REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT. Zwolnienia

Ostatnio wprowadzona zaliczka alimentacyjna oraz dodatki pieniężne przyznawane jako pomoc dla najbardziej potrzebujących są zwolnione z opodatkowania.

Zmiany w Ordynacji od września

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj wszystkie zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie 1 września br.

Polskie regulacje niezgodne z unijnymi

Podatek akcyzowy nakładany przez Polskę na używane samochody sprowadzane z zagranicy jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Ma charakter opłaty dyskryminującej swobodny obrót towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej - uważają eksperci.

Podatek liniowy według Partii Demokratycznej

Wprowadzenie jednej 19-proc. stawki dla PIT, CIT i VAT oraz trzech ulg zakłada ogłoszona wczoraj strategia podatkowa Partii Demokratycznej. Jej przedstawiciele skrytykowali przy okazaji plany podatkowe Platformy Obywatelskiej.

REKLAMA

ETS. VAT od zakupu odliczyć może tylko podatnik

Podmiot prawa publicznego, który nie będąc podatnikiem VAT nabył dobro inwestycyjne, a następnie stał się takim podatnikiem i dokonuje jego sprzedaży, nie może korygować podatku nie odliczonego wcześniej przy nabyciu danego dobra - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Księgowanie aportu w spółce z o.o.

Przedmiotem aportu mogą być rzeczy i prawa majątkowe wniesione na kapitał spółki, które posiadają zdolność aportową, tzn. spełniają następujące warunki: przedstawiają jakąkolwiek wartość ekonomiczną, są zbywalne, mogą być ujęte w bilansie jako aktywa.

VAT. Ulga na złe długi

Wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi jest niewątpliwie rewolucją w sposobie postrzegania VAT i zbliżeniem się do podstawowej zasady VAT - neutralności podatku dla podmiotów gospodarczych prowadzących działalność opodatkowaną. Jednakże dokładna analiza nowych przepisów skłania do stwierdzenia, że założony przez ustawodawcę przy jej wprowadzaniu cel nie zostanie osiągnięty.

ETS zadecyduje czy zapłacimy akcyzę za samochody

O tym, czy sprowadzając samochód z krajów Unii Europejskiej musimy płacić akcyzę, zdecyduje Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Na zadanie pierwszego pytania prejudycjalnego (wstępnego) zdecydował się wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie jednego ze skarżących, który sprowadził samochód osobowy z UE.

REKLAMA

Kłopoty z deklaracją za maj

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym

Po wprowadzeniu zmian w kodeksie karnym skarbowym sprzedaż towaru "poza kasą rejestrującą" podlegałaby podwójnej karze - za uszczuplenie VAT i za nierzetelne prowadzenie księgi podatkowej. Jak jednak wyjaśniają specjaliści, sprawca nie powinien być podwójnie karany. Kara powinna być wymierzana za jedno przestępstwo albo wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Wstrzymanie wykonalności decyzji po nowelizacji

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Ordynacji podatkowej podatnik, którego wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji nie został uwzględniony, będzie mógł złożyć zażalenie.

Internetowy wyciąg dowodem księgowym

Przesyłane elektronicznie, a następnie drukowane wyciągi bankowe dokumentujące poniesienie opłat bankowych mogą być uznane za dowód księgowy, jeśli spełnią określone kryteria.

MF. Darowizna kościelna i odpis

Te same pieniądze nie mogą być podstawą do skorzystania raz z odliczenia w ramach darowizny kościelnej, a raz jako zmniejszenie 1 proc. Ale jeden dowód wpłaty może być podstawą skorzystania z ulgi i zmniejszenia. Podatnik musi tylko zaznaczyć, ile przeznacza na zmniejszenie, a ile na darowiznę.

Komisja Europejska. Podatek samochodowy

Jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska ma ogłosić plan zmian w podatkach od samochodów zawierający propozycję zniesienia podatku rejestracyjnego od aut.

Za szerokie uprawnienia wywiadu skarbowego

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy rozszerzające uprawnienia wywiadu skarbowego. Zakwestionowane przepisy stracą jednak moc obowiązującą dopiero 30 czerwca 2006 r. Jakie konsekwencje może mieć takie rozwiązanie i czy jest ono słuszne?

