REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Amortyzacja w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)

Zagadnienie amortyzacji jest interpretowane w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” w § 43-62 (dalej: MSR 16).

Niezawiadomienie w terminie o spadku pozbawia ulgi

Rodzina, która otrzymała spadek, nie zapłaci podatku, gdy zgłosi go w urzędzie. Dokument dotyczący spadku trzeba przedstawić w ciągu miesiąca. Aż 90 proc. osób uprawnionych do zwolnienia z niego nie korzysta.

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Zlikwidowano odliczenia w Bułgarii

W związku z wprowadzeniem w Bułgarii od 1 stycznia 2008 r. 10-proc. podatku liniowego zniesiono wszystkie ulgi prorodzinne i odliczenia podatkowe korzystne dla rodzin z dziećmi oraz kwotę wolną od podatku.

REKLAMA

Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - PITy 2007

Do końca lutego pracodawcy i inni płatnicy muszą przekazać podatnikom (a także urzędowi skarbowemu podatnika) PIT-11. Jest to informacja dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jak małżonkowie odzyskują VAT za materiały budowlane?

Przepisy umożliwiające zwrot VAT za materiały budowlane, przyznają tę możliwość wspólnie małżonkom. Tego typu konstrukcja budzi jednak pewne wątpliwości- zwłaszcza jeśli małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek, lub kiedy małżonkowie znajdują się w separacji, lub są po rozwodzie. Niniejsza porada pozwoli odnaleźć się w niejasnych normach.

Jak dokonać wyceny środków trwałych

Pomiar jest sednem rachunkowości i bez ustalenia tego, co jest mierzone i jak jest mierzone, nie jest możliwe właściwe zrozumienie rachunkowości. Jeżeli nie można czegoś zmierzyć, nie można tym zarządzać.

Nadpłacony PIT od zbycia domu do odzyskania

Podatnik, który zapłacił już PIT od sprzedaży nieruchomości, a miał prawo do ulgi meldunkowej, może skorygować zeznanie roczne i wnioskować o zwrot nadpłaty.

REKLAMA

Za błędy odpowiada podatnik

W internecie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert wypełniania podatkowych zeznań rocznych. Niestety, często za niską ceną kryje się też niska jakość oferowanych usług. Jeśli internetowy doradca wypełni zeznanie nieprawidłowo, odpowiedzialność za błąd poniesie podatnik.

Rząd wprowadza podatek liniowy

Platforma Obywatelska zdecyduje się na wprowadzenie podatku liniowego - dowiedział się "Dziennik".

Tymczasowo aresztowani celnicy nie będą zwalniani

Przepisy nakazujące zwolnienie ze służby celnika, który został tymczasowo aresztowany lub przeciwko któremu wniesiono akt oskarżenia, zostaną zniesione.

Ustanowienie prawa do lokalu nie podlega VAT

Czynność ustanowienia własnościowego prawa do lokalu użytkowego, będącego towarem używanym, jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Czym różnią się bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów od rezerw

Nasza spółka dokonuje sprzedaży towarów, na które udziela 12-miesięcznej gwarancji. Czy przewidywany koszt przyszłych napraw powinien stanowić tytuł do utworzenia rezerwy, czy też dokonania biernego rozliczenia międzyokresowego kosztów? W jaki sposób można rozróżnić te dwie kategorie i w jaki sposób wykazywać je w bilansie? Proszę o przedstawienie przykładu sposobu ujęcia oraz rozliczenia kosztów napraw gwarancyjnych w księgach rachunkowych spółki.

Podatek od opłat wnoszonych przez członków stowarzyszenia

Stowarzyszenie prowadzi na rzecz swoich członków usługi parkingowe. Czy mamy obowiązek płacić podatek od opłat wnoszonych przez naszych członków (w całości przeznaczonych na cele statutowe stowarzyszenia), czy też podlegają one zwolnieniu z opodatkowania?

Jak rozliczyć przejęcie aportu przez wspólnika

Wspólnik naszej spółki w 1995 r. wprowadził aport w postaci torów kolejowych. W 1996 r. aport ten został zamortyzowany. Obecnie wspólnik chce przejąć tory kolejowe w zamian za wkład pieniężny w wysokości 200 000 zł (na taką wartość wyceniono aport w momencie wniesienia do spółki). Czy spółka zapłaci podatek od uzyskanej kwoty?

Różnice między amortyzacją bilansową i podatkową

Różnice między prawem bilansowym i podatkowym dotyczą w szczególności: wartości początkowej majątku podlegającego amortyzacji, momentu rozpoczęcia amortyzacji, metody amortyzacji, zakresu składników majątku podlegających amortyzacji.

Ujawnione podczas inwentaryzacji środki trwałe należy wprowadzić do ksiąg

Jeżeli w toku inwentaryzacji ujawnione zostaną środki trwałe, które nie były ujęte w ewidencji księgowej, należy je niezwłocznie do niej wprowadzić.

Abonament medyczny podlega PIT

Fiskus prezentuje rozbieżne stanowiska dotyczące opodatkowania pakietów medycznych. Powszechny staje się pogląd, że samo otrzymanie, a nie korzystanie z abonamentu podlega PIT.

