REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KAS zlikwidowała magazyn nielegalnego alkoholu. Bez polskich znaków akcyzy o mocy ok. 45 proc.

Alkohol w specjalnie przygotowanych puszkach, przypominających duże konserwy, odkryli funkcjonariusze KAS podczas przeszukania prywatnej posesji w gminie Bielsk Podlaski. Łącznie zabezpieczyli tam 80 litrów alkoholu, najprawdopodobniej wyprodukowanego nielegalnie w regionie.

Historyczne rekordy dotyczące kredytów mieszkaniowych [raport BIK]

Biuro Informacji Kredytowej podało ostatnie dane dotyczące kredytów mieszkaniowych. Dane są rekordowe. Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w październiku 2023 r. o 254 proc. rdr, a liczba wnioskujących wzrosła o 197 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego była najwyższa w historii i wyniosła 421 tys. zł.

Gwarancje de minimis ratują przedsiębiorców. Ułatwiają dostęp do finansowania

Co czwarty kredyt dla małych i średnich firm jest objęty gwarancją de minimis. W ciągu 10 lat uratowały one płynność i inwestycje 263 tys. podmiotów.

176,9 mld dolarów to stan oficjalnych aktywów rezerwowych Polski. Rezerwy w złocie - 21,8 mld dolarów

Na koniec października 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 165,8 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 176,9 mld dolarów - poinformował Narodowy Bank Polski.

REKLAMA

Tabela kursów średnich NBP nr 215/A/NBP/2023 z 7 listopada 2023 r. Kurs euro 4,4513 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 listopada 2023 r. NBP nr 215/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,4513 zł.

Coraz więcej Polaków na skraju bankructwa. Średnie zadłużenie to ponad 19 tys. zł

Ponad 19 tys. zł - tyle wynosi średnie zadłużenie konsumenta w Polsce. Jak wynika z Krajowego Rejestru Długów, zobowiązania Polaków osiągnęły poziom 45,4 mld zł. A prognozy wcale nie są optymistyczne. 

KAS zlikwidowała magazyn nielegalnego alkoholu na Podlasiu. Część alkoholu była w puszkach jak po dużych konserwach mięsnych

Funkcjonariusze KAS podczas przeszukiwania prywatnej posesji na Podlasiu odkryli magazyn nielegalnego alkoholu. Łącznie zabezpieczyli tam 80 litrów alkoholu, najprawdopodobniej wyprodukowanego nielegalnie.

Przedsiębiorco, jest już dostępny kreator wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych

Ułatwienie dla przedsiębiorców chcących sprawdzić, czy prawidłowo stosują przepisy podatkowe. Ministerstwo Finansów poinformowało, że Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła kreator wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.

REKLAMA

Procedura nadmiernego deficytu w Polsce? Szef PFR: mało prawdopodobne

Objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu jest mało prawdopodobne i nieuzasadnione - uważa prezes PFR Paweł Borys. Deficyt finansów publicznych ok. 5 proc. PKB w br. i ok. 4 proc. w 2024 r. są powyżej wskaźników konwergencji 3 proc. (dług istotnie poniżej 60 proc.), ale wynikają głównie z wydatków na obronność ok. 4 proc. PKB - dodał.

Funkcjonariusze KAS przejęli 1,5 tys. sztuk podrabianej odzieży. Bezprawnie użyto znaków towarowych

Podczas kontroli na gorzowskiej giełdzie i bazarze w Kostrzynie nad Odrą funkcjonariusze KAS na dwóch stoiskach znaleźli „podróbki” markowej odzieży. Łącznie ponad 1,5 tys. sztuk – poinformowała dzisiaj rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Rekordzista ma dług wobec ZUS-u na blisko 820 mln zł. Inny zadłużony na... 1 grosz

Prawie 820 mln zł - tyle na koniec lipca br. wyniosła maksymalna kwota zadłużenia aktywnego płatnika, według danych podanych przez ZUS. Średni dług wyniósł 28 tys. zł. Eksperci uważają, że w Polsce moralność płatnicza jest niska w porównaniu z Niemcami czy krajami skandynawskimi. Co trzeba zmienić?

