REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akcja ostrzegawcza w skarbówce

Pracownicy skarbówki rozpoczynają akcję ostrzegawczą w związku z brakiem środków na podwyżkę wynagrodzeń i reformę. Od 10 marca akcję odczują też podatnicy.

Czy można zmienić uproszczony sposób amortyzacji na inny

Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję dwa pokoje, które są częścią mojego prywatnego domu. Dotychczas ujmuję w kosztach amortyzację liczoną według stawki rocznej 988 zł za 1 m2 i stawki 1,5%, co w skali roku stanowi niewielką kwotę. Czy mogę liczyć amortyzację w inny sposób, biorąc za punkt wyjścia wartość wybudowania domu, bądź też odnieść stosowaną kwotę za metr do obecnej wartości rynkowej? Czy potrzebne byłoby wtedy ustalenie wartości całego domu przez rzeczoznawcę?

Jak rozliczać wydatki związane z korzystaniem z prywatnego telefonu w celach służbowych

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach handlowców wykorzystują do celów służbowych własne telefony komórkowe. Jaką formę rozliczania tego rodzaju wydatków przyjąć: ryczałt czy zwrot kosztów? Jak to zaewidencjonować?

Księgowy na etacie nie musi się ubezpieczać

Działalność polegająca na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

REKLAMA

Czy e-mail wystarczy, aby potwierdzić WDT

Sprzedaję towar do Anglii, stosując 0-proc. VAT. Towar wysyłany jest kurierem. Czy dokument przewozowy oraz e-mailowe potwierdzenie od klienta są wystarczające, aby traktować taką transakcję jako dostawę wewnątrzwspólnotową ze stawką VAT 0 proc.?

Jaki kurs należy zastosować do obliczenia limitów

Po jakim kursie należy przeliczyć 5 mln euro dla przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz 2,5 mln euro dla sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego, jeśli spółka podlega badaniu przez biegłego zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości?

Czy drobne czynności wykonywane na rzecz pracodawcy w trakcie przejazdu w podróży służbowej powinny być zaliczane do czasu pracy

Mój pracownik wyjechał w delegację. Zadania służbowe załatwiał w swoim zwykłym czasie pracy (pracuje w godz. 8.00-16.00). O godz. 16.15 rozpoczął podróż powrotną pociągiem (przyjazd o godz. 20.00). Gdy jechał pociągiem, kilkakrotnie do niego dzwoniłem i rozmawialiśmy w sprawach służbowych. Prosiłem go także o przeczytanie e-maila z danymi, który do niego wysłałem, co też zrobił (używając służbowego laptopa). To wszystko zajęło mu godzinę czasu. Pracownik twierdzi teraz, że powinienem udzielić mu czasu wolnego za czas przejazdu, gdyż wykonywał w jego trakcie pracę. Czy pracownik ma rację?

Kiedy stosuje się indywidualne stawki amortyzacyjne

Odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane według stawek zawartych w ustawie. Nieraz dopuszczalne jest ich podwyższenie lub zastosowanie wartości indywidualnych. Kiedy?

REKLAMA

Skutki zmian podatku od towarów i usług mogą okazać się przykre

Firma, która kupiła samochód i nie odliczyła VAT, będzie go musiała zapłacić, sprzedając auto. Ten niekorzystny skutek wywołają planowane zmiany w ustawie o VAT. Mogą one także umożliwić wyłudzenia podczas korekty faktur i utrudnić życie eksporterom - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Znajomym można wypełnić zeznanie PIT tylko bezpłatnie

Bezpłatne sporządzanie deklaracji rodzinie lub znajomym nie jest doradztwem podatkowym. Tylko udzielanie odpłatnej pomocy podatnikom można uznać za czynności doradztwa podatkowego. Żeby jednak podpisać za kogoś deklarację, trzeba mieć upoważnienie.

