REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana adresu podatnika – obowiązki wobec organów podatkowych

Zmiana adresu podatnika powoduje m.in. konieczność realizacji pewnych obowiązków wobec organów podatkowych. Jeżeli adres siedziby zmienia przedsiębiorca, to o tej zmianie należy poinformować dość dużą grupę podmiotów. Konieczne jest w szczególności dokonanie zmian w rejestrach (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Sądowy), ale czy to wystarczy w kontaktach z organami podatkowymi?

Zamówienia publiczne 2021 - zasady, tryby, progi, co się zmienia

Zamówienia publiczne od 1 stycznia 2021 roku będą odbywały się wg nowych zasad i przepisów. Warto wiedzieć kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień publicznych i najważniejsze reguły dotyczące przygotowania i złożenia oferty. Co to są zamówienia publiczne? Jakie przepisy regulują udzielanie zamówień publicznych? Kto musi stosować prawo zamówień publicznych? Kiedy zamówienie ma charakter publiczny? Kiedy nie trzeba stosować prawa zamówień publicznych? Jakie są zasady zamówień publicznych? Jakie są progi zamówień publicznych? Gdzie są publikowane ogłoszenia o zamówieniach publicznych? Jakie są tryby zamówień publicznych? Jak przygotować i złożyć ofertę? Jak złożyć odwołanie?

Czy możliwa jest wsteczna rejestracja do VAT?

Rejestracja do VAT z datą wsteczną możliwa jest tylko w określonych sytuacjach. Kiedy jest dopuszczalna i jak wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Odliczenie VAT z faktur wystawionych przez komornika

Odliczenie VAT z faktur wystawionych przez komornika było przedmiotem sporu podatnika z fiskusem. Organ podatkowy odmówił przedsiębiorcy prawa do odliczenia VAT, bo ten nie sprawdził komornika, który zdaniem organu był oszustem.

REKLAMA

Śmierć posiadacza rachunku bankowego - co trzeba wiedzieć?

Śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje szereg pytań rodziny i bliskich zmarłego odnośnie zasad korzystania z tego rachunku i pieniędzy zgromadzonych na nim. Rzecznik Finansowy udzielił odpowiedzi na kilka z tych pytań. Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Jak uzyskać dostęp do informacji o rachunku zmarłego prowadzonym w banku? Czy pełnomocnictwo do rachunku jest skuteczne po śmierci jego właściciela? Jakie są zasady zwrotu kosztów pogrzebu przez bank?

Antycovidowe zmiany rozliczania funduszy europejskich do 2023 roku

Nadzwyczajne rozwiązania we wdrażaniu i rozliczaniu funduszy europejskich w związku z pandemią COVID-19 będzie można stosować do końca 2023 r. - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w komunikacie z 10 grudnia 2020 r. Sejm bowiem przyjął tego dnia rządową nowelizację tak zwanej specustawy funduszowej. To pakiet rozwiązań, które ułatwiają inwestowanie i rozliczanie funduszy unijnych. Co umożliwia specustawa funduszowa? Do kiedy przedłużono stosowanie przepisów antycovidowych w zakresie funduszy europejskich? Nad jakimi zmianami trwają jeszcze prace?

Estoński CIT - projekt objaśnień podatkowych MF

Estoński CIT - Ministerstwo Finansów przygotuje praktyczny przewodnik po nowych przepisach. Projekt objaśnień podatkowych w tej sprawie został udostępniony do konsultacji. Objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej.

Przedsiębiorca na prawach konsumenta od 2021 roku - co trzeba wiedzieć?

Przedsiębiorca na prawach konsumenta to trzeci podmiot, który pojawi się w prawie konsumenckim (obok konsumenta i przedsiębiorcy) od 1 stycznia 2021 r. Dzięki nowym przepisom Rzecznik Finansowy będzie mógł skuteczniej wspierać osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. To efekt zmian w przepisach, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 r. Nowe przepisy mają zastosowanie tylko do umów zawartych po 1 stycznia 2021 r. Jaką ochronę prawną posiada przedsiębiorca na prawach konsumenta?

REKLAMA

Kiedy można prowadzić przedświąteczną sprzedaż bez zakładania firmy i płacenia podatków?

Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu przygotowała "Przedświąteczny poradnik podatkowy", w którym m.in. informuje, że pewnych określonych sytuacjach można prowadzić przedświąteczną sprzedaż bez obowiązku rejestracji firmy i płacenia podatków. IAS zwraca też uwagę na niebezpieczeństwa i obowiązki podatkowe związane z zakupami internetowymi, w tym w szczególności na zagranicznych portalach.

Podatki 2021 - najważniejsze zmiany w podatkach dochodowych

Co się zmieni w podatkach dochodowych w 2021 roku? Jakie są zasady ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estońskiego CIT)? Jak zmieni się opodatkowanie spółek komandytowych i spółek nieruchomościowych? Jak wykonać obowiązek publikowania strategii podatkowej? Jak rozliczać straty? Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian podatkowych, na które powinni przygotować się podatnicy podatków dochodowych w 2021 roku.

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. Los spółek komandytowych został przesądzony i od 2021 r. będą musiały płacić podatek CIT. Szybkie tempo prac legislacyjnych sprawiło, że nowa ustawa budzi wiele wątpliwości dotyczących interpretacji nowych przepisów.

Zmiany w ustawie o akcyzie od 1 lutego 2021 r.

Zmiany w akcyzie dotyczące m.in. uproszczenia zasad monitorowania dostaw niektórych wyrobów akcyzowych. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o akcyzie przyjęty przez Sejm. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.

Konsekwencje błędów oraz braku złożenia JPK_V7

Wraz z nowymi przepisami regulującymi konieczność składania przez przedsiębiorców nowej deklaracji JPK_V7 pojawiły się paragrafy nakładające na przedsiębiorców kary i sankcje za przewidziane w ustawie uchybienia, błędy lub brak terminowości w składaniu jednolitego pliku kontrolnego w nowej strukturze. W razie wykazania przez urząd skarbowy błędu podatnika uniemożliwiającego weryfikację prawidłowości wykazanych w pliku transakcji grozi mu kara grzywny równa 500 zł za każdy taki błąd, a w przypadku nieterminowości, czy braku złożenia deklaracji, podatnikowi może grozić odpowiedzialność karna skarbowa.

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany. Do kiedy trzeba złożyć PIT w 2021 roku (PIT za 2020 rok)? Jakie progi podatkowe obowiązują w latach 2020/2021? Z jakich ulg podatkowych skorzystają podatnicy w 2021 r.? Jakie zmiany w PIT wejdą w życie od 2021 r.?

E-licytacje komornicze nieruchomości - projekt nowelizacji kpc

E-licytacje komornicze nieruchomości to nowe rozwiązanie, które przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Projekt ten został 8 grudnia 2020 r. przyjęty przez Radę Ministrów. To rozwiązanie szczególnie ważne w czasie trwania pandemii COVID-19.

Podatek u źródła 2021 a procedura WHT refund

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzeń dotyczących poboru podatku u źródła w tym procedury WHT refund. Zgodnie z planem powinny one wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych

Nowa strategia Krajowej Administracji Skarbowej zostanie przedstawiona w pierwszym kwartale 2021 r.; w obszarze kontroli fiskus chce przesunąć ciężar na czynności sprawdzające - poinformowała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że trwają też prace nad nowelizacją ustawy o KAS.

CIT od spółek komandytowych. Firmy rozważają przekształcenie działalności

CIT od spółek komandytowych będzie oznaczał wzrost obciążeń podatkowych. Dlatego część firm rozważa przekształcenie działalności (np. w spółkę jawną, w spółkę z o.o.) lub jej zamknięcie.

Wartość celna w wyrokach TSUE w 2020 roku

Bez wątpienia można powiedzieć, że w 2020 r. wiele się działo w świecie celnym. Z jednej strony narastała niepewność związana z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE i ze zbliżającym się końcem okresu przejściowego. Z drugiej strony Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące ustalania wartości celnej, które w niektórych aspektach prezentują nowe podejście do kwestii, które wydawały się już rozstrzygnięte. Do tego, Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) wydał trzy wyroki dotyczące wartości celnej, które są co najmniej warte odnotowania. Są to wyroki w sprawach: C-76/19 Curtis Balkan, C-509/19 BMW, C‑775/19 5th AVENUE Products Trading.

