REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie dochodów z inwestycji pieniężnych

Dochody uzyskane z inwestycji pieniężnych, czyli np. z lokowania kapitału w akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne podlega 19-proc. PIT. Ulga obejmuje oszczędzanie na kontach emerytalnych i w formie ubezpieczeń na życie

Wydatki przed założeniem firmy. Czy i kiedy można je rozliczyć w kosztach?

Zakupy dokonane przed założeniem działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą one jednak mieć związek z przyszłą działalnością oraz zostać faktycznie poniesione, na co trzeba posiadać dowody – zazwyczaj faktury. Na podobnej zasadzie istnieje niekiedy możliwość odliczenia VAT-u z faktur wystawionych przed rozpoczęciem działalności.

Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego

Prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego w przypadku importu towarów, nie powstaje momencie w otrzymania samej decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów. Oprócz uzyskania decyzji naczelnika urzędu celnego trzeba jeszcze zapłacić podatek z niej wynikający.

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

W sytuacji, gdy nabywcy towarów czy usług nie uiszczają nam należności za sprzedane świadczenia dokonujemy sprzedaży wierzytelności własnych (za cenę ustaloną w umowie z nabywcą tej wierzytelności). Zdarza się również, że nabywamy za odpłatnością wierzytelności, których sprzedawcy nie mogli samodzielnie dojść od swoich kontrahentów. Czy transakcje zbycia za odpłatnością ww. wierzytelności wywołują konsekwencje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (zarówno po stronie zbywcy wierzytelności jak i jej nabywcy)?

REKLAMA

Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?

Zwrot kosztów noclegów pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej

Zdaniem WSA w Poznaniu zwrot wydatków pokrywających koszty noclegu pracownika – przedstawiciela handlowego stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy i powinien być opodatkowany PIT.

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu nie jest zwolnione z PIT

Wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT, i podlega opodatkowaniu tym podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Jest to przychód z tzw. innych źródeł, o którym mowa art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. To zasadnicza teza ogólnej interpretacji podatkowej Ministra Finansów z 10 lipca 2013 r.

Ponowne odliczenie VAT po korekcie

W styczniu korygowałam podatek naliczony z powodu niezapłaconej faktury z sierpnia 2012 r. W maju faktura została zapłacona, ale do tej pory nie dokonałam zwiększenia. Jak to zrobić?

REKLAMA

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Wystawiliśmy fakturę sprzedażową na kwotę X. Zamawiający potrącił z tej kwoty 5% w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń z tytułu gwarancji jakości i rękojmi i wpłacił kwotę pomniejszoną o zabezpieczenie. Czy do rozliczenia należy przyjąć całą kwotę należności? Po upływie uzgodnionego terminu zatrzymana kwota zostanie firmie zwrócona. Czy zatrzymana przez nabywcę część należności z faktury z tytułu roszczeń gwarancyjnych zmniejsza wartość obrotu i VAT?

Zagraniczne spółki kontrolowane - jak są opodatkowane?

Prawdopodobnie już 2014 r. w polskim ustawodawstwie podatkowym znajdą się przepisy dotyczące opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez zagraniczne spółki kontrolowane (tzw. CFC). Nasz kraj nie jest jedynym, który chce wprowadzić tą regulację. Instytucja CFC jest znana już nie tylko w prawie krajów Unii Europejskiej ale i na kanwie ustawodawstwa na całym świecie.

Czy dofinansowanie do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym jest zwolnione od podatku

Dziecku naszej pracownicy dofinansowaliśmy ze środków obrotowych firmy wczasy w gospodarstwie agroturystycznym. Dziecko ma 14 lat. Na potwierdzenie wykupionych wczasów pracownica przedstawiła formularz rezerwacji wydrukowany z Internetu. Rolnik odmówił natomiast wydania rachunku, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy to dofinansowanie jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Wydatki towarzyszące nauce w kosztach

Czy przedsiębiorca, rozpoczynający studia, które mają związek z jego działalnością gospodarczą, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również wydatki towarzyszące nauce, takie jak wydatki na dojazd, zakup potrzebnych materiałów, nocleg czy wyżywienie?

OECD zmienia przepisy dotyczące opodatkowania korporacji

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracuje nad zreformowaniem przepisów dotyczących opodatkowania międzynarodowych korporacji. Głównym celem tych prac jest wprowadzenie rozwiązań, które ukruciłyby proceder unikania płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny.

Tylko 44% podatników PIT wspiera OPP

Ponad 11,5 mln podatników podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczających PIT za 2012 r. zadecydowało, że 1% należnego podatku trafi do organizacji pożytku publicznego (OPP). To jednak tylko 44% wszystkich podatników PIT. Oznacza to, że na konta ponad 7 tys. OPP wpłynęło 480 mln zł, a mogłoby znacznie więcej.

Odliczanie VAT z faktur w formacie pdf

Faktura w wersji elektronicznej może być podstawą do prawidłowego odliczenia VAT naliczonego nawet gdy nie jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Do odliczenia wystarczy, że strony transakcji porozumieją się co do tej formy wystawiania faktur a podatnik odliczający VAT zapewni autentyczność jej pochodzenia, integralność treści i czytelność.