Plan Tuska zniesienia podatku Belki niewykonalny

To katastrofa, grozi potężne zamieszanie - mówią specjaliści z rynku kapitałowego o pomyśle premiera, by znosić tzw. podatek Belki na raty. Donald Tusk chciałby zwolnić z podatku zyski z lokat bankowych, a pozostawić opodatkowane dochody z giełdy

Jednolity tekst ustawy o PIT jest potrzebny jak najszybciej

Ustawa o PIT od wydania tekstu jednolitego w 2000 roku była zmieniana 105 razy. W takiej sytuacji podatnicy łatwo mogą popełniać błędy w rozliczeniach z fiskusem. Marszałek Sejmu powinien jak najszybciej ogłosić nowy tekst jednolity tej ustawy.

Tusk: prorodzinny podatek liniowy ma szansę zyskać poparcie PSL

Premier Donald Tusk uważa, że prorodzinny podatek liniowy ma szansę zyskać poparcie koalicyjnego PSL. Jak dodał, są prowadzone rozmowy z ludowcami o wprowadzeniu takiego podatku.

Mniej obligatoryjnych zwolnień

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Służbie Celnej, która likwiduje obowiązek zwolnienia celnika tymczasowo aresztowanego lub przeciwko któremu wniesiono akt oskarżenia.

Czy błędna nazwa nabywcy na fakturze wymaga korekty

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę zakład produkcyjny. Ostatnio w fakturze zakupu towaru została zamieniona kolejność nazwy naszego zakładu. Zamiast Zakład Odlewniczy METAL jest METAL Zakład Odlewniczy. Czy jest to błąd, który sprzedawca powinien poprawić?

Czy konieczna jest aktualizacja wartości akcji

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (księgi rachunkowe) posiada akcje w spółce akcyjnej, która nie jest notowana na giełdzie. Zostały one zakupione kilka lat temu. W księgach widnieją w cenie zakupu. Czy należy zaktualizować wartość tych akcji? Jesteśmy informowani przez spółkę o sprzedaży akcji przez innych udziałowców i ceny sprzedaży są znacznie wyższe od pierwotnych cen zakupu. Jeżeli możemy je zaktualizować, to czy może to być np. średnia cena sprzedaży przez innych udziałowców? Jak to zaksięgować?

Jak wyceniać wyroby gotowe według MSR nr 2

Główną pozycją zapasów w jednostkach prowadzących działalność produkcyjną są produkty: wyroby gotowe, półprodukty oraz produkcja w toku. Ewidencja księgowa tych składników zapasów następuje na podstawie kosztu wytworzenia. Czym się różnią i w jakim zakresie przepisy MSR nr 2 „Zapasy” uzupełniają wymogi ustawy o rachunkowości, opiszemy w poniższym artykule.

Studia dzieci za granicą pozbawiają ulgi

Kształcenie pełnoletnich dzieci za granicą pozbawia rodziców prawa do odpisania od podatku dochodowego ulgi prorodzinnej.

Zmiany dotyczące sprawozdawczości budżetowej

Z dniem 30 stycznia 2008 r. wchodzi w życie zmiana do rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Zmiana ta ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych w 2008 r., z pewnym wyjątkiem dotyczącym sprawozdania miesięcznego Rb-27S i Rb-28S za grudzień 2007 r., sprawozdania kwartalnego Rb-Z i Rb-N za IV kwartał 2007 r., sprawozdania rocznego Rb-WS za 2007 r. oraz sprawozdania rocznego Rb-UZ i Rb-UN.

Jakie są skutki podatkowe przekazania części działalności małżonkowi

Jestem osobą fizyczną (podatnikiem VAT). Prowadzę działalność prawniczą i handlową (sklep). Rozliczam się na podstawie pkpir. Sklep chciałbym przekazać żonie. W jaki sposób mogę to zrobić? Czy poprzez sprzedaż, czy w inny sposób? Jakie byłyby konsekwencje w podatku dochodowym dla obu stron? Jak nieodpłatnie przekazać zamortyzowane środki trwałe (chłodnie) i jakie to rodzi skutki u żony?

