REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczać odsetki od zaległości podatkowych

Od 4 lipca 2013 r. zmianie uległa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Wysokość tej stawki wynika z wysokości stopy kredytu lombardowego, która jest ogłaszana przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). W określonych przypadkach można też stosować stawkę obniżoną do 75%.

Nowe przepisy o prawach konsumenta

Nowe przepisy o prawach konsumenta, które wejdą w życie 25 grudnia 2014 r., w ocenie ekspertów mają przyczynić się do rozwoju handlu w internecie. Zyskają przede wszystkim klienci, którzy będą mieli większą jasność, co i po jakiej cenie zamawiają, będą też mogli łatwiej reklamować towar. Dla przedsiębiorców początkowo będzie to oznaczało konieczność przystosowania się do nowych wymogów, ale w konsekwencji wzajemne relacje sklepów i klientów będą łatwiejsze.

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych

W przypadku gdy firma produkcyjna przekaże część wyprodukowanych przez siebie wyrobów w formie darowizny może pojawić się pytanie, jak ją prawidłowo zaewidencjonować w księgach rachunkowych. Dodatkowo należy prawidłowo udokumentować darowiznę i sprawdzić, czy zasadne jest jej opodatkowanie podatkiem VAT.

Jak zawiesić działalność gospodarczą

Zawieszenie działalności gospodarczej to czasowa przerwa w jej wykonywaniu, która ma miejsce na wniosek przedsiębiorcy.

REKLAMA

Skutki prawne zmiany dłużnika przy przejęciu długu

Przejęcie długu pozwala na spłacenie zobowiązań za inną osobę (gdy np. pierwotny dłużnik nie może wykonać zobowiązania albo jest niewypłacalny), co może być korzystne dla wierzyciela, który w efekcie otrzyma świadczenie. Na zmianę dłużnika musi się jednak zgodzić dłużnik lub wierzyciel.

Kiedy faktura daje prawo do odliczenia VAT

Posiadanie faktury jest warunkiem, aby odliczyć z niej VAT. Jest to zasada, którą zna każdy podatnik VAT. Jednak samo dysponowanie fakturą nie oznacza, że odliczymy wykazany na niej VAT. Często mimo formalnej poprawności faktura nie uprawnia do odliczenia VAT. Zadaniem kupującego jest sprawdzenie, czy może odliczyć z niej VAT. Konsekwencje odliczenia VAT z faktury obciążają go jako podatnika VAT.

Czy rządząc podatkami należy kierować się również jakąkolwiek moralnością?

Pewnie - jak to często bywa - zadaję naiwne, lub bezsensowne pytanie. Przecież we wzorcowym, podręcznikowym modelu władzy publicznej, której zależy na uzyskiwaniu niezbędnych dochodów podatkowych, nie ma miejsca na moralność rządzących. Ustalanie i pobieranie podatków ma być „skuteczne i nieuchronne, bo podatki trzeba płacić”, a jedynym ograniczeniem ich wysokości jest swoisty pragmatyzm wyrażający się w dwuznacznym porzekadle o owcy, którą się „strzyże a nie zarzyna”. Płaski, wręcz prymitywny obraz świata.

Zmiany w uldze na złe długi w 2015 r.

Przepisy w zakresie ulgi na złe długi będą bardziej korzystne dla podatników – tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

Rozliczenie szkolenia BHP w księgach rachunkowych

Szkolenie BHP w księgach rachunkowych. Firmy przy zatrudnianiu pracowników mają obowiązek przeprowadzić dla nich szkolenie BHP. Pojawia się zatem pytanie, jak prawidłowo zapisać koszty tego szkolenia w księgach rachunkowych. Czy koszty szkolenia BHP można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur w 2015 r.

Jak wynika z projektu ustawy okołobudżetowej, zwiększone wydatki budżetu związane z kwotowo-procentową waloryzacją rent i emerytur w 2015 r. zostaną pokryte kosztem wydatków na wsparcie rynku biopaliw.

Ryzyko niezachowania terminu w postępowaniu podatkowym a wysłanie pisma kurierem

Termin w postępowaniu podatkowym uważa się za zachowany jeśli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora - Poczty Polskiej S.A. albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Czy nadanie pisma za pośrednictwem kuriera gwarantuje zachowanie terminu postępowania podatkowego?

