REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - ulgi i zwolnienia, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przychody z działalności wykonywanej osobiście w PIT

Jednym ze źródeł przychodów wskazanych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) jest tzw. działalność wykonywana osobiście.

38% PIT wraca do Twojej gminy – wpisz miejsce faktycznego zamieszkania do zeznania PIT

Wiele gmin zachęca swoich mieszkańców, by wypełniając roczne zeznania podatkowe wpisywali miejsce swojego faktycznego zamieszkania (a nie miejsce zameldowania – które często się różni od miejsca zamieszkania). Gminy uświadamiają jednocześnie mieszkańców, że dzięki temu budżet gminy zasili ponad 38% podatku dochodowego każdego mieszkańca. A zatem pieniądze te zostaną wydane w tej gminie, gdzie dany podatnik faktycznie mieszka.

Rozlicz PIT w galerii handlowej - sobota 16 marca

W sobotę 16 marca 2019 r. w 75 galeriach handlowych w całym kraju w godzinach od 12 do 20 pracownicy urzędów skarbowych będą pomagać podatnikom wypełnić i wysłać roczne zeznania podatkowe PIT. Dla podatników rozliczających się na PIT-37 i PIT-38, rozliczenie odbędzie się w usłudze Twój e-PIT.

Zwrot PIT od świadczenia zasądzonego wyrokiem

Jeżeli podatni zapłaci PIT od świadczenia zasądzonego mu prawomocnym wyrokiem, może mieć potem problem z odzyskaniem daniny, gdyby okazało się, że musi je jednak zwrócić.

REKLAMA

Danina solidarnościowa - jak i kiedy rozliczyć?

Daninę solidarnościową uiszczają podatnicy osiągający dochody przekraczające 1 000 000 zł. Przy ustalaniu wysokości podstawy opodatkowania uwzględnia się uzyskane dochody oraz kwoty pomniejszające te dochody, wykazywane w PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-CFC i PIT-40A. Obowiązek składania deklaracji i zapłaty daniny podlega wykonaniu po raz pierwszy w terminie do dnia 30 kwietnia 2020 r.

Usługa Twój e-PIT – nowość w tegorocznych rozliczeniach PIT

Na złożenie PIT-11 pracodawcy mieli czas do końca stycznia. Ministerstwo Finansów już 1 lutego potwierdziło, że większość płatników zdążyła na czas, przekazując blisko 22,8 mln dokumentów. Na ich podstawie Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln deklaracji PIT-37 i 250 tys. PIT-38, dostępnych w usłudze Twój e-PIT. Co warto wiedzieć o nowym systemie składania rocznych zeznań PIT?

Co w podatkach zmieni „nowa piątka PiS”?

Pod koniec lutego 2019 r., Jarosław Kaczyński zaprezentował na konwencji PiS nowy program rządu nazwany „nową piątką PiS-u”. Zgodnie z zapowiedziami autorów, celem wprowadzanych zmian ma być podniesienie poziomu życia Polaków. „Nowa piątka PiSu” jest ściśle związana z podatkami z dwóch powodów. Po pierwsze, wśród rządowych koncepcji znalazły się również propozycje dotyczące zmian w opodatkowaniu PIT. Po drugie, to właśnie wpływy podatkowe mają sfinansować obietnice rządzących.

Ulga mieszkaniowa - koszty związane z zakupem i montażem klimatyzacji

Wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego obejmujące zakup i instalację klimatyzacji, która oprócz funkcji schładzania będzie pełnić również funkcję grzewczą korzystają ze zwolnienia w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej. Jest to możliwe, gdyż wydatki te zaliczane są przez ustawodawcę do wydatków na własne cele mieszkaniowe.

