REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Zwrot podatku

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Refaktura kosztów energii elektrycznej - termin wystawienia faktury i moment powstania obowiązku podatkowego

Spółka z o.o. refakturuje energię elektryczną na inną firmę, która faktycznie zużywa tę energię. Czy spółka powinna mieć podpisaną z tą firmą umowę, z której będą wynikać kwestie wystawiania faktur za ilość zużytej energii? Czy faktury powinny być wystawiane co miesiąc? Kiedy należy rozliczyć faktury na gruncie VAT?

Rozliczenia w ramach konsorcjum nie podlegają opodatkowaniu VAT

Jak sygnalizowaliśmy w naszym poprzednim artykule, stanowisko organów podatkowych w kwestii oceny skutków podatkowych wynikających z przepływów finansowych pomiędzy konsorcjantami, w związku z realizacją wspólnego przedsięwzięcia, jest niejednolite. Dzisiaj przestawiamy rozstrzygnięcie odmienne od tego, które opisywaliśmy wcześniej, mimo że podjęte na gruncie zbliżonych okoliczności faktycznych.

Podział przychodów w ramach konsorcjum a VAT

Brak szczególnych przepisów podatkowych regulujących wprost zasady rozliczeń VAT jest źródłem wielu problemów dotyczących opodatkowania konsorcjum. Jednym z nich jest ustalenie skutków podatkowych z tytułu przepływów finansowych pomiędzy konsorcjantami przy realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Dowodem licznych wątpliwości jest ilość interpretacji indywidualnych oraz niejednolite stanowisko organów podatkowych w tym zakresie.

Ulga na dziecko - zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi

Podatnicy uprawnieni do skorzystania z ulgi na dziecko, którzy nie mają wystarczającej kwoty podatku do odliczenia całej ulgi, mają prawo do kwoty pieniężnej – tj. części ulgi, której nie mogli odliczyć. Ten tzw. dodatkowy zwrot ulgi na dziecko jest jednak ograniczony limitem.

Grupy VAT - objaśnienia Ministerstwa Finansów

Grupa VAT to nowy model skonsolidowanego rozliczenia w zakresie VAT podmiotów powiązanych ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Przepisy pozwalające utworzyć grupę VAT mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Na jakich zasadach będą funkcjonować?

Firmowy laptop, samochód, rower używany prywatnie a VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdzi, że przy każdym prywatnym (do celów osobistych) użytku firmowego roweru należy naliczyć VAT. Podobnie więc będzie przy korzystaniu z firmowego krzesła, biurka i komputera.

Zbiór dat do rozliczeń dla przedsiębiorcy

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest składanie comiesięcznych oraz corocznych deklaracji. Składanie ich w terminie jest ważne a nawet bardzo ważne ponieważ przesyłanie ich z opóźnieniem skutkować może mandatami ze strony urzędu skarbowego. Jakie terminy obowiązują obecnie?

Zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych - zmiany od 2023 roku

Nowelizacja ustawy o VAT (tzw. SLIM VAT 3), której projekt przechodzi aktualnie rządową ścieżkę legislacyjną, zakłada m.in. liberalizację warunków szybszego zwrotu VAT (w ciągu 15 dni) dla tzw. podatników bezgotówkowych oraz zmiany procedury tego zwrotu. Zmiany mają wejść w życie od początku 2023 roku.

Przesyłka z zagranicy dostarczona bez oclenia lub z błędnymi danymi - korekta VAT

Jak skorygować VAT w przypadku otrzymania przesyłki zagranicznej bez oclenia lub z błędnymi danymi? W przypadku zarówno błędów w odprawie importowej, jak i braku jej dokonania, aby móc skorygować wysokość VAT importowego w deklaracjach podatkowych, należy zwrócić się do urzędu celno-skarbowego. Naczelnik UCS w odpowiedzi na wniosek wyda decyzję celną, którą albo poprawi te pomyłki i ich skutki dla VAT, albo ureguluje status celny towarów wraz z jednoczesnym określeniem podatków importowych we właściwej wysokości. Wszystkie te elementy, tj. cło, akcyza i VAT, zostaną określone w jednej decyzji.

Zwrot towaru bez paragonu - rozliczenie VAT

Przyjmujemy zwroty towarów z paragonami. Zdarza się, że klient nie ma paragonu. Do tej pory nie przyjmowaliśmy takiego zwrotu. Czy mimo braku paragonu możemy przyjąć zwrot i skorygować VAT?

