REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpis aktualizujący przy księdze przychodów i rozchodów

Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące wartość należności?

Rezerwy na wydatki sądowe

Rezerwy na postępowanie sądowe obejmują kwotę roszczenia oraz koszty postępowania sądowego.

Inwestycje w nieruchomości według znowelizowanej ustawy o rachunkowości i MSR nr 40

Od 1 stycznia 2009 r. będzie obowiązywać doprecyzowana definicja inwestycji w nieruchomości. Obecne określenie tej kategorii aktywów budzi wiele wątpliwości, ponieważ zgodnie z nim do nieruchomości inwestycyjnych można zaliczyć tylko nabyte nieruchomości.

Minister zmienił gwarantów

Od dnia 29 października obowiązuje uaktualniona lista banków i ubezpieczycieli gwarantujących spłatę długu celnego.

REKLAMA

Czy jest możliwa powtórna kontrola podatkowa w VAT

Ponowne przeprowadzenia u podatnika kontroli w tym samym zakresie będzie miało uzasadnienie, jeżeli stwierdzono rażące naruszenie przepisów. Jak rozumieją to pojęcie organy podatkowe?

Kiedy można rozliczyć VAT na podstawie duplikatu faktury

Przedsiębiorca otrzymał fakturę VAT od swojego kontrahenta. Niestety w trakcie przeprowadzki firmy do nowego biura faktura zaginęła. Kontrahent przedsiębiorcy w związku z tym wystawił duplikat faktury. W tej sytuacji przedsiębiorca zastanawia się kiedy dokonać odliczenia VAT jeśli podstawą tego odliczenia nie jest faktura lecz jej duplikat.

Dlaczego księgowy powinien wiedzieć, co to jest RSS

Zawód księgowego wymaga od osób go wykonujących ponadprzeciętnej, stale aktualizowanej wiedzy. Codziennie dużą część czasu pracy poświęca się na przeszukiwanie różnych źródeł informacji w Internecie. Dlatego warto korzystać z technologii RSS pozwalającej na automatyczną „prasówkę” wybranych przez nas stron internetowych.

Dlaczego księgowy powinien wiedzieć, co to jest RSS

Zawód księgowego wymaga od osób go wykonujących ponadprzeciętnej, stale aktualizowanej wiedzy. Codziennie dużą część czasu pracy poświęca się na przeszukiwanie różnych źródeł informacji w Internecie. Dlatego warto korzystać z technologii RSS pozwalającej na automatyczną „prasówkę” wybranych przez nas stron internetowych.

REKLAMA

Opłaty od środków transportowych

Ukazało się obwieszczenie ministra finansów z dnia 8 października 2004 r. w sprawie stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2005 r. (MP nr 43, poz. 753). Wynika z niego, że w przyszłym roku nastąpi wzrost minimalnych stawek tego podatku.

Zawieszenie obowiązku składania deklaracji VAT-7

Na jaki czas przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej? Komu składa wniosek w tej sprawie? Czy w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może zostać poddany kontroli? Których podatników nie dotyczy zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K?

Jak ująć zwrot ubezpieczenia

Jak zaksięgować częściowy zwrot gotówki przez ubezpieczyciela za polisę, w sytuacji gdy wartość opłaconej polisy zaksięgowana była jako rozliczenia międzyokresowe?

Jak prawidłowo wystawić fakturę za usługi ciągłe

Jak prawidłowo wystawić fakturę - data sprzedaży i wystawienia? Otrzymuję prowizję za usługi sieciowe (prowizja od sprzedaży towarów na terenie kraju) na podstawie umowy. Informację o wielkości przyznanej mi prowizji za miesiąc poprzedni otrzymuję dopiero 10 dnia następnego miesiąca. Czy świadczone usługi mogę zaliczyć do usług o charakterze ciągłym? Jaki obowiązuje mnie wtedy termin?

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika

Sposób dokonania i wysokość potrąceń z wynagrodzenia pracownika zależy od tego, z jakiego tytułu dokonujemy potrącenia, oraz od tego, ile ów pracownik zarabia. Przepisy prawa pracy zawierają szereg warunków i ograniczeń, do jakich musi zastosować się pracodawca dokonujący potrącenia z wynagrodzenia pracownika. Potrącenie dokonane niezgodnie z przepisami narazi pracodawcę na konsekwencje finansowe, a nawet odpowiedzialność sądową. Warto zatem wiedzieć, za co, kiedy i ile możemy z wynagrodzenia pracownika prawidłowo potrącić.

