REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-faktury w zamówieniach publicznych - od kiedy?

Fakturowanie elektroniczne w zamówieniach publicznych ma być ważnym etapem budowania kompleksowego systemu elektronicznych zamówień publicznych oraz administracji elektronicznej w Europie. Trwają konsultacje społeczne projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

Wypowiedzenie umowy o pracę za niepodpisanie umowy o zakazie konkurencji

Pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem, który odmawia podpisania umowy o zakazie konkurencji - o ile przewidziana w niej kara umowna nie jest rażąco wygórowana w stosunku do wynagrodzenia pracownika, czy odszkodowania z art. 1012 par. 1 kodeksu pracy.

Refundacja zakupu okularów - skutki podatkowe

Coraz więcej firm zmuszonych jest do zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. W wyniku wątpliwości związanych z częściową refundacją szkieł korekcyjnych przez pracodawcę, specjaliści postulują do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej VAT-u naliczanego od okularów dla pracownika.

Nowe wzory formularzy VAT-UE

17 czerwca 2013 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające wzór formularzy dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 roku.

Kary porządkowe - co powinien wiedzieć pracownik i pracodawca?

Kary porządkowe, określone przez Kodeks Pracy, czekają pracowników niestosujących ustalonych przepisów. Prawo nie tylko określa jaki rodzaj kary jest przewidziany za konkretne przewinienia, ale również zakłada pociągnięcie do odpowiedzialności pracodawcę, który nie stosuje się do formalnej drogi nakładania kar na pracowników.

Umowy agencyjna - uprawnienia przy rozwiązaniu umowy

Umowa agencyjna jest powszechnie wykorzystywana przez przedsiębiorców, którzy zorganizowali swoją działalność w formie sieci przedstawicieli handlowych. Jakie są uprawnienia agenta w przypadku rozwiązania umowy agencyjnej?

Zakaz stosowania weksli in blanco przez pracodawców

Stosowanie przez pracodawców zabezpieczenia w postaci weksli in blanco w stosunkach pracy będzie zakazane - tak zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy w tej sprawie, który został przygotowany w Sejmie.

Umowa o pracę - o czym warto wiedzieć?

Zakres elementów, które powinny znaleźć się w umowie o pracę określa Kodeks pracy. Brak nawet jednego z tych elementów w umowie o pracę może stanowić duży problem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy Jakie są podstawowe elementy umowy o pracę?

Nieuczciwi podatnicy pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wypowiada wojnę nieuczciwym podatnikom. Zaproponowe zmiany w przepisach dotyczą automatycznej wymiany informacji bankowych między unijnymi krajami.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2014 r.

Jakie będą obowiązywały progi statystyczne (progi podstawowe i szczegółowe przewidziane dla przywozu i wywozu) zobowiązujące do zgłoszenia INTRASTAT w 2014 r.?

Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Pracownik, który podjął ponownie pracę w wyniku sądowego przywrócenia do pracy, ma prawa do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Nowe wzory informacji VAT-UE od 1 lipca 2013 r.

Nowe wzory informacji VAT-UE wraz z załącznikami oraz korekty VAT-UEK zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.. Zmiany mają związek z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o wzajemnej współpracy krajów UE przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych.

O ile wzrośnie wynagrodzenie minimalne w 2014 r.

W 2014 r. wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą, do 1688 zł, czyli o 88 zł. Wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia zwiększyłby bezrobocie i zatrudnienie w szarej strefie - uważa Konfederacja Lewiatan.

Klauzule zakazane w umowach o pracę

Zdarza się coraz częściej, że trudną sytuację na rynku pracy wykorzystują pracodawcy, modyfikując zawierane umowy w sposób niezgodny z prawem. Co robić w przypadku, gdy umowa o pracę zawiera klauzule niedozwolone?

Wejście na zagraniczne rynki - warto pamiętać o języku

Unia Europejska stwarza warunki do ekspansji polskich firm na zagranicznych rynkach. Decyzja o poszerzeniu terytorium działania poza granicę kraju jest poważnym krokiem zmieniającym sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego przedsiębiorcy, którzy podejmują ten wysiłek starają się, aby ten proces przebiegł profesjonalnie i efektywnie. Jednym z obszarów, o który należy szczególnie zadbać, a który bywa zaniedbywany są tłumaczenia.