Bony a VAT. Przekazanie bonów różnego (MPV) oraz jednego (SPV) przeznaczenia

Niekiedy przedsiębiorcy decydują się na przekazanie swoim pracownikom lub kontrahentom bonów towarowych, voucherów podarunkowych czy kart do wykorzystania w różnych punktach usługowych. Takie przekazanie może rodzić potrzebę opodatkowania na gruncie podatku od towarów i usług.

Nota korygująca – czym jest, kto może wystawić, jakie błędy na fakturze może poprawić

Czym jest nota korygująca, jakie informacje zawiera i kto może ją wystawić? Kiedy zamiast noty korygującej jest konieczna faktura korygująca? Kto musi zaakceptować notę korygującą?

Jak postąpić z fakturą z Włoch, która nie zawiera VAT?

Kierowca firmy transportowej skorzystał z usługi wulkanizacji na terenie Włoch. Z tego tytułu jest wystawiono fakturę, która nie zawiera VAT. Czy powinno się naliczyć VAT z tego tytułu i wykazać go w JPK VAT oraz VAT7? Czy można naliczyć i od razu odliczyć VAT?

Kiedy otrzymam zwrot podatku? Zapytaj w urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów wskazuje podatnikom, którzy chcą sprawdzić status zwrotu podatku z rozliczenia rocznego PIT, aby kontaktowali się w tej sprawie ze swoim urzędem skarbowym. Ministerstwo Finansów nie udziela informacji w sprawach zwrotu podatku.

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej podatnika VAT - kontrolowana spółka zagraniczna

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: “TSUE”) 7 kwietnia 2022 r. zajął się kolejny raz problemem stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (en: “fixed establishment”, dalej: “FE”) przy okazji sprawy C-333/20 zainicjowanej przez rumuński sąd apelacyjny wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.

VAT od umów długoterminowych - jak rozliczać

Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długoterminowych, gdy obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, największy problem stwarza ustalenie momentu wykonania usługi. Spory wywołuje odpowiedź na pytanie, które usługi możemy uznać za wykonane z końcem okresów rozliczeniowych, gdy są ustalane. Natomiast gdy nie mamy określonych okresów rozliczeniowych, powstaje pytanie, czy umowa długoterminowa jest wykonana z dniem jej zawarcia czy zakończenia. Obecnie organy zajmują niekorzystne dla podatników stanowisko.

Przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych a VAT

W celu zwiększenia sprzedaży swoich produktów przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie kampanii reklamowych w mediach społecznościowych. Podatnicy VAT przekazują produkty ze swojego asortymentu influencerom w zamian za reklamę w mediach społecznościowych. Podatnicy mają wątpliwości, czy należy to traktować jako nieodpłatne przekazanie próbki towaru. Czy przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych jest opodatkowane VAT?

Błędna stawka VAT na fakturze i wpłacona zaliczka - jak wystawić fakturę korygującą?

Pomyliliśmy stawkę VAT, stosując 23% zamiast 8%. Faktura zaliczkowa została wystawiona w grudniu, rozliczeniowa (wydanie towaru) - w lutym. Czy wystawiamy fakturę korygującą do faktury zaliczkowej, czy korygujemy tylko końcową? Nadpłacony VAT zostanie zwrócony. Czy musimy wysłać korektę JPK_VAT za grudzień?

Pusta faktura i wystawiona do niej korekta "do zera" - rozliczenie VAT

Na wykonanie usługi pomyłkowo zostały wystawione dwie faktury z datą 28 lutego 2022 r. Następnie 3 marca 2022 r. do jednej z nich została wystawiona faktura korygująca "do zera". Czy podatnik powinien w rozliczeniu za luty 2022 r. wykazać dwie faktury sprzedaży, a korektę "do zera" w rozliczeniu za marzec 2022 r.? Czy podatnik jest uprawniony do wykazania korekty w lutym 2022 r. oraz niezawyżania wartości sprzedaży i kwoty VAT?

Wydatki na rzecz pracownika - rozliczenie VAT

Do tej pory organy podatkowe uznawały, że wydatki finansowane z ZFŚS w całości lub w części nie podlegają VAT i od ich nabycia nie odliczymy podatku. Obecne interpretacje sugerują, że zmieniono zdanie. Pozwalają odliczać pełny VAT, ale jednocześnie zobowiązują podatnika do naliczenia VAT od wartości rynkowej.

Dotacja na instalację fotowoltaiczną a VAT

Dotacja na cele montażu instalacji fotowoltaicznych ma bezpośredni wpływ na koszt, jaki ponosi Gmina w ramach swoich rozliczeń z wykonawcami usług i nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania VAT, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 marca 2022 r. (sygn. I SA/Gd 1505/21).

