REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wyłudzanie podatków, VAT - stawki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za fałszowanie faktur i wyłudzanie VAT będzie grozić do 25 lat więzienia

Minister sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji Kodeksu karnego i kilku innych ustaw, zgodnie z którym objęciu czyny zabronione związane z wyłudzaniem VAT (chodzi w szczególności o fałszowanie faktur) zostaną objęte szczególnymi regulacjami Kodeksu karnego przewidującymi kary pobawienia wolności nawet do 25 lat. Przy czym w przypadku przypadków wyłudzeń o mniejszej społecznej szkodliwości (przede wszystkim chodzi o wyłudzenia niewielkich kwot) pozostanie możliwość zastosowania Kodeksu karnego skarbowego, w szczególności jego art. 62 § 1 i 2 (grzywna za niewystawienie lub wadliwe albo nierzetelne wystawienie faktury oraz posługiwanie się taką fakturą).

Stawki VAT dla podobnych produktów - NSA pyta TSUE

W dniu 16 czerwca 2016 r. NSA skierował pytanie prejudycjalne (sygn. I FSK 2078/14) do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), który oceni czy różnicowanie stawki VAT ze względu na termin przydatności do spożycia dla wyrobów ciastkarskich nie narusza przepisów unijnych. Rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie, bez wątpienia będzie miało istotne znaczenie dla opodatkowania również innych produktów spożywczych, ale także może dać odpowiedź na pytanie o generalną możliwość ustanawiania przez państwa członkowskie dodatkowych warunków różnicujących zastosowanie niższej stawki, mimo podstawowych podobieństw dla porównywanych produktów.

Kompleksowa nowelizacja ustawy o VAT od 1 stycznia 2018 r.

Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że Ministerstwo Finansów kończy pracę nad kompleksową nowelizacją ustawy o VAT, która trafi do dalszych prac w rządzie być może jeszcze w lipcu. Jego zdaniem realny termin wejścia w życie zmian to 1 styczeń 2018 r.

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości

Wybór właściwej stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości nie jest łatwy. W zależności od stanu faktycznego oraz prawnego nieruchomości zastosowanie może mieć stawka zwolniona albo stawka 23%. Dodatkowo, w niektórych sytuacjach podatnik sam może wybrać sposób opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Dokonując takiego wyboru należy pamiętać, że to jaką opcje wybierzemy wpłynie na to, czy sporządzając akt notarialny notariusz pobierze od kupującego podatek od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Jaka stawka VAT na kebaby, hamburgery i frytki?

Posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, czyli kebaby czy frytki, sprzedawane w punktach gastronomicznych, nie mogą być objęte 5-proc. podatkiem VAT - stwierdziło Ministerstwo Finansów. I opracowało interpretację ogólną, poświęconą kwestii opodatkowania posiłków w lokalach gastronomicznych.

Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT

Zastosowanie internetu znacznie ułatwiło sprzedaż wysyłkową za granicę do krajów Unii Europejskiej. Obecnie nie ma więc przeszkód, by nawet bez własnej strony internetowej sprzedawać za pośrednictwem internetu swoje produkty do krajów unijnych, dzięki takim portalom jak Ebay, Amazon, Dawanda czy Aukro. Jak rozliczać VAT w przypadku dokonywania takiej sprzedaży?

Stawka VAT na sprzedaż posiłków i dań przez placówki gastronomiczne - interpretacja ogólna MF

Minister finansów wydał 24 czerwca 2016 r. interpretację ogólną, w której uznał, że posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5% stawki VAT. Produkty takie, co do zasady, są opodatkowane 8% stawką VAT, z pewnymi wyjątkami, do których ma zastosowanie podstawowa stawka VAT (aktualnie, prawdopodobnie tylko do końca 2016 r. - 23%). Na wysokość stawki VAT dla tych produktów nie ma wpływu to, czy ich sprzedaż będzie traktowana jako świadczenie usług, czy też jako dostawa towarów.

Dlaczego do tej pory nie wprowadzono „podzielonej płatności VAT”?