Prawie 20 miliardów złotych wróciło do banków przed czasem jako nadpłata kredytów. Czy teraz warto nadpłacać kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny na kupno mieszkania lub budowę domu zaciągany jest zazwyczaj na 20-30 lat. W tym czasie obsługa kredytu – spłacanie rat kapitałowych i odsetek – dla większości budżetów domowych stanowi ogromne obciążenie. Ale czasami sytuacja finansowa poprawia się na tyle, że jest możliwość nadpłaty kredytu. Czy to się opłaca? Nadpłacając kredyt hipoteczny korzystniej jest skrócić pkres kredytowania czy wysokość raty kapitałowej?

Interpretacje podatkowe fiskusa. KAS udostępniła kreator wniosku ORD-IN

W dniu 6 listopada 2023 r. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła kreator wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Interaktywny formularz umożliwi wygenerowanie i wypełnienie wniosku ORD-IN.

Likwidacja WIBOR-u - jak przebiega ten proces. Wyjaśnienia KNF

Jak przebiega proces zamiany wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID na nowy wskaźnik referencyjny RFR (risk free rate) WIRON. Co nas czeka w kolejnych latach? Kiedy ostatecznie znikną z rynku produkty finansowe oparte o WIBOR? Wyjaśniają eksperci z Komisji Nadzoru Finansowego w rozmowie z PAP Biznes.

WIBOR ma zniknąć z bankowości do końca 2027 roku

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) przesunął do końca 2027 roku termin konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR na nowy wskaźnik WIRON. Pierwotnie termin ten był ustalony na koniec 2025 roku. Publikujemy komunikat KS NGR w tej sprawie.

Wideorozmowa z pracownikiem ZUS. E-wizytę w ZUS można rezerwować przez zus.pl i aplikację mObywatel

Nie zawsze trzeba wychodzić z domu, aby załatwić swoje sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z pracownikiem ZUS-u można porozmawiać twarzą w twarz także online w trakcie e-wizyty. Taką wideorozmowę można zarezerwować nie tylko poprzez stronę zus.pl, ale i przez aplikację mObywatel - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Rozwój małych gospodarstw – nabór wniosków o wsparcie do 10 listopada

Do 10 listopada 2023 r. można się ubiegać o dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (ePUAP) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa (ARiMR).

Tabela kursów średnich NBP nr 214/A/NBP/2023 z 6 listopada 2023 r. Kurs euro 4,4615 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 listopada 2023 r. NBP nr 214/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,4615 zł.

Funkcjonariusze KAS znaleźli ponad 350 tabletek ecstasy podczas kontroli w firmie kurierskiej

Ponad 350 tabletek ecstasy przejęli funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), którzy skontrolowali sortownię przesyłek firmy kurierskiej w Zabrzu. Paczkę, w której znajdowały się narkotyki wytypował służbowy pies – Yerry.

Minister Rzeczkowska: polskie finanse publiczne są transparentne

Polskie finanse publiczne są transparentne, obserwowane przez instytucje UE i niezależne instytucje ratingowe. Nie ma absolutnie mowy o ukrywaniu czegokolwiek – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Listopadowy komentarz gospodarczy Dawida Pachuckiego, głównego ekonomisty PZU

Ostatnie dni przynoszą wysyp alarmujących komentarzy sugerujących zły stan finansów publicznych w Polsce i nierealność założeń przyjętych na potrzeby konstrukcji przyszłorocznego budżetu państwa. Warto w tym kontekście odstawić emocje na bok i w oparciu o dostępne informacje pokusić się o próbę rzetelnej oceny sytuacji.

Czas taniego pieniądza przeminął. Rentowność obligacji będzie niszcząca dla rynku?

Czas taniego pieniądza przeminął i zostaliśmy z problemem finansowania bardzo dużego zadłużenia poprzez emitowanie obligacji. Bardzo istotne okaże się na ile skutecznie banki centralne walczyły z inflacją, dotyczy to USA i także Polski.

4% na lokacie bankowej już niedługo? Tak, to bardzo prawdopodobne. Lepiej kupić obligacje?

Jeszcze w czerwcu 2023 r. banki potrafiły kusić nas oprocentowaniem depozytów na poziomie 10%. Teraz błyskawicznie topnieje oferta na 7% lub więcej w skali roku. Co gorsza oprocentowanie lokat bankowych powinno spadać wraz ze spodziewanymi cięciami stóp procentowych.

Tabela kursów średnich NBP nr 212/A/NBP/2023 z 2 listopada 2023 r. Kurs euro 4,4582 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 listopada 2023 r. NBP nr 212/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,4582 zł.

Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle. Co pokazują dane GUS z września 2023 r.?