Kolejni zwolennicy podatku liniowego

Inicjatywa dla Polski prof. Aldony Kameli-Sowińskiej uważa, że proponowana przez Platformę Obywatelską 15-proc. stawka podatku liniowego jest za niska.

Nie będzie obniżek akcyzy na paliwa

Ministerstwo Finansów wyklucza możliwość obniżki akcyzy na paliwa i nie pracuje nad żadnym projektem rozporządzenia, które mogłoby to umożliwić - poinformował minister finansów Mirosław Gronicki. Wcześniej wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że ministerstwo nie wyklucza takiej obniżki.

Ordynacja. Sporny przepis do Trybunału

Krajowa Izba Gospodarcza zaapeluje do prezydenta, żeby przed podpisaniem nowelizacji Ordynacji podatkowej zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy przepis przyznający organowi podatkowemu uprawnienia do ustalenia treści czynności prawnej jest zgodny z konstytucją.

Odliczenie tylko z podatkiem

Także przed 31 października 2001 r. podatnicy VAT nie mogli odliczać podatku związanego ze sprzedażą nieopodatkowaną. W ocenie sądu zmiana miała jedynie charakter redakcyjny.

Elektroniczne faktury

Podatnicy będą mieli możliwość przechowywania faktur w formie elektronicznej w innych państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Umożliwi im to nowe rozporządzenie regulujące fakturowanie elektroniczne, które zostanie wydane w ciągu najbliższych tygodni - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

PIT. Świadczenia urlopowe

Pracownicy, którzy otrzymują od swoich pracodawców dopłaty do wczasów zakupionych w biurze podróży, wypłaty tzw. wczasów pod gruszą, finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także świadczenia urlopowe, niestety muszą pamiętać jeszcze o zaliczkach na podatek dochodowy. A to oznacza, że jeśli pracodawca przyzna nam określoną kwotę tytułem świadczenia urlopowego, otrzymamy ją, ale pomniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy.

Trybunał zakwestionował uprawnienia wywiadu skarbowego

Wywiadowi skarbowemu nadano nadmierną swobodę we wkraczaniu w sferę prywatności obywateli - uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny. TK doszedł do wniosku, że nie ma natomiast podstaw do zakwestionowania podstawy prawnej utworzenia wojewódzkich kolegiów skarbowych. Zgodne z konstytucją jest również utworzenie specjalnych urzędów skarbowych.

Sejm o sprawach celnych i Ordynacji podatkowej

Podatnicy popełnili mniej błędów

Składanie zeznań podatkowych za 2004 r. przebiegało spokojnie. Podatnicy mniej niż w latach ubiegłych popełniali błędów rachunkowych, co może wynikać z częstszego korzystania z programów komputerowych. Najwięcej problemów mieli z rozliczaniem dochodów z zagranicy. Organizacje pożytku publicznego otrzymały ponad 32 miliony złotych, czyli trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym - wynika ze wstępnego podsumowania akcji rozliczeń za 2004 r.

Będzie protest celników

Limity przy przewozie papierosów

Celnicy. zmiany w skarbowości

Obniżki PIT w Czechach

Rząd czeski podjął decyzję o obniżce dwóch najniższych stawek PIT do 12 i 19 proc. (z 15 i 20 proc.), co obejmie około 90 proc. zatrudnionych. Decyzja sąsiadów - według ekspertów - powinna pobudzić do refleksji także nasz rząd, tym bardziej, że tendencja do obniżania podatków dochodowych widoczna jest w wielu krajach Unii Europejskiej.

Akcyza. Zasady opodatkowania energii

Wyrównanie stawek podatkowych pomiędzy produktami energetycznymi, takimi jak gaz czy ropa naftowa, używanymi do celów grzewczych, i takimi samymi produktami używanymi do celów transportowych nie jest obojętne z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej

Sporne zarządzanie spółką przez firmę

Władze spółki, które powierzą zarządzanie nią jednoosobowemu podmiotowi gospodarczemu, powinny zachować szczególną ostrożność. Konsekwencją takiego wyboru mogą być trudności przy rozliczeniu kosztów uzyskania przychodu - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Sprawozdania. Raporty kwartalne

Spółki pierwsze raporty według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości sporządziły z błędami, co utrudnia analizę sprawozdań finansowych i pozyskiwanie informacji istotnych dla ich użytkowników.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej

Senat przyjął zmiany w Ordynacji podatkowej i nowej ustawie o finansach publicznych. Nowelizacje mają ułatwić życie podatnikom oraz zapewnić większą przejrzystość finansom publicznym.