Niedługo minie rok, jak w gronie ekspertów i przedsiębiorców pojawiła się potrzeba wprowadzenia do ustawy o VAT koncepcji tzw. podzielonej płatności, czyli sposobu na pogodzenie bezpieczeństwa podatkowego podatników VAT oraz interesu publicznego.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ma zerowe osiągnięcia w walce z luką w VAT - wywiad z prof. Modzelewskim

Powołanie spółki "Aplikacje krytyczne" nie pomoże w walce z luką w VAT, bo naszą słabością jest złe prawo, nie brak informacji - mówi PAP prof. Witold Modzelewski.

Centralny rejestr faktur powstanie w 2017 roku?

Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział 15 czerwca 2016 r., że w ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur. Szałamacha wskazał, że jego celem jest ograniczenie w ciągu 2-3 lat luki w VAT z obecnych 26 proc. do średniej unijnej, czyli 15 proc.

Niska skuteczność MF w zwalczaniu fikcyjnych faktur

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła skuteczność Ministerstwa Finansów w przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu fikcyjnych faktur.

Uszczelnienie VAT pozwoli na większą obniżkę stawek?

Wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że osiągnięcie maksymalnych efektów uszczelniania podatku VAT pozwoliłoby na dokonanie większej obniżki stawek VAT niż o 1 pkt proc.

VAT na ebooki przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

14 czerwca odbędzie się rozprawa przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zgodności unijnej dyrektywy o wyższym w stosunku do tradycyjnych wydawnictw, opodatkowaniu podatkiem VAT ebooków. Chodzi o zgodność tej dyrektywy m.in. z zasadą równości zawartą w art. 20 Karty Praw Podstawowych UE.

Skarb Państwa powoła spółkę celową do walki z wyłudzeniami VAT

Prezydent podpisał ustawę, która ma umożliwić powołanie przez Skarb Państwa specjalnej spółki celowej odpowiedzialnej za opracowanie systemu informatycznego, który pomoże w walce z wyłudzeniami podatku VAT.

Jak walczyć z oszustwami w VAT

Skuteczna walka ze zorganizowanymi grupami przestępczymi wyłudzającymi VAT, to przede wszystkim działania prokuratury i służb specjalnych. Mniejsze znaczenie mają tu zmiany prawa - twierdzi doradca podatkowy Radosław Piekarz z Klubu Jagiellońskiego.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT

Rząd zajmie się przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projektem noweli ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe regulacje mają prowadzić do uszczelniana pobierania podatku VAT.

Powstanie spółka do walki z wyłudzeniami VAT

Zostanie powołana spółka odpowiedzialna za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT - takie rozwiązanie zakłada ustawa o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej.

Kiedy przedsiębiorca może zostać posądzony o wyłudzenie VAT

W praktyce gospodarczej firmy coraz częściej wpadają w karuzelę podatkową, odpowiadając za błędy dostawców swojego kontrahenta. W efekcie zostają posądzone przez urząd skarbowy o wyłudzenie VAT. Brakuje procedur, które chroniłyby przed tym uczciwego przedsiębiorcę. Nowe regulacje dotyczące jednolitego pliku kontroli, które wejdą w życie w lipcu 2016 r., także nie rozwiązują tego problemu.

Niższe stawki VAT i jeden podatek (zamiast PIT i ZUS) od 2017 r.

Premier Beata Szydło powiedziała, że chciałaby powrotu do niższych stawek VAT od 2017 roku. Poinformowała również, że rząd myśli nad wprowadzeniem jednego podatku zamiast PIT i składek ZUS.

Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r.

Komisja Europejska w dniu 7 kwietnia 2016 roku przyjęła plan zmierzający do utworzenia jednolitego wewnątrzwspólnotowego obszaru VAT, który ma służyć skuteczniejszemu zwalczaniu oszustw oraz wspieraniu przedsiębiorstw, gospodarki cyfrowej i handlu elektronicznego. Dokument określa szereg działań, których podjęcie zdaniem Komisji jest niezbędne do uszczelnienia systemu VAT w Unii Europejskiej. Wniosek ustawodawczy dotyczący wprowadzenia ostatecznych zasad dla jednolitego europejskiego obszaru VAT ma zostać przedstawiony w 2017 r.