GUS przedstawił najnowsze dane dotyczące handlu hurtowego w Polsce. Raport ukazuje dynamiczne zmiany w sprzedaży w porównaniu z poprzednimi miesiącami oraz analogicznym okresem ubiegłego roku. Analiza wyników pozwala zauważyć, że mimo pewnych spadków w niektórych kategoriach, rynek hurtowy wciąż wykazuje się aktywnością i zdolnością do adaptacji w zmiennych warunkach gospodarczych. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tych tendencji oraz ich wpływu na różne segmenty rynku.

Bank Światowy przewiduje spadek cen ropy w 2024 roku

Bank Światowy w najnowszym przeglądzie rynków towarowych zakłada na przyszły rok spadek cen ropy z 90 do 81 dol. za baryłkę. Ceny ropy mogą jednak wzrosnąć nawet do 150 dol. za baryłkę w przypadku eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Tabela kursów średnich NBP nr 211/A/NBP/2023 z 31 października 2023 r. Kurs euro 4,4475 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 31 października 2023 r. NBP nr 211/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,4475 zł.

KAS wykryła oszustwo prezesa fundacji na zbiórkach charytatywnych. Służby zabezpieczyły 33 nieruchomości o wartości ponad 9,8 mln zł

KAS ustaliła, że prezes jednej z fundacji, która miała zajmować się pomocą chorym dzieciom, opracował mechanizm wyłudzania od darczyńców pieniędzy. Prokurator zablokował prawie 1,8 mln zł na rachunkach bankowych fundacji oraz podmiotów zależnych.

MF: urzędy skarbowe będą nieczynne 2 listopada

Urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą nieczynne 2 listopada – podało MF w komunikacie.

KAS: firma pominęła w rozliczaniu CIT przychody w wysokości przeszło 1,1 mln zł

KAS na Podkarpaciu ujawnił, że firma pominęła w rozliczaniu CIT przychody w wysokości przeszło 1,1 mln zł. Spółka złożyła korektę zeznania podatkowego i wpłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie ponad 245 tys. zł.

2 listopada 2023 r. i 2 stycznia 2024 r. dniami wolnymi od pracy dla urzędników służby cywilnej. Większość urzędów (w tym urzędy skarbowe) będzie nieczynna

Prezes Rady Ministrów wyznaczył 2 listopada 2023 r. i 2 stycznia 2024 r. dniami wolnymi dla służby cywilnej, w związku ze świętami przypadającymi w sobotę. Urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą w tych dniach nieczynne. Podatnicy mogą korzystać z usług online Krajowej Administracji Skarbowej w serwisie e-Urząd Skarbowy, który jest dla nich dostępny 24/7.

Działy specjalne produkcji rolnej 2024. Normy szacunkowe dochodu rocznego wyższe o prawie 39%!

Minister Finansów wydał 19 października 2023 r. rozporządzenie w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które mają obowiązywać w 2024 roku. Normy te będą wyższe o ok. 38,6% od obowiązujących w 2023 roku. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Jakie normy szacunkowe będą dotyczyć w 2024 roku podatników uprawiających rośliny w szklarniach i tunelach foliowych, hodowców drobiu, zwierząt futerkowych, zwierząt laboratoryjnych, dżdżownic i innych zwierząt (jak np. krowy, cielęta, bydło, tuczniki i prosięta, owce, konie, psy rasowe, koty rasowe) hodowanych poza gospodarstwem rolnym?

Tabela kursów średnich NBP nr 210/A/NBP/2023 z 30 października 2023 r. Kurs euro 4,4491 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 października 2023 r. NBP nr 210/A/NBP/2023. Kurs średni waluty euro w tym dniu to 4,4491 zł.

Przelewy bankowe 1 listopada (Wszystkich Świętych). Kiedy dojdzie przelew wysłany tego dnia lub przed tym dniem?

Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w dzień 1 listopada 2023 r. (Wszystkich Świętych)? Kiedy dojdą do odbiorcy przelewy bankowe wysłane w ten dzień albo w dzień poprzedni po godzinie 16.00?

Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie pod koniec października 2023 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

MF wyemituje obligacje oparte na WIRON. Kiedy decyzja o terminie emisji?

MF nie wyemitowało w październiku obligacji opartych na WIRON, ale - jak wyjaśnił resort - nie rezygnuje z tej pilotażowej emisji. W konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie – poinformowało ministerstwo.