Kiedy zwrot podatku w 2022 roku - PIT za 2021 rok

Podatnicy PIT często pytają kiedy otrzymają zwrot podatku wynikającego z rocznego zeznania podatkowego. Jeżeli korzystamy z ulg i odliczeń (np. ulgi na dziecko) z reguły wykażemy w zeznaniu podatkowym nadpłatę podatku. Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić podatnikowi ten podatek? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku? W jakiej formie jest zwracana nadpłata podatku? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu podatku PIT?

Nadpłaty PIT do 5 tys. zł zwracane w ciągu 7 dni

W komunikacie z 5 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37, złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni.

VAT od działalności rolniczej - ważny wyrok TSUE

W dniu 24 marca 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ważny wyrok w sprawie C-697/20, mający istotne znaczenie dla opodatkowania VAT działalności rolniczej w Polsce.

Zwrot nadpłaty PIT i VAT w kilka dni - usługa AUTO ZWROT

System automatycznego zwrotu podatku VAT i nadpłaty PIT, o nazwie AUTO ZWROT skraca czas obsługi deklaracji i przyspiesza zwrot podatku do kilku dni - poinformowała PAP Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Według KAS przez system przeszło ponad 1,1 mln zwrotów podatku.

WNT w ewidencji VAT a dokument wewnętrzny i brak faktury od kontrahenta

Czy trzeba stosować kod WEW do WNT, gdy czekamy na fakturę, a podstawą wpisu jest dokument wewnętrzny? Co z podatkiem naliczonym? Czy możemy odliczyć VAT?

Zwrot PIT w 2022 roku - nawet 9 tys. zł dla rodziny

Zwrot podatku PIT dla rodziny z dwójką dzieci może wynieść ponad 3 tys. złotych. Natomiast rodzice z czwórką dzieci korzystający z różnych ulg i odliczeń, mogą otrzymać nawet 9 600 tys. złotych – wyliczają analitycy z e-file. Wysoki zwrot podatku jest możliwy tylko wtedy, gdy uwzględnimy wszystkie przysługujące nam ulgi. Dlatego wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, dostępną w usłudze Twój e-PIT należy dokładnie przeanalizować i wpisać do niej niezbędne odliczenia. Sprawdź jak to zrobić.

Przedwczesne wystawienie faktury zaliczkowej - skutki w VAT

Jeśli od wystawienia faktury zaliczkowej minęło 60 dni, a kontrahent nie wpłacił zaliczki, to może istnieć obowiązek dokonania korekt. Przedwcześnie wystawiona faktura zaliczkowa może być anulowana, gdy nie została jeszcze wprowadzona do obrotu prawnego. W przeciwnym razie należy ją skorygować „do zera”. Gdy pierwotnie wystawiona faktura nie została rozliczona w JPK, korekta zarówno u sprzedawcy, jak i u nabywcy odbywa się poza JPK.

Grupy VAT od 1 lipca 2022 r. - korzyści, jak założyć

Od 1 lipca 2022 r. podatnicy VAT będą mogli tworzyć grupy VAT i wspólnie rozliczać ten podatek - informuje Ministerstwo Finansów. Grupa VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi i znaczna korzyść finansowa dla przedsiębiorstw. Jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak VAT i brak faktur wewnątrz grupy czy elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym. Zdaniem resortu finansów grupy VAT mają dużo zalet. To win-win zarówno dla biznesu, jak i administracji.

Pierwsze zasiedlenie w VAT a ulepszenie – tylko dla środka trwałego?

Pierwsze zasiedlenie jest najczęstszym zagadnieniem pojawiającym się w branży deweloperskiej i obrocie lokalami. Jedną z pułapek, widoczną szczególnie w interpretacjach indywidualnych dot. VAT, jest kwestia pierwszego zasiedlenia w kontekście ulepszenia. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stoi na stanowisku, że nie jest możliwe ulepszenie lokalu jeżeli jest traktowany przez podatnika jako towar a nie środek trwały. Czy na pewno?

Opłata skarbowa a VAT - jak rozliczyć

Opłata skarbowa a VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zajmuje się świadczeniem usług obsługi logistycznej transportu międzynarodowego. W celu zapewnienia kompleksowej obsługi Spółka pobiera od kontrahentów pełnomocnictwa upoważniające ją do dokonywania w ich imieniu wszelkich czynności związanych z odprawą celną, samodzielnie dokonując stosownej opłaty skarbowej. Spółka powzięła wątpliwość w kwestii opodatkowania opłaty skarbowej podatkiem VAT, a w konsekwencji również co do prawidłowości stosowanego przez nią do tej pory sposobu jej rozliczania poprzez wykazywanie na fakturze sprzedażowej zwolnienia „ZW”.

