REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, PIT - przychody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie zysków z polisolokat w 2014 r.

Resort finansów planuje wprowadzenie regulacji obejmujących podatkiem dochodowym zyski z polisolokat. Opodatkowanie zysków z polisolokat miało obowiązywać już 2014 r., jednak prawdopodobnie wejście w życie nowych przepisów zostanie opóźnione o kilka miesięcy.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.

Przychody twórców z aplikacji na smartfony – rozliczenie PIT

Zdaniem organów podatkowych przychody osób fizycznych - twórców aplikacji na smartfony - zaliczyć należy do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT (tj. z tytułu korzystania z praw majątkowych). Dotyczy to zarówno przychodów twórcy z tytułu zawarcia umowy licencyjnej, jak też przychodów uzyskanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Dofinansowanie biletów przez pracodawcę nie jest przychodem rodziny pracownika

Dofinansowanie do biletów wstępu do opery zarówno dla pracownika jak i dla małżonka, stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu łącznie z innymi przychodami ze stosunku pracy. Dlatego nie trzeba wystawiać informacji PIT-8C dla małżonka – przychód ten zostanie wykazany w informacji PIT-11 wystawionej dla pracownika.

REKLAMA

OC dla członków zarządu nie musi być przychodem w PIT

Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Wydatki poniesione przez spółkę na opłacenie składek na polisę OC nie będą zatem stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT dla osób ubezpieczonych, a spółka nie będzie zobowiązana do pobierania zaliczek.

Jak obniżyć VAT za rok 2013

Dokonując zakupów przed końcem roku przedsiębiorca może obniżyć zobowiązania związane z podatkiem VAT za rok 2013 r. Musi jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, by nie okazało się, że zamiast spodziewanej obniżki zobowiązania podatkowego wobec fiskusa, będzie musiał zapłacić karę.

Przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT

Niektóre rodzaje przychodów, jeśli nie są wyraźnie zwolnione z PIT, mogą stanowić przychody z innych źródeł, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jak wykazać przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT?

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmianie ulegają również regulacje dotyczące podstawy opodatkowania – podstawowego elementu konstrukcyjnego VAT ze względu na bezpośredni wpływ na wysokość podatku należnego.

REKLAMA

Terminy zwrotu VAT będą krótsze

Kolejny projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie, przewiduje skrócenie terminu zwrotu VAT a także ograniczenie możliwości przedłużania przez organy podatkowe terminu zwrotu.

Stawka VAT na e-booki do Trybunału

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący różnic w stawce podatku VAT na publikacje drukowane bądź wydawane na dyskach oraz na publikacje oferowane w formie cyfrowej. Zdaniem RPO, wyższy VAT na książki elektroniczne (e-booki) budzi wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej gwarancji równości oraz wolności dostępu do dóbr kultury.

Ulga budowlana w 2014 r.

Od 2014 r. istotnie zmienią się zasady korzystania z ulgi budowalnej. Dlatego, planując remont lub budowę domu warto zakupić materiały budowlane jeszcze w grudniu. Dzięki temu w okresie kolejnych 5 lat (do końca 2018 r.) będzie można ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Czy wypłacony pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który jest wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie stanowi u niego przychód podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Podatki 2014 - na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Na początku grudnia w siedzibie Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca zmian w podatkach dochodowych oraz podatku VAT w 2014 r., na które powinni przygotować się przedsiębiorcy.

19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych

Organy podatkowe w kolejnych interpretacjach, potwierdzają, że przychód otrzymany przez uczestnika pracowniczego programu motywacyjnego, powinien być opodatkowany w momencie realizacji jednostek uczestnictwa jako przychód z kapitałów pieniężnych. Oznacza to, że podatek trzeba obliczyć wg 19% stawki PIT, a nie wg skali podatkowej – właściwej dla przychodów ze stosunku pracy.

Jak założyć i prowadzić firmę?

Założenie jednoosobowej firmy wydaje się obecnie dość proste. Przede wszystkim konieczny jest dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Zanim jednak rozpocznie się prowadzenie działalność trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i wypełnić niezbędne dokumenty.

Odliczenie VAT od samochodów osobowych w 2014 r.

W 2014 r. prawo do pełnego odliczenia VAT (od zakup samochodu, zakup paliwa, wydatków eksploatacyjne) może objąć samochody osobowe używane wyłącznie do celów firmowych. Szczegóły w tym zakresie poznamy zapewne wraz z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

VAT 2014 - koniec zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych

Od 2014 r. przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT sprzedając używane składniki firmowego majątku. Nowelizacja znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. W konsekwencji obowiązkowe będzie opodatkowanie VAT-em sprzedaży również tych towarów, przy zakupie których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u, w tym także środków trwałych i wyposażenia.