Czy odwołany członek zarządu może domagać się przywrócenia do pracy

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej będącemu pracownikiem spółki, z którym umowa o pracę została rozwiązana z naruszeniem prawa, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy.

Podatki w Europie coraz wyższe

Europa wysokich podatków. Z danych opublikowanych w Brukseli wynika, że w 2011 roku podatki w Unii wyniosły 38,8 procent PKB. To oznacza tendencję wzrostową.

Czym kierować się przy wyborze programu do kadrowo-płacowej obsługi firmy?

W dobie kapitału ludzkiego jako nadrzędnego i najcenniejszego zasobu przedsiębiorstwa, każda firma powinna uznać za priorytet sprawną i kompleksową obsługę pracowników. Niezbędnym narzędziem, mającym na celu pomoc w kontroli tego rozbudowanego procesu, jest dobry program kadrowo-płacowy.

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie prętami stalowymi

9 kwietnia 2013 r. Rząd zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na derogację umożliwiającą wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych.

Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

Największe kraje UE chcą zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi, wprowadzając program automatycznej wymiany informacji podatkowej. Walka z oszustwami podatkowymi będzie również tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu.

Jakie są zasady ewidencji środków europejskich

Do ewidencji w zakresie przepływu środków europejskich wprowadzone zostały odrębne konta księgowe. Służą one do ewidencji rozliczenia wydatków budżetu środków europejskich, płatności, planu i zaangażowania wydatków środków europejskich.

Cypr: Podatek od depozytów powyżej 100 tys. euro

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro. Jednym z warunków jest opodatkowanie depozytów powyżej 100 tys. euro.

Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. będzie obowiązywał nowy wzór deklaracji przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) oraz nowy wzór deklaracji od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Opodatkowanie transakcji finansowych

W sumie 11 państw członkowskich UE, w ramach tzw. wzmocnionej współpracy, wprowadzi nowy podatek od transakcji finansowych. Kraje, które opodatkują transakcje finansowe to Austria, Belgia, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

Nie będzie podatku od oszczędności na Cyprze

Cypryjski parlament odrzucił projekt wprowadzenia podatku od oszczędności, który miał uratować publiczne finanse.

Jakie będą zmiany w czasie pracy?

Parlament pracuje obecnie nad dwoma projektami nowelizacji dotyczącymi czasu pracy. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, a także możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy.

Wspólne kontrole GIODO I PIP

Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Państwowa Inspekcja Pracy zawarły porozumienie o współpracy, w efekcie którego obie te instytucje będą przeprowadzały łączone kontrole w firmach.

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych

W dniu 20 lutego weszła w życie ustawa z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Podstawowym celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego systemu prawnego przepisów unijnych dotyczących udzielania zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.

Pakt (traktat) fiskalny w UE 2013

20 lutego 2013 r. Sejm upoważnił ustawą Prezydenta RP do ratyfikacji tzw. paktu fiskalnego. Polska najprawdopodobniej ratyfikuje traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej (zwany potocznie paktem fiskalnym), który wszedł w życie 1 stycznia 2013 r. w następstwie ratyfikowania go przez 12 kraj UE - Finlandię. Celem traktatu jest wzmocnienie dyscypliny fiskalnej w strefie euro dzięki zasadzie zrównoważonego budżetu i automatycznemu mechanizmowi korygującemu.

Podatek od transakcji finansowych w UE

14 lutego 2013 r. Komisja Europejska ustaliła szczegóły dotyczące podatku od transakcji finansowych, który ma zostać wprowadzony w ramach tzw. wzmocnionej współpracy. Stawki podatkowe wynosić mają: 0,1 % od obrotu akcjami i obligacjami oraz 0,01 % od transakcji na instrumentach pochodnych.

11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

Podatek od transakcji finansowych chce wprowadzić 11 krajów Unii Europejskiej. Podatek ma obowiązywać od roku 2014. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 30 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Miliardy z podatku na ratowanie banków

Podatek od transakcji finansowych ma obowiązywać od roku 2014 i objąć 11 państw UE. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 50 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Używanie znaku towarowego - orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że dyrektywę o znakach towarowych należy interpretować w ten sposób, że usługodawca zajmujący się na zlecenie i według wskazówek podmiotu trzeciego napełnianiem opakowań – dostarczonych mu przez podmiot trzeci, który uprzednio umieścił na nich oznaczenie identyczne z oznaczeniem chronionym jako znak towarowy lub do niego podobne – sam nie dokonuje w odniesieniu do tego oznaczenia używania, które może zostać zakazane.