Jak najkorzystniej amortyzować nieruchomość

W okresie straty najkorzystniejszym rozwiązaniem jest czasowe zaprzestanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych, tj. zmniejszenie stawki amortyzacji nawet do 0 proc.

Działalność zawiesił tylko 1 proc. firm

Od 20 września zaledwie kilkuset przedsiębiorców w całej Polsce zawiesiło swoją działalność gospodarczą. Większość zgłoszeń o zawieszeniu składali podatnicy rozliczający się z podatku na zasadach ogólnych. Zdaniem ekspertów z instytucji zawieszenia trzeba korzystać ostrożnie i w wyjątkowych przypadkach.

Zmiana wzoru zgłoszenia NIP-1

Opublikowane zostało rozporządzenie zmieniające wzór zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-1.

Osoby wynajmujące lokale nie odliczą wpłat dokonywanych na fundusz remontowy

Wyłączenie z podstawy opodatkowania środków finansowych gromadzonych na remont przez prywatnych właścicieli, którzy wynajmują budynki, nie jest możliwe.

Darowizna rzeczowa dla przedszkola

Nasz zakład budżetowy (przedszkole) otrzymał w formie darowizny zabawki, kredki, krzesełka, gry planszowe, itd. o łącznej wartości 18 000 zł. W jaki sposób powinna zostać zaewidencjonowana ta darowizna rzeczowa? Czy księgowanie Wn 013 i Ma 761 oraz Wn 400 (z odpowiednim paragrafem) i Ma 072 jest poprawne? Problem stanowi księgowanie na kontach zespołu 4 z odpowiednim paragrafem, gdyż rozbijając tę darowiznę na paragraf 4210 oraz 4240, przekraczam plan finansowy na rok 2008, co jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Nie można odliczyć VAT na zasadzie praw nabytych

Podatnik nie może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodów jako prawo nabyte na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o VAT.

Jak wybrać najkorzystniejszy sposób płacenia podatku w 2009 roku

Od 1 stycznia 2009 r. niektórym przedsiębiorcom będzie bardziej opłacało się opodatkowanie według skali niż liniowo. Na 2009 rok należy więc na nowo skalkulować formę opodatkowania. Który sposób opodatkowania wybrać?

Nowelizacja PIT: Skomplikuje się rozliczanie dochodów zagranicznych

Nowelizacja ustawy o PIT pozwoli na małżeńskie rozliczenie podatnikom pracującym za granicą, którzy przestali być rezydentami polskimi. Będzie można też uwzględnić w polskim PIT zagraniczne składki ubezpieczeniowe. Jednak warunki przewidziane dla tych rozwiązań mogą w praktyce uniemożliwić skorzystanie z tych rozwiązań.

Certyfikat księgowy nie zawsze po egzaminie

Posłowie zdecydowali, że osoby posiadające trzyletnią praktykę w księgowości oraz odpowiednie wykształcenie nie muszą zdawać egzaminu na certyfikat księgowy.

Zmiany w rachunkowości są odpowiedzią na kryzys finansowy

Unia Europejska zaakceptowała zmiany w księgowym ujęciu instrumentów finansowych. Spółki mogą częściowo odejść od wyceny instrumentów w aktualnej cenie rynkowej. Dzięki temu nie wykażą w sprawozdaniach wahań wartości wynikających z kryzysu finansowego.

Senatorowie za rozszerzeniem ulgi mieszkaniowej

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej opowiedzieli się za przyjęciem poprawki do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), która ma rozszerzyć wprowadzaną w 2009 r. ulgę mieszkaniową.

Założenie oddziału spółki w księgach rachunkowych

Zakładamy oddział spółki akcyjnej. Jak zaksięgować operacje gospodarcze, które miały miejsce przed rozpoczęciem jego działalności, takie jak opłata za rejestrację nowego podmiotu w KRS w wysokości 1500 zł? Czy są to koszty uzyskania przychodu?