Wyłudzenia VAT w obrocie olejem rzepakowym - list ostrzegawczy MF

9 maja 2016 r. Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju wystosowały tzw. list ostrzegawczy o zagrożeniu oszustwami w zakresie podatku VAT, które występują w obrocie olejem rzepakowym. List jest skierowany do wszystkich podatników VAT, którzy uczestniczą w obrocie olejem rzepakowym. Ma on charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków. Publikujemy ten list w całości.

Jak uszczelnić system VAT - wywiad

W Polsce mamy dramatyczną sytuację, jeśli chodzi o skalę wyłudzeń VAT, musimy uszczelniać swój system nie czekając na zmiany w prawie UE - wskazuje w rozmowie z PAP Roman Namysłowski, partner w Crido Taxand, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego oraz członek VAT Expert Group. I wskazuje, że np. obecne zasady regulujące rozliczenia VAT w dostawach wewnątrz UE (tzw. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów WDT) ustanowiono w 1993 r. jako system przejściowy na trzy lata. Minęły 23 lata, więc najwyższy czas go zmienić.

Pracodawcy chcą ukrócić wyłudzenia VAT

Przedsiębiorcy oczekują zmian w materialnym prawie podatkowym. Chcą ograniczenia możliwości popełniania przestępstw, a także ułatwienia ujawniania przestępstw, dróg towarów czy samych sprawców, a także śledzenia przepływu wyłudzonego podatku. Oszustów odstrasza nie tyle wysokość kary, co jej nieuchronność. Konieczne jest przy tym wzmocnienie współpracy pomiędzy różnymi służbami państwa - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Konfiskata rozszerzona wyeliminuje wyłudzenia VAT

Szefowa rządu zapowiedziała wprowadzenie rozwiązań prawnych dotyczących tzw. konfiskaty rozszerzonej. Chodzi m.in. o wyeliminowanie patologii związanych z wyłudzaniem podatku VAT.

Przepadek mienia za wyłudzenie VAT

W przypadku wyłudzenia podatku VAT będzie grozić przepadek mienia - chyba że sprawca udowodni, że majątek nabył legalnie. Nowe regulacje odnoszące się do tzw. konfiskaty rozszerzonej zapowiedziała premier Beata Szydło. Zmiany miałyby wejść w życie najpóźniej jesienią tego roku. Zdaniem ekspertów może to działać prewencyjnie.

Konfiskata rozszerzona będzie mieć znaczenie prewencyjne

Konfiskata rozszerzona będzie mieć znaczenie prewencyjne; w Polsce wyłudza się więcej z podatku VAT niż wynoszą całe dochody z podatku CIT - zauważa prof. Witold Modzelewski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Ograniczenie zwrotu VAT przy zastosowaniu stawki 0 proc.

Z przedstawionego dokumentu Komisji Europejskiej dotyczącego podatku VAT wynika, że obecny schemat rozliczania transakcji wspólnotowych ma być zastąpiony takim, w którym transakcje transgraniczne traktowane będą tak, jak transakcje krajowe. Wprowadzenie zmian może ograniczyć skalę nadużyć, m.in. poprzez zmniejszenie liczby podmiotów, które otrzymają zwrot podatku VAT dzięki stosowaniu stawki 0 proc.

Stawki VAT na niektóre produkty medyczne na razie bez zmian

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakładający podniesienie stawki VAT na smoczki, czy soczewki inne niż korekcyjne został wycofany. Ministerstwo Finansów sprawdzi, czy jest możliwe pozostawienie części stawek VAT na obecnym poziomie.

Zmiany w VAT, Ordynacji podatkowej i kks w 2016 roku

Rząd planuje zmiany w VAT, Ordynacji podatkowej i Kodeksie karnym skarbowym, które mają na celu ograniczenie skali nadużyć w VAT. Zmiany mają dotyczyć m.in. o likwidacji możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych, wprowadzenia dla niektórych podatników obowiązku składania deklaracji i informacji podsumowujących za okresy miesięczne wyłącznie drogą elektroniczną i rozszerzenia solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy.

