawie.

Ulga mieszkaniowa dla opiekunów w podatku od spadków - reaktywacja

7 sierpnia rząd przyjął założenia nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Założenia te mają na celu przywrócenie prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn spadkobiercom, zaliczonym do trzeciej grupy podatkowej (dalekim krewnym lub niespokrewnionym ze spadkodawcą).

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości - koszty spadkobierców

Przy sprzedaży nieruchomości podstawą opodatkowania PIT jest dochód (różnica między przychodem i kosztami jego uzyskania). Jednak konkretne przepisy, które tworzą tę zasadę, mogą prowadzić do rażącego pokrzywdzenia osoby, która nabyła nieruchomość w drodze dziedziczenia.

Koszty podatkowe w PIT - czasem podatek od spadków i darowizn jest kosztem

Zasadniczo podatek od spadków i darowizn nie jest kosztem uzyskania przychodów. Jednak wyjątkowo, gdy przedmiotem sprzedaży jest nabyta nieodpłatnie, np. w drodze spadku, nieruchomość to zapłacony podatek od spadków i darowizn można zaliczyć do kosztów podatkowych tej transakcji i zmniejszyć przychód przed opodatkowaniem PIT.

Nieujawnione dochody - praktyczne aspekty opodatkowania PIT

Problematyka opodatkowania „ dochodów nieujawnionych” uregulowana została w zasadzie w jednym przepisie, tj. art. 20 ust. 3 ustawy o PIT.

Przedawnienie nie jest konstytucyjnie chronionym prawem podatnika

Tak uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 czerwca 2012 r. (sygn. P 41/10) rozpoznając pytanie prawne WSA w Warszawie dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego powstałego z tytułu zawarcia umowy pożyczki. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidują ponowne powstanie zobowiązania podatkowego (i to liczonego wg dziesięciokrotnie wyższej 20 % stawki podatku) od tej samej pożyczki, po przedawnieniu pierwszego zobowiązania podatkowego z tego tytułu.

Podatek od spadków i darowizn - kwoty wolne od podatku

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od prawie 10 lat nie były waloryzowane i nadal wynoszą 9637 zł dla nabywców z I grupy podatkowej, 7276 zł jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej i 4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. Osoby otrzymujące drogie prezenty powinny pamiętać o tych kwotach zwłaszcza, że dla potrzeb tych limitów powinny sumować wartość prezentów otrzymanych od tej samej osoby w 5-letnich okresach.

Siostry i bracia nie płacą podatku od zniesienia współwłasności

Zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat (nieodpłatne) podlega, co do zasady, podatkowi od spadków i darowizn. Jednak podatnicy należący do I grupy podatkowej nie zapłacą w tej sytuacji podatku.

Zamiast zięciowi, daruj pieniądze córce

Darowizna dokonana przez teścia na rzecz zięcia (synowej) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Lepiej zatem przekazać darowiznę córce (synowi). Teściowie z zięciami i synowymi nie stanowią bowiem najbliższej rodziny wg przepisów podatkowych.

PCC od podwyższenia kapitału zakładowego – wyrok TSUE w sprawie Pak-Holdco

W dniu 16 lutego 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie Pak-Holdco Sp. z o.o. (C-372/10). Dotyczyła ona opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu.

Spłaty otrzymane w ramach działu spadku nie podlegają PIT

Otrzymanie przez spadkobiercę w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku nie spowoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Okoliczność, że suma spłaty nie przekracza wartości przysługującego spadkobiercy udziału spadkowego jest decydująca dla braku opodatkowania PIT.

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Córka pożycza pieniądze matce bez PCC - nawet z rachunku męża

Na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwolnione od tego podatku są pożyczki zawierane w obrębie najbliższej rodziny, jak np. pożyczka udzielana matce przez córkę. Jeżeli córka jest zamężna, a w jej małżeństwie obowiązuje wspólnota majątkowa, córka może – bez zgody męża – udzielać pożyczek w ramach zarządzania majątkiem wspólnym. Taka pożyczka jest objęta zwolnieniem, także wtedy, gdy wypłata jest dokonywana ze środków zgromadzonych na rachunku męża.

Wysokość podatku od nieruchomości za garaż

Nabyłem lokal mieszkalny oraz znajdujące się w tym samym budynku miejsce parkingowe. Garaż stanowi odrębną od lokalu nieruchomość, dla której urządzono osobną księgę wieczystą. Czy do garażu stosuje się stawkę podatku od nieruchomości przewidzianą dla budynku mieszkalnego? Niestety nie.

Podwyższenie wartości wkładów w spółce osobowej – czy trzeba płacić PCC?

Kwestie opodatkowania czynności podwyższenia wartości wkładów w spółce reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), zwana dalej ustawą oraz Dyrektywa Rady 2008/7 WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.

Podatek od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Jaka część kwoty – cała, czy faktycznie otrzymana - uzyskanej ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, zbytej na podstawie umowy przedwstępnej zawartej przez spadkodawcę, podlega opodatkowaniu PIT?

Darowizna pieniężna od rodziny zwolniona z podatku nawet, gdy wpłynie na konto dewelopera

Minister Finansów przyznał w interpretacji ogólnej z 15 lutego 2012 r., że gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek (konieczny dla zwolnienia tej darowizny z podatku) przekazania darowizny na rachunek bankowy nabywcy jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy.

Podatek od budowli – jak ustalić podstawę opodatkowania

Określenie podstawy opodatkowania budowli, jako jednego z przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, uzależnione zostało od tego, czy te składniki majątku podlegają amortyzacji na podstawie ustaw o podatku dochodowym (a więc stanowią środki trwałe wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności) czy też nie podlegają amortyzacji na podstawie tych ustaw.

REKLAMA