REKLAMA

Dochód ze sprzedaży domu w Irlandii zwolniony z PIT w Polsce

Dochód uzyskany przez polskiego rezydenta podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości (domu) położonej na terenie Irlandii jest w Polsce zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). W Polsce dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. Dlatego też dochód uzyskany ze zbycia domu w Irlandii nie będzie miał wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego w Polsce i nie będzie musiał być wykazany w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce.

Czy w kolejnych latach czeka nas podwyżka podatków?

Zdaniem ekspertów zaczyna się zmiana modelu gospodarczego. Konsekwencją może być podwyżka podatków w kolejnej kadencji.

System opodatkowania firm w Polsce hamuje rozwój przedsiębiorczości

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił raport dotyczący systemu opodatkowania firm w Polsce. Wynika z niego, że najmniejsze firmy płacą w Polsce proporcjonalnie w stosunku do przychodu dużo większe podatki, niż firmy duże.

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia - ale nie dla lepiej zarabiających

Jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne ministerstwo finansów przygotuje jakiś pułap, po to, żeby uniknąć nadużyć - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy będzie jakiś pułap w przypadku zerowego PIT dla osób do 26. roku życia.

Wpływy z VAT i CIT na sfinansowanie programów społecznych

Premier i członkowie rządu przedstawili źródła finansowania oraz plan wejścia w życie propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sfinansowanie "piątki PiS" będzie możliwe m.in. dzięki dodatkowym dochodom budżetu z VAT i CIT.

PIT 2019 a świadczenia z 500+

Osoby korzystające z programu 500+ i będące jego beneficjentami, otrzymują określone środki pieniężne. Czy mają one jednak wpływ na zeznanie podatkowe PIT, na możliwość skorzystania z ulg podatkowych, a co za tym idzie - na wysokość zobowiązania podatkowego w 2019 roku?

Utrudnienia i bezpieczeństwo działania systemu „Twój e-PIT”

„Twój e-PIT” to nowa, szumnie zapowiadana usługa, proponowana podatnikom przez Ministerstwo Finansów. Została uruchomiona od 15 lutego 2019 roku i ma być nowym sposobem rozliczenia rocznych zeznań podatkowych. Zgodnie z koncepcją, dzięki „Twój e-PIT” część obowiązków - do tej pory leżących na podatnikach - miały przejąć organy podatkowe. Docelowym założeniem miała być rezygnacja z obowiązku deklaracyjnego – w praktyce PIT za podatnika ma przygotowywać odpowiedni urząd skarbowy. Czy tak się stało? Jak wyglądają początki działania usługi?

Kursy walut w rachunkowości, podatkach i cłach

Polscy przedsiębiorcy utrzymujący kontakty gospodarcze z zagranicą otrzymują od swoich kontrahentów faktury wystawione w walutach obcych. Sami również wystawiają nierzadko faktury z kwotami wyrażonymi w obcych walutach. Ale dla celów księgowych (bilansowych), podatkowych, czy celnych należności i zobowiązania wyrażone w obcych walutach trzeba przeliczać na złotówki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Finansów udzieliły wyjaśnień jakie kursy walut trzeba stosować przy tych przeliczeniach.

Zwolnienie z PIT dla młodych nie dotyczy przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki 1 marca 2019 r. w wywiadzie dla PAP sprecyzował, że zapowiadane zwolnienie z PIT osób do ukończenia 26. roku życia nie będzie dotyczyć osób prowadzących działalność gospodarczą. Morawiecki powtórzył, że ponadto mają ulec co najmniej podwojeniu pracownicze koszty uzyskania przychodów w PIT a także obniżona zostanie stawka podatkowa PIT z 18 na 17 proc.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa małżonkowi podlega PIT

W praktyce gospodarczej dochodzi do sytuacji, w której jeden z małżonków przekazuje przedsiębiorstwo na rzecz drugiego małżonka. Czy taka operacja powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

Zasady rozliczania samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej

Z początkiem tego roku zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące rozliczania samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Dotyczą one zarówno pojazdów prywatnych, jak i wykorzystywanych na zasadach umowy leasingu czy majątku trwałego. Obecnie wydatki związane z eksploatacją samochodów podatnicy rozliczają w kosztach z wieloma ograniczeniami.

