REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wiceminister finansów za obecnymi stawkami podatku VAT

Wiceminister finansów Mirosław Barszcz, odpowiedzialny za podatki, opowiedział się za utrzymaniem dotychczasowych stawek podatku VAT.

Kiedy opłaca się ryczałt od najmu

Ryczałt opłaca się wtedy, gdy koszty związane z najmem są niskie, gdy np. nie trzeba ponosić większych wydatków na remonty itp. Ryczałt warto też wybrać w przypadku osiągania niezbyt wysokich przychodów z najmu. Osoby nieprowadzące jednocześnie pozarolniczej działalności gospodarczej będą mogły również w 2006 roku korzystać z ryczałtu przy rozliczaniu przychodów z najmu.

Kiedy podatnik musi mieć protokół

Podatnik, który kupuje nowe mieszkanie lub dom i zamierza skorzystać z ulgi remontowej, powinien dysponować pozwoleniem na użytkowanie albo przynajmniej protokołem zdawczo-odbiorczym. Sama umowa przedwstępna nie wystarczy.

Co zrobić, gdy zapomniałeś skorzystać z ulgi

W sytuacji gdy rozliczając się z fiskusem za dany rok podatkowy zapomnimy skorzystać z ulgi podatkowej, jedynym rozwiązaniem jest złożenie korekty zeznania. Na korektę mamy sporo czasu, bo aż 5 lat od zakończenia roku, w którym składane było zeznanie.

REKLAMA

Pośpiech niewskazany

Zeznanie roczne możemy złożyć w urzędzie skarbowym już 2 stycznia. Jednak to jeszcze za mało, by szybko uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Brak podpisu pod zeznaniem lub błąd rachunkowy powoduje, że pieniądze wracają do podatnika wyjątkowo długo.

Będą nowe formularze

Podatnicy, którzy otrzymają decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, będą zobowiązani dołączyć do zeznania podatkowego CIT-8 nowe załączniki: CIT-8/A i CIT-8/B.

Najwięcej kłopotów z rozliczaniem podatku od paliw

Ustawa o VAT przysparza problemów podatnikom. W województwie zachodniopomorskim najwięcej kłopotów jest z odliczeniem podatku naliczonego od paliwa - wynika z wyjaśnień Izby Skarbowej w Szczecinie.

MSR tylko dla emitentów

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o rachunkowości. Sprawozdania finansowe sporządzane według MSR będą obowiązywać tylko emitentów notowanych na giełdzie.

REKLAMA

Kto nie może wybrać podatku liniowego

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może wybrać opłacanie podatku według 19-proc. stawki. Niektórzy jednak mogą stracić tę możliwość, gdy wykonują usługi na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.

Kiedy można korygować zeznanie

Prawo do korygowania zeznań podatkowych jest jednym z podstawowych uprawnień podatników. Zeznanie można poprawić, zarówno gdy pomyliliśmy się na swoją korzyść, jak i na korzyść fiskusa. Od 1 września korekta nie pociąga za sobą niebezpieczeństwa odpowiedzialności karnej.

Umorzenie jest kosztowne dla gminy

Jeszcze do końca sierpnia 2005 roku zamiast wszczęcia kosztownej egzekucji, zaległość podatkowa wobec gminy mogła być umarzana z urzędu bez doręczania decyzji w tej sprawie. Teraz umorzenie takie jest o wiele kosztowniejsze, bo należy decyzję doręczyć stronie.

Powrót do starych rozwiązań

Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być m.in. materiały zgromadzone w toku postępowania karnego - wynika z założeń projektu zmian w Ordynacji podatkowej. To powrót do rozwiązań sprzed 1 września 2005 r. Projekt ustawy z 30 listopada 2005 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz Ordynacji podatkowej, jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych.

Dobrze wypełniony PIT, szybki zwrot nadpłaty

Osoby, które zgromadzą wszystkie niezbędne informacje o dochodach i wydatkach uprawniających do odliczeń, będą mogły złożyć swój PIT już w pierwszych dniach stycznia.

Krępujące ograniczenia

Przedsiębiorcy krytykują przepisy ograniczające możliwość odliczeń VAT od paliw silnikowych. W ostatniej noweli ustawy o podatku od towarów i usług ustalono, że o prawie do odliczania VAT przy zakupie paliwa do samochodu będzie decydować przede wszystkim jego dopuszczalna masa całkowita.

Prąd będzie droższy

Wzrost o 11 proc. akcyzy na energię elektryczną to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o akcyzie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma za zadanie dostosować polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

Pożądane rozliczenia kasowe

Zdaniem przedsiębiorców, należy skrócić okres oczekiwania na zwrot VAT, a także wprowadzić powszechną zasadę kasowego rozliczania tego podatku. Badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą wykazały, że przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują gruntownych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

Dla kogo standardy

Sprawozdania finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości będą musieli przygotowywać tylko emitenci notowani na giełdzie - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, którym wczoraj zajmował się Sejm. Posłowie pracowali też nad przywróceniem ulgi podatkowej dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce.

