REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - obowiązek podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pobranie kaucji za opakowanie zwrotne podleganiu opodatkowaniu VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT po otrzymaniu zaliczki na poczet WDT

Zdarza się, iż w ramach rozliczeń pomiędzy stronami transakcji wewnątrzwspólnotowych dostawca towarów otrzymuje od nabywcy zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Zaliczka charakteryzuje się tym, że jest wynagrodzeniem wypłacanym przed dokonaniem czynności opodatkowanej.

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Przekazywanie i zużywanie artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, soki, ciastka, na naradach i spotkaniach pracowników spółki, pracowników i przedstawicieli podmiotów z grupy kapitałowej, pracowników z przedstawicielami firm doradczych, zarządu spółki z członkami rady nadzorczej i przedstawicielami związków zawodowych, artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu firmy, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

REKLAMA

Jak skutecznie wybrać kwartalne rozliczenie z VAT

W dniu 25 lutego 2010 r. podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym pisemne zawiadomienie, iż począwszy od pierwszego kwartału 2010 r. będzie rozliczać się z podatku VAT kwartalnie. Zawiadomienie to nie zostało złożone równocześnie z formularzem aktualizacyjnym VAT-R, który został złożony w ww. Urzędzie Skarbowym w dniu 27 lutego 2010 r. Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego rozliczania się z podatku VAT jest prawnie skuteczne, pomimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

Czy spółka może być rolnikiem ryczałtowym

Czy Spółka spełnia założenia definicji „rolnika ryczałtowego” i czy w związku z tym może nie naliczać VAT od opisanych w stanie faktycznym: sprzedaży roślin pochodzących z upraw, świadczonych usług, hodowli zwierząt i nie składać z tego tytułu deklaracji VAT-7?

Czy można przechowywać elektronicznie kopie faktur wystawionych w formie papierowej

Nie ma prawnych przeszkód dla stosowania "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.

Jak rozliczać VAT metodą kasową

Mały podatnik VAT może wybrać tzw. kasową metodę rozliczania tego podatku.

REKLAMA

Co to jest próbka i prezent małej wartości w prawie unijnym dotyczącym VAT

Przekazanie próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Jak powinno się rozumieć te pojęcia na gruncie VAT tłumaczy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 września 2010 r. w sprawie C‑581/08 EMI Group Ltd przeciwko The Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs.

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych.

Czy można wystawić fakturę VAT przed wykonaniem usługi

Podstawowym terminem na wystawienie faktury jest termin 7-u dni od dnia dokonania wydania towarów lub wykonania usługi.

Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w częściach wspólnych budynku, które nie stanowią odrębnej nieruchomości lokalowej, stanowi jedną czynność prawną i podlega tej samej stawce (7%) VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego.

Jak rozliczać VAT od okazjonalnych przewozów osób autobusami zarejestrowanymi za granicą

Podmioty zagraniczne, świadczące w Polsce usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegające na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza Polską powinny zarejestrować się jako podatnicy VAT w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa Śródmieście i dopełniać innych obowiązków tak jak polscy podatnicy VAT.

Czy sprzedaż działek należących do majątku osobistego podlega VAT

W sytuacji gdy osoba fizyczna sprzedaje działki budowlane pochodzące z jej prywatnego majątku osobistego, to taka transakcja nie jest przejawem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Dlatego też, osoba która ją wykonuje nie działa w charakterze podatnika VAT i nie ciąży na niej obowiązek podatkowy w tym podatku.

Błędna stawka podatku a nierzetelność ewidencji VAT

Do prowadzenia pełnej ewidencji sprzedaży, określonej w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT zobowiązani są wszyscy podatnicy podatku VAT. Wyjątkiem są podatnicy zwolnieni podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u., a także podatnicy wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ustawy lub na podstawie przepisów rozporządzenia wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 82 ust. 3 ustawy.

Dlaczego warto wziąć paragon

Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe i skarbowe od 2004 roku prowadzą nieustającą akcję informacyjną „Weź paragon”. Paragon przydaje się przede wszystkim w sytuacjach kiedy chcemy złożyć reklamację odnośnie wadliwego towaru. Wydanie paragonu ma jeszcze tą ważną funkcję, że danej transakcji sprzedawca nie ukryje przed fiskusem i będzie musiał odprowadzić do budżetu państwa należne podatku – zwłaszcza VAT. A jak wiadomo budżet państwa jest zawsze w potrzebie i często sami liczymy na środki z tej wspólnej "kasy".

Czy błędne paragony zobowiązują do zapłaty podatku VAT

Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Ministerstwo Finansów o kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych

Minister Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską odnośnie kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych i wykrywania oszustw podatkowych w zakresie VAT.

