REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatkowe skutki umów barterowych

Rozliczanie transakcji między kontrahentami nie zawsze musi odbywać się w formie gotówkowej. Czasami przedsiębiorcy dokonują wymiany bez użycia pieniędzy. Jak rozliczyć barter?

Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Na podmiotach będących podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją przepisów ustawy ciąży wiele obowiązków. Duża ich część dotyczy rozliczeń podatkowych przy zakupie środków trwałych. Nie w każdym bowiem przypadku będzie istniała możliwość pełnego odliczenia VAT. W niektórych sytuacjach, aby skorzystać z prawa pełnego odliczenia, konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy, jak poprawnie rozliczać VAT przy zakupie środków trwałych. Sygnalizujemy w nim, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Na odliczenie podatku VAT będzie cały rok

Sejm zaczyna prace nad nowelizacją ustawy o VAT przygotowaną przez PO. PO chce skrócić termin zwrotu podatku do 50 dni i wydłużyć do roku okres do odliczenia. Projekt ujednolica moment powstania obowiązku podatkowego i wprowadza ryczałtowy VAT.

Więcej podatników będzie mogło rozliczyć diety

Podatnicy uzyskujący za granicą przychody m.in. ze stosunku służbowego, stosunku pracy będą mogli w polskim PIT uwzględnić diety z tytułu podróży zagranicznej.

REKLAMA

Powraca ulga odsetkowa

Resort finansów postanowił zmienić zasady odliczania ulgi odsetkowej - informuje dzisiejsza"Gazeta Prawna".

Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ministerstwo Finansów udostępniło środowisko testowe w systemie e-Deklaracje. Producenci oprogramowania mogą więc opracować aplikacje do przesyłania e-deklaracji.

Czy nienależnie wykazany podatek należy zapłacić

Spółka źle rozpoznała miejsce świadczenia. Potraktowała dokonaną transakcję jako import usług. Wystawiła fakturę wewnętrzną. Faktycznie import nie wystąpił. Podatek należny z tytułu importu został odprowadzony. Jednak urząd w trakcie kontroli zarzucił spółce, że faktycznie import nie nastąpił. Odliczony jednocześnie podatek powinna zwrócić, ponieważ odliczyła go nienależnie. Jednak należny odprowadziła prawidłowo, nawet jeśli fakturę wewnętrzną wystawiła niepotrzebnie. Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem urzędu. Uważa, że ma prawo odliczyć VAT, skoro wcześniej naliczyła go i odprowadziła z tytułu importu. Co w tej sytuacji ma zrobić? Czy może jednak urząd ma rację?

W jaki sposób nalicza się wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych składników wynagrodzenia

Pracownicy w naszej firmie otrzymują wynagrodzenie, które składa się wyłącznie ze zmiennych składników i jest wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Mam wątpliwość, czy przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego należy brać pod uwagę wynagrodzenie faktycznie wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu, czy wynagrodzenie, do którego pracownik nabył prawo za 3 miesiące poprzedzające miesiąc wykorzystywania urlopu?

REKLAMA

Jak w księgach rachunkowych ujmować materiały odpisane w koszty w momencie zakupu

Spółka w uzasadnionych przypadkach może odpisywać materiały bezpośrednio w koszty. W takim przypadku na dzień bilansowy konieczne jest ustalenie ich stanu, wycena, a następnie korekta kosztów.

Osoby użyczające nieruchomości nie rozliczą się z fiskusem

Komisja Przyjazne Państwo chce znieść opodatkowanie przychodu osób użyczających nieruchomość. Projekt odpowiedniej ustawy został już złożony u marszałka Sejmu.

Jak zaksięgować zakup programu komputerowego

Ewidencja oprogramowania komputerowego zależy od sposobu zakwalifikowania tego oprogramowania jako systemowe bądź jako użytkowe. Jak prawidłowo zaksięgować oprogramowanie?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Regulacja przewiduje skrócenie ze 180 dni do 60 dni terminu na zwrot nadwyżki VAT dla podatników.

Ulga meldunkowa do likwidacji

Od 1 stycznia 2009 r. zostanie zlikwidowana ulga meldunkowa. Zarobek ze zbycia domu będzie wolny od PIT, gdy zostanie przeznaczony na inne cele. Zwolnienie obejmie tylko część dochodów, a pieniądze będzie trzeba wydać w ciągu dwóch lat.

