REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy trzeba zapłacić podatek od przekształconego mieszkania spółdzielczego

Skutki podatkowe przekształcania statusu prawnego mieszkań spółdzielczych budzą wątpliwości. Dlatego też Minister Finansów wydał w tej sprawie 24 stycznia 2008 r. interpretację ogólną (nr DD3/033/5/IMD/08/94).

Czy trzeba zapłacić podatek od przekształconego mieszkania spółdzielczego - PITy 2007

Skutki podatkowe przekształcania statusu prawnego mieszkań spółdzielczych budzą wątpliwości. Dlatego też Minister Finansów wydał w tej sprawie 24 stycznia 2008 r. interpretację ogólną (nr DD3/033/5/IMD/08/94).

Dokument przesłany mailem nie jest fakturą VAT

Faktura przesłana do kontrahenta e-mailem i wydrukowana nie spełnia wymogów ustawy o VAT. W ocenie WSA dokumentem dla celów podatkowych jest tylko faktura w formie papierowej lub elektronicznej. Faktury w formie pliku pdf, html czy pobrane z serwera nie dają podatnikowi prawa do odliczenia podatku.

Nie będzie powrotu do ulgi na kształcenie

Rząd nie planuje wprowadzenia ulgi podatkowej dla osób kształcących się - wynika z odpowiedzi na poselską interpelację.

REKLAMA

Skarbowcy chcą abolicji dla siebie

Rozpoczęta wczoraj akcja ostrzegawcza w urzędach skarbowych potrwa przynajmniej do końca kwietnia. Urzędnicy skarbówki wystąpili też do ministra finansów z wnioskiem o objęcie ich ubiegłorocznych zarobków zwolnieniem z podatków.

KIG: projekt nowelizacji VAT nie spełnia oczekiwań

Krajowa Izba Gospodarcza z "zaniepokojeniem" przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT. Według Izby, projekt nie spełnia wielu postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców.

Utrzymanie zasobów mieszkaniowych bez CIT

Dochód powstały z tytułu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi wolny jest od CIT, o ile przeznaczony będzie na utrzymanie tych zasobów.

Wykup i sprzedaż samochodu będącego przedmiotem leasingu

Od lutego 2005 r. użytkuję w ramach umowy leasingu samochód ciężarowy (umowa leasingu operacyjnego). Samochód ten w dacie zawarcia umowy był traktowany jako uprawniający do odliczania całości VAT, natomiast po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. takiej możliwości nie daje. W związku z powyższym zarejestrowałam umowę leasingu w urzędzie skarbowym i odliczałam VAT w całości. W chwili obecnej, zgodnie z możliwością wynikającą z umowy, dokonałam wykupu tego samochodu. Czy ze względu na fakt rejestracji umowy leasingu mogę odliczyć w całości również VAT od faktury za wykup samochodu? Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku ewentualnej sprzedaży tego samochodu?

REKLAMA

Czy powstają różnice kursowe od faktur wystawionych przez krajowego dostawcę w walucie obcej

Nasza spółka otrzymała fakturę w walucie obcej od krajowego dostawcy posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nami takich rozliczeń. Czy przy zapłacie za to zobowiązanie powstaną podatkowe różnice kursowe?

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT? - pyta czytelnik w liście do redakcji GP.

Ulga internetowa: podstawą odliczenia może być duplikat faktury

Zgubienie faktury za internet nie uniemożliwia odliczenia ulgi internetowej. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o wystawienie jej duplikatu.

Najnowsze zmiany w sprawozdawczości budżetowej

Minister Finansów rozporządzeniem z 25 stycznia 2008 r. zmienił rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości. Zmiana ta weszła w życie z dniem ogłoszenia, tj. 30 stycznia 2008 r., i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych w 2008 r. z nielicznymi wyjątkami.

Preferencyjne możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych

Jakie są nowe zasady refundacji składek na ubezpieczenie społeczne obowiązujące od 1 stycznia 2008 r.? Jakie są ulgi dla przedsiębiorców? Jakie środki może uzyskać osoba niepełnosprawna prowadząc działalność gospodarczą?

Kto ma obowiązek złożyć informacje IFT-2/IFT-2R

Osoby prawne, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, powinni do końca marca złożyć informację IFT-2/IFT-2R. To nie jedyny warunek. Jakie są pozostałe?

Darowizny na cele charytatywne nie zostaną zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia zwolnienia z opodatkowania darowizn rzeczowych dla organizacji pozarządowych.

Ulga przy spadkach stała się pułapką

Od początku 2007 r. najbliższa rodzina jest zwolniona z podatku z tytułu nabytego spadku. Mimo wprowadzenia ulgi, wpływy z tego podatku w 2007 roku są wyższe od wpływów z roku 2006. Źle napisane przepisy powodują, że nie wiadomo, kiedy ulga ma zastosowanie i podatnicy płacą podatek.

Podatnik może zażądać PIT-11

Podatnik, który nie otrzymał od pracodawcy PIT-11, powinien na piśmie poprosić go o przekazanie tego dokumentu. Gdy prośba nie pomoże, podatnik musi sam wypełnić zeznanie roczne.

