REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło

Spółka podpisała z niektórymi pracownikami umowy o dzieło. Na podstawie tego rodzaju umowy zatrudniono również kilka osób z zewnątrz. Jak prawidłowo wyliczyć i zaksięgować wynagrodzenia zarówno pracowników, jak i pozostałych osób? Czy w przypadku pracowników przychody z umowy o pracę i umowy o dzieło należy zsumować?

Odpowiedzialność za nieprawidłowe rozliczenia podatkowe

Jestem główną księgową w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Moim bezpośrednim przełożonym jest dyrektor naczelny (prezes zarządu). Dyrektor wydał mi w poprzednim miesiącu polecenie służbowe wpisania nieprawidłowych danych dotyczących kosztów uzyskania przychodów do deklaracji podatkowej (podatek dochodowy od osób prawnych).

Jak zaewidencjonować rezerwy na świadczenie pracownicze

Spółka prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 5, w których zawarty jest również układ rodzajowy, np. 550-404-01, oraz zespołu 7. Jak należy zaewidencjonować rezerwy na zobowiązania wobec pracowników, utworzenie rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, urlopy, wypłatę nagród z rezerwy? Na polecenie grupy kapitałowej rezerwy te mają być ujęte w wynagrodzeniach.

Zmiana wartości księgowej środków trwałych i WNP

Właściwie każda jednostka posiada w swoim majątku środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. Wycenia je, dokonuje odpisów amortyzacyjnych, ulepsza. Jeśli jednak pojawi się duże prawdopodobieństwo, że te składniki aktywów nie przyniosą w znacznej części lub w całości przewidzianych korzyści ekonomicznych - uzasadnione jest dokonanie odpisu aktualizującego wynikającej z ksiąg rachunkowych wartości tych składników aktywów do ceny sprzedaży netto. A w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.

REKLAMA

Prowadzenie ksiąg rachunkowych od 1 200 000 euro

Sejm uchwalił 30 maja 2008 r. kolejną zmianę ustawy o rachunkowości. Dotyczy ona podniesienia progu przychodów netto ze sprzedaży (z 800 000 euro do 1 200 000 euro) zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Małżonkowie wspólnie rozliczą zagraniczne zarobki

Małżonkowie zarabiający za granicą będą mogli rozliczyć się wspólnie w Polsce. Warunkiem będzie osiągnięcie przez nich 90 proc. przychodów w kraju.

Zakup domeny internetowej

Czy zakup domeny internetowej z możliwością używania przez jeden rok należy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych?

Czy odliczę VAT z faktury bez terminu płatności

Otrzymujemy refakturę za energię. Czy VAT od faktury wystawionej w czerwcu, a zapłaconej w lipcu będzie do odliczenia w czerwcu czy w lipcu? Na fakturze nie ma wskazanego terminu.

REKLAMA

Wynajmujący mieszkania nie muszą mieć kas

Ministerstwo Finansów uważa, że zwolnienie ze stosowania kas fiskalnych przysługuje również wynajmującym lokale, którzy wystawiają rachunki zwykłe, a nie faktury VAT.

Na czym polegają opcje i warranty i jak je wykazać w księgach

Opcje i warranty są pochodnymi instrumentami finansowymi. W przeciwieństwie do kontraktówfutures- opisanych w poprzednim numerze „BR” - nie wymagają skomplikowanego systemu rozliczenia i wniesienia depozytów.

Będą większe wymagania dla kandydatów na rewidentów

Aby zostać biegłym trzeba będzie zdać m.in. matematykę i statystykę.

Jak traktować podatkowo zakup wyposażenia niestanowiącego środków trwałych

Czy pierwsze wyposażenie hotelu - łóżka, fotele, meble (niezaliczone do środków trwałych) należy zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie poniesienia? Czy możemy je rozliczyć w czasie? Prowadzimy księgi rachunkowe i rachunkowo ustalono, że wydatki te zostaną rozliczone w okresie 12 miesięcy.

Samorządy chcą udziału w VAT

Dochody gmin z PIT i CIT uzależnione są od koniunktury gospodarczej. Duże miasta upatrują szansy na zwiększenie dochodów w udziałach z VAT. Na wprowadzeniu udziałów z VAT skorzystałyby także małe gminy wiejskie.

Wynagrodzenie za pracę w dopuszczalnych godzinach ponad wymiar obowiązujący niepełnoetatowca

Pracownica jest zatrudniona na 3/4 etatu w zakładzie budżetowym. Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 900 zł i dodatek stażowy 20%. W umowie o pracę ma adnotację, że może dopracować odpowiednią „ilość godzin do pełnego etatu”. Czy do podstawy obliczenia wynagrodzenia za te dodatkowe godziny powinny być zaliczane oba składniki wynagrodzenia (płaca zasadnicza i dodatek stażowy), czy tylko płaca zasadnicza?

Polityka, gospodarka i podatki

Barack Obama niedawno ogłosił, że kiedy zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych, wprowadzi specjalny podatek od nadzwyczajnych zysków firm paliwowych. Skutek szalonych cen ropy naftowej jest taki, że zyski firm paliwowych rosną niebotycznie, a za wszystko płaci konsument.