Jak rozliczyć VAT przy wynajmie powierzchni reklamowej

Odpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej nie jest traktowane w podatku od towarów i usług jak zwykły najem nieruchomości. Jest to bowiem usługa o charakterze reklamowo-marketingowym.

Czy można odliczać VAT od biletów PKP, PKS oraz komunikacji miejskiej

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT naliczonego, w zakresie w jakim nabywane przez niego towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Dokumentem, który potwierdza fakt naliczenia podatku jest przede wszystkim faktura VAT wystawiana przez sprzedawcę. A co w przypadku, gdy zamiast faktury dostajemy bilet? Otóż, ustawodawca pod pewnymi warunkami dopuścił możliwość traktowania biletu na równi z fakturą.

Czy wpłata pieniędzy na rachunek pośrednika/powiernika powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Wielu przedsiębiorców aby zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty za wykonane prace lub dostarczone usługi żąda od swoich kontrahentów wpłaty zaliczki. Zdarza się jednak, iż nabywcy ww. zaliczek wpłacać nie chcą.

Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

Z uwagi na różne przepisy oraz aktualną sytuację firmy, musimy sobie czasami pozornie utrudniać życie, aby je faktycznie sobie ułatwić. Jednym z takich karkołomnych przypadków jest, często spotykane w życiu, clenie w innych krajach UE towarów importowanych przez nas spoza Unii. Przykładowo clenie w Hamburgu towarów przywożonych z USA czy Chin, co dokonywane jest bądź z powodów finansowych, bądź administracyjnych.

Jak opodatkować VAT czasopismo sprzedawane z płytą, czy innym gadżetem

Od dawna sporną kwestią jest, czy czasopismo z załącznikiem stanowi jeden towar złożony, czy też dwa odrębne. Od odpowiedzi na to pytanie zależy opodatkowanie VAT sprzedaży tego zestawu. Odpowiedzi udzielił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Obniżenie podatku a otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Prowadząc działalność gospodarczą, w wyniku różnych, często nieprzewidzianych zdarzeń, podatnik zmuszony jest wystawiać faktury korygujące. Związane jest to z faktem utrzymywania kontaktów z wieloma kontrahentami i związanymi z tym sytuacjami udzielania rabatów, zwrotów towarów czy zwyczajnych pomyłek powstałych przy wystawianiu faktury.

Co to jest import usług wg ustawy o VAT

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy o VAT import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca zagraniczny, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Jakie usługi elektroniczne są opodatkowane VAT

Coraz nowe usługi elektroniczne z wykorzystaniem Internetu sprawiają pewne kłopoty podatkowe. Widać je np. w przypadku rozliczania VAT.

Jaka stawka VAT dla komputerów stanowiących część aparatury medycznej

Spółki sprzedające aparaturę medyczną, opodatkowane co do zasady stawką 7% VAT, mają wątpliwości, czy do wyposażenia dodatkowego tej aparatury (np. komputerów, monitorów i zasilaczy) mogą stosować tą samą stawkę VAT.

Rozliczenia z tytułu udziału w zyskach konsorcjum a VAT


Zgodnie z Umową Konsorcjum między Wnioskodawcą a Towarzystwem obaj Uczestnicy Konsorcjum są współorganizatorami Zjazdu. Każdy Uczestnik ma określone w umowie obowiązki. Czy przekazana przez Wnioskodawcę Towarzystwu wartość udziału procentowego w przychodach lub zyskach przedsięwzięcia (Zjazdu) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Który urząd skarbowy jest właściwy przy VAT od sprzedaży działek


Czy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaż działek gruntowych (w planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną) zostanie objęta podatkiem VAT, właściwym urzędem skarbowym do poboru tego podatku jest urząd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, czy też urząd właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika?

Czy nabywanie wierzytelności to pośrednictwo finansowe


Czy transakcje, mające za przedmiot nabywanie przez Spółkę wierzytelności od banków stanowią usługi pośrednictwa finansowego w rozumieniu poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Jak rozliczyć w VAT dostawę sprzętu medycznego i usługi dodatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał korzystny dla podatników wyrok dotyczący zasad stosowania 7% stawki VAT w stosunku do podmiotów zajmujących się dostawą i instalacją sprzętu medycznego.