Eksport i import w UE, cła i opłaty w handlu międzynarodowym - portal Access2Markets Komisji Europejskiej

Komisja Europejska uruchomiła portal internetowy Access2Markets informujący m.in. o opłatach i cłach w handlu zagranicznym. Ma on pomóc małym i średnim firmom w działalności poza granicami UE.

Darowizna sprzętu komputerowego dla placówek oświaty z 0% stawką VAT

Darowizna sprzętu komputerowego dla placówek oświaty z 0% stawką VAT obowiązuje od 1 września 2020 r. do dnia odwołania na obszarze kraju stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19. Jakie warunki musi spełniać podatnik dokonujący darowizny? Jaki sprzęt komputerowy jest objęty stawką 0% VAT?

Jak rozliczać sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa wywołuje określone skutki podatkowe. Rozróżniać należy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz sprzedaż poszczególnych jego składników. Skutki podatkowe obu transakcji są bardzo różne, dlatego należy dokładnie przeanalizować transakcje, aby dokonać prawidłowej ich klasyfikacji.

IKE, IKZE i PPE - limity i korzyści podatkowe w 2021 roku

W 2021 roku wzrosną roczne limity wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). W 2021 roku limity te będą wynosiły 15.777,- zł dla IKE, 6.310,80 zł dla IKZE (9.466,20 zł w przypadku przedsiębiorców) oraz 23.665,50 zł w przypadku PPE. Wyższe limity to efekt prognozy wyższego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na 2021 rok (5259 zł). Jakie odliczenia i korzyści podatkowe można mieć z tych wpłat?

Kary za błędy w SENT nieproporcjonalne do uchybień?

Kary za uchybienia w zgłoszeniach w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) są nakładane także na uczciwych przedsiębiorców, nieproporcjonalnie do wagi przewinienia - alarmuje rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Chce zainicjować szerszą dyskusję nt. stosowania przez organy administracji kar pieniężnych wobec przedsiębiorców.

Reforma Kodeksu spółek handlowych - opublikowano ostateczną wersję projektu

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych - poinformowało 9 grudnia 2020 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak dodano, opublikowany w środę projekt trafi pod obrady Rady Ministrów; prace nad nim trwały od lutego 2020 r.

Zwolnienie z PIT stypendiów z Narodowego Centrum Nauki do końca 2021 r.

Zwolnienie z PIT stypendiów przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki zostanie przedłużone do końca 2021 r. - tak przewiduje projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?

Przedsiębiorca rozliczający dochody z działalności wg skali podatkowej PIT wykupił po zakończeniu leasingu samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Samochód ten po wykupie stał się składnikiem majątku prywatnego tego podatnika i od tego momentu jest wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Kiedy można sprzedać ten samochód bez konieczności płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

Raportowanie schematów podatkowych (MDR) – szczególne cechy rozpoznawcze

Szczególna cecha rozpoznawcza, jest to taka cecha uzgodnienia, której wystąpienie stanowi samodzielną przesłankę do zaraportowania schematu podatkowego nawet, jeśli w związku z realizacją uzgodnienia nie spodziewamy się osiągnąć żadnej korzyści podatkowej. Celem niniejszego artykułu jest ułatwienie czytelnikowi dokonania oceny co do zaistnienia lub nie, szczególnej cechy rozpoznawczej.

Okres ochrony ubezpieczeniowej, czyli do kiedy jestem ubezpieczony

Okres ochrony ubezpieczeniowej, w zależności od rodzaju umowy ubezpieczenia trwa od jednego dnia nawet do… kilkudziesięciu lat. Jak długo obowiązują najpopularniejsze ubezpieczenia na rynku? Sprawdzamy ubezpieczenia komunikacyjne (OC i AC), ubezpieczenia na życie, majątkowe, turystyczne i zdrowotne.

Ulga B+R 2020/2021 - zasady, korzyści, koszty kwalifikowane

Ulga B+R, czyli ulga badawczo-rozwojowa jest obecnie najatrakcyjniejszą formą wsparcia przedsiębiorców, którzy zajmują się badaniami naukowymi i działaniami rozwojowymi. Z całą pewnością może być doskonałą zachętą do rozwijania swojej firmy, szukania rozwiązań i realizowania następnych projektów. Czym jest działalność badawczo-rozwojowa? Kto może korzystać z ulgi? Czym są koszty kwalifikowane? Jak skorzystać z ulgi?