Zmiany w VAT w obrocie towarami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT. Nowe przepisy wprowadzają m.in. zasady odpowiedzialności solidarnej VAT w obrocie towarami wrażliwymi, czyli stalą, paliwem i złotem.

Odpowiedzialność solidarna w VAT od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza odpowiedzialność solidarną przedsiębiorcy za podatek swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT. Zmiany dotyczą transakcji w obrocie towarami wrażliwymi (paliwem, złotem, stalą).

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.

Sprzedaż w ramach dropshippingu - jak rozliczać podatkowo?

Sprzedaż w ramach dropshippingu jest coraz popularniejszym sposobem sprzedaż produktów za pośrednictwem internetu. Jak wyglądają zasady rozliczeń zobowiązań podatkowych przy dropshippingu?

Sprzedaż prywatnego samochodu - skutki podatkowe

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży prywatnego samochodu musi się liczyć z koniecznością uiszczenia podatku. Jednak konieczność rozliczenia z fiskusem będzie zależeć od czasu oraz okoliczności, jakie wystąpiły między nabyciem a sprzedażą tego samochodu.

Sprzedaż rzeczy używanych a PIT

Sprzedaż rzeczy używanych, których podatnik jest właścicielem ponad pół roku, nie powoduje konieczności rozliczania PIT. Chyba że fiskus uzna, iż powtarzalna sprzedaż ma znamiona niezarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT – skutki uchwały NSA

Przedstawiamy komentarz ekspertów PwC do uchwały NSA w kwestii statusu na gruncie VAT gminnych jednostek budżetowych. Jak po tej uchwale powinny zachować się gminy?

Zasady rozliczania emerytur zagranicznych

Jak prawidłowo rozliczać zagraniczne emerytury? Forma rozliczenia emerytur zależy od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady emeryt płaci podatki od świadczenia tam, gdzie mieszka.

Udzielenie interpretacji podatkowej a stan faktyczny sprawy

NSA wydał wyrok, zgodnie z którym w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości co do przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej stanu faktycznego, konieczne jest zwrócenie się do wnioskodawcy o sprecyzowanie bądź uzupełnienie informacji, w celu poprawnego wywiązania się z obowiązku udzielenia interpretacji.

Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT

Gminne jednostki budżetowe nie będą mogły rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT. To skutek uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych gminy.

Jakie korzyści przyniosą e-Podatki

Administracja podatkowa ma być nowocześniejsza i bardziej otwarta na podatnika. Wszystko dzięki programowi e-Podatki, na który składają się realizowane przez resort finansów trzy projekty: e-Podatki, e-Deklaracje 2 i e-Rejestracja.

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

Ulgi podatkowe dla rodzin

Prezydent Bronisław Komorowski chce wprowadzenia ulg podatkowych dla rodzin. Chodzi o ustanowienie kwoty wolnej od podatku, która byłaby uzależniona od liczby dzieci w rodzinie.

Becikowe jest zwolnione z podatku dochodowego

Becikowe jest zwolnione z PIT i nie ma konieczności wykazywania go w rozliczeniu rocznym PIT. Podatnicy nie muszą się rozliczać również z tytułu otrzymanej zapomogi, czyli z zasiłku rodzinnego czy pielęgnacyjnego.

Rozliczenia podatkowe pracowników naukowych

Polscy naukowcy nie płacą podatku PIT od stypendiów naukowych, natomias muszą uiścić w kraju daninę od wynagrodzenia za krótkie badania przeprowadzone za granicą. W niektóych przypadkach naukowcy zobowiązani są również do rozliczenia VAT.

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Darowizna całego gospodarstwa rolnego lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie rodzi również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątkowych i obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.

Podstawa prawna zwolnienia z VAT na fakturze

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT czasem musi wystawić fakturę. W takiej sytuacji ma obowiązek wpisać na fakturze przepis stanowiący podstawę prawną jego tego zwolnienia.

Sposób na pożyczkę, czyli jak ukryć dochody z nieujawnionych źródeł

Niejednokrotnie zdarza się, że podatnicy, wobec których fiskus wszczął postępowanie podatkowe w zakresie podatku z nieujawnionych źródeł dochodu deklarują, że środki, których pochodzenia nie potrafią wytłumaczyć, pochodzą z pożyczki. Nie jest to jednak dobre remedium na nieujawnione dochody.

Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

1 października 2013 r. wchodzi w życie większość przepisów zawartych w ustawie z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w VAT nabywców niektórych towarów za zaległości podatkowe dostawców oraz rozszerzenie katalogu towarów, wobec których stosuje się tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia.

Prezenty dla przedstawicieli handlowych kontrahenta - rozliczenie PIT i CIT

W celach promocyjnych lub zwiększenia sprzedaży podatnicy niekiedy przekazują swoim kontrahentom prezenty w postaci swoich produktów, bonów podarunkowych lub innych gratyfikacji. Niekiedy prezenty nie są przekazywane bezpośrednio kontrahentom, ale pracownikom kontrahenta, którzy bezpośrednio odpowiadają za sprzedaż. Działanie takie ma swój wymiar podatkowy - nie tylko z punktu widzenia przekazującego, ale także kontrahenta i jego pracownika.