Jak rozliczyć koszty podróży współpracowników

Reprezentuję spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzi ona działalność polegającą na certyfikowaniu usług. Zatrudnia dwóch etatowych pracowników. Przyznanie certyfikatu jakości usług poprzedzane jest audytem przeprowadzanym przez specjalistów - Komitet Techniczny, który swoją pracę wykonuje społecznie, bez wynagrodzenia. Zarząd podjął decyzję o zwrocie im kosztów podróży. Jak rozliczać te wydatki?

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania nauki jest opodatkowany i oskładkowany

Pracownica naszej firmy zgodnie z regulaminem wynagradzania otrzymuje dofinansowanie studiów zaocznych oraz kursu na przewodnika wycieczek organizowanego przez ośrodek szkolenia. Podjęła ona naukę bez naszego skierowania, ponieważ kierunek studiów i kursu nie ma bezpośredniego związku z działalnością firmy. Czy kwota otrzymanego dofinansowania studiów i kursu będzie dla pracownicy przychodem stanowiącym podstawę składek i podatku?

Kto i jak odpowiada za zaległe podatki spółek

Odpowiedzialność członków zarządu spółki kapitałowej w zakresie obowiązków z wynikających z ustawy o rachunkowości dotyczy wszelkich czynności podejmowanych w ramach rachunkowości. Czy i kiedy odpowiedzialność za zaległe podatki ponosi biuro rachunkowe?

Kontrole podatkowe zostaną przeprowadzone w siedzibie urzędu

Za zgodą podatnika kontrolę będzie można przeprowadzić w siedzibie organu podatkowego, gdy usprawni to jej dokonanie lub podatnik zrezygnuje z uczestniczenia w kontroli.

Fiskus otrzyma dane o autach

Organ rejestrujący pojazd będzie informował fiskusa o ponownym dopuszczeniu pojazdu do ruchu w celu poboru podatku.

Zagraniczny ZUS odliczymy już za 2008 rok

Uprawnienie do odliczenia zapłaconych za granicą składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie miało zastosowanie już do rozliczenia podatku dochodowego za 2008 rok.

Nowe banderole na wyroby akcyzowe w 2009 roku

Resort finansów planuje wprowadzenie jednej kwoty należności za banderole dla wyrobów akcyzowych w wysokości 1,30 zł za banderolę.

Spółki zależne w Polsce mogą mieć kłopoty z rozliczeniem kosztów

W Niemczech wprowadzono zasadę kwalifikowania jako przychód wszystkich świadczeń przekazywanych do podmiotu zależnego. Dla polskich spółek zależnych oznacza to problem, bo nie wiadomo, czy te wydatki uznać za koszt i skorygować deklaracje podatkowe wstecz.

Utrata wartości aktywów w księgach rachunkowych

Wycena bilansowa aktywów i pasywów jest najważniejszą czynnością zamknięcia ksiąg rachunkowych. Oznacza to aktualizację ich wartości do realnej wysokości, tak aby sprawozdanie finansowe przedstawiało rzetelny obraz sytuacji finansowej i majątkowej jednostki. W jaki sposób dokonać tej wyceny prawidłowo?

Opodatkowanie ciężarowych środków transportu przed TK

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wypowiedzieć się w sprawie konstytucyjności przepisów dotyczących opodatkowania właścicieli i posiadaczy ciężarowych środków transportu.

Przy tworzeniu prospektu emisyjnego konieczne są sprawozdania z trzech ostatnich lat

W prospekcie emisyjnym dotyczącym akcji spółka musi zamieścić sprawozdania z trzech ostatnich lat.

Czy sklep postąpił prawidłowo, odmawiając wydania faktury na spółkę

Zakupiłem jako osoba fizyczna sprzęt na raty. Po zastanowieniu się zdecydowałem wziąć na kupiony sprzęt fakturę VAT - na spółkę z o.o. Udałem się do sklepu wraz z paragonem. Jednak tam odmówiono mi wystawienia faktury. Pracownik sklepu stwierdził, że jeżeli raty są wzięte na osobę fizyczną, to nie można wystawić faktury na spółkę (jedynie na firmę imienną tej osoby). Czy miał rację?

Transakcje zawierane między podmiotami powiązanymi

Na podmiotach uznanych za powiązane ciążą dodatkowe obowiązki nałożone przez ustawy podatkowe. Wiążą się one ze sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji, której brak może grozić oszacowaniem dochodu w wyższej wysokości.