Za dużo uprawnień dla wywiadu skarbowego

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę dotyczącą konstytucyjności przepisów rozszerzających uprawnienia wywiadu skarbowego.

Wkrótce kontakt z urzędem przez e-mail

Jeśli organ podatkowy będzie doręczał pisma podatnikowi w formie elektronicznej, będzie musiał otrzymać potwierdzenie otrzymania pisma przez adresata.

Minister nie podwyższy akcyzy

Sejm uchwalił zmianę ustawy o akcyzie, która ma uniemożliwić ministrowi finansów podwyższanie stawek na olej opałowy i gaz płynny.

Szkolenia dla rewidentów

Opłata za poświadczenie dokumentów

Cło. Poprawiony wykaz gwarantów

W miniony piątek, tj. 17 bm. weszło w życie rozporządzenie poprawiające wykaz gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie pokrycia kwot wynikających z długu celnego, a także zmienione rozporządzenie określające współpracę Agencji Rynku Rolnego z innymi podmiotami gwarantującymi długi celne.

Czynsz najmu. Jak rozliczyć wydatki w czasie

Jeśli podatnik korzysta z cudzych składników majątku na podstawie umowy najmu, naturalne jest, że wydatki, jakie ponosi z tego tytułu, chciałby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Możliwość taką dają zresztą przepisy podatkowe.

PIT. Sprzedaż rzeczy ruchomych

Czasami zbyt wczesna sprzedaż rzeczy ruchomych, np. samochodu czy komputera na aukcji internetowej, naraża nas na dodatkowy wydatek w postaci podatku płaconego fiskusowi. Dlatego lepiej odczekać pół roku od nabycia i dopiero po tym czasie sprzedać rzecz wcześniej kupioną.

Urzędy skarbowe dla dużych podatników

Sądy administracyjne zaczynają obecnie wydawać wyroki stwierdzające nieważność decyzji urzędów skarbowych dla tzw. dużych podatników, wydanych w 2004 r., ze względu na brak ich właściwości. Całe zamieszanie wynika z nieprecyzyjnych przepisów

Nowa stawka za poświadczenie

Osoby fizyczne i prawne pragnące złożyć za granicą polskie dokumenty urzędowe będą musiały uiścić opłatę skarbową w wysokości 60 zł za tzw. Apostille, czyli poświadczenie - wynika z projektu zmiany ustawy o opłacie skarbowej, której pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.

Więcej z CIT, mniej z akcyzy

Rząd szacuje, że w 2005 r. wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych będą wyższe, niż zakładano w ustawie budżetowej. Niższe natomiast, niż planowano, budżet uzyska z akcyzy.

Posłowie blokują podwyżki akcyzy

Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie zamrażającej podwyżki stawek na paliwa opałowe trafił wczoraj na posiedzenie Sejmu. Głosowanie nad wotum nieufności dla ministra finansów odbędzie się za dwa tygodnie.

Przedsiębiorcy przeciwni weryfikacji umów

Skutki nowelizacji ustawy o VAT

Zmiany w VAT: 21 kwietnia 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania VAT dotyczące głównie odliczeń podatku od samochodów, obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania, możliwości obniżenia podatku naliczonego. Zasadnicza część jej postanowień weszła w życie 1 czerwca 2005 r.

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Wyższa akcyza na papierosy

Czy VAT od "urzędówek" narusza konstytucję

Ustawa o VAT trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Senatorowie przygotowali wniosek o zbadanie jej zgodności z konstytucją w związku z opodatkowaniem VAT spraw z urzędu wykonywanych przez adwokatów i radców prawnych.

Metoda na opornego świadka

Aby zapewnić prawidłowy przebieg postępowania podatkowego, organ podatkowy za naruszenie obowiązków wynikających z przepisów może nałożyć na uczestników tego postępowania karę porządkową. W przypadku opornego świadka może być również zastosowany przymus bezpośredni.

REKLAMA