REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

REGON wraca na faktury VAT

Do czasu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT przedsiębiorca powinien mieć prawo do wpisywania na fakturach REGON-u jako numeru tymczasowego.

Fiskus opodatkuje pomoc dla piekarza

Nie można zapłacić za kogoś podatku, ale można dać mu na to pieniądze. Jednak dla odbiorcy będą one przychodem, od którego będzie musiał zapłacić podatek - pisze "Rzeczpospolita".

Wystawione przez podatników kopie paragonów będą na płytach CD

Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.

Celnicy zostaną ukarani

Wobec celników, którzy przyczynili się do powstania trudności na granicy wschodniej w związku z protestem, zostaną wyciągnięte konsekwencje.

REKLAMA

Finansowe skutki dokonywania odpisów amortyzacyjnych

W wielu firmach konieczna staje się potrzeba właściwego zarządzania posiadanymi aktywami trwałymi. Może do niego służyć amortyzacja. Sprawdź w jaki sposób?

Czy można zmienić adres używania kasy fiskalnej

Czy jest możliwe przefiskalizowanie kasy pod względem adresu firmy (zmiana miejsca prowadzenia działalności i użytkowania kasy fiskalnej)? Jeśli tak, jak to przeprowadzić w US?

Jak ujmować w księgach rachunkowych wydanie nagród rzeczowych w ramach programu lojalnościowego

Nasza spółka nie posiada własnej sieci sprzedaży. Całą sprzedaż swoich produktów prowadzi poprzez sieć hurtowni. W najbliższym czasie planujemy realizację programu lojalnościowego, w ramach którego zgodnie z zapisami określonymi w regulaminie hurtownie za sprzedane wyroby naszej spółki uzyskiwać będą punkty, które następnie będą wymieniane na różnego typu nagrody rzeczowe. Czy wydanie tych nagród będzie podlegać opodatkowaniu VAT? Czy od wydanych nagród będziemy musieli pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia planowanych działań w księgach rachunkowych spółki.

Jak wykorzystać sprawozdanie finansowe regulowane w MSR nr 1

Celem sprawozdań finansowych jest - według MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - dostarczenie informacji na temat sytuacji finansowej, finansowych wyników działalności i przepływów środków pieniężnych jednostki. Informacje te powinny być użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu przez nich decyzji gospodarczych. Jednym ze sprawozdań jest bilans przedstawiający stan aktywów, zobowiązań i kapitałów własnych.

REKLAMA

Wartość szkolenia podlega opodatkowaniu

Lekarz korzystający ze szkolenia firmy oferującej sprzęt medyczny uzyskuje dochód z innych źródeł. Będzie musiał wykazać go w zeznaniu rocznym i zapłacić z tego tytułu podatek.

Dowody księgowe w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe

Czy prawidłowe jest dokumentowanie paragonem lub pokwitowaniem przyjęcia zapłaty za zakup materiałów i usług, np. noclegowych, dla naszych pracowników wykonujących usługi za granicą? Czy ustawa o rachunkowości przewiduje inny sposób dokumentowania tego typu wydatków?

Kiedy musi być wniesione zabezpieczenie w postępowaniu o zamówienie publiczne

Czy zamawiający, np. jednostka samorządu terytorialnego, ma ograniczoną możliwość dopuszczalnych form wnoszenia zabezpieczenia? W którym momencie ma zostać wniesione zabezpieczenie należytego wykonania umowy? W jakich okolicznościach zamawiający może skorzystać z zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienie publiczne?

Jak prawidłowo obliczyć współczynnik sprzedaży przy rozliczeniach VAT

W praktyce spotkać się można z poglądem, że w celu obliczenia współczynnika sprzedaży na podstawie art. 90 ustawy o VAT należy uwzględniać kwoty wynikające z importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostawy towarów, z tytułu której podatnikiem jest nabywca. Czy to właściwa interpretacja?

Podatnik nie zawsze skorzysta z interpretacji

Uchylenie interpretacji przez sąd nie zawsze oznacza automatyczny zwrot pieniędzy podatnikowi. Jeżeli korzyść podatkowa zależy od nieprzywracalnego terminu, wyrok sądu administracyjnego nic nie da. Fiskus odmówi nadpłaty, a podatnik będzie musiał dochodzić odszkodowania w sądzie cywilnym.

Abolicja dla Polaków pracujących za granicą

Platforma Obywatelska złożyła wczoraj w Sejmie projekt ustawy umożliwiający wprowadzenie abolicji podatkowej dla pracujących za granicą.

Nowy druk na zestawienie zmian w funduszu

Zestawienie zmian w funduszu jednostki za 2007 rok będzie trzeba sporządzić według zmienionych przepisów.