Przestępcą może zostać niemal każdy

Znowelizowany kodeks karny skarbowy przewiduje podwyższenie kar, w tym pozbawienia wolności, za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Umożliwi również nakładanie wyższych grzywien.

Sądy zawieszają postępowania

Są już pierwsze rezultaty skierowania przez warszawski sąd administracyjny przepisów o wiążących interpretacjach do Trybunału Konstytucyjnego. Wojewódzkie sądy administracyjne zawieszają postępowania dotyczące interpretacji, czekając na orzeczenie Trybunału.

Nowy wiceminister

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Mirosława Barszcza na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi on odwołanego wcześniej Jarosława Nenemana.

Nie trzeba mieć faktury VAT

Dużo mówi się i pisze o korzystaniu z ulgi remontowej. W takich sytuacjach zwykle podkreśla się, aby było możliwe pomniejszenie podatku dochodowego, wydatki powinny być udokumentowane fakturą VAT.

Będą kary za niewykorzystane dotacje

Od 1 stycznia 2006 r. samorządom grożą kary za niewykorzystanie dotacji. Będą one musiały zwrócić je z odsetkami. Nie dostaną też nowych dotacji przez następne trzy lata. Takie regulacje przewiduje nowa ustawa o finansach publicznych.

Czy w rachunku przepływów wykazać różnice kursowe

Czy sposób prezentacji różnic kursowych zależny jest od przyjętej metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych?

PIT za pracownika może wypełnić pracodawca

Podatnik, który cały rok przepracował u jednego pracodawcy, a nie zamierza korzystać z ulg i odliczeń, może zlecić rozliczenie się z fiskusem swojemu pracodawcy. Wystarczy, że wyrazi taką chęć i złoży odpowiednie oświadczenie.

Sędzia mógł być urzędnikiem

Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj przepis ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dotyczący wyłączenia sędziego, za niezgodny z konstytucją. To, że sędzia brał wcześniej udział w rozstrzyganiu sprawy jako urzędnik, nie przesądza automatycznie o jego wyłączeniu.

Piwo nadal bez banderoli

Minister finansów przedłużył zwolnienie z oznaczania znakami akcyzy wyrobów, które korzystają obecnie z tego przywileju. Banderolami nie trzeba będzie oznaczać do 31 grudnia 2007 roku m.in. piwa i cygar.

Najlepsza byłaby stawka liniowa

Nie można zwiększać obciążeń podatkowych. Trzeba natomiast wprowadzić zmiany w systemie podatkowym - uważają eksperci. Ich zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłaby jednolita stawka podatku dochodowego. Za wprowadzeniem podatku liniowego, ale bez kwoty wolnej i z ograniczeniem ulg podatkowych opowiedział się wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Zasady zwrotu VAT trzeba zmienić

Należy zmienić zasady otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni - uważają eksperci.

Niepewny los interpretacji

Przepisy o wiążących interpretacjach podatkowych, z których podatnicy tak chętnie korzystają, mogą okazać się niezgodne z konstytucją. Budzą wątpliwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ostatecznie o ich przyszłości zdecyduje Trybunał Konstytucyjny.

Ostatnie dni na wydatki

Tylko do końca roku mamy czas na dokonanie zakupów, które będzie można odliczyć w ramach ulgi remontowej. Spowodowało to prawdziwy boom na rynku materiałów budowlanych.

Wydanie gratisów nie podlega VAT

Towary wydawane w ramach sprzedaży premiowej przed 30 kwietnia 2004 r. nie mogą być traktowane jako forma reklamy lub reprezentacji. Dlatego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Wyrok sądu niewiele wyjaśnił

Doradcy podatkowi mogą podpisywać deklaracje podatkowe w imieniu swoich klientów - stwierdziła Krajowa Rada Doradców Podatkowych po analizie uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Powrót podatku ekologicznego

Ministerstwo Finansów wraca do dawnego pomysłu podatku ekologicznego od samochodów. Jeszcze w tym roku resort ma przygotować projekt tego podatku - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Sprzeczne przepisy mogą być kosztowne

Polska ustawa o VAT zawiera wiele rozwiązań, sprzecznych z unijną VI dyrektywą. Dla Polski może to oznaczać sankcje finansowe ze strony Unii Europejskiej. Dla podatników oznacza to możliwość stosowania wprost przepisów wspólnotowych z pominięciem regulacji krajowych.

Przedłużanie niepewności

Ukazało się rozporządzenie określające grupy podatników zobowiązanych do posiadania kas fiskalnych. Niestety, nie zawiera ono harmonogramu wprowadzania kas dla poszczególnych grup podatników na najbliższy rok.