KAS wykryła w spółce nieopodatkowanie dywidend na 5 mln zł. Jest to spółka z branży nieruchomości

Nieopodatkowanie wypłaconych dywidend na 5 mln zł w spółce z branży nieruchomości wykryli kontrolerzy z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Prezes URE: ceny prądu znów mogą wymagać schłodzenia

Rynkowe uwarunkowania podpowiadają nam jedno: bez hamowania cen rachunek za prąd może być potencjalnie wyższy o kilkadziesiąt procent. Społeczeństwo takich podwyżek może nie zaakceptować - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Wyłudzanie VAT w obrocie polimerami. Fałszywe faktury na 190 mln zł i pranie pieniędzy. KAS zatrzymała prezesów spółek

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała prezesów spółek, podejrzani wykorzystali fałszywe faktury o wartości ponad 190 mln zł brutto oraz brali udział w procederze prania pieniędzy. Dwóch podejrzanych aresztowano na okres 3 miesięcy.

Matka i syn w jednej firmie - czy to może dobrze działać? Tak! [Wywiad]

Rodzinny biznes to częsty wybór Polaków. Jak wynika ze statystyk, w Polsce może być aż trzy miliony firm rodzinnych, a to oznacza, że jest to reprezentatywna grupa społeczna, która łączy ze sobą życie prywatne 
i zawodowe. O tym, jak to jest razem pracować, gdy łączą nas więzy krwi, rozmawiamy z dr n. prawnych Małgorzatą Rejmer, prowadzącą jedną z warszawskich kancelarii finansowych oraz z jej synem Dawidem Rejmerem, który również jest doktorem nauk prawnych, partnerem zarządzającym i sukcesorem rodzinnego biznesu. 

KAS namierzył nielegalny salon gier hazardowych. Zarzuty usłyszała 46-letnia kobieta nadzorująca ten biznes

Trzy automaty użytkowano w nielegalnym salonie gier hazardowych, który w Kolnie (Podlaskie) zlikwidowali funkcjonariusze podlaskiej KAS. Zarzuty usłyszała 46-letnia kobieta nadzorująca ten biznes.

MF: Do Polski napłynęło we wrześniu 337,57 mln euro środków z UE

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski we wrześniu wyniosły 337,57 mln euro - podało Ministerstwo Finansów.

Podatek od nieruchomości w Gdańsku w 2024 roku wzrośnie o 15 proc. Nie wszyscy radni byli za taką podwyżką

Podatek od nieruchomości w Gdańsku w 2024 roku wzrośnie aż o 15 proc. Taką decyzję niejednogłośnie podjęli radni na czwartkowej sesji Radni Miasta Gdańska. Radni zdecydowali również o zaciągnięciu kredytu 200 mln złotych w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Tabela kursów średnich NBP nr 208/A/NBP/2023 z 26 października 2023 r. Kurs euro 4,4708 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 26 października 2023 r. NBP nr 208/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,4708 zł.

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta RP i ugrupowań politycznych formujących nowy rząd

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ugrupowań politycznych formujących nowy rząd.

Premier: wpływy z podatków od firm wzrosły o 188 proc., do 94,8 mld zł

W czasie ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości wpływy z podatków od firm wzrosły o 188 proc., do 94,8 mld zł - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w trakcie ośmiu lat rządów PO i PSL wpływy te spadły o prawie 2 mld zł.

Bezrobocie w Polsce. Wrzesień 2023 w liczbach

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec września 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

Tabela kursów średnich NBP nr 207/A/NBP/2023 z 25 października 2023 r. Kurs euro 4,4758 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona na 25 października 2023 r. NBP nr 207/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,4758 zł.

Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych 2023 - koniec października [Tabela]

Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec października 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust, kończący się powoli październik był kolejnym miesiącem złych informacji dla oszczędzających. Nie było aż tak źle jak we wrześniu, ale i teraz wiele banków ograniczyło depozytowe promocje. Chociaż warto zauważyć, że jeden bank zaoferował w październiku lokatę oprocentowaną stawką 8%.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących (kas fiskalnych) w 2024 roku – projekt rozporządzenia

Gotowy jest już projekt rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących (kas fiskalnych) w 2024 roku. Nowe rozporządzenie ma powielić dotychczasowe rozwiązania przyjęte w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Niezmienny pozostanie też katalog czynności objętych obowiązkiem ewidencjonowania od pierwszej sprzedaży.

REKLAMA