Jak rozliczyć koszty delegacji zagranicznych?

W firmach często pojawia się potrzeba wysłania pracownika w podróż służbową. Pojawia się zatem pytanie, jak powinno wyglądać rozliczenie podróży pracownika, zwłaszcza tych zagranicznych.

Przedłużanie postępowań przez organy podatkowe

Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w sprawie bezprawnych i kosztownych dla budżetu działań organów podatkowych wobec podatników polegających na bezprawnym przedłużeniu postępowań podatkowych.

W 2015 r. płatnicy wyślą deklaracje podatkowe elektronicznie

Ministerstwo Finansów zaproponowało w swoim projekcie nowe obowiązki w zakresie składania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40. Zgodnie z treścią nowych przepisów, każdy płatnik, który ma obowiązek sporządzania informacji bądź rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników, będących osobami fizycznymi, będzie mógł to zrobić wyłącznie przez Internet.

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT podpisana przez Prezydenta

Nowe przepisy mają ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków do rajów podatkowych. Przewidują m.in., że dochody zagranicznych spółek-córek będą obłożone 19-proc. podatkiem.

Stawka VAT na e-booki – TSUE zostawia decyzję sądom krajowym

W dniu 11 września 2014 r. zapadł ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stawki VAT na książki wydane na innych nośnikach niż papier. Jeżeli zdaniem konsumentów e-booki i zwykłe papierowe książki są produktami podobnymi (zaspokajają te same potrzeby), to zróżnicowanie stawek VAT jest nieuzasadnione i sprzeczne z zasadą neutralności VAT.

Ulgi w PIT 2014 - oszczędzanie na IKZE

Dobrym, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, sposobem na optymalizację podatkową, jest oszczędzanie na dodatkową emeryturę w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Każdy, kto do końca grudnia wpłaci na IKZE dokładnie 4495,20 zł, skorzysta z ulgi w podatku dochodowym w wysokości od 800 do nawet 1400 zł.

Pomoc de minimis 2014 - nowe wzory informacji i zaświadczenia

W dniu 12 września 2014 r. Komitet Rady Ministrów przyjął nowelizacje dwóch rozporządzeń, kluczowych z punktu widzenia przedsiębiorców ubiegających się o tzw. pomoc de minimis oraz organów, które takiej pomocy udzielają. Wprowadzone zostaną nowe wzory formularza informacji o pomocy de minimis oraz wzoru zaświadczenia o pomocy de minimis.

Ustawa o prawach konsumenta od 25 grudnia 2014 r.

Lepszą ochronę konsumentów zapewni od najbliższych Świąt Bożego Narodzenia nowa ustawa o prawach konsumenta. Najważniejsze zmiany to w szczególności wydłużenie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem lub na odległość (np. przez internet) z 10 do 14 dni. Konsument, który kupi wadliwy produkt, składając reklamację, będzie mógł wybrać między jego naprawą, wymianą, obniżeniem ceny a odstąpieniem od umowy.

Kodeks podatkowy - powstanie Komisja Kodyfikacyjna

Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia dotyczący utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Nowy Kodeks podatkowy może być gotowy dopiero za 4-5 lat.

Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii

Od 1 października 2014 r. minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP. Podwyżka obejmie wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Jest to zatem szczególnie istotna informacja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Samochód służbowy na wakacjach

Zmieniająca się kultura biznesu wpływa na zmianę spojrzenia na korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych. Pojmowanie takich pojazdów jedynie jako narzędzi pracy ewoluuje i obecnie co raz częściej traktuje się je jako dodatkową formę wynagrodzenia pracownika.

Dane dłużników podatkowych będą upublicznione

Ministerstwo Finansów chce upublicznić dane dłużników podatkowych, w tym celu zamierza stworzyć bezpłatny Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych. Ma to być sposób on zmotywowanie podatników do dobrowolnej zapłaty podatków.

Odliczenie 100% VAT od samochodów a ewidencja przebiegu (kilometrówka)

Jeżeli podatnik VAT chce odliczać cały podatek naliczony od wydatków związanych z samochodem - musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówkę). Od tej zasady jest niewiele wyjątków. Błędy w ewidencji mogą powodować utratę prawa do odliczenia pełnego VAT od początku jej prowadzenia.