Rozliczenie VAT za styczeń 2022 r. - nowy wzór JPK_VAT z deklaracją

Ministerstwo Finansów przypomina, że rozliczenie VAT za styczeń 2022 roku trzeba przesłać już na nowym wzorze JPK_VAT z deklaracją - JPK_V7M(2) albo JPK_V7K(2).

Korekta faktury za energię - rozliczenie VAT w 2022 roku

Jak sprzedawcy i nabywcy energii elektrycznej powinni rozliczać faktury korygujące "in minus"? Czy od stycznia 2022 r. uległy zmianie zasady rozliczania faktur korygujących za energię, powodujących obniżenie podstawy opodatkowania i podatku należnego, np. z tytułu przyznanego rabatu lub pomyłki w kwocie podatku. W jakim okresie rozliczeniowym nabywca powinien rozliczyć podatek naliczony z tej korekty?

Dostawa łańcuchowa towarów - rozliczenie VAT

Polski podatnik B (zarejestrowany jako podatnik VAT UE tylko w Polsce) nabył towar od polskiego podatnika A (także zarejestrowanego jako podatnik VAT UE tylko w Polsce). Podatnik B sprzedał ten towar czeskiemu podatnikowi C (zarejestrowanemu jako podatnik VAT UE tylko w Czechach). Czeski podatnik C sprzedał towar innemu czeskiemu podatnikowi D (także zarejestrowanemu jako podatnik VAT UE tylko w Czechach). Towar został przetransportowany z Polski do Czech od podatnika A do podatnika D. Jak w tej sytuacji należy rozliczyć VAT?

Zbycie budynków posadowionych na cudzym gruncie a VAT

Nierzadkim zjawiskiem w obiegu gospodarczym jest sytuacja, w której przedsiębiorca obejmuje we władanie - przykładowo na podstawie umowy najmu, bądź dzierżawy cudzy grunt, a następnie stawia na nim budynki, lub też ulepsza zastane. Warto wiedzieć jak rozliczyć na gruncie podatku VAT sprzedaż rzeczonych nakładów.

Bonusy ilościowe - jak rozliczać w VAT?

Bonusy ilościowe - rozliczenie VAT. Jak prawidłowo ujmować w deklaracji VAT bonusy za ilość?

Szybki zwrot VAT od 2022 roku

Szybki zwrot VAT. Od 1 stycznia 2022 r. w ustawie o VAT wprowadzony zostanie nowy 15-dniowy termin zwrotu VAT. Zmiana ta, wprowadzona w ramach tzw. Polskiego Ładu, jest potocznie nazywana szybkim zwrotem VAT. Kto i kiedy może dostać zwrot VAT w ciągu 15 dni?

VAT przy likwidacji spółki cywilnej - rozliczenia

VAT przy likwidacji spółki cywilnej. Ze statystyk wynika, że nawet 1/3 firm nie przetrwa swojego pierwszego roku na rynku. Świadomy przedsiębiorca powinien wiedzieć jakie czynności na gruncie podatku VAT powinien dokonać w ramach likwidacji działalności gospodarczej.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu - rozliczenie VAT

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu a VAT. Wraz z rozwojem obrotu handlowego w ramach Unii Europejskiej podatnicy coraz częściej dokonują nabycia nowych środków transportu (głównie samochodów) od podmiotów z innych krajów członkowskich. Jak taką transakcję rozliczyć w VAT i ująć w JPK_VAT?

Zwrot VAT w 2022 roku - nowe skrócone terminy (40 dni i 15 dni)

Zwrot VAT 2022. Od 1 stycznia 2022 r. w ustawie o VAT wprowadzone zostaną nowe skrócone terminy zwrotu VAT. Zwrot VAT w terminie 40 dni, wprowadzany nowelizacją ustawy o VAT, która określa zasady wystawiania e-faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Oraz zwrot VAT w terminie 15 dni, wprowadzany nowelizacją ustawy o VAT w ramach programu rządowego „Polski Ład”.

Usługi świadczone dla zagranicznych kontrahentów - rozliczenie VAT

Usługi świadczone dla zagranicznych kontrahentów - rozliczenie VAT. Świadcząc usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów, musimy zawsze ustalić miejsce świadczenia tych usług. Wyznaczają je przepisy VAT. Gdy nabywcy są podatnikami, zazwyczaj na nich przechodzi obowiązek rozliczenia VAT. Inaczej jest, gdy nabywca nie jest podatnikiem. Jeśli miejsce świadczenia usług jest poza terytorium kraju, to VAT rozlicza świadczeniodawca. Od 1 lipca 2021 r. może skorzystać z procedury OSS, gdy nabywca jest z innego kraju UE.