Kasy fiskalne trafią to automatów z napojami?

Są wszędzie: w biurach, fabrykach, szkołach i na ulicach. Polski rynek vendingu - czyli automatów, w których można kupić napoje czy przekąski - rośnie z roku na rok. Choć firmy działające na nim nie mają lekko - coraz częściej są oskarżane o propagowanie niezdrowego trybu życia. Co więcej, być może wkrótce operatorzy będą musieli zainstalować w automatach... kasy fiskalne.

Niektóre problemy podatkowe wracają jak bumerang

Nawet najbardziej oczywiste regulacje nie są niekiedy oczywiste dla organów skarbowych. Dlatego sprawa opodatkowania VAT usług inżynierskich, świadczonych na rzecz podmiotów spoza Unii Europejskiej, wraca znów - jak podatkowy bumerang - w orbitę sporów z organami skarbowymi.

Sądy oddalają skargi kasacyjne

Dwuinstancyjne postępowanie sądowe w sprawach administracyjnych, w tym dotyczących podatków, to fikcja - narzekają przedsiębiorcy. Winą obarczają przepisy dotyczące skarg kasacyjnych od wyroków pierwszej instancji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wirtualna skarbówka jest coraz bliżej

W środę powinien wreszcie ruszyć przetarg na e-deklaracje. Resort finansów twierdzi, że mimo opóźnień dotrzyma terminu wykonania systemu.

Korekta pozwoli uniknąć kary

Wprowadzenie zasady niekaralności korekt oraz zaostrzenie kar w znowelizowanym kodeksie karnym skarbowym - to główne tematy poruszane na V Kongresie Gazety Prawnej.

Ważna rola sprawozdawczości

"Sprawozdawczość i rewizja finansowa w procesie poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego" - to temat konferencji zorganizowanej przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Akademii Ekonomicznej w Krakowie, która odbędzie się w dniach 12-13 grudnia 2005 r.

Będą zmiany w akcyzie

W opracowanym w resorcie finansów projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym proponuje się likwidację akcyzy na sprowadzane samochody. Na razie trudno przewidzieć, kiedy przepisy te wejdą w życie. Z kolei projekt nowego rozporządzenia zakłada podwyższenie akcyzy na papierosy od 16 stycznia 2006 r.

Całkowity zwrot akcyzy nie jest możliwy

Całkowity zwrot akcyzy na tzw. paliwo rolnicze nie jest obecnie możliwy, gdyż wymagałoby to zgody Komisji Europejskiej - poinformował posłów w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Międzynarodowe standardy robią światową karierę

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej przyjmuje coraz więcej krajów. Robią one karierę w Europie i na świecie dzięki globalnemu podejściu do sprawozdań finansowych firm. Obowiązują od prawie roku w całej Unii Europejskiej. Na licencjach związanych z międzynarodowymi standardami zarabia organizacja, która je opracowała.

Nie powinno już być nadużyć

Nie powinno być więcej nieprawidłowości polegających na przerabianiu niebarwionego oleju opałowego na napędowy. Minister finansów poprawił swoje rozporządzenia, które do tej pory umożliwiały nadużycia nieuczciwym sprzedawcom olejów.

Pierwsze wnioski dopiero w lutym

Pierwsze prawidłowe wnioski o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych będzie można złożyć w lutym. Dopiero wtedy będzie znany wskaźnik GUS potrzebny do wyliczenia maksymalnej kwoty zwrotu. Oznacza to, że podatnicy dłużej poczekają na pieniądze.

Konkrety na wiosnę

Projekt ustawy zakładającej weryfikację pracowników służb skarbowych ma być gotowy na wiosnę. Zwolnienie i ponowne zatrudnienie to tylko jeden z wariantów. O projekcie przygotowywanej przez siebie ustawy poseł Artur Zawisza (PiS) mówi teraz niechętnie.

Konspiracyjny wzrost obciążeń fiskalnych

Nawet bez podwyższania stawek podatki stopniowo rosną. Z powodu zamrożenia waloryzacji przedziałów skali PIT obciążenia są coraz wyższe. Oprócz tego wzrastają również składki zdrowotne czy stawki VAT. Dzieje się tak bez rozgłosu, prawie niezauważalnie.

Obowiązkowa raz do roku

Część handlowców nie musi zamykać swoich sklepów w ostatnich dniach roku. Obowiązkową inwentaryzację roczną mogą przeprowadzić raz w dowolnym momencie roku. Możliwość taką mają jednak tylko ci handlowcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

Czy są szanse na niższy VAT

Minister finansów Teresa Lubińska i jej zastępca Cezary Mech walczyli wczoraj na posiedzeniu Rady Ministrów finansów UE o przedłużenie na czas nieokreślony preferencyjnych stawek VAT na towary i usługi, m.in. na mieszkania, usługi budowlane, mleko i mięso.

REKLAMA