Dziś mija termin złożenia sprawozdań finansowych

Do 15 lipca spółki mają czas na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym.

Ulga dla rodzin zastępczych

Od 2009 roku zostaną zmienione przepisy o korzystaniu z ulgi rodzinnej. Ulga będzie odliczana od podatku proporcjonalnie do okresu wychowywania dziecka. Z prawa do ulgi będą mogli też skorzystać opiekunowie prawni i rodziny zastępcze.

Legalizacja samowoli budowlanej - ujęcie w księgach

Nasza spółka w grudniu tego roku rozpoczęła użytkowanie obiektu, który wówczas stanowił samowolę budowlaną. W kwietniu tego roku spółka przeprowadziła formalności związane z legalizacją obiektu, wnosząc m.in. opłatę legalizacyjną. W jaki sposób ująć tę opłatę w księgach rachunkowych spółki i czy może ona stanowić koszt uzyskania przychodu? W którym momencie powstał obowiązek w podatku od nieruchomości w stosunku do tego obiektu?

Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa spożywczego. Rozlicza ją w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Spółka wynajmuje maszynę od firmy z Włoch. Co miesiąc otrzymuje fakturę. W przypadku ostatniej płatności walutę na zakup kwoty należności przekazanej do Włoch spółka zakupiła w kwietniu w kantorze. Według jakiego kursu powinna wycenić ten koszt? Jak rozliczyć różnice kursowe z tego tytułu?

Od 2009 roku wzrosną normy szacunkowe

Ministerstwo Finansów w projekcie rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dla działów specjalnych produkcji rolnej podwyższa stawki na 2009 rok.

Czy osoba fizyczna nieposiadająca certyfikatu może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wykonywać czynności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli nie posiada certyfikatu księgowego? Certyfikat posiada współmałżonek.

Sprawozdawczość w zakresie dotacji

Jednostki samorządu terytorialnego sporządzają sprawozdania budżetowe zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Sprawozdawczość budżetowa w zakresie dotacji obejmuje zarówno dotacje otrzymane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz ich wydatkowanie, jak i dotacje udzielane z budżetów jednostki samorządu terytorialnego innym podmiotom.

Oddanie w użytkowanie nie jest świadczeniem usług

Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów. W przypadku gdy taka czynność nastąpiła przed 1 maja 2004 r. (tj. przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa), nie podlega ona obecnie VAT.

Czy zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia może być uznana za pożyczkę

Nasz szef co miesiąc każe wypłacać jednej z pracownic (na jej prośbę) zaliczki na poczet przyszłej pensji już kilka dni po przelaniu wynagrodzenia za dany miesiąc. Pracownica co miesiąc otrzymuje więc część wypłaty na około 20 dni przed terminem jej wymagalności. Mam wątpliwości, czy taka zaliczka nie jest w świetle przepisów podatkowych pożyczką i czy pracownicy nie należy doliczyć do przychodu ewentualnych odsetek, jakie by zapłaciła pożyczając pieniądze na te 20 dni w banku lub w SKOK?

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy od dawna budzi kontrowersje. Rozliczenie tego zdarzenia sprawia podatnikom kłopoty. Jak prawidłowo rozliczyć przekazanie towarów na cele repretzentacji i reklamy?

Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by obowiązek składania do KRS rocznego sprawozdania finansowego został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Jest już ustawa regulująca zasady zwrotu akcyzy od samochodów sprowadzonych z UE w latach 2004-2006. Jeżeli w tym czasie kupiłeś w Unii auto możesz postarać się o zwrot części zapłaconej akcyzy.

Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej

Sejm rozpoczął prace nad zmianą w Ordynacji podatkowej umożliwiającą dokonywanie korekty deklaracji VAT po kontroli podatkowej.

Jak ujmować w księgach zasiłki chorobowe i macierzyńskie

Spółka wypłaca zasiłki chorobowe i macierzyńskie swoim pracownikom. W jaki sposób powinna zaksięgować wypłacone kwoty w swoich księgach?

Podwójna zaliczka może zostać zniesiona

Przedsiębiorcy będą uiszczać zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego w terminie do 20 dnia po zakończeniu roku podatkowego.

Jakie obowiązki w VAT powstają przy wpłacaniu zaliczek

Czy wniesione przed 1 maja 2004 r. przez przyszłych nabywców wpłaty zaliczek na zakup lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu w części dotyczącej wartości zbycia w ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania gruntu podlegają w dacie zawarcia aktu notarialnego sprzedaży lokalu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Podatek odroczony w sprawozdaniu skonsolidowanym

Podatek odroczony w sprawozdaniach jednostek powiązanych może mieć dwojaki aspekt. Po pierwsze, mogą pojawiać się różnice przejściowe w spółce dominującej, dotyczące inwestycji w jednostkach zależnych. Po drugie, może zachodzić konieczność dokonywania korekt konsolidacyjnych z tytułu transakcji powiązanych na pozycjach rezerw i aktywów podatkowych.