Jak rozliczać VAT przy eksporcie towaru partiami?

Eksport towaru partiami a VAT. Spółka otrzymała zaliczkę na poczet zamówienia produkcji gier w marcu br. Wystawiliśmy fakturę zaliczkową ze stawką 0%. Zgodnie z zamówieniem towar wysyłany jest do klienta poza UE partiami, całe zamówienie przekracza okres 6 miesięcy. Po upływie 6 miesięcy od otrzymania zaliczki nie wysłaliśmy całego towaru. Czy musimy skorygować nie rozliczone dostawy i opodatkować różnice w stawce krajowej? Czy możemy skorzystać z art. 41 ust 9b ustawy o VAT w związku z specyfikacją realizacji dostaw?

Nakłady najemcy na przedmiot najmu - rozliczenie VAT

Nakłady najemcy na przedmiot najmu a VAT. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zawarłem umowę wynajmu magazynu. Najemca (czynny podatnik VAT) poniósł nakłady na adaptację magazynu do swoich potrzeb. Podpisaliśmy umowę, z której wynika, że poniesione nakłady będą rozliczane z czynszem najmu (najemca będzie płacił comiesięczny czynsz obniżony o ustaloną część nakładów). Czy najemca powinien wystawiać z tego tytułu faktury co miesiąc, czy wystarczy, że wystawi jedną fakturę na koniec obowiązywania umowy (za rok)? Czy mam prawo odliczyć VAT z tego tytułu?

Korekta VAT po zakupie przedsiębiorstwa

Rozliczenia VAT. Po zakupie przedsiębiorstwa można korygować rozliczenia VAT zbywcy – tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku NSA I FSK 2240/19.

Grupa VAT - nowa instytucja Polskiego Ładu

Polska jako kolejny kraj europejski, w ramach tzw. Polskiego Ładu, wprowadza instytucję Grupy VAT. Przewodnią ideą rozwiązania jest uproszczenie rozliczeń wewnątrz grup podatników i możliwość występowania jako jeden podatnik VAT. W jaki sposób będą działać Grupy VAT i jakie korzyści oferują?

Sprzedaż samochodu firmowego a zwolnienie z VAT

Sprzedaż samochodu a zwolnienie z VAT. Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT sprzedaje samochód osobowy wykupiony uprzednio z leasingu na firmę. Czy przez tę sprzedaż utraci prawo do zwolnienia podmiotowego? A jeśli tak, jak ma postąpić, aby nie utracić prawa do tego zwolnienia?

Kto będzie mógł rozliczać się kwartalnie w 2022 r.

Kwartalne rozliczenie VAT 2022. Znamy już kurs euro, według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2022 r. Do przeliczenia przyjmujemy kurs z 1 października 2021 r., który wyniósł 4,5941 zł za euro. obecnie tylko mały podatnik może rozliczać się kwartalnie lub kasowo.W 2022 r. prawo to uzyskają także podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT). Ponieważ kurs euro jest wyższy w porównaniu z poprzednim rokiem, kwota limitu na 2022 r. również się podwyższyła. Jednak nie wszyscy mali podatnicy mogą rozliczać się kwartalnie.

Przyspieszony zwrot VAT – warunki, termin

Przyspieszony zwrot VAT. W przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnik ma możliwość jej rozdysponowania poprzez wykazanie kwoty do przeniesienia albo do zwrotu na rachunek bankowy. Zasadniczo zwrot ten przysługuje w terminie 60 dni. Jednak w interesie podatników jest otrzymanie zwrotu jak najszybciej. Taką możliwość daje art. 87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT). Na podstawie tego przepisu można uzyskać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni.

Nowy wzór formularza VAT-26 od października

VAT-26 - nowy wzór. Od 1 października 2021 r. obowiązuje nowy wzór formularza VAT-26 dostosowany do zmian wynikających z pakietu SLIM VAT 2.

Grupa VAT będzie agresywnym schematem podatkowym

Grupa VAT. W dniu 1 października 2021 r., razem z nowelizacją wielu ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzono czwartą kategorię podmiotów tego podatku (obok osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej): są tzw. grupy VAT, czyli podatnicy grupowi, których tworzą co najmniej dwa podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowane jako podatnik tego podatku. Do ustawy o VAT dodano cały nowy rozdział (art. 8c-8e) oraz m.in. art. 15a, które określają status tych podmiotów.

REKLAMA