Poprawa płynności firm - ulga na złe długi w podatkach dochodowych od 2020 r.

Od roku 2019 w ustawie o VAT w art. 89a ust. 1a przewidziano skrócenie terminu do zastosowania ulgi na złe długi ze 150 dni do 90. Ulga ta jednak była już znana przedsiębiorcom – w Polsce korzystało z niej średniorocznie kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy podatników. Natomiast zupełnie nową regulacją w polskim porządku prawnym będzie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

2,5 mln e-PIT-ów w 12 dni

Od dnia uruchomienia usługi Twój e-PIT (tj. od 15 lutego 2019 r.) podatnicy złożyli w tym trybie ponad 2,5 mln e-PIT-ów. Taką informację przekazał 27 lutego wiceminister finansów Leszek Skiba.

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na leki

Podatnik spełanijący przewidziane przez ustawodawcę warunki może odliczyć wydatki poniesione na leki w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Ulga rehabilitacyjna - każdy rodzic ma odrębny limit odliczenia wydatków na samochód

Każdemu z rodziców, mających na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, przysługuje odrębny roczny limit (2280 zł) odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na używanie samochodu osobowego, którego są współwłaścicielami.

Jakie są zasady poboru podatku u źródła

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące poboru podatku u źródła. W efekcie zwolnienie od podatku oraz stosowanie obniżonych stawek w momencie wypłaty należności w wielu przypadkach będzie niemożliwe, co doprowadzi do realnego wzrostu opodatkowania. Problemem jest także możliwość późniejszego odzyskania nadwyżki.

Stawka 17% w PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów

Minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z PAP poinformowała, że planowane przez rząd zmiany w PIT (tj. obniżenie niższej stawki z 18% do 17%, co najmniej podwojone koszty uzyskania przychodów i zwolnienie z PIT podatników do ukończenia 26 roku życia) stanowią impulsy prorozwojowe, które jednocześnie obniżą tzw. klin podatkowy.

Jak rozliczać koszty firmowych samochodów osobowych?

Firmy mają problem z rozliczaniem leasingu operacyjnego i kosztów eksploatacji samochodów według nowych zasad, obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo Finansów ma dopiero wydać objaśnienia, jak stosować nowe regulacje. Nie ułatwia to ani prowadzenia działalności przedsiębiorcom, ani pracy księgowym.

Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania

Nauczyciel (korepetytor) udzielający lekcji na godziny ma kilka możliwości opodatkowania świadczonych przez siebie usług. Wskazujemy jakie to są formy opodatkowania i jakie należy spełniać warunki, aby z nich skorzystać.

Odsetki od alimentów powinny być zwolnione z PIT

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich odsetki od alimentów i innych świadczeń zwolnionych z podatku dochodowego ze względów społecznych nie powinny być opodatkowane PIT. Obecnie tego typu należności są opodatkowane - dlatego dzieci albo ofiary ofiary wypadków drogowych tracą na tym, że należne im pieniądze przychodzą nieterminowo. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Finansów. Wiceminister finansów Filip Świtała poinformował 18 lutego 2019 r., że postulat ten jest przedmiotem prac koncepcyjnych w MF. Nie wiadomo jeszcze czy i kiedy zostanie sformułowany projekt nowelizacji ustawy o PIT w tym zakresie.

Ulga mieszkaniowa – spłata udziału w nieruchomości byłego małżonka

Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej uwarunkowana jest koniecznością wydania uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe. Powstaje w związku z tym pytanie czy spłata udziału byłego małżonka w lokalu mieszkalnym może stanowić wydatek na cele mieszkaniowe? Jakie jest stanowisko organów podatkowych w tej kwestii?