Odliczenie VAT z faktury zawierającej dopisek „metoda kasowa”

Otrzymałam fakturę zakupową wystawioną 1 lipca 2014 r. z dopiskiem „metoda kasowa”. Data sprzedaży na fakturze to również 1 lipca 2014 r. Mam też protokół wykonania usługi z 30 czerwca 2014 r. Gdyby nie dopisek „metoda kasowa”, VAT mogłabym odliczyć już w czerwcu. W tym jednak wypadku nie biorę pod uwagę daty wykonania usługi, bo odliczenie przypada na miesiąc płatności. Czy mam rację?

Faktura opłacona częściowo a prawo do odliczenia VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i rozlicza się metodą kasową. Większa część faktur kosztowych jest płacona w całości, jednak niekiedy następują sytuacje, gdzie część faktury jest płacona w jednym miesiącu, natomiast pozostała w następnym miesiącu. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z częściowo zapłaconej faktury (proporcjonalnie do zapłaconej części tej faktury)?

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2015 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Rozporządzenie określa normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w roku 2015.

Mobbingowany pracownik może domagać się zadośćuczynienia

Pracownik będący ofiarą mobbingu nie jest pozbawiony szans na obronę. Udowodnienie przed sądem nękania w miejscu pracy może zakończyć się wypłatą odszkodowania.

Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej

Spółka cywilna w Polsce jest podmiotem specyficznym i uregulowanym w wielu ustawach, wzajemnie ze sobą sprzecznych. W przypadku odpowiedzialność podatkowej wspólników spółki cywilnej odpowiednie uregulowania zawiera ustawa Ordynacja podatkowa.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Sejm uchwalił ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Czy banki będą zainteresowane oferowaniem usługi w tym zakresie? Co dzieje się z ustawą o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle?

Jak się przygotować do inwentaryzacji

Inwentaryzację musi przeprowadzić każda jednostka na dzień bilansowy. Inwentaryzacja jest podstawą wiarygodnej wyceny bilansowej i poprawnego sprawozdania finansowego. Dlatego czynności inwentaryzacyjne należy przeprowadzić rzetelnie i z należytą starannością.

Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, staje się urlopem zaległym. Pracodawca powinien go udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku. Zatem urlopu zaległego za 2013 r. należy udzielić pracownikom maksymalnie do 30 września 2014 r.

Szybciej założysz firmę od 1 grudnia 2014 r.

Przedsiębiorcy wpisywani do KRS będą mogli szybciej rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Po zmianach przedsiębiorca założy firmę już w 7 dni. Pomoże w tym możliwość szybszego uzyskiwania numerów REGON i NIP. Rozwiązania wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zmianie niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca) będą obowiązywać od 1 grudnia 2014 r.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.

Przy składaniu rocznych deklaracji podatkowych PIT za rok 2014 będą obowiązywać nowe zasady rozliczania ulgi na dzieci. Odpis w rodzinach wychowujących troje dzieci wzrośnie z 3 892,2 zł do 4 226,12 zł, a tam, gdzie dzieci jest czworo – z 6 116,28 zł do 6 926,12 zł.

Firma notująca straty budzi podejrzenia organów podatkowych

Gorsza koniunktura, utrata klientów albo przeinwestowanie może spowodować, że dochodowa działalność gospodarcza zacznie przynosić straty. Wykazywanie i rozliczanie straty, choć jest przywilejem podatnika, może ściągnąć na niego zainteresowanie kontroli skarbowej.

Wydatki za złożenie sprawozdania finansowego

Nakłady, jakie są ponoszone na ogłoszenie sprawozdania finansowego powinny być ujęte w tym roku, w którym zostały poniesione i zaliczone do kosztów działalności operacyjnej. Co jednak w sytuacji, gdy sprawozdanie zostało złożone do Krajowego Rejestru Sądowego, a wpłaty do spółki trafiły później.

Prostsze rozliczanie VAT dla usług telekomunikacyjnych

Ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa zmienione zostały przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe regulacje dotyczą systemu rozliczania podatku VAT z tytułu zmiany miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Kiedy można zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną wartość inwestycji

Od kilku lat wynajmujemy nieruchomości. Zostały one przez nas dostosowane do potrzeb prowadzonej działalności, w związku z czym dokonujemy odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obcych środkach trwałych. Obecnie zakupiliśmy własne budynki i rezygnujemy z wynajmowania dotychczasowych, co podyktowane jest w głównej mierze rachunkiem ekonomicznym. Czy do kosztów działalności możemy zaliczyć niezamortyzowaną do tej pory wartość inwestycji w obcym środku trwałym?