Skutki Brexitu dla firm audytorskich i ich klientów

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) przypomina, że 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, natomiast 31 grudnia 2020 r. kończy się okres przejściowy przewidziany w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE, podczas którego jest ona traktowana jeszcze jako państwo członkowskie UE. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania znajdzie się poza jednolitym rynkiem UE bez względu na wynik negocjacji z UE. Jakie skutki spowoduje Brexit dla firm audytorskich i ich klientów?

Szczepienia przeciw grypie zwolnione z PIT

Szczepienia przeciw grypie zwolnione z PIT. Zwolnienie, które weszło w życie 8 grudnia 2020 r., polega za zaniechaniu poboru podatku PIT od wartości świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie otrzymanych w okresie obowiązywania COVID-19. Zwolnienie ma zatem zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii.

Które branże rosną najszybciej?

Biotechnologia i fintech to branże, które odnotowują obecnie najszybszą dynamikę wzrostu. Natomiast rynek e-commerce powoli traci dynamikę. Jakie są trendy, które branże czeka rozwój?

Krajowy System e-Faktur od 2021 r.

Krajowy System e-Faktur od 2021 r. Kto zdecyduje się na wystawianie i przesyłanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych za pomocą ministerialnej platformy KSeF, może liczyć na podatkowe korzyści.

Sztuczne utrzymywanie stanu wymagalności zobowiązania podatkowego

Sztuczne utrzymywanie stanu wymagalności zobowiązania podatkowego było przedmiotem rozstrzygnięcia sądu administracyjnego. Sąd uznał, że w przypadku gdy od dnia wszczęcia postępowania karno-skarbowego do dnia wydania zaskarżonej decyzji nie były podejmowane w postępowaniu karno-skarbowym żadne czynności procesowe, należy uznać, że postępowanie to zostało wszczęte w celu sztucznego utrzymania stanu wymagalności zobowiązania podatkowego.

Nowy wzór deklaracji o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej (PSD-1) od 2021 roku

Nowy wzór deklaracji o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej (PSD-1) będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku. Projekt rozporządzenia zawierający nowy wzór deklaracji PSD-1 został przygotowany przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej i opublikowany 7 grudnia 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Szczepionki na COVID-19 zwolnione z VAT do 31 grudnia 2022 r.

Szczepionki przeciwko COVID-19 oraz zestawy testowe będą tymczasowo zwolnione z podatku VAT - tak uzgodniły państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej. Chodzi o to, aby były one bardziej przystępne cenowo. Zwolnienie ma obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

Ulga mieszkaniowa – jak korzystać?

Ulga mieszkaniowa pozwala na uniknięcie podatku PIT od sprzedaży nieruchomości. Co to jest ulga mieszkaniowa? Kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa? Co obejmuje ulga mieszkaniowa? Jak udokumentować ulgę mieszkaniową? Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową?

Bezpłatne próbki towarów od kontrahenta z innego kraju UE – czy to jest WNT opodatkowane VAT?

Niektórzy podatnicy mają wątpliwości czy powinni opodatkować bezpłatnie otrzymane próbki towarów od kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej. Czy bezpłatne otrzymanie próbek towarówod kontrahenta z innego kraju UE jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT)?

Podatek od alimentów – czy wzrośnie kwota zwolnienia z PIT?

Ministerstwo Finansów dokona analizy, czy zwolniona z PIT kwota alimentów dla osób dorosłych, w tym byłych małżonków (aktualnie 700 zł miesięcznie) nie jest za niska. Głównym kryterium branym pod uwagę podczas tej analizy będzie średnia kwota zasądzanych obecnie alimentów na rzecz byłych małżonków. Według danych za I półrocze 2019 r. średnia wysokość zasądzonych alimentów na rzecz byłych małżonków w sprawach rozwodowych wyniosła prawie 1 tys. zł. Taką zapowiedź złożył Jan Sarnowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z 17 listopada 2020 r. na interpelację poselską nr 13294.