Jak przygotować się do zmian w VAT 2014

Z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w VAT. Jak bez większych problemów wejść w nowe realia podatkowe, zminimalizować ryzyko - podajemy kilka praktycznych wskazówek.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przekazywanie pracownikom premii i prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia należy rozliczać podatkowo. Przedsiębiorca powinien pamiętać o przychodach odbiorcy, własnych kosztach oraz o podatku VAT.

Kiedy firmy nie mogą korzytać ze zwolnienia z VAT

Nie można jednocześnie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie krajowych przepisów i odliczenia podatku VAT przewidzianego przez unijną dyrektywę - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wynagrodzenie dla pełnomocnika procesowego z urzędu - rozliczenie PIT

Kwalifikacja do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, jest zależna od formy prawnej wykonywania przez niego zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego. Będzie to działalność gospodarcza, jeżeli pełnomocnik w ten sposób rozlicza swoją działalność zawodową albo działalność wykonywana osobiście.

Kiedy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

Czynni podatnicy VAT, którzy chcą wybrać zwolnienie ze względu na wysokość obrotów i spełniają warunki, aby dokonać takiego wyboru, w nowym roku muszą wrócić do zwolnienia od 1 stycznia 2014 r. Organy podatkowe nie pozwalają, aby wrócić do zwolnienia w trakcie roku. Biorąc pod uwagę zmiany od 1 stycznia 2014 r., które dotyczą również zwolnień podmiotowych, należy już dziś zastanowić się, czy warto wybrać zwolnienie z VAT w 2014 r.

Przychód z organizacji koncertu w pkpir

Kiedy należy ująć w pkpir przychód z tytułu organizacji koncertu? Czy w dniu sprzedaży biletu, czy może dopiero w dniu odbycia się koncertu?

VAT należny po zmianach w 2014 r.

Nowe przepisy ustawy o VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., utrudnią w firmach zarządzanie cash flow. Firmy będą płacić VAT należny o 30 dni szybciej, niż ma to miejsce obecnie.

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć – fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?

Zmiany przepisów ustawy o VAT 2013 i 2014

Najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech terminach, czyli 20 września 2013 r., 1 października 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r.

Zmniejszenie udziału – wspólnik ma przychód w PIT

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychód uzyskany w związku ze zwrotem wkładu dokonanego na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika spółki osobowej?

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Początek 2014 roku przyniesie przedsiębiorcom szereg zmian w VAT, które są o tyle istotne, że dotyczą podstaw – czyli terminów. Od przyszłego roku data wystawienia faktury dla rozliczenia VAT zwykle nie będzie miała znaczenia. Warto wiedzieć jak ten aspekt przedstawia się dziś, a jak będzie wyglądał za kilka tygodni. Szczególnie, że wprowadzony zostanie szereg wyjątków od nowych zasad.

Kiedy dowóz do pracy jest przychodem ze stosunku pracy

Dla powstania przychodu ze stosunku pracy nie wystarczy sama możliwość skorzystania z dojazdu do pracy, który został zorganizowany przez pracodawcę. Przychód powstanie dopiero w momencie, gdy pracownik faktycznie z takiego dojazdu skorzysta.

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Jedna z największych zmian, spośród tych które zaczną obowiązywać od stycznia 2014 r. w zakresie VAT dotyczy nowych zasad ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Uchwalone zmiany miałyby być odpowiedzią na zarzut o niezgodności części przepisów ustawy o VAT dotyczących obowiązku podatkowego z przepisami unijnymi.

Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej

Wartość nieodpłatnych świadczeń oferowanych przez pracodawcę uczestnikom spotkania integracyjnego jest dla nich przychodem ze stosunku pracy, od którego firma jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Terminy wystawiania faktur VAT w 2014 r.

W 2014 r. wchodzi w życie obszerna nowelizacja ustawy o VAT. Jedną z najważniejszych zmian w VAT od 1 stycznia 2014 r. będą nowe terminy wystawiania faktur.

Spotkania biznesowe a przychód pracownika

Pracownicy spółki często uczestniczą w spotkaniach biznesowych, odbywających się w restauracjach i lokalach, w ramach których korzystają z posiłków. Charakter spotkań jest stricte służbowy, niemniej spółka jako płatnik podatku dochodowego, powzięła wątpliwości, czy w związku z tym osoby uczestniczące uzyskują przychód z nieodpłatnego świadczenia?

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. sposób wystawiania faktur ulegnie gruntownym zmianom. W życie wchodzą bowiem nowości w ustawie o VAT, które w dużej mierze dotyczą właśnie fakturowania. Trzeba będzie zapomnieć o wieloletnich nawykach związanych przede wszystkim z terminami dokumentowania transakcji i rozliczania VAT.