Kiedy program lojalnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu

Jeśli program lojalnościowy nie jest adresowany wyłącznie do pracowników, po stronie pracowników firmy nie powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Nieobecność w pracy z powodu złej pogody a prawo do wynagrodzenia

Nie dotarcie do pracy z powodu złych warunków atmosferycznych, zgodnie z przepisami o prawie pracy, oznacza utratę prawa do wynagrodzenia.

Trybunał sprawdzi konstytucyjność podatku od imprez integracyjnych

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o PIT w zakresie, w jakim przewidują opodatkowanie wszelkich dodatkowych świadczeń pracowniczych, został złożony przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Odszkodowania pracownicze nie są chronione przed potrąceniem

Sąd Najwyższy podjął 17 stycznia 2013 r. (w składzie siedmiu sędziów) niekorzystną dla pracowników uchwałę (sygn. II PZP 4/12) . Sąd uznał, że nie jest chronione przez potrąceniem odszkodowanie należne pracownikowi z tytułu rozwiązania przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy. Zatem odszkodowania pracownicze nie są chronione przed potrąceniami tak, jak wynagrodzenie za pracę.

W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 r. pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Emerytury jak w starej UE? - za 59 lat

Sytuacja finansowa polskich emerytów jest znacznie lepsza niż ich kolegów z Europy Środkowo-Wschodniej, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna" po przeanalizowaniu danych Eurostatu. Ale na takie emerytury jak w krajach "starej" UE, musimy poczekać... 59 lat!

Nie trzeba płacić PIT od darmowego transportu pracowników fundowanego przez pracodawcę

Zasady opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców nadal budzi kontrowersje. WSA w Warszawie uznał w wyroku z 17 października 2012 r., że w zakresie dowozu do pracy, jaki pracodawca oferuje pracownikowi nie można mówić o opodatkowaniu świadczenia wyłącznie postawionego do dyspozycji podatnika.

Kiedy stosować umowę zlecenia, a kiedy umowę o dzieło?

Zawieranie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Refundacja kosztów studiów pracowniczych po ich ukończeniu – rozliczenie PIT

Pracodawca zamierza zrefundować pracownikom, którzy ukończą studia wydatki poniesione na ten cel. Decyzja o refundacji zostanie podjęta jednak dopiero po zakończeniu nauki Czy w tej sytuacji refundacja kosztów studiów będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust 1 pkt 90 ustawy o PIT w odniesieniu do powstającego po stronie pracowników przychodu?

Jak obliczyć wynagrodzenie za część miesiąca

Może dojść do sytuacji, w której pracownik wykonywał pracę tylko przez część miesiąca, a przez resztę był nieobecny w pracy albo jej nie wykonywał z innych powodów. Pojawiają się też sytuacje, w których pracownik jest nieobecny przez kilka dni w miesiącu. Za pozostałą część przepracowaną również przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, ale musi być ono wówczas odpowiednio obniżone.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy to nazwa zwyczajowa dnia lub dwóch dni zwolnienia z pracy, które pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w związku z wystąpieniem okoliczności wymienionych w 15 Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Umowa zlecenie - kiedy tylko podatek, a kiedy składki ZUS

Pracodawca zlecający wykonanie określonych czynności na podstawie umowy zlecenie powinien pamiętać, aby w momencie podpisywania umowy pozyskać od zleceniobiorcy oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie określić jakie zobowiązania wobec ZUS i urzędu skarbowego będzie musiał uregulować.

Umowa zlecenie a umowa o dzieło - czym się różnią?

Świadczenie pracy, obok zatrudnienia na podstawie stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, może mieć miejsce także na podstawie stosunków cywilnoprawnych, w tym w ramach tych najpopularniejszych to jest umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi umowami?

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Znane jest już pisemne uzasadnienie uchwały Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10), w której stosunkiem głosów 22 do 8 wygrała teza, że pakiety medyczne fundowane pracownikom przez pracodawcę są dla pracowników nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Uzasadnienie jest bardzo ciekawe, m.in. dlatego, że NSA odniósł się również do kwestii obliczania wartości takiego świadczenia. Ponadto ważne dla podatników argumenty przeciw tezie uchwały znalazły się w zdaniach odrębnych tych sędziów, którzy głosowali przeciw uchwale.

REKLAMA