Wielkopolska: fiskus sprawdza PIT-y swoich pracowników

Zeznania roczne pracowników wielkopolskiej skarbówki mają być sprawdzane. Wcześniejsze kontrole wykazały bowiem, że urzędnicy korzystają z ulg, nie posiadając stosownej dokumentacji.

Czy przysługuje odliczenie VAT z faktury z zawyżoną stawką VAT

Czy w obowiązującym stanie prawnym faktura dokumentująca świadczenie usług, wobec których zastosowano wyższą od obowiązującej stawkę VAT, tj. 22% zamiast 0%, 7%, 3%, stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o wartość wykazanego w niej podatku? Czy powinniśmy jednak wystąpić o wystawienie faktury korygującej?

Jak rozliczać odsetki z lokat terminowych na przełomie roku

Jak należy rozliczyć odsetki z lokat terminowych na przełomie roku? Lokatę miesięczną spółka założyła w listopadzie i nie ma potrzeby jej likwidowania. Jak należy to ująć w bilansie?

Zasady wyboru ograniczają niezależność audytorów

Biegli rewidenci uważają, że obecne zasady wyboru przez firmy podmiotu, który będzie badał ich sprawozdanie, ogranicza niezależność badających.

Kiedy koszty zaniechanej inwestycji będą kosztem podatkowym

Nasza spółka dokonała modernizacji i adaptacji niektórych części budynku stanowiącego środek trwały. Wartość tych nakładów zwiększyła wartość początkową budynku. Jednak oprócz tej inwestycji przygotowywana była również dokumentacja dotycząca planowanej gruntownej modernizacji obiektu. Niestety, modernizacja ta nie została rozpoczęta, ponieważ budynek postanowiliśmy sprzedać. W 2007 r. budynek został sprzedany, ale bez zgromadzonej dokumentacji. Jak potraktować poniesione wydatki na te inwestycje?

Sprawozdania o zobowiązaniach i należnościach jednostek sektora finansów publicznych

Interpretacja zapisów zawartych w instrukcji sporządzania sprawozdań stanowiącej załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych

Dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki - krok po kroku

Procedura konkursowa ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki jest podobna do procedur obowiązujących także w ramach innych programów funduszy strukturalnych. Dlatego przedstawienie tej procedury da Czytelnikom ogólną wiedzę o sposobie ubiegania się o dofinansowanie w ramach wszelkich funduszy strukturalnych.

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest m.in. dokonanie spisu z natury, powiadomienie urzęd skarbowego. To jeszcze nie wszystko.

Tylko oryginał SAD z zerową stawką VAT

W przypadku eksportu bezpośredniego kserokopia dokumentu SAD nie uprawnia do zastosowania stawki zerowej VAT.

Podatkowy zamęt w szkoleniach

Szefowie firm szkoleniowych i pracodawcy łapią się ze zdziwienia za głowę. Takiego zamieszania związanego z podatkami nigdy wcześniej nie doświadczyli. Czekają na wyjaśnienie resortu finansów - pisze "Rzeczpospolita".

Zawieszone cło na monitory do 19 cali

Komisja Europejska zawiesiła pobieranie należności celnych od podzespołów elektronicznych. Zmienione zostały stawki celne na wyroby mięsne oraz tytoń. Szczególną kontrolą objęta została odzież z Chin.

Pożyczki mieszkaniowe z ZFŚS bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy pożyczki mieszkaniowe udzielane pracownikom w ramach ZFŚS podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Odszkodowania z ugód sądowych będą wolne od PIT

Senat pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o PIT rozszerzającej katalog wyłączeń z opodatkowania. Odszkodowania przyznane na podstawie ugód sądowych nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zwolnienie nie obejmie natomiast odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód wynikających z zawartych umów.

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.

Nowy szef celników realizuje postulaty rządu

Jacek Kapica, nowy szef służby celnej, wydał dyspozycję szybkiej wypłaty trzynastek dla celników. Chce też, aby podwyżki dla nich o 500 zł na etat były realizowane od 1 stycznia 2008 r.

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek na podatek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.

Podatnicy domagają się uproszczenia przepisów

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła wnioski obywateli w sprawie zmian przepisów podatkowych.

Opłaty za studia może refundować pracodawca

Jeśli pracodawca zwraca pracownikowi opłaty za studia lub inne szkolenia wymienione w przepisach, dopłata taka będzie zwolniona z podatku.

Jak ewidencjonować kredyt na zakup środka trwałego

Spółka zaciągnęła w banku kredyt na zakup środka transportu (naczepy). Bank przyznał kredyt i na podstawie otrzymanej faktury przelał wymaganą kwotę na konto sprzedawcy naczepy, ustanawiając jednocześnie zastaw rejestrowy (sądowy). Co miesiąc bank potrąca z rachunku bieżącego spółki ratę i naliczone odsetki. W jaki sposób należy ująć w księgach rachunkowych takie zdarzenia?