Rozliczenie zwrotu dotacji do środka trwałego w księgach rachunkowych

Spółki mogą otrzymywać dotacje na zakup środka trwałego. Czasem zdarza się jednak, że jednostka musi zwrócić otrzymaną dotację ze względu na niespełnienie kryteriów np.: merytorycznych. Jak w takim przypadku dokonać prawidłowego księgowania zwrotu dotacji i jakie skutki podatkowe niesie za sobą to zdarzenie?

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Właściwe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Czy różnica między amortyzacją bilansową i podatkową zawsze powoduje powstanie odroczonego podatku dochodowego?

Firmy stosujące Międzynarodowe Standardy Rachunkowości są zobowiązane do wyceny majątku według wartości rynkowej, od której naliczana jest amortyzacja bilansowa. Z drugiej strony amortyzacja podatkowa biegnie swoim tokiem zgodnie z wartością, po jakiej swego czasu środki trwałe zostały nabyte. Pojawia się zatem pytanie czy z tytułu różnicy w wartości amortyzacji środków trwałych powstaną różnice przejściowe czy trwałe a także czy od ujawnionej różnicy w wartości netto środków trwałych należy ustalić rezerwę lub aktywo z tytułu podatku odroczonego.

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Zawarcie umowy pracowniczego ubezpieczenia grupowego opłaconego przez pracodawcę na rzecz pracowników może budzić wątpliwości dotyczące prawidłowego ewidencjonowania księgowego tego ubezpieczenia. Pojawia się bowiem pytanie, czy otrzymanie świadczenie z tego tytułu jest związane z powstaniem obowiązku w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Nowe banderole samoprzylepne na wyroby spirytusowe i winiarskie w puszkach

Od 20 września 2014 r. podmioty zobowiązane do oznaczania banderolami wyrobów spirytusowych i winiarskich będą mogły alternatywnie do obecnych banderol stosować banderole samoprzylepne na tych wyrobach dystrybuowanych w puszkach.

Ryczałt jako forma opodatkowania

Ryczałtem podatkowym nazywamy uproszczoną metodę naliczania podatku, w której nie ustala się podstawy wymiaru podatku. Kto i w jakich warunkach może zatem korzystać z tej formy ustalania wymiaru podatku?

Podatkowa księga przychodów i rozchodów – druk

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów służy bieżącej ewidencji operacji gospodarczych w uproszczonej formie, czyli w systemie księgowości pojedynczej. Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir), szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz.U. 2014 poz. 1037).

Kiedy można nie przyjąć mandatu od urzędu skarbowego

Jeżeli podatnik otrzymał mandat od urzędu skarbowego za jednodniowe spóźnienie się z deklaracją podatkową lub za popełnienie nieświadomie innego, drobnego błędu w rozliczeniach - jeśli było to działanie nieumyślnie lub dany czyn ma znikomą szkodliwość społeczną – w takich przypadkach podatni może nie przyjąć mandatu od fiskusa.

Umowy zlecenia oskładkowane od 2016 r.

Oskładkowanie umów zleceń miałoby obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2016 r. - tak chce Sejmowa podkomisja stała ds. prawa pracy. Rząd proponował w projekcie uzgodnionym w Komisji Trójstronnej, by zmiany weszły w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia nowych przepisów.

Minister Finansów precyzuje klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania

Resort finansów przedstawił nową wersję klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, która znalazła się w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowy projekt definiuje “znaczną korzyść” podatkową jako przekraczającą 50 tys. niezapłaconego podatku rocznie.

Rozliczenie zapomogi na wyprawkę szkolną dla dziecka pracownika w księgach rachunkowych

W ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) istnieje możliwość przyznania pracownikom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej zapomogi pieniężnej na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci. W związku z tym rodzi się pytanie jak prawidłowo rozliczyć wypłatę takich zapomóg dla celów rachunkowych i podatkowych.

Fiskus wstępnie wypełni PIT za podatnika

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w za przyjęciem zmian w ustawie o PIT, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji PIT przez administrację podatkową dla niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (pre-filed tax return, PFR).

REKLAMA