Stawka VAT na e-booki

Stawka podatku VAT na pobierane z internetu e-booki wynosi 23 proc., natomiast książki papierowe oraz książki elektroniczne utrwalone na fizycznym nośniku (np. płyta CD) obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 5 proc. A zatem stawka VAT na książki jest zróżnicowana w zależności od nośnika. Czy e-booki mogłyby być również opodatkowany obniżoną stawką VAT?

Remanent w firmie po likwidacji działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który likwiduje działalność gospodarczą, zobligowany jest do zakończenia prowadzonej dokumentacji oraz rozliczenia się z urzędem skarbowym. W przypadku podatku dochodowego - rozliczenia dokonuje się w ramach zeznania rocznego, natomiast rozliczenia podatku VAT - w ostatniej składanej deklaracji VAT-7 (VAT-7K).

Automatyzacja rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych

Transakcje zagraniczne w ujęciu księgowym są operacją specyficzną. Pomimo tego, że dokument wewnątrzwspólnotowego nabycia wymaga zaksięgowania z naliczeniem podatku VAT 0%, po stronie nabywcy tak czy inaczej leży obowiązek naliczenia właściwej stawki VAT oraz możliowść odliczenia naliczonej kwoty.

Podwyższone stawki VAT do końca 2016 r.

Podwyższony VAT będziemy płacić jeszcze przez trzy lata, czyli do końca 2016 r. – tak zakłada przyjęty przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy przewidują utrzymanie do 31 grudnia 2016 r. obecnie obowiązujących stawek VAT - 23 proc. i 8 proc.

Zasady zwrotu VAT za materiały budowlane w 2014 r.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi został utrzymany zwrot części wydatków na materiały budowlane, zmieniono tylko zasady zwrotu. Nowe zasady dotyczą wydatków poniesionych od 1 stycznia 2014 r. Prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane w 2014 r. będzie jednak ograniczone w porównaniu z obecnymi przepisami.

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zmian w VAT obowiązujących od 1 października 2013 r., które zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym

Na początku października weszły w życie zmiany dotyczące ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących. Zakończył się więc okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie tych urządzeń do nowych wymogów określonych rozporządzeniem MF w sprawie kas rejestrujących z 14 marca 2013 r. Nadal jednak sytuację komplikuje dość ogólny charakter zapisów w zakresie wymaganego opisu towaru lub usługi na paragonie fiskalnym.

Dokumentacja podatkowa i księgowa - potwierdzenie przelewu

Jakie dokumenty potwierdzające wydatek są dopuszczalne dla celów podatkowych i księgowych? Czy firma może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatek udokumentowany wydrukowanym potwierdzeniem przelewu?

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. przestają obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Obecnie nie jest już możliwe zachowanie status quo – tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. Jeśli polski rząd nie uzyska zgody na wprowadzenie nowych ograniczeń i nie zdąży ich wprowadzić do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką.

Jak odliczyć VAT od szkoleń

Firma może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup płatnych szkoleń dla pracowników. Przy odliczeniu VAT nie ma znaczenia, ile różnych usług obejmuje szkolenie, ponieważ dla celów podatkowych usługi te mogą zostać uznane za kompleksowe.

Odliczenie VAT od samochodów w 2014 r.

W 2014 r. rząd zamierza wprowadzić rozwiązania ograniczające możliwości odliczania VAT od samochodów. Ograniczenia dotyczyłyby prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów oraz paliwa.

VAT 2014 - moment powstania obowiązku podatkowego

Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w ustawie o VAT. Najważniejsza zmiana dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Stawka VAT na dostawę urządzeń mobilnych

Jedynie dostawa jednostek stacjonarnych komputerów do szkół objęta jest 0% VAT, natomiast w przypadku komputerowych urządzeń mobilnych nadal obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 23%.

Limity podatkowe na 2014 rok

W oparciu o kursy euro na dzień 1 października i na 30 września 2013 r. ustala się wiele limitów podatkowych istotnych dla prowadzących działalność gospodarczą.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji pieniężnych

Dochody uzyskane z inwestycji pieniężnych, czyli np. z lokowania kapitału w akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne podlega 19-proc. PIT. Ulga obejmuje oszczędzanie na kontach emerytalnych i w formie ubezpieczeń na życie

Status małego podatnika w 2014 r.

W 2014 r. status małego podatnika będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2013 r. kwoty 5 068 000 zł. Natomiast limit jednorazowej amortyzacji w roku 2013 wynosi 211 000 zł.

REKLAMA