Zwrot akcyzy na sprowadzone samochody

Dnia 19 lipca wchodzi w życie ustawa o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego.

Decyduje chwila przyjęcia sprawozdania finansowego

Wspólnik spółki jawnej ma prawo do udziału w zysku z chwilą przyjęcia sprawozdania finansowego, a więc podpisania przez wszystkich wspólników. Od tego momentu biegnie też termin przedawnienia roszczeń.

Darowiznę wycenia się według wartości rynkowej

Gdy wartość darowizny nie wynika z umowy, a ustalenie ceny nabycia nie jest możliwe, jej wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

Spółki stosujące standardy międzynarodowe będą podlegały badaniu

Od przyszłego roku wszystkie spółki sporządzające sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości będą musiały badać i ogłaszać swoje raporty.

Jak zaksięgować w pkpir nabycie usługi transportowej

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie przewozu towarów. Dysponuję tylko jednym samochodem dostawczym. Obecnie z powodu naprawy samochód ten jest w warsztacie samochodowym. Mój stały kontrahent zlecił mi przewóz zakupionych towarów. Ponieważ nie mam samochodu, zleciłam przewóz tego towaru innej firmie. Za transport otrzymałam fakturę. W której kolumnie mam ją zaksięgować?

Czy wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego zawsze powoduje utratę zasiłku chorobowego

Dyrektor finansowy naszej firmy był na zwolnieniu lekarskim w okresie od 27 kwietnia do 20 lipca 2007 r. Przebywał w szpitalu, a potem przechodził rekonwalescencję w domu po założeniu bajpasów. Dyrektorowi w trakcie zwolnienia lekarskiego zapewniliśmy samochód z kierowcą. Był również kilkakrotnie u nas w firmie przez godzinę do 3 godzin. W tym czasie rozmawiał z pracownikami, ze swoim zastępcą na czas choroby i z główną księgową. Przy okazji obecności w firmie podpisał też faktury i umowy z kontrahentami. Z tego tytułu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. ZUS zobowiązał dyrektora do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Dyrektor odwołał się od decyzji ZUS do sądu i wygrał przed sądem. Jednak ZUS wniósł apelację od wyroku. Czy takie zachowanie dyrektora w trakcie choroby może spowodować, że sąd apelacyjny przychyli się do decyzji ZUS? Jak wykazały badania lekarskie, wizyty w firmie nie pogorszyły stanu zdrowia dyrektora, a nawet kontakt z firmą pozwolił mu szybciej wrócić do zdrowia.

Jak ustalić różnice kursowe przy płatności ratalnej

Spółka sprzedająca towar kontrahentowi zagranicznemu ustaliła, że zapłata nastąpi w czterech równych ratach. Jak w takiej sytuacji obliczać różnice kursowe?

Czy pensja córki może być kosztem

W czasie wakacji chciałabym zatrudnić w swojej firmie córkę na umowę zlecenia. Córka ma 17 lat i jest uczennicą liceum. Jej praca będzie polegała na roznoszeniu ulotek. Czy wynagrodzenie córki może być moim kosztem uzyskania przychodu?

Kiedy fiskus wezwie do złożenia wyjaśnień

Organ podatkowy nie może dowolnie wzywać stronę, świadków, biegłych lub inne osoby do złożenia wyjaśnień. Kiedy podatnik może bez konsekwencji nie stawić się na wezwanie urzędu skarbowego?

Podatkowe konsekwencje przekształceń organizacyjnych spółek

Zmiany organizacyjne podmiotów gospodarczych są zjawiskiem częstym i powszechnym. Przekształcenie, likwidacja czy połączenie spółki wiąże się z mniej lub bardziej skomplikowanymi operacjami prawnymi. Te zaś na gruncie prawa podatkowego wywołują szereg skutków, które często wiążą się z koniecznością zapłaty podatku. Czasami takie, a nie inne skonstruowanie umowy dotyczącej przekształcenia spółki w inny podmiot może spowodować lub wyeliminować konieczność zapłaty podatku. Z najnowszego orzecznictwa wynika, że sądy administracyjne, coraz częściej dokonując wykładni prawa podatkowego, biorą pod uwagę szerokie prawnogospodarcze aspekty przekształceń. A także chętnie sięgają do prawa UE i orzecznictwa ETS, co odbywa się nierzadko z dużą korzyścią dla skarżących.