Jaka jest stawka VAT dla sprzedaży prawa użytkowania miejsca parkingowego

Postęp cywilizacyjny skutkuje tym, że ludzie wymyślają towary i usługi, które kiedyś były im całkowicie zbędne do życia, ale na skutek tego postępu stają się niezbędne do „normalnego” funkcjonowania w tak stworzonym świecie. Dlatego też czasami pojawiają się problemy z zaklasyfikowaniem tych nowych potrzeb (tj. usług) i towarów, niezbędnym do ich prawidłowego opodatkowania np. VAT.

Uproszczenia w rejestracji podatników VAT od 24 kwietnia 2010 r.

Jednym z elementarnych obowiązków nakładanych na podatników wielu podatków, są obowiązki rejestracyjne, które są albo obowiązkami ogólnymi, albo obowiązkami dotyczącymi wyłącznie podatników jednego podatku lub też czasami części podatników danego podatku.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2010, a rezygnacja ze zwolnienia w 2009 r.

Ministerstwo Finansów udzieliło oficjalnej informacji o zwolnieniu podmiotowym dla podatników podatku od towarów i usług w roku 2010 i 2011, którzy zrezygnowali ze zwolnienia w trakcie roku. Nie jest to interpretacja podatkowa, tym niemniej warto się zapoznać z tą informacją.

Nowe formularze od 2010 roku: VAT-R i VAT-5UE

VAT 2010 - najważniejsze nowości

Nowe zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, zmiany zasad rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów- to tylko niektóre nowości jakie zaczęły obowiązywać od 2010 roku.

Zmiany dotyczące limitów obrotów w 2010 roku dla potrzeb VAT

W dniu 20 października 2009 r. Polska doczekała się zielonego światła od Unii Europejskiej na podwyższenie limitu obrotów, po przekroczeniu którego podatnik będzie zmuszony do rozliczania VAT-u (limit zwolnienia podmiotowego). Jest też nowy limit dla małych podatników VAT.

Ustawa o VAT 2022 Dział IV Obowiązek podatkowy

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział IV Obowiązek podatkowy (art. 19- 21)

Opodatkowanie VAT z tytułu wniesienia aportu do spółki

Od początku kwietnia 2009 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania podatkiem VAT w związku z wniesieniem aportu do spółki prawa handlowego i cywilnego.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - 3 zasady ogólne

Gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), musimy ustalić w którym momencie dana transakcja wywołała powstanie obowiązku podatkowego. Od tego momentu zależy kiedy (w którym miesiącu lub kwartale) musimy wykazać podatek należy. W tym zakresie istnieją dwie zasady ogólne i wiele od nich wyjątków.

Czynności w ramach, których dochodzi do importu towarów

Import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (czyli spoza UE) na terytorium kraju Zaistnienie importu towarów wiąże się z faktem ich przywozu z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. Nieistotny jest w tym przypadku charakter przedmiotowy czynności, w następstwie których dochodzi do przemieszczania się towarów z jednego terytorium na drugie .

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego.

Obowiązek wyliczenia kwoty VAT w zgłoszeniu celnym

Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego VAT-u. W zakresie trybu i terminów powiadomienia o kwocie należności podatkowych stosuje się odpowiednio przepisy prawa celnego dotyczące powiadamiania dłużnika o kwocie należności wynikających z długu celnego.

Eksport pośredni

Eksport pośredni ma miejsce wówczas, gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium wspólnoty w wykonaniu dostawy towarów jest wykonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu.

Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe

Ulgę na złe długi można zastosować, gdy dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Przepisy są interpretowane w ten sposób, że wymóg ten ma być spełniony na moment dostawy towaru lub świadczenia usług. Natomiast nie musi być spełniony w momencie korzystania z ulgi na złe długi.

Podatnik wysyła towar nabywcy

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.

Nie wolno odliczyć VAT z nieprawidłowej faktury

Nie można odliczyć VAT z faktury, dokumentującej sprzedaż niepodlegającą VAT albo zwolnioną z tego podatku. Nie ma nawet znaczenia czy wykazana kwota VAT została zapłacona przez wystawcę faktury.

Leasing a zakaz podwójnego opodatkowania

Niezgodne z prawem wspólnotowym jest podwójne opodatkowanie wynagrodzenia za usługę leasingu w przypadku, gdy leasingobiorca i leasingodawca mają siedziby w różnych państwach członkowskich.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny występuje natomiast wówczas, gdy firma leasingowa zobowiązuje się do różnych dodatkowych świadczeń na rzecz leasingobiorcy w umówionym okresie eksploatacji rzeczy (serwis, konserwacje, remonty) w ramach ustalonego czynszu, bez opcji nabycia przedmiotu umowy. W związku z tym przedmiot umowy leasingowej wraca bezwarunkowo do leasingodawcy.

REKLAMA