75% PIT od nieujawnionych dochodów niezgodny z Konstytucją

18 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny wydał korzystny dla podatników wyrok, uznając, że 75-procentowy podatek dochodowy od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów jest niezgodny z Konstytucją. Podatnicy mają czas do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do jego zwrotu.

Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy - orzecznictwo

Od 1 października 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzająca solidarną odpowiedzialność nabywcy niektórych towarów (wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy) za zaległości podatkowe dostawcy. Warto zastanowić jak do wskazanego tematu podchodziły dotąd sądy krajowe i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy nabywca może odpowiadać za zobowiązania podatkowe sprzedawcy?

Opodatkowanie ekwiwalentu wypłacanego telepracownikowi

Telepraca jest jedną z form zatrudnienie pracownika. W przypadku telepracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia telepracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy, może także umówić się z telepracownikiem na wykorzystywanie przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność - pracodawca wypłaca mu wówczas stosowny ekwiwalent. Jak opodatkować ekwiwalent wypłacany telepracownikowi?

Zwrot podatku od nieujawnionych dochodów

Trybunał Konstytucyjny uznał, że 75-procentowy podatek dochodowy od nieujawnionych dochodów jest niezgodny z Konstytucją. W związku z wyrokiem podatnicy mają czas do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do zwrotu tego podatku.

Korekta VAT naliczonego po zakończeniu działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT mają wątpliwości dotyczące rozliczenia VAT w momencie zakończenia (likwidacji) działalności gospodarczej. W szczególności chodzi o możliwość korekty wcześniej złożonych deklaracji VAT-7 i odzyskania VAT naliczonego.

Ulga meldunkowa a rozdzielność majątkowa

Czy rozdzielność majątkowa ma wpływ na prawo do zwolnienia w ramach ulgi meldunkowej?

VAT przy sprzedaży w drodze licytacji komorniczej

Komornik sądowy zajął czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług maszynę, wykorzystywaną w działalności gospodarczej przez tego podatnika będącą środkiem trwałym. W drodze licytacji komornik sprzedał tę maszynę osobie trzeciej. Sprzedaż maszyny podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Kto powinien odprowadzić kwotę podatku należnego z tytułu tej sprzedaży, podatnik czy komornik i kto powinien wystawić fakturę dokumentującą tę transakcję?

Nowe wzory deklaracji PIT do rozliczeń w 2014 r.

Do rozliczeń podatkowych PIT w 2014 r. podatnicy posłużą się nowymi deklaracjami. W przygotowaniu są nowe wzory formularzy m.in. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40 oraz ich załączników.

PSL proponuje abolicję podatkową

Wicepremier Piechociński proponuje abolicję podatkową jako sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Abolicja podatkowa to jedna z kilkudziesięciu propozycji przygotowanego przez PSL pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji na temat tzw. nowego otwarcia programowego.

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać szereg zmian w ustawie o VAT. Firmy muszą się do nich przygotować - sprawdzić procedury i interpretacje indywidualne, zaktualizować programy i zmienić zwyczaje.

Podatek od transakcji finansowych i dla hipermarketów

Podatek nałożony na hipermarkety i transakcje finansowe oraz wzrost płac wzrost płac i podniesienie innowacyjności Polski - to główne propozycje planu ekonomicznego PiS, którego część Jarosław Kaczyński zaprezentował na forum ekonomicznym w Krynicy.

Obniżka czynszu dla najemcy lokalu zakładowego bez PIT

Obniżka stawki czynszu na najem lokalu zakładowego (w oparciu o przygotowaną instrukcję zatwierdzoną uchwałą zarządu) z uwagi na niskie dochody najemcy dla osoby, która taką obniżkę otrzyma, nie powoduje powstania przychodu w PIT.

Kradzież samochodu firmowego - czy trzeba korygować odliczony VAT?

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, od którego odliczył VAT w kwocie 6000 zł. Samochód został nabyty i oddany do użytku w marcu 2013 r. W dniu 15 sierpnia 2013 r. auto zostało skradzione. Fakt kradzieży został zgłoszony na policję. Czy podatnik ze względu na utratę towaru (kradzież samochodu) musi dokonać korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z jego nabyciem?

Kiedy sprzedaż dokonywana przez internet podlega VAT

Jeżeli sprzedaż przez internet prowadzona przez osobę fizyczną zostanie uznana za sprzedaż o charakterze zorganizowanym i ciągłym, podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia VAT.

Zwolnienia podatkowe dla rolników w 2014 r.

W 2014 r. mają obowiązywać zwolnienia podatkowe dla rolników, którzy wprowadzają na rynek produkty spożywcze na skalę nieprzemysłową - takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, złożony w Sejmie przez senatorów PO.

REKLAMA