Czy umorzona wraz z odsetkami pożyczka od udziałowca stanowi przychód

Spółka zawarła z udziałowcem umowę pożyczki, na podstawie której udziałowiec pożyczył spółce pieniądze. Czy pożyczka ta może być bezzwrotna? Czy wówczas będzie stanowiła dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu? Jak to zaksięgować? Co z naliczonymi odsetkami? Czy pożyczka od udziałowca jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Znamy wysokość odsetek z tytułu nieprzekazanych składek do OFE

Wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazanych w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego wynosi 6,36 %.

Czy można odliczyć naliczony VAT od wydatków związanych z emisją akcji

ZUS uruchomił własny blog

Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w tzw. dyrektywie VAT-owskiej, dopuszczając m.in. możliwość stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na całe, a nie tylko jak dotąd społeczne, budownictwo oraz na pieluchy.

Czy zadośćuczynienie uzyskane od sprawcy wypadku jest zwolnione z opodatkowania

W grudniu 2006 r. uległem wypadkowi samochodowemu. W listopadzie 2007 r. sąd zasądził na moją rzecz od sprawcy wypadku 30 000 złotych jako zwrot kosztów leczenia (odszkodowanie) i 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wiem, że od odszkodowania nie muszę płacić podatku, bo zostało zasądzone w wyroku sądowym. Ale czy muszę zapłacić podatek dochodowy od kwoty zadośćuczynienia?

Za połączenia z audiotele zapłacimy więcej

Opublikowano przez MF projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych, który rozszerza katalog gier podlegających dopłatom.

Kiedy nie możemy mówić o fakturze zaliczkowej

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą otrzymała fakturę od producenta opakowań na zaliczkę na budowę formy wtryskowej opakowania, które ma być produkowane specjalnie dla niej. Faktura została wystawiona na 81 000 zł netto i stanowi 30% wartości końcowej. Producent opakowań nie chciał sam ponieść kosztów produkcji, ponieważ będzie to wzór tworzony specjalnie. W ten sposób producent chciał się zabezpieczyć. Jak tę fakturę należy ująć w księgach? Faktura była wystawiona z datą 12/2007, ale dotychczas nie została zapłacona. Osoba fizyczna jest podatnikiem VAT i prowadzi pełną księgowość.

Samotny rodzic musi faktycznie wychowywać dziecko

Fakt życia podatników w konkubinacie i wspólne wychowywanie dziecka w związku nieformalnym nie pozwala przyznać jednemu z rodziców preferencyjnego sposobu rozliczenia podatkowego, jak dla rodzica samotnie wychowującego dziecko.

W ciągu tygodnia można odwołać się od wyniku egzaminu

Egzamin na biegłego może być zaliczony, jeśli kandydat otrzymał minimum 65 proc. maksymalnej liczby punktów, a w jednym zadaniu brakuje maksymalnie 5 proc. punktów. Kandydat musi jednak złożyć w tym celu odwołanie.

Znajdą się środki na wyższe płace dla celników

Dodatkowe środki na wzrost uposażeń i wynagrodzeń przewiduje projekt uchwały modernizującej Służbę Celną.

Dokumentowanie naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli - emerytów i rencistów

Zgodnie z art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela, odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) dla nauczycieli będących emerytami i rencistami dokonuje się w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent. Proszę o wyjaśnienie, na podstawie jakich dokumentów otrzymanych od emerytów i rencistów należy naliczyć odpis na ZFŚS (czy wystarczy oświadczenie, czy kserokopia PIT z ZUS za poprzedni rok) oraz czy naliczenia dokonuje się od kwoty brutto emerytury, czy od kwoty netto (po odjęciu składki na ubezpieczenie zdrowotne i podatku)?

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z budynku

Spółka z o.o. A. zawarła umowę najmu i wynajęła należący do niej budynek innej spółce X. na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez X. W umowie zapisano, że w przypadku zajmowania lokalu po rozwiązaniu umowy najemca (spółka X.) będzie płacić wynajmującemu (spółce A.) wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu w wysokości podwójnej stawki czynszu. Po upływie terminu, na jaki została zawarta umowa, najemca nadal użytkował budynek. Nie zapłacił jednak za dwa miesiące.