Wyższe koszty pracownicze oraz obniżenie stawki w PIT

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział 23 lutego 2019 r. co najmniej dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Ponadto nastąpi obniżenie stawki PIT z 18% do 17%. Nie ulegnie natomiast zmianie kwota wolna od PIT.

Zwolnienie z PIT dla pracowników do 26. roku życia

Zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie podatku PIT dla wszystkich osób pracujących. To nowe propozycje podatkowe zapowiedziane przez PiS.

Zeznania roczne PIT w 2019 r. - nowości i ciekawostki

Pierwsze formularze podatkowe PIT za 2018 r. zostały już złożone. Do końca stycznia mieli na to czas podatnicy rozliczający się według ryczałtu i karty podatkowej. Pozostali natomiast powinni spełnić ten obowiązek do końca kwietnia. Warto zwrócić uwagę, że w 2019 roku pojawiło się trochę nowości w rozliczaniu podatku dochodowego.

Zwolnienie z PIT dla marynarzy

Wynagrodzenia marynarzy, którzy wykonują pracę ponad 183 dni (w danym roku podatkowym) na statkach morskich (polskich i należących do państw UE i EOG), używanych do przewozu ładunku lub pasażerów w żegludze międzynarodowej - będą zwolnione z PIT. Zwolnienie to ma obowiązywać do dochodów uzyskanych począwszy od roku, w którym Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję o zgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym.

Zmniejszenie udziałów w spółce jawnej a PIT

Wspólnik, który zamierzał zmniejszyć swoje udziały w spółce jawnej, chciał upewnić się czy ta czynność jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Podatnik 3,5 roku walczył o potwierdzenie swego stanowiska. Dwukrotnie wygrał nawet w sądzie. Fiskus ostatecznie zastosował się do wyroków, ale i tak opodatkował wspólnika.

Twój e-PIT - dodatkowe zabezpieczenia

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 lutego 2019 r., że w najbliższych dniach usługa "Twój e-PIT" zostanie wzbogacona o nowe funkcjonalności: historię logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Twój e-PIT a tajemnica skarbowa

Usługa Twój e-PIT umożliwia dostęp do tajemnic skarbowych. Ciekawski pracodawca może w bardzo prosty sposób, bez naszej wiedzy, sprawdzić czy mamy inne źródła dochodów, ile zarabia nasz współmałżonek, a nawet ile płacą nam w nowym miejscu pracy.

Twój e-PIT - sprawdź ulgi i odliczenia

Twój e-PIT, nowa usługa Ministerstwa Finansów, to najważniejsza od lat zmiana dotycząca rocznych zeznań podatkowych dla osób fizycznych. Rozliczenia za 2018 rok zostały już zamieszczone w Internecie przez Krajową Administrację Skarbową. Do 30 kwietnia br. warto je przeanalizować i wprowadzić ewentualne zmiany. Można też własnoręcznie sporządzić zeznanie podatkowe. Według ekspertów jest to zasadne, ponieważ w wielu przypadkach pojawiają się wyliczenia niekorzystne dla podatnika. Ma to związek z „ograniczoną” wiedzą skarbówki na temat ulg i odliczeń przysługujących danej osobie za miniony okres. Ponadto e-zeznania sporządzono domyślnie jako rozliczenia indywidualne. A przecież nie brakuje osób, które składają dokumenty wspólnie, dzięki czemu mają do zapłacenia mniejszą daninę.

Wspólne rozliczenie małżonków w rocznym PIT

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem w rocznym zeznaniu PIT może być opłacalne. Podpowiemy kiedy i dlaczego warto oraz jak prawidłowo to zrobić. I niech przyświeca nam wszystkim jeden podstawowy cel - jak płacić mniejsze podatki.