Co się zmieni w 2009 roku przy obliczaniu zaliczek

Projekt zmian w ustawie o PIT przewiduje likwidację podwójnej zaliczki na podatek płaconej w grudniu. Zaliczka za grudzień ma być wpłacana do 20 stycznia roku następnego.

Certyfikat księgowy znów bez egzaminu

Sejm pracuje nad projektem ustawy, który przewiduje zmianę przepisów w zakresie wymogów, jakie powinna spełnić osoba fizyczna ubiegająca się o certyfikat księgowy.

Będzie pół roku na wszczęcie kontroli podatkowej

W przypadku ujawnienia przez kontrolę podatkową nieprawidłowości organ podatkowy będzie miał sześć miesięcy na wszczęcie postępowania podatkowego.

Posłowie nie chcą ulgi meldunkowej

Ulga meldunkowa zostanie zastąpiona zwolnieniem z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli uzyskany przychód podatnik przeznaczy na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe.

Decyzje podatkowe nie będą natychmiast wykonywane

Decyzje podatkowe fiskusa nie będą automatycznie podlegać wykonaniu, a urzędy skarbowe mają informować podatników o planowanych kontrolach - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Od grudnia prostsze przepisy o VAT

Jeśli prezydent podpisze nowelizację VAT, od grudnia zmienią się zasady korzystania z ulgi na złe długi. Jeśli faktura nie będzie zapłacona przez 180 dni, można będzie skorzystać z ulgi.

Nowe stawki podatku od środków transportowych

Minister finansów ogłosił nowe niższe od obowiązujących minimalne stawki podatku od środków transportowych na 2009 rok.

Opodatkowanie dochodów z likwidacji działalności gospodarczej

Likwidacja małej firmy wymaga uregulowania zobowiązań nie tylko wobec kontrahentów, ale również należności publicznoprawnych, w tym podatków. Zakończenie działalności gospodarczej pociąga za sobą skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w VAT, bez względu na formę prawną, w jakiej działa przedsiębiorca. Zgromadzone przez firmę towary handlowe, wyroby gotowe, wyposażenie czy też środki trwałe w momencie likwidacji działalności stają się przedmiotem zainteresowań prawa podatkowego.

Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Przedsiębiorca prowadzi małą firmę handlowo - usługową. W ramach swojej działalności sprzedał swojemu kontrahentowi towar i następnie wystawił mu fakturę. Część sprzedanego towaru została jednak zwrócona przez kontrahenta. W związku z tym przedsiębiorca wystawił fakturę korygującą i przesłał ją nabywcy towaru.  Nie otrzymał jednak od swojego kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorca zastanawia się teraz kiedy będzie mógł odliczyć VAT.

Jak dokumentować dostawę towarów

Przedsiębiorca prowadzi mały zakład produkcyjno – usługowo – handlowy. W ramach tej działalności przyjął zamówienie na dostawę konstrukcji stalowych. Kontrahent składając zamówienie dokonał zapłaty zaliczki w wysokości 10 % brutto wartości całego zamówienia. Reszta należności ma zostać przez niego uregulowana po odbiorze całego towaru. Jak w tej sytuacji należy udokumentować tę transakcję i kiedy dla przedsiębiorcy powstanie obowiązek podatkowy w VAT.

Umowa zastawnicza a odpis aktualizujący

Spółka z o.o. utworzyła odpis na należności od dłużnika. W wyniku zawartego porozumienia ustalono, że zostanie podpisana umowa zastawnicza (zastaw rejestrowy). Spółka złoży wniosek o wpis przedmiotu zastawu (samochód zastawcy - dłużnika) do rejestru zastawów. Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy oraz jak ująć w księgach rachunkowych powyższe zdarzenie? Czy utworzony odpis należy rozwiązać pod datą wpisu przez sąd gospodarczy do rejestru zastawów czy w momencie ewentualnego przejęcia zastawu bądź spłaty należności przez dłużnika?

Większa odpowiedzialność za sprawozdania już w 2008 roku

Znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości, które dotyczą rozszerzenia odpowiedzialności za sprawozdawczość finansową, będą miały zastosowanie już do rozliczeń za rok 2008.

REKLAMA