Jak i kiedy trzeba aktualizować NIP

Osoba rozpoczynająca działalność musi uzyskać NIP lub go zaktualizować. Na zgłoszenie aktualizacji jest zasadniczo 30 dni. Podatnik VAT musi zaktualizować dane w ciągu 14 dni od zmiany.

Kiedy dochody marynarza podlegają opodatkowaniu w Polsce - PITy 2007

Jestem marynarzem. Pracuję dla firmy oficjalnie zarejestrowanej na Guernsey. Zarządzanie statkami prowadzone jest z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Kontrakt mam podpisany z adresem firmy na Guernsey, ale mogę uzyskać zaświadczenie z mojej firmy, że zatrudniają mnie przez zarząd w Hiszpanii bądź też w Wielkiej Brytanii. Wynagrodzenie przelewane jest regularnie co miesiąc do Banku PEKAO SA. Niedawno urząd skarbowy w Polsce wezwał mnie, prosząc o wyjaśnienie źródeł przychodu za lata 2001-2006. Proszę więc o wskazówki, która opcja jest dla mnie najkorzystniejsza podatkowo. Wiem, że firma płaciła za mnie podatki lokalnie (w zależności od rejonu pływania), ale ciężko byłoby mi uzyskać potwierdzenie tego. Nadmieniam, że w ww. okresie nie pracowałem w Polsce i nie miałem żadnych innych dochodów w kraju. 

Kiedy dochody marynarza podlegają opodatkowaniu w Polsce

Jestem marynarzem. Pracuję dla firmy oficjalnie zarejestrowanej na Guernsey. Zarządzanie statkami prowadzone jest z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Kontrakt mam podpisany z adresem firmy na Guernsey, ale mogę uzyskać zaświadczenie z mojej firmy, że zatrudniają mnie przez zarząd w Hiszpanii bądź też w Wielkiej Brytanii. Wynagrodzenie przelewane jest regularnie co miesiąc do Banku PEKAO SA. Niedawno urząd skarbowy w Polsce wezwał mnie, prosząc o wyjaśnienie źródeł przychodu za lata 2001-2006. Proszę więc o wskazówki, która opcja jest dla mnie najkorzystniejsza podatkowo. Wiem, że firma płaciła za mnie podatki lokalnie (w zależności od rejonu pływania), ale ciężko byłoby mi uzyskać potwierdzenie tego. Nadmieniam, że w ww. okresie nie pracowałem w Polsce i nie miałem żadnych innych dochodów w kraju. 

Dochody marynarza - kiedy podlegają opodatkowaniu w Polsce

Jestem marynarzem. Pracuję dla firmy oficjalnie zarejestrowanej na Guernsey. Zarządzanie statkami prowadzone jest z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Kontrakt mam podpisany z adresem firmy na Guernsey, ale mogę uzyskać zaświadczenie z mojej firmy, że zatrudniają mnie przez zarząd w Hiszpanii bądź też w Wielkiej Brytanii. Wynagrodzenie przelewane jest regularnie co miesiąc do Banku PEKAO SA. Niedawno urząd skarbowy w Polsce wezwał mnie, prosząc o wyjaśnienie źródeł przychodu za lata 2001-2006. Proszę więc o wskazówki, która opcja jest dla mnie najkorzystniejsza podatkowo. Wiem, że firma płaciła za mnie podatki lokalnie (w zależności od rejonu pływania), ale ciężko byłoby mi uzyskać potwierdzenie tego. Nadmieniam, że w ww. okresie nie pracowałem w Polsce i nie miałem żadnych innych dochodów w kraju. 

Zasady zaokrąglania kwot wykazanych w deklaracjach rocznych - PITy 2007

Dochód po odliczeniach i podatek zaokrąglamy do pełnych złotych.

Zasady zaokrąglania kwot wykazanych w deklaracjach rocznych - PIT-y 2008

Dochód po odliczeniach i podatek zaokrąglamy do pełnych złotych.