Propozycje Komisji Europejskiej ograniczające wyłudzenia VAT

Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące VAT mogą ograniczyć wyłudzenia tego podatku w krajach Unii Europejskiej. Żeby jednak było to skuteczne w naszym kraju, musi równocześnie zniknąć tzw. odwrotne obciążenie w handlu niektórymi towarami - powiedział Mariusz Cieśla z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Plan uszczelnienia systemu VAT w Unii Europejskiej

Komisja Europejska przedstawiła plan działań, który ma pomóc uszczelnić system VAT, ale równocześnie uprościć regulacje i dać państwom Unii Europejskiej więcej swobody przy obniżaniu stawek VAT. Gra idzie o miliardy euro, które kraje UE tracą co roku na oszustwach związanych z podatkiem VAT.

Narzędzia informatyczne pomogą walczyć z oszustwami w VAT

5 kwietnia 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy przewidujący powołanie spółki celowej, która ma przygotować narzędzia informatyczne ułatwiające resortowi finansów walkę z oszustwami w VAT. Jest to najprawdopodobniej pierwszy krok do wdrożenia centralnego rejestru faktur.

8% VAT tylko na soczewki korygujące wzrok

Od 1 lipca 2016 r. mają zmienić się stawki VAT na część sprzętu medycznego oraz niektóre produkty farmaceutyczne. Przykładowo sprzedaż soczewek kontaktowych i okularowych do korekty wzroku tak jak dotąd będzie opodatkowana obniżoną stawką VAT (8%) Zaś soczewki niesłużące leczeniu będą opodatkowane podstawową stawką VAT.

10 lat więzienia za wyłudzanie VAT

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał szefa grupy przestępczej wyłudzającej VAT na 10 lat pozbawienia wolności, a jego wspólnika na 4 lata. Są to rekordowe wyroki skazujące za przestępstwa podatkowe. Likwidacja grupy, która dokonała szeregu oszustw polegających na wyłudzeniu m.in. 50 mln nienależnego zwrotu VAT, to ogromny sukces warmińsko-mazurskiej Kontroli Skarbowej i organów ścigania.

Odwrócony VAT na stal zmniejszył wyłudzenia

Ministerstwo Finansów ocenia, że odwrotne obciążenie VAT na niektóre wyroby stalowe ograniczyło oszustwa i wyłudzenia podatkowe w tej branży. Jednocześnie resort finansów przyznaje, że oszuści wyłudzający VAT przenieśli się do innych branż, które nie zostały objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Nie będzie likwidacji 8-proc. stawki VAT

Rząd nie planuje obecnie zmian w podatku VAT, polegających na likwidacji stawki VAT w wysokości 8-proc., nie planuje także zmniejszenia najwyższej stawki do 20 proc. - powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Mechanizm unikania płacenia podatku VAT

Mechanizm unikania płacenia podatku od towarów i usług często polega na zakupie towaru w jednym z krajów członkowskich UE, a następnie sprzedaży go dystrybutorowi (zwanemu „słupem”). Sprzedawcy nie odprowadzają podatku VAT do urzędu skarbowego, a współpracujące z nimi „słupy” po dokonanej transakcji mogą ubiegać się o zwrot nigdy nie wpłaconego podatku VAT z urzędu skarbowego, np. w przypadku zadeklarowania sprzedaży towarów za granicę.

Decyzja o obniżce stawki podstawowej VAT - po I półroczu

Jak poinformowała premier Beata Szydło, po I półroczu zostanie podjęta decyzja o ewentualnej obniżce stawki podstawowej VAT. Powiedziała także, że minister finansów Paweł Szałamacha ma obecnie jej pełne poparcie.

Usługę kompleksową może wykonać tylko jeden podatnik

Jeżeli podatnik zleca pewne czynności podwykonawcom, to nie mamy do czynienia z usługą kompleksową - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 lutego 2016 r. W ustnym uzasadnieniu sędzia Barbara Wasilewska wskazała, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE usługa kompleksowa to taka, w której świadczenia są związane tak ściśle, iż podatnik nie może wykonać jednego z nich bez drugiego. Jeżeli obok podatnika pojawia się inny podmiot świadczący usługę (np, podwykonawca), nie może już być mowy o kompleksowości.