Ulga na dziecko a władza rodzicielska

Jak wygląda sprawa ulgi na dziecko w przypadku rodziców pozostających w związku małżeńskim, partnerskim, rozwiedzionych czy będących w separacji? Decydująca jest tutaj kwestia czy w stosunku do dziecka obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska. Przy czym, co istotne, o prawie do ulgi prorodzinnej decyduje faktyczne sprawowanie władzy rodzicielskiej a nie jedynie jej posiadanie.

Ulgi podatkowe dla wracających do Polski emigrantów zarobkowych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje zachęty podatkowe w postaci ulg dla emigrantów zarobkowych, którzy zdecydują się na powrót do kraju - powiedziała 15 lutego 2019 r. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Twój e-PIT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Od 15 lutego 2019 r. działa nowa usługa Ministerstwa Finansów "Twój e-PIT". Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych (na razie dotyczy to tylko PIT-37 i PIT-38). Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie będzie już musiał wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Na pytania redakcji infor.pl dot. tej usługi odpowiedzi udzieliła Renata Domasiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów. Ponadto Ministerstwo Finansów udzieliło kilkudziesięciu wyjaśnień odnośnie najczęściej pojawiających się wątpliwości dotyczących usługi Twój e-PIT.

Twój e-PIT od 15 lutego 2019 r.

15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl zostanie uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Podatnik samodzielnie wybierze czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT przez Profil Zaufany

Od 15 lutego podatnicy rozliczający się na PIT-37 i PIT-38 mogą sprawdzić swoje zeznania podatkowe przygotowane przez fiskusa w usłudze Twój e-PIT. Pomocny będzie w tym Profil Zaufany.

Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Od 2019 r. można odliczyć darowizny na szkoły prowadzące kształcenie zawodowe

Z początkiem roku 2019 wprowadzona została nowa preferencja podatkowa, tj. możliwość odliczenia darowizny na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Nowa ulga podatkowa, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, choć skorzystać z niej może każdy podatnik, najkorzystniejsza jest dla producentów.

Ulga na internet w deklaracji PIT

Zakończył się kolejny roku podatkowy, co dla szerokiego grona polskich obywateli oznacza konieczność złożenia we właściwych urzędach skarbowych deklaracji PIT. Chociaż nikt nie przepada za płaceniem podatków, prawo daje możliwość odpowiednich odliczeń od kwoty należnego podatku, czyli popularnych ulg. Wielu podatników zadaje sobie pytanie, czy od podatku można odliczyć koszty poniesione w związku z opłatami za internet? Odpowiedź brzmi: owszem, można.

Konwencja MLI – zmiany w opodatkowaniu polskich firm za granicą i zagranicznych firm w Polsce

Wielostronna konwencja podatkowa MLI (z ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie 1 lipca 2018 r. Wprowadziła ona reguły pozwalające na ujednolicenie systemu podatkowego i ograniczenie unikania opodatkowania na poziomie międzynarodowym. Konsekwencją tej konwencji jest rozpoczęcie procesu zmiany umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych pomiędzy Polską, a niektórymi innymi krajami i terytoriami.

Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT

Początek nowego roku to dobry czas na przypomnienie zasad rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym roku, z uwagi na wprowadzone zmiany w ustawach podatkowych podatnicy zyskają dodatkową możliwość na rozliczenie „swoich PITów”.

Jak rozliczyć podatek dochodowy od obrotu kryptowalutami w 2019 r.

Od 2019 r. w polskim ustawodawstwie podatkowym zaczęły obowiązywać zaktualizowane przepisy dotyczące podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami dla osób fizycznych. Jak wyglądają zasady rozliczania podatku od kryptowalut oraz legalne możliwości jego obniżenia?

Ulga rehabilitacyjna - zakup okularów korekcyjnych

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można uwzględnić zakup okularów korekcyjnych, jeżeli jest to wydatek na indywidualny sprzęt niezbędny w rehabilitacji, ułatwiający wykonywanie czynności życiowych oraz odpowiadający potrzebom wynikającym z niepełnosprawności.

REKLAMA