Jak odebrać nadpłatę podatku - PITy 2007

Zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego. Obowiązku takiego nie mają osoby, które mają prawo do zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniach rocznych nie dokumentujących dochodów z działalności gospodarczej (np. PIT-37).

Czy brak symbolu PKWiU na fakturze pozbawia nabywcę prawa odliczenia podatku

Czy istnieje możliwość wprowadzenia w koszty otrzymanej faktury VAT o stawce obniżonej – np. 3% za jazdę taksówką – w przypadku gdy nie wpisano na niej symbolu PKWiU? Czy wówczas istnieje możliwość odliczenia podatku VAT? Jak należy postąpić, gdy wystawca faktury podał stawkę VAT, ale pomylił się i źle ten podatek obliczył (różnice kilku groszy lub większe)?

Jak rozliczyć dochody z pracy w Czechach - PITy 2007

Osoby fizyczne będące rezydentami podatkowymi Polski, a wykonujące w 2007 roku pracę na terenie Czech na rzecz czeskiego pracodawcy, są, co do zasady, zobowiązane deklarować swoje czeskie dochody w Polsce o ile nie miały polskich dochodów.

Częściej poprawiamy PIT-y

W 2007 roku przeprowadzono o 25 proc. mniej kontroli skarbowych. Jednak wpłaty do kasy fiskusa były wyższe o ponad 88 mln zł. Podatnicy 15 razy częściej niż w 2006 roku składali korekty zeznań.

VAT: źle opodatkowujemy biura podróży i doradców

Za niepełne wdrożenie unijnych przepisów o VAT dotyczących miejsca świadczenia usług oraz brak zmian w opodatkowaniu biur podróży Polska została upomniana przez Komisję Europejską.

Eko-podatek od lodówki i telewizora

Myślisz o kupnie lodówki? Zaplanuj w budżecie 50 zł więcej. Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić opłaty, by zmusić Polaków do recyklingu zużytego sprzętu elektrotechnicznego

Celnicy walcząc o podwyżki zyskają więcej uprawnień

Celnikom zostaną przywrócone czynności operacyjno-rozpoznawcze. Będą też mogli zatrzymywać osoby, jak w postępowaniach karnych - dowiedziała się GP.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości

Sejm rozpatrzył wczoraj senackie poprawki do ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

Dziś upływa termin na przesłanie informacji PIT-11

Dziś mija termin, w którym pracodawcy muszą przesłać pracownikom i urzędom skarbowym PIT-11. Jest to informacja o dochodach pracowników i pobranych zaliczkach. Do końca lutego firmy muszą też rozliczyć za 2007 rok pracowników, którzy o to wcześniej wnioskowali.

Kiedy zaliczyć do kosztów stypendium

Nasza spółka ufundowała studentowi informatyki stypendium. Na mocy umowy zawartej ze studentem będzie on otrzymywał stypendium przez dwa lata akademickie. Po tym okresie ma podjąć pracę w naszej firmie lub zwrócić otrzymane stypendium. Czy tego rodzaju wydatki możemy zaliczyć do kosztów?

Na czym polega leasing zwrotny i jak go wykazać w księgach

Leasing, obok kredytu bankowego, jest najpopularniejszym źródłem finansowania działalności jednostek. Jego szczególną odmianą jest leasing zwrotny. Leasing zwrotny ma na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa i uwolnienie zamrożonych środków finansowych. Leasingobiorca odsprzedaje swój majątek leasingodawcy, a następnie korzysta z niego na podstawie umowy leasingu.

Jak wykorzystać sprawozdanie finansowe regulowane w MSR nr 1 - rachunek zysków i strat

Rachunek zysków i strat jest elementem składowym sprawozdania finansowego, który również został uregulowanym w MSR nr 1.