Nowe zasady pobierania VAT podczas transakcji transgranicznych?

Komisja Europejska planuje zmianę zasad pobierania podatku VAT podczas transakcji transgranicznych, by ukrócić możliwość oszustw, jakie się z tym wiążą. Według szacunków KE luka VAT w skali UE wynosi 170 mld euro.

Komisja Europejska chce uszczelnić pobór VAT

Komisja Europejska zamierza dokonać zmian w zasadach podbierania podatku VAT podczas transakcji transgranicznych, w celu ograniczenia możliwości oszustw, jakie się z tym wiążą. Według szacunków Komisji luka w podatku VAT w skali całej Unii Europejskiej wynosi 170 mld euro.

"Predator" wyłudził ponad 40 mln VAT

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoczął 24 lutego proces grupy przestępczej Grzegorza M. ps. Predator, która odpowiada za wyłudzenie ponad 40 mln zł VAT-u. Przed odczytaniem aktu oskarżenia "Predator" oświadczył, że współoskarżeni próbują przekupić jego partnerkę, olsztyńską radną.

Stawka VAT 0% do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz sił zbrojnych USA stacjonujących w Polsce

Ministerstwo Finansów przygotowało 18 lutego 2016 r. specjalną broszurę, w której zawarło wyjaśnienia w zakresie stosowania stawki 0% VAT do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz sił zbrojnych USA stacjonujących w Polsce. Prezentujemy poniżej te wyjaśnienia w całości.

Usługi transportu międzynarodowego – kiedy można stosować stawkę 0% VAT

Przedsiębiorcy działający w branży transportowej często niemal mechanicznie stosują stawkę VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego. Tymczasem zawsze pamiętać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) określa szczególne przypadki zastosowania stawki 0 %.

Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT

Szczególne wątpliwości na gruncie podatku od towarów i usług budzi kwestia świadczeń kompleksowych (złożonych). Zagadnienie to ma istotne znaczenie praktyczne, ponieważ uznanie dwóch lub więcej świadczeń za jedną kompleksową usługę, determinuje sposób opodatkowania, który powinien być w takiej sytuacji jednolity.

Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej

Z powodu błędu w systemie księgowym spółka wystawiła faktury VAT z zastosowaniem błędnej stawki podatku VAT. Tym samym spółka zamierza wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do kilkuset dostaw towarów w celu skorygowania tej pomyłki. Czy w takiej sytuacji spółce przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej?

Wyłudzenia podatku VAT - transakcje karuzelowe

Karuzele podatkowe są poważnym problemem dla budżetów większości państw europejskich. W transakcjach tego typu bierze udział zwykle kilka podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Jaki jest mechanizm działania karuzeli podatkowych?

Rejestracja firmy pod cudzym adresem w celu wyłudzenia VAT

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, nie przyczynią się do rozwiązania problemu wyłudzeń podatku VAT na skutek rejestracji firm pod cudzym adresem. Rzecznik zwrócił się do ministra rozwoju z prośbą o podjęcie stosownych działań w tym zakresie.

Powrót do 22-proc. stawki VAT od 2017 r.

Podstawowa stawka VAT wzrosła z 22 proc. do 23 proc. od 1 stycznia 2011 r. Według obecnych przepisów ma obowiązywać do 31 grudnia 2016 r. Ale powrót do 22-proc. stawki VAT od 2017 r. nie jest pewny, ze względu na wyższy deficyt sektora finansów publicznych.

Ministerstwo Finansów zapowiada przyspieszenie informatyzacji poboru podatków

W 2016 r. ma nastąpić przyspieszenie informatyzacji resortu finansów, co powinno ograniczyć lukę podatkową. Jak zapowiada MF, wśród planowanych przedsięwzięć jest pozyskanie software, który pozwoli na wykrywanie patologii podatkowych, zwłaszcza karuzeli VAT-owskich.

REKLAMA