PiS złoży projekt zniesienia "podatku Belki"

Klub PiS złoży w Sejmie projekt dotyczący zniesienia tzw. podatku Belki - zapowiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceprezes PiS Aleksandra Natalli- Świat.

Ulga meldunkowa już bez wątpliwości

Minister Finansów korzystnie dla podatników zinterpretował ulgę meldunkową. Sprawdź czy zgodnie z nową interpretacją możesz sprzedać mieszkanie bez podatku.

Rozporządzenie umożliwi aktualizację nieruchomości

Wartość nieruchomości w sprawozdaniach polskich firm jest zaniżona. Minister powinien wydać przepisy umożliwiające podwyższenie ich wartości. Poprawi to wizerunek firm u inwestorów i innych partnerów handlowych.

Minister Finansów zinterpretował ulgę meldunkową korzystnie dla podatników

Aby sprzedać bez podatku nieruchomość nabytą po 1 stycznia 2007 r. wystarczy wykazać co najmniej 12-miesięczne zameldowanie na pobyt stały w tej nieruchomości. Okres zameldowania dla potrzeb ulgi meldunkowej należy liczyć od daty faktycznego zameldowania na pobyt stały w zbywanym lokalu lub budynku. Nie ma przy tym znaczenia czy w chwili zameldowania mieliśmy tytuł własności do tej nieruchomości.

Minister Finansów zinterpretował ulgę meldunkową korzystnie dla podatników - PITy 2007

Aby sprzedać bez podatku nieruchomość nabytą po 1 stycznia 2007 r. wystarczy wykazać co najmniej 12-miesięczne zameldowanie na pobyt stały w tej nieruchomości. Okres zameldowania dla potrzeb ulgi meldunkowej należy liczyć od daty faktycznego zameldowania na pobyt stały w zbywanym lokalu lub budynku. Nie ma przy tym znaczenia czy w chwili zameldowania mieliśmy tytuł własności do tej nieruchomości.

Rozliczenie i zwrot VAT u polskiego podatnika w innych krajach UE - Irlandia

Przedstawiamy kolejne opracowanie dotyczące rejestracji i rozliczeń VAT w państwach UE. W tym numerze omawiamy Irlandię.

Zameldowanie liczy się wstecz od daty sprzedaży domu

Okres 12-miesięcznego zameldowania, potrzebny do skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, należy liczyć wstecz od daty jej zbycia - wyjaśnia resort finansów.

Ulga prorodzinna trudna do rozliczenia

Najwięcej pytań podczas wczorajszego internetowego czatu dotyczyło ulgi prorodzinnej i rozliczania dochodów zagranicznych.

Wizyta premiera Liechtensteinu w Niemczech pod znakiem afery podatkowej

Wizytę szefa rządu maleńkiego Liechtensteinu w Niemczech media zapewne odnotowałyby tylko zdawkowo, gdyby nie afera podatkowa i związana z nią wymiana oskarżeń między obu krajami.

Abolicja podatkowa niezgodna z konstytucją?

Krajowa Izba Gospodarcza wyraziła wątpliwości natury konstytucyjnej, które dotyczą projektu ustawy przewidującego abolicję podatkową dla Polaków pracujących za granicą złożonego przez LiD.

Czy niepodzielone zyski podlegają opodatkowaniu

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przekształcono w jawną. Niepodzielone zyski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeszły na wspólników spółki jawnej. Czy stanowią one dochód podlegający opodatkowaniu?

W jaki sposób wykazać VAT do rozliczenia

Gdzie w bilansie powinnam ująć VAT z kont do rozliczenia w następnym okresie. Mamy zarówno wartość podatku należnego, jak i naliczonego?

Czy wszyscy emeryci i renciści mają obowiązek rozliczenia się z ZUS

Jestem kadrową w firmie, która zatrudnia również emerytów i rencistów. Czy każdy z nich musi rozliczyć się z przychodu osiągniętego w 2007 r. i tym samym - czy wszyscy muszą otrzymać odpowiednie zaświadczenia wystawione przez pracodawcę?

Jakie skutki wywołuje wystawienie po terminie faktury dokumentującej sprzedaż towarów

W naszej firmie zdarza się, że faktura zostaje wystawiona z opóźnieniem, w dłuższym terminie niż 7 dni od dnia wydania towaru. Czy tak wystawiona faktura ma skutki w rozliczeniu VAT?

Amortyzacja podatkowa

Swoboda wyboru metod amortyzacji oraz stawek amortyzacyjnych, dopuszczalna przez prawo bilansowe, w praktyce ograniczona jest przez system podatkowy. Przepisy podatkowe wyznaczają obligatoryjne metody amortyzacji oraz narzucają wysokość stawek amortyzacyjnych, ograniczając tym samym okres i intensywność amortyzowania obiektów majątku trwałego.

Jak metody amortyzacyjne wpływają na wynik finansowy

Oprócz najpopularniejszej metody liniowej jednostki gospodarcze mogą również stosować metody degresywne lub metodę naturalną. Metody degresywne charakteryzują się tym, że w początkowym okresie użytkowania środka trwałego w większym stopniu obciążają wynik finansowy niż z upływem czasu. Z kolei metoda naturalna najrzetelniej odzwierciedla rzeczywiste użytkowanie rzeczowych aktywów trwałych.