Czy ekwiwalent za samochód podlega opodatkowaniu

Przychody otrzymywane w formie ekwiwalentu za używanie prywatnego samochodu uzyskiwane przez pracowników podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Import w księgach rachunkowych

Spółka importuje towary. W jaki sposób zaewidencjonować zobowiązania z tytułu zakupu towaru? Jak należy wycenić wartość towaru przyjętego na magazyn oraz ustalać różnice kursowe? Który dzień należy uznać za dzień poniesienia kosztu: dzień wystawienia faktury importowej przez kontrahenta czy dzień ujęcia faktury w księgach? A może jest to dzień wprowadzenia zakupu do ksiąg, tj. wystawienia PZ? Co należy zrobić w sytuacji, gdy kontrahent wystawia dwie faktury: jedną na potrzeby SAD, drugą w celu płatności, a daty tych dwóch dokumentów nie pokrywają się ze sobą? Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Przetargi na zbycie nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego

Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego może nastąpić w trybie bezprzetargowym (przewidziano możliwość zwolnienia z obowiązku przeprowadzania przetargu z uwagi na przeznaczenie nieruchomości, np. na cele publiczne, albo z uwagi na podmioty mające z niej korzystać, np. sprzedaż gruntu na rzecz jej użytkownika wieczystego). Regułą jest jednak zbycie nieruchomości w drodze przetargu. W artykule opiszemy czynności przygotowawcze do przetargu, rodzaje przetargów oraz procedurę przetargową.

Kiedy organ podatkowy ustanawia zastaw skarbowy

Zobowiązania podatkowe, a także zaległości i odsetki za zwłokę, fiskus może zabezpieczyć w formie zastawu skarbowego na rzeczach i zbywalnych prawach majątkowych podatnika.

Czy dofinansowanie do wypoczynku dzieci jest zwolnione z PIT - PITy 2007

Moja córka była w 2007 r. na koloniach finansowanych przez zakład pracy. Płaciłam tylko 10% kosztów tych kolonii. Czy te 90% kosztów, których nie płaciłam, to mój przychód ? Czy muszę go wykazać w PIT ?

Rewolucja w VAT: już po roku ponowne zwolnienie z podatku

Podatnik, który straci prawo do zwolnienia z VAT albo sam z takiego zwolnienia zrezygnuje, będzie mógł ponownie z niego skorzystać już po roku.

Nadal 3 proc. na produkty spożywcze

Stosowanie obniżonej 3-proc. stawki VAT dla produktów spożywczych zostanie przedłużone do końca 2010 roku.

Abolicja na włosku

Sejmowi prawnicy ocenili, że projekty PO i LiD dotyczące abolicji podatkowej są niezgodne z konstytucją, informuje "Metro".

Odsetki podatkowe w górę

Od dziś stopa lombardowa wynosi 7 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 14 proc. zamiast dotychczasowych 13,5 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Olejniczak: podatek Belki zostawić, ale skorygować

Zdaniem szefa klubu LiD Wojciecha Olejniczaka tzw. podatek Belki, którego zniesienie postuluje premier Donald Tusk, a także klub PiS, jest potrzebny. Według Olejniczaka, podatek należy jednak skorygować tak, by nie dotyczył osób, które mają niewielkie oszczędności.

Kiedy dokonać korekty przychodu po udzieleniu skonta

W 2006 r. spółka dokonała sprzedaży budynku magazynowo-biurowego za kwotę 2 mln zł. Płatność została rozłożona na 4 raty. Pierwsza rata została zapłacona jeszcze w 2006 r. (wtedy też wydano budynek nabywcy), zaś pozostałe miały być płatne w kolejnych półrocznych terminach. Zgodnie z przepisami spółka zaliczyła całą kwotę jako przychód należny z działalności gospodarczej do roku 2006 i odprowadziła należny podatek.

Termin inwentaryzowania wyposażenia poniżej 500 zł

Jak należy inwentaryzować wyposażenie, które nie jest ujęte w ewidencji księgowej? Zgodnie z zakładowym planem kont, wyposażenie poniżej 500 zł jest ujmowane w ewidencji pozaksięgowej. Czy należy je zatem inwentaryzować co 4 lata (tak zapisano w zakładowym planie kont), czy co roku?

REKLAMA