Czy można kontynuować ubezpieczenia w Polsce, jeśli okres oddelegowania przedłuży się ponad 12 miesięcy

Skierowałem pracowników do pracy w Austrii od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Na ten okres otrzymali z ZUS poświadczony formularz E-101. Jednak ich pobyt z przyczyn obiektywnych przedłuża się i potrwa jeszcze kolejnych 6 miesięcy. Co zrobić, aby w stosunku do tych pracowników nadal miało zastosowanie polskie ustawodawstwo?

Celnicy szybciej awansują i otrzymają nowe dodatki

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o Służbie Celnej. Znaczna część projektu dotyczy wzmocnienia organizacji Służby Celnej oraz regulacji pragmatyki służbowej.

Jak rozliczać wydatki inwestycyjne

Od ponoszonych wydatków inwestycyjnych podatnik może odliczyć VAT, pod warunkiem że poczynione inwestycje będą związane z czynnościami opodatkowanymi.

Miejsce parkingowe z 22-proc. VAT

Sprzedaż mieszkania z podziemnym miejscem parkingowym lub garażem opodatkowana jest 22-proc. stawką VAT.

Utrata prawa do ryczałtu nastąpi od następnego roku

Podatnicy, którzy przekroczą limit przychodów wynoszący 150 tys. euro, utracą prawo do ryczałtu od następnego roku podatkowego.

Ubezpieczyciele popierają likwidację podatku Religi

Zakłady ubezpieczeniowe popierają przygotowaną przez resort zdrowia likwidację tzw. podatku Religi i zastąpienie go systemem regresowym - takie jest stanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Ustawa modernizacyjna będzie zamieniona na uchwałę

Trzy pytania do Jacka Kapicy, wiceministra finansów, szefa Służby Celnej.

Faktura pro forma a faktura zaliczkowa

Spółka musi wystawić fakturę pro forma, ponieważ odbiorca płaci za usługę transportową jeszcze przed załadunkiem. Po wystawieniu tej faktury odbiorca dokonał płatności. Zapłata została ujęta w księgach, w wyniku czego pojawiła się przedpłata. Spółka nie wystawiła faktury VAT, ponieważ w tym momencie usługa ta się nie zakończyła. Czy jest to prawidłowe postępowanie?

Czy przekazując nieodpłatnie maszyny zleceniobiorcy, naliczamy VAT

Spółka, przedsiębiorstwo budowlane, kupiła maszyny służące do prac budowlanych. Spółka ta podpisała umowę ze zleceniobiorcą, który zajmuje się wykonawstwem wstępnym, tj. przygotowuje podłoże pod fundamenty budynków. Maszyny zostały przekazane zleceniobiorcy nieodpłatnie. Jest to jeden z warunków umowy. Zleceniobiorca wykorzystuje je, wykonując dla spółki prace zlecone.

Czy opłacić składki od odszkodowania wypłacanego zleceniobiorcy

Z końcem grudnia 2007 r. rozwiązaliśmy ze zleceniobiorcą umowę i wyrejestrowaliśmy go z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Po rozwiązaniu umowy wystąpił on o wypłatę odszkodowania za rozwiązanie umowy. Zawarliśmy z nim ugodę i zakład pracy ma mu wypłacić 2 tys. zł. Kwota ta ma być wypłacona w dwóch ratach - po 1 tys. zł w czerwcu i w lipcu. Czy trzeba od takiego odszkodowania opłacić składki?

Kiedy majątek ujmuje się w ewidencji pozabilansowej

Wykorzystywane na podstawie leasingu operacyjnego składniki majątku wprowadza się jednostronnym zapisem na konto pozabilansowe. Spółka nie dokonuje w takim przypadku odpisów amortyzacyjnych.

Spółki popełniają błędy w sprawozdaniach finansowych

W 73 proc. badanych sprawozdań finansowych za 2006 rok biegli rewidenci wydali zalecenia do wprowadzenia korekty - wynika z badań przeprowadzonych w województwie podlaskim.

Jak rozliczyć wydatki na alkohol w firmie

Wydatki reprezentacyjne wyłączono z katalogu kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2007 r. Wcześniej reprezentacja była uwzględniana w kosztach firmy.

Wpływ zmiany stawek PIT na dochody gmin

Odliczenia w ramach ulgi na dzieci uszczuplą w tym roku dochody samorządów o około 3 mld zł. Zmiana skali podatkowej od 2009 roku spowoduje ubytek dochodów również o 3 mld zł. Ministerstwo Finansów jeszcze nie zdecydowało, czy samorządy otrzymają rekompensatę.

REKLAMA