Wadium w księgach rachunkowych

Jak ująć w księgach wpłatę i przepadek wadium?

Badania naukowe nie podlegają VAT

Czynności naukowo-badawcze finansowane przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w imieniu którego umowę zawiera Akademia A z Akademią B, jeżeli są przeznaczone na wewnętrzne potrzeby Akademii A i nie są świadczone na rzecz innego podmiotu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kaucja niezgodna z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował przepisy polskiej ustawy o VAT. Za niezgodne z prawem unijnym uznano uzależnienie szybszego zwrotu VAT od wniesienia kaucji. Eksperci nie wykluczają, że wyrok może być podstawą do występowania o rekompensatę.

Urlopy wypoczynkowe pracowników sfery budżetowej

W większości przypadków przepisy dotyczące pracowników sfery budżetowej nie zawierają odrębnych regulacji w zakresie urlopów udzielanych pracownikom. W tej kwestii przepisy szczególne, dotyczące poszczególnych grup zawodowych, odsyłają do odpowiednich przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Rozliczenia podatkowe pracownika sezonowego

Praca wakacyjna to dla wielu osób jedyny okres w roku, w którym podejmują zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że każdą zarobioną złotówkę należy rozliczyć z fiskusem.

Sejm przyjął ustawę o abolicji podatkowej

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP. Zakłada ona umorzenie zaległości podatkowych dla Polaków pracujących za granicą.

Usługi dla byłego pracodawcy nie wykluczą prawa do podatku liniowego

Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który umożliwi pracę dla byłego pracodawcy bez utraty prawa do 19 proc. podatku liniowego. Projekt autorstwa PO trafi teraz do Sejmu.

Czy odziedziczenie oszczędności w funduszu jest opodatkowane

Niedawno zmarł mój bliski przyjaciel. Okazało się, że w testamencie zapisał mi część swoich oszczędności, w tym pieniądze zgromadzone na funduszu inwestycyjnym. Czy w takiej sytuacji muszę zapłacić podatek?

Długie postępowanie zniesie odsetki

Podatnikom kontrolowanym przez organy kontroli skarbowej nie należy naliczać odsetek, gdy postępowanie prowadzone przez te organy przedłuża się - uważa Komisja Przyjazne Państwo.

Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji ustawy o rachunkowości

Sejm przyjął poprawki senackie do nowelizacji ustawy o rachunkowości, które doprecyzowują ustawę i likwidują wątpliwości interpretacyjne.

Nowe zasady przeliczania przychodów i wydatków

Od 2009 roku zostaną wprowadzone zasady przeliczania przychodów uzyskanych w walutach obcych z kapitałów pieniężnych oraz wydatków przy nieujawnionych źródłach przychodów.

Stratę zaliczymy do kosztów podatkowych

Podatnik, który zlikwiduje środki trwałe nie w pełni zamortyzowane, zaliczy do kosztów podatkowych niezamortyzowaną ich część.

W Sejmie o rozliczeniu ryczałtowym przez cały rok

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który ma umożliwić podatnikom rozliczanie się ryczałtem przez cały rok, bez względu na osiągnięty poziom obrotów.

Zwrócony zadatek jako koszt

Spółka z o.o. otrzymała przy zawarciu umowy o świadczenie usług budowlanych od kontrahenta zadatek w wysokości 12 200 zł, który miał zagwarantować kontrahentowi wywiązanie się z podpisanej umowy. Spółka wystawiła fakturę VAT z tytułu otrzymanego zadatku i wykazała w deklaracji VAT-7 podatek należny w kwocie 2200 zł w miesiącu otrzymania zadatku. Do realizacji umowy jednak nie doszło, gdyż spółka wynegocjowała bardziej korzystny kontrakt z innym kontrahentem.

Nie wystarczy zaświadczenie o ukończeniu studiów

Wykształcenie konieczne do otrzymania certyfikatu księgowego musi być potwierdzone oryginałem dyplomu, świadectwa bądź ich odpisami lub kserokopiami potwierdzonymi notarialnie.

Jak zaksięgować w pkpir koszty ubezpieczenia budynku i samochodu

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W jaki sposób powinnam zaksięgować faktury otrzymane za ubezpieczenie budynku i samochodu, które dotyczą 2008 r. i 2009 r.? Czy mogę to zrobić zapisem jednorazowym? Czy powinnam podzielić ten koszt na poszczególne lata i miesiące?

Czy zakup krzewów można zaliczyć do kosztów

Prowadzę mały sklep spożywczy. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć wydatek na zakup krzewów róż przeznaczonych do obsadzenia terenu wokół sklepu?

Opieka medyczna dla pracownika a składki ZUS

Firmy walcząc o wartościowych pracowników oferują im niejednokrotnie nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie za pracę, ale wiele dodatkowych świadczeń, takich jak samochód, telefon, bezpłatne zakwaterowanie itd. Do tego rodzaju dodatkowych świadczeń mających skłonić pracownika do podjęcia pracy w danej firmie lub pozostania w niej należy także opieka medyczna finansowana ze środków pracodawcy dla pracownika (tzw. abonamenty medyczne).

REKLAMA