Opodatkowanie dochodów z pracy poza Polską

Polski podatnik, który pracuje za granicą, ale nie zmienił miejsca zamieszkania na zagraniczne, będzie miał obowiązek rozliczenia zarobków uzyskanych za granicą w Polsce. W tym celu będzie trzeba złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG.

Termin korekty zależy od jej wpływu na wysokość podatku

Korektę faktury VAT można złożyć w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru.

Interpretacja Ministra Finansów w sprawie ulgi meldunkowej

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami oraz rozbieżnymi interpretacjami organów podatkowych w zakresie stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam.

Od niepobranych odsetek jest podatek dochodowy

Osoby niespokrewnione mogą udzielać sobie pożyczek w granicach limitu bez podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli od spłaty rat nie będą pobierane odsetki, u pożyczkobiorcy powstanie przychód. Wartość niepobranych odsetek to nieodpłatne świadczenie, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Urzędnicy blokują ułatwienia dla podatników

Prace nad zmianami w ordynacji podatkowej stoją w miejscu. Urzędnicy resortu finansów nie godzą się na żadne zmiany - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak opodatkowani są rolnicy ryczałtowi

Co do zasady rolnicy ryczałtowi podlegają zwolnieniu z VAT. Przysługuje im jednak ryczałtowy zwrot VAT. Ponadto są oni zwolnieni z wielu obowiązków, jakie spoczywają na podatnikach tego podatku.

Sprzedaż domu bez PIT możliwa tuż po zakupie

Akcja GP dotycząca konieczności interpretacji ulgi meldunkowej odniosła skutek. Ogólną interpretację w tej sprawie ma dziś podpisać minister finansów. Ministerialna opinia jest korzystna dla podatników i zgodna z orzecznictwem sądowym.

Brakuje urzędników do realizacji ministerialnych planów kontroli

Inspektorzy urzędów kontroli skarbowej nie potrzebują wytycznych resortu finansów do przeprowadzania kontroli. Ich zdaniem problemem jest brak urzędników, którzy te kontrole przeprowadzą.

Jest gotowy projekt ustawy modernizacyjnej

Projekt ustawy modernizacyjnej, który ma naprawić sytuację w Służbie Celnej, jest gotowy. Zawiera przepisy dotyczące wynagrodzeń, stanowisk i awansów dla celników.

Do dziś wybór uproszczeń w PIT

Do 20 lutego należy poinformować fiskusa o wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. To również ostatni dzień na zawiadomienie urzędu skarbowego o opłacaniu zaliczek w systemie kwartalnym. Z kwartalnych i uproszczonych rozliczeń korzystają także przedsiębiorcy opodatkowani 19-proc. stawką liniową.

Honorowy dawca odliczy wartość krwi

Podatnicy, którzy oddali honorowo krew na rzecz publicznej służby krwi, mogą odliczyć od swojego dochodu w zeznaniu rocznym wartość przekazanej darowizny.

Wzór na zwrot podatku może naruszać prawo

Ustawa o zwrocie akcyzy od sprowadzanych z zagranicy aut osobowych może okazać się niezgodna z konstytucją.

Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci usług księgowych podlega opodatkowaniu VAT

Czy można do spółki jawnej wnieść jako wkład niepieniężny usługi księgowe? Czy ten wkład podlega opodatkowaniu VAT?

Jak poprawnie ująć w bilansie wpłaconą zaliczkę

28 grudnia 2007 r. dokonaliśmy przelewu w euro firmie niemieckiej (dostawcy), na podstawie rachunku pro forma. Do końca roku nie otrzymaliśmy faktury potwierdzającej tę wpłatę. Otrzymaliśmy ją ze styczniową datą wystawienia. Jak w związku z tym wycenić na koniec roku 2007 widniejące w naszej ewidencji kwoty (po stronie Wn)? Czy potraktować je jako naszą należność (choć wpłata dotyczy zobowiązania) i tak wyliczyć różnice bilansowe?

Czy nieodebrane przez pracownika wynagrodzenie można zaliczyć do kosztów

Jesteśmy firmą, która prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jeden z pracowników naszej firmy nie stawił się w pracy. Należne mu wynagrodzenie zostało przekazane do kasy firmy, jednak nie zostało odebrane. Czy w takiej sytuacji można uznać, że wynagrodzenie zostało wypłacone, co pozwoliłoby je zaliczyć do kosztów? Czy musimy czekać z zaliczeniem wynagrodzenia do kosztów aż do chwili odbioru pensji przez pracownika?

Na co zwrócić uwagę, ujmując koszty pośrednie w CIT

Pierwszym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy rozliczaniu kosztów pośrednich, jest związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku kosztów pośrednich najczęściej brak jest wyraźnego powiązania między nimi a osiąganym przez podatnika przychodem. Dlatego też przy badaniu, czy dane wydatki mogą stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy ich związku z działalnością podatnika.

REKLAMA