Będzie więcej czasu na odliczenie podatku naliczonego

Odliczanie VAT przez okres jednego roku zamiast obecnych dwóch miesięcy oraz ryczałt VAT z limitem przychodów 50 tys. euro chce wprowadzić Platforma Obywatelska.

MF w sprawie dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

MF określiło znaczenie pojęcia "zasoby mieszkaniowe oraz gospodarka zasobami mieszkaniowymi”. Przytaczamy w całości wspomniane stanowisko MF.

Czy wydatki na bilety miesięczne PKP mogą być kosztem w zeznaniu rocznym - PITy 2007

W zeznaniu rocznym można uwzględnić faktycznie poniesione koszty dojazdu do zakładu pracy udokumentowane imiennymi biletami PKP.

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości nabytej lub wybudowanej w 2007 r. (według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.) podlega opodatkowaniu stawką 19%. Dochód ten należy rozliczyć w terminie składania zeznania rocznego, wykazując zryczałtowany podatek z tego tytułu na PIT-36, PIT-36L bądź PIT-38, chyba że podatnik skorzysta z ulgi meldunkowej. Wówczas dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z opodatkowania. Poniżej wskazujemy, kiedy można skorzystać z tej ulgi.

Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zawieram umowy i sprzedaję telefony komórkowe jednego z operatorów sieci komórkowej. Jak mam ewidencjonować zakup i sprzedaż telefonów w pkpir?

Jak prawidłowo rozdzielić bony przed Wielkanocą

Przed Świętami Wielkanocnymi rozdamy pracownikom bony na zakupy do supermarketu. Zakupiliśmy je z funduszu socjalnego. W jaki sposób rozdzielić bony, aby nie spotkać się z zarzutem nieprawidłowego podziału świadczeń z funduszu, a jednocześnie nie komplikować zbytnio tej procedury?

Czy należy zapłacić podatek od darowizny

Wujek chce za trzy lata przejść na emeryturę w KRUS, ale ponieważ nie ma żony ani dzieci, chce całe gospodarstwo rolne wraz z domem przepisać na mnie, czyli bratanka. Czy będę płacić podatek od podarowanego majątku?

Sumy depozytowe - ogólne zasady gromadzenia, przechowywania i zwrotu oraz ewidencji księgowej

Większość jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego gromadzi sumy depozytowe z różnych tytułów. Odpowiedni sposób ich przyjmowania, przechowywania, rozliczania i ewidencjonowania ma wpływ na rzetelność ksiąg rachunkowych w zakresie ewidencji rozrachunków.

Negocjacje bez ogłoszenia

Na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych zamawiający zastosował negocjacje bez ogłoszenia poniżej progów unijnych na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. Czy zamawiający, zapraszając do składania ofert w trybie negocjacji bez ogłoszenia, powinien przewidzieć możliwość oprotestowania treści SIWZ i wyznaczyć termin na składanie ofert nie krótszy niż 7 dni, uwzględniając art. 180 ust. 4?

Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na podatek

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Jakie są rady, by ich nie płacić?

Gminy zabiegają o podatników

Gminy i powiaty zachęcają podatników do zameldowania na ich terenie. Samorządy liczą w ten sposób na większe wpływy podatkowe. Dodatkowe wpływy mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ministerstwo zapowiada ulgę na dzieci studiujące za granicą

Ministerstwo Finansów chce objąć ulgą prorodzinną również rodziców dzieci, które podjęły naukę na zagranicznej uczelni.

Więcej podatników obniży podatek

Podatnik, który zapłacił rolnikowi ryczałtowemu za nabywane produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR, będzie mógł odliczyć podatek naliczony.

PO o podatku VAT: 300 zł ryczałtu dla małych firm

PO proponuje zmiany w przepisach podatkowych, które uproszczą rozliczanie się z podatku VAT. Firmy, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro, będą mogły rozliczać VAT ryczałem w wysokości 300 zł - zapowiedział w czwartek Jakub Szulc (PO).

Abolicja jest niesprawiedliwa

Ministerstwo Finansów pracuje właśnie nad wprowadzeniem abolicji podatkowej dla osób pracujących za granicą. Niestety, każde tego typu rozwiązanie jest niesprawiedliwe.

Przepisy dotyczące zwolnień celników zostaną złagodzone

Celnika, który zostanie zwolniony po roku zawieszenia w związku z prowadzonym postępowaniem karnym, będzie można przywrócić do służby.

Kiedy korygować fakturę VAT marża

Czy zawsze należy wystawiać fakturę korygującą do faktury VAT marża, gdy nie zmienia się kwota do zapłaty? Gdy podatek należny ulega zmniejszeniu, kiedy go możemy skorygować? Czy potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury?

Jak ewidencjonować rozliczenie straty podatkowej

W 2006 r. ponieśliśmy stratę podatkową w wysokości 125 000 zł, natomiast stratę bilansową w wysokości 234 000 zł. Stratę podatkową zamierzamy rozliczać poprzez najbliższe możliwe odliczenie od podstawy opodatkowania. Jak zaksięgować rozliczenie straty podatkowej?