Jak rozliczyć umowę o zakazie konkurencji

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji na okres 2 lat po ustaniu zatrudnienia. Z tego tytułu jesteśmy zobowiązani do wypłaty pracownikowi odszkodowania w wysokości określonej w umowie. Czy od wypłaconego w ratach odszkodowania należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne? W jaki sposób należy udokumentować wypłatę odszkodowania? Jak należy ująć wypłatę takiego odszkodowania w pkpir?

Wydatki na materiały budowlane: Brak podpisu małżonka pozbawi prawa do zwrotu

Wniosek o zwrot VAT musi być podpisany przez oboje małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy osobno. Osoby, które nie mogą uzyskać podpisu małżonka, tracą prawo do odzyskania części wydatków na materiały budowlane. Ze wspólnego podpisywania wniosku zwolnieni są jedynie małżonkowie pozostający w sądownie orzeczonej separacji.

Faktura korygująca musi dotyczyć tego samego okresu co sprzedaż

Korektę omyłkowo wystawionej faktury sprzedaży należy uwzględnić w tym samym okresie, w którym ujęto sprzedaż. Dotyczy to sytuacji, gdy nie zamknięto ksiąg rachunkowych tego okresu.

Moment powstania przychodu przy usługach budowlanych

Jak prawidłowo ustalić termin, w którym powstaje przychód z tytułu usług budowlanych? Czy każda wpłata środków pieniężnych na konto wykonawcy rodzi konieczność zaliczenia jej do przychodów?

Rozliczenie dofinansowania zimowego wypoczynku młodzieży

Niektóre dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Muszą być jednak przy tym spełnione warunki. Jakie?

Kiedy wliczać w koszty odsetki od kredytu

Jeśli na kupno wynajmowanego mieszkania lub innego lokalu został wzięty kredyt, a wynajmujący rozlicza podatek od dochodu z najmu na zasadach ogólnych, za jeden z kosztów uzyskania przychód może uznać odsetki spłacane od kredytu zaciągniętego uprzednio na zakup lokalu.

Od niepobranych odsetek jest podatek dochodowy

Osoby niespokrewnione mogą udzielać sobie pożyczek w granicach limitu bez podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli od spłaty rat nie będą pobierane odsetki, u pożyczkobiorcy powstanie przychód. Wartość niepobranych odsetek to nieodpłatne świadczenie, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Wycena majątku nie zależy od jego położenia

Stosowanie różnych wycen majątku w celu nałożenia podatku od spadków i darowizn, zależnych od tego, czy mienie leży w państwie podatnika czy innym kraju UE, narusza prawo wspólnotowe.

Zamieszkiwanie z dzieckiem jest warunkiem skorzystania z ulgi

Rodzic płacący alimenty może skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli w trakcie roku zamieszkuje z dzieckiem.

Zero VAT od SMS?

To trochę nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności - uważają organizacje charytatywne. Zaapelowały do Ministerstwa Finansów o zerowy VAT dla SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Nie będzie podatku od zarobków z Austrii

Został podpisany protokół do polsko-autriackiej umowy podatkowej. Przewiduje on korzystniejszą metodę rozliczenia dochodów zagranicznych.

Kiedy można uznać, że podatnik otrzymał fakturę VAT

Zakupiliśmy towar, który otrzymaliśmy w grudniu, fakturę dostaliśmy e-mailem i na jej podstawie zapłaciliśmy za towar. Jednak oryginał faktury został przesłany pocztą i otrzymaliśmy go w styczniu. Czy prawidło odliczyliśmy VAT z tej faktury w deklaracji za grudzień?

Likwidacja środka trwałego - jak zaewidencjonować

Do spółki z o.o., na pokrycie udziałów, wniesiono aportem (wkładem rzeczowym) sprzęt komputerowy. Uległ on uszkodzeniu i trzeba go spisać ze stanu. Jakich księgowań należy dokonać w związku z zaistniałą sytuacją, gdy likwidowany sprzęt jest umorzony w 100%, i jakich, jeśli nie został on jeszcze całkowicie umorzony?

Koszty uzyskania przychodów przy wypłacie ekwiwalentu za urlop i odprawy

Niekiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zachodzi konieczność wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy odprawy. W takiej sytuacji wielu pracodawców ma wątpliwości, czy do tego typu świadczeń należy stosować koszty uzyskania przychodów.

Czy wydatki na pakiet medyczny są kosztem

Moja firma opłaca pracownikom pakiet medyczny. Zgłosiłem do pakietu żonę. Miesięcznie z pensji pracodawca odlicza mi 40 zł. Czy koszty poniesione na wykup pakietu medycznego dla żony można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2007 rok?

Zmiana do rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji budżetowej

Już obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2007 r., które wprowadza zmiany do rozporządzenia Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

REKLAMA