Ulga na złe długi - orzeczenie TSUE umożliwi polskim przedsiębiorcom zwroty VAT

Sprzeczność części polskich przepisów (dotyczących tzw. ulgi na złe długi) jako niezgodnych z prawem unijnym zostało ogłoszone przez Trybunał Sprawiedliwości UE w dniu 15 października 2020 r. i może oznaczać dla polskich przedsiębiorców możliwości zwrotu VAT nawet do 6 lat wstecz. Nieprawidłowości w polskiej legislacji dopatrzono się w możliwości uzyskania przez firmę zwrotu VAT naliczonego na nieuregulowanych przez dłużnika fakturach.

Obciążanie wierzycieli opłatą za umorzenie postępowania niezgodne z Konstytucją

Wyrokiem z 1 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 52 ust. 2 ustawy z 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych w zakresie, w jakim dotyczy umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela złożony przed dniem wejścia w życie tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jakie skutki wywoła wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Ustawa o ryczałcie 2021

Ustawa o ryczałcie 2021. Treść ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tekst uwzględnia zmiany, które wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r.

Czynności sprawdzające organów podatkowych

Czynności sprawdzające organów podatkowych przynoszą coraz lepsze efekty. O skuteczności czynności sprawdzających, które są bardziej przyjazne dla podatników niż kontrole celno-skarbowe, czy podatkowych - mówi szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Czy na rynku e-papierosów wystąpi szara strefa podatkowa?

Możliwa jest szara strefa na rynku e-papierosów czy tzw. wyrobów nowatorskich, ale Krajowa Administracja Skarbowa jest przygotowana na jej zwalczanie - mówiła PAP Maria Rutka z Ministerstwa Finansów. Zaznaczyła, że np. przemyt wyrobów nowatorskich do Polski nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Informacja o realizowanej strategii podatkowej - jak się do tego zabrać?

Od 2021 roku najwięksi podatnicy CIT będą musieli publikować na swoich stronach internetowych informację o realizowanej strategii podatkowej. Taki nowy obowiązek wynika z nowelizacji ustawy o CIT opublikowanej 30 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 2123). Czym jest strategia podatkowa? Czy mamy dowolność w kształtowaniu strategii podatkowej?

Faktury elektroniczne ustrukturyzowane w 2021 roku

Faktury elektroniczne ustrukturyzowane będą nowym rodzajem faktur elektronicznych. Będzie to jednolity w skali kraju format faktury elektronicznej. W Ministerstwie Finansów przygotowywana jest nowelizacja ustawy o VAT, która da podatnikom VAT możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktury elektroniczne ustrukturyzowane będzie można wystawiać i otrzymywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w I kwartale 2021 roku. Czym będą faktury elektroniczne ustrukturyzowane? Czym będzie Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej

Coraz więcej podatników VAT decyduje się na wystawianie i przechowywanie faktur jedynie w formie elektronicznej. Wątpliwości budzi jednak możliwość archiwizowania i przechowywania w formie elektronicznej faktur otrzymanych w formie papierowej. Czy faktury papierowe można przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej?

Czy podatek handlowy wyrówna szanse między dużymi a małymi sklepami?

Podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek handlowy) wyrówna szanse między dużymi dyskontami a polskimi sklepami; wpływy z niego sięgną w 2021 r. ok. 1,5 mld zł - oceniał 3 grudnia 2020 r. minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Deficyt budżetu na koniec 2020 r. wzrośnie do ok. 100 mld zł - dodał. Od kiedy będzie obowiązywał podatek handlowy? Jakie skutki spowoduje?

Opodatkowanie pracowników transgranicznych pracujących zdalnie - porozumienie Polska-Niemcy

W listopadzie 2020 r. Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące zasad opodatkowania pracy zdalnej wykonywanej przez pracowników transgranicznych w czasie pandemii COVID-19. Porozumienie wprowadza fikcję prawną na potrzebę stosowania art. 15 ust. 1 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, że ze względu na działania anty-covidowe podjęte przez Polskę i Niemcy - pracę wykonywaną w domu (tj. w państwie rezydencji) przez pracownika na rzecz pracodawcy z drugiego państwa, można uznać za pracę wykonywaną w państwie, w którym pracownik wykonywałby tę pracę gdyby nie podjęto działań antykryzysowych.

REKLAMA