Czy od każdego pełnomocnictwa jest opłata

Czy, udzielając pełnomocnictwa członkowi rodziny (np. żonie) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogę uniknąć płacenia obciążeń na rzecz fiskusa bądź ZUS-u?

Nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu

Od 1 czerwca 2005 r. nie można uznać, że na gruncie ustawy o VAT nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu VAT jako zrównane z odpłatną dostawą.

Ewidencja otrzymanego nieodpłatnie zadłużonego lokalu

Organizacje pozarządowe, prowadzące działalność społecznie użyteczną na określonym terenie, mają niekiedy swoje siedziby w lokalach pozyskanych od organów samorządu terytorialnego. Jeśli przekazany lokal jest zadłużony i warunkiem przekazania darowizny jest spłata zadłużenia czynszu, mamy do czynienia z dwoma zdarzeniami gospodarczymi: otrzymaniem darowizny, ale również przejęciem długu. Oba te zdarzenia należy odpowiednio rozliczyć w księgach rachunkowych organizacji.

Trzynastka a nagroda jubileuszowa

Czy wypłacona w marcu trzynastka ma wpływ na wysokość nagrody jubileuszowej, do której pracownik nabywa prawa w maju?

Zadania i uprawnienia głównego księgowego w administracji

Aby zatrudnić daną osobę w charakterze głównego księgowego w sektorze finansów publicznych, musi ona spełniać określone kryteria. Jakie?

Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu

Osoby lub firmy, które mają niekorzystne orzeczenie sądu administracyjnego w sprawie podatkowej, mogą zabiegać o wznowienie postępowania po wyroku ETS. Skarżyć mogą jednak nie wyrok sądu, lecz decyzję organów podatkowych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Brak ulgi na dzieci uczące się za granicą łamie prawo unijne

Studia dzieci w innych krajach UE wyłączają prawo do ulgi rodzinnej i rozliczenia z dzieckiem. Zdaniem ekspertów przepisy naruszają zasadę swobodnego przepływu studentów w ramach UE. Preferencje powinni zachować rodzice dzieci studiujących za granicą w drodze skierowania.

Nie wszyscy wiedzą, jak przekazać 1 proc. podatku

Nie wszyscy wiedzą, jak w tym roku przekazać 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego - alarmują ich przedstawiciele i apelują do telewizji o wyemitowanie komunikatów informujących podatników o nowych procedurach.

Unia wymusi zmiany w VAT

Od 2010 roku nastąpią zasadnicze zmiany w VAT w ramach Unii Europejskiej. Nowe propozycje mają ujednolicić opodatkowanie VAT we Wspólnocie. Polska już dziś powinna przygotować zmiany w przepisach, aby zdążyć na czas.

Chlebowski: PO pracuje nad "ustawą vatowską"

Szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu prezydium klubu zostanie przygotowany nowy projekt ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. "ustawa vatowska".

Z winy podatników organizacje zwracają 1 proc. podatku

W rozliczeniu za 2007 rok 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego będą przekazywać urzędy skarbowe. Nie wszyscy podatnicy o tym wiedzą i sami wpłacają pieniądze.

Czy opłata targowa podlega VAT

Czy urząd gminy jest zobowiązany do naliczania VAT od pobieranych opłat targowych? Opłata jest pobierana przez inkasentów.

Jak zweryfikować poprawność aktywów w bilansie

Zbliża się termin oddania sprawozdań finansowych, dlatego przedstawiamy materiał, w którym wskażemy, w jaki sposób jednostka powinna dokonać weryfikacji poszczególnych pozycji wykazanych w bilansie z danymi ujętymi w księgach rachunkowych i innych dokumentach.

Czy pobrane przez stowarzyszenie dodatkowe składki przeznaczone na spłatę zadłużenia podlegają VAT

Stowarzyszenie jest podatnikiem VAT. Rozlicza się za okresy miesięczne i prowadzi ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Stowarzyszenie pobrało na koniec miesiąca dodatkowe składki od swoich członków w dobrowolnej kwocie, według uznania każdego członka stowarzyszenia. Zebrana kwota zostaje przeznaczona na spłatę zadłużenia, jakie ma stowarzyszenie w opłatach w urzędzie miasta. Dodatkowe składki księgowane są na osobnym koncie księgowym, a dowodem ich wniesienia jest dowód wpłaty KP. Stowarzyszenie nie ewidencjonuje składek za pomocą kasy rejestrującej. Czy pobrane składki podlegają ewidencji i opodatkowaniu VAT?

Jak rozliczyć stratę poniesioną z obrotu papierami wartościowymi

Inwestuję na giełdzie papierów wartościowych. W 2007 r. straciłam pewną kwotę pieniędzy. Czy mogę tę stratę odliczyć w rozliczeniu rocznym za 2007 rok? Nadmieniam, że prowadzę działalność gospodarczą oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów. Płacę podatek liniowy 19%.

REKLAMA