REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy strata z likwidacji wpływa na wartość początkową

Spółka z o.o. prowadzi działalność produkcyjną. Obecnie zamierza dokonać rozbiórki nie w pełni zamortyzowanego budynku gospodarczego. Spółka planuje wybudowanie w tym miejscu budynku biurowego, w którym będzie się mieścić siedziba firmy.

Nowe deklaracje dla państwowych firm

Państwowe przedsiębiorstwa muszą rozliczyć wpłaty z zysku do budżetu według nowych deklaracji.

Senat dostosuje przepisy

Połączone senackie komisje Gospodarki Narodowej i Ustawodawcza rozpatrzyły wczoraj wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (sygn. SK 51/06). Senatorowie postanowili wystąpić z inicjatywą ustawodawczą, która dostosuje prawo do orzeczenia Trybunału.

Firmy muszą przy wycenie zapasów uwzględnić upusty i rabaty

Wycena bilansowa zapasów nie może być wyższa od ich cen sprzedaży netto. Przy ustalaniu wysokości tej ceny należy uwzględnić m.in. upusty i rabaty.

Wniosek o zwrot podatku powinien zostać podpisany przez męża i żonę

Małżeński wniosek o zwrot VAT wymaga podpisu obojga małżonków. Ustalając kwotę zwrotu, mąż i żona powinni pamiętać o uwzględnieniu kwot wcześniej otrzymanych.

Bonusy gotówkowe trzeba rozliczać w dłuższym okresie

Jeżeli przy zawarciu umowy najmu firma otrzymuje bonus gotówkowy, to ujmuje go w księgach jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.

Podatek od spadków i darowizn w 2007 r.

Zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. do przepisów normujących podatek od spadków i darowizn mają na celu zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliższej rodziny. Chodzi przede wszystkim o zniesienie obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od osób najbliższych.

VAT od najmu płaci podatnik zawierający umowę

W sytuacji, gdy umowę najmu lokalu stanowiącego wspólność ustawową małżonków podpisała tylko żona, ona będzie podlegać opodatkowaniu VAT z tego tytułu. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 stycznia 2007 r., nr IPB1/449-10/06/I.

Unia pozwala na odliczanie zagranicznych składek

W rozliczeniu PIT nie można odliczać zagranicznych składek ubezpieczeniowych. ETS uznał podobny zakaz za niezgodny z prawem wspólnotowym. Jeśli Polska nie zmieni przepisów, kolejne regulacje zostaną zaskarżone do ETS.

Zakup nieruchomości inwestycją firmy - zapisy w księgach

Jesteśmy spółką z o.o. i chcemy kupić dwie nieruchomości w celach inwestycyjnych. Jak należy dokonywać wyceny tych aktywów i jak je ewidencjonować w księgach?

Faktura VAT potwierdzi wydatki

Podatnik korzystający z ulgi internetowej może obniżyć dochód nawet o 760 zł. Aby odliczenie było skuteczne, potrzebna jest imienna faktura VAT dokumentująca wydatek.

Gmina może umorzyć mandat

Gminy mogą umarzać wierzytelności z tytułu mandatów karnych kredytowych. Muszą jednak przygotować odpowiednie uchwały.

Fiskus musi mieć dowody

Zanim organ podatkowy rozstrzygnie sprawę, powinien zebrać materiał dowodowy i wyczerpująco go rozpatrzyć.

Zwrot akcyzy producentom rolnym

Do pierwszego czytania w Sejmie skierowano poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nowelizacja zakłada możliwość zaliczkowej wypłaty zwrotu podatku akcyzowego producentom rolnym.

Jak ewidencjonować zysk i stratę

Strata poniesiona w roku obrotowym wykazywana jest po stronie debetowej konta Wynik finansowy. Po stronie kredytowej wykazywany jest zaś zysk.

Zasób kadr zamiast konkursów

Stanowiska w urzędach i izbach skarbowych nie będą obsadzane w drodze konkursu. Minister finansów będzie powoływał kandydatów ze skarbowego zasobu kadrowego.

Urządzenia niskocenne - czy można je zaliczyć do środków trwałych?

Czy można ustalić indywidualnie stawkę amortyzacji dla nowego niskocennego urządzenia - klimatyzatora przenośnego? Czy można go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, jeśli wartość netto urządzenia wynosi 1200 zł? Nie chcemy zaliczyć jego wartości do kosztów jednorazowo, lecz zamierzamy rozłożyć ją na 12 miesięcy.

Zwolnienie nie jest limitowane

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w ramach najbliższej rodziny nie jest ograniczone wartością przekazywanego majątku.

Tajne auta kontroli skarbowej

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajęła się wczoraj przyjętą przez Sejm nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Ustawa ma umożliwić organom kontroli skarbowej rejestrację samochodów wywiadu skarbowego na zasadach przewidzianych dla pojazdów wykorzystywanych do celów operacyjno-rozpoznawczych.

Biegli będą się dokształcać

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów podjęła uchwałę o obowiązkowych szkoleniach biegłych rewidentów. Ich zakres określa program szkoleń na 2007 rok.

Urząd może oszacować podstawę opodatkowania

Organ podatkowy sam może oszacować podstawę opodatkowania. Musi jednak uznać księgę za nierzetelną.

Jak w 2007 r. rozliczyć umowę zlecenia z osobą, która nie posiada żadnego tytułu do ubezpieczeń społecznych

W przypadku gdy umowa zlecenia jest jedynym zatrudnieniem zleceniobiorcy (mającym miejsce zamieszkania w Polsce), płatnik (zleceniodawca) ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Zleceniobiorca może jedynie decydować o pobraniu/niepobraniu ubezpieczenia chorobowego.

Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją podatnika VAT

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 19 grudnia 2006 r., nr PPII/4430--681/RL/06, wydana przez Izbę Skarbową w Białymstoku.

Czy deklaracje VAT mogą być podpisywane przez księgową?

Czy mogę upoważnić swoją księgową do podpisywania deklaracji VAT? Comiesięczne podpisywanie deklaracji jest dla mnie problemem, gdyż często wyjeżdżam za granicę. Jakich formalności powinienem dokonać?

Szansa na zwrot podatku naliczonego

Projekt zmian w ustawie o VAT zakłada wprowadzenie korzystnych możliwości wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku naliczonego.

W ustawie podarowana żywność nadal z VAT

Projekt nowelizacji ustawy o VAT nie przewiduje rozwiązania, które pozwoliłoby nie płacić podatku od darowanej żywności, mimo że zmiany takie ułatwiłyby firmom działalność charytatywną. Byłoby też zgodne z prawem UE.

Aplikanci nie płacą opłaty skarbowej

Adwokaci i radcy prawni zlecając zastępstwo aplikantom płacą opłatę skarbową, mimo że nie mają takiego obowiązku. Obawiają się bowiem, że sąd odrzuci pismo.

Darowizna w tytule przelewu

Osoby najbliższe przekazujące w darowiźnie gotówkę muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy. Tylko wtedy skorzystają ze zwolnienia z podatku.

Dochody z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia były nieopodatkowane

Dochody ze zbycia akcji nie są opodatkowane, pod warunkiem że akcje zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.

Czy nieodpłatne przekazanie towaru wycofanego ze sprzedaży podlega VAT

Handluję odzieżą. Część towaru nie nadaje się jednak do sprzedaży (wypłowiał, wyszedł z mody).
1. Czy w przypadku gdy podaruję tę odzież, np. Caritasowi lub ośrodkowi pomocy, muszę odprowadzić VAT i jak go wyliczyć?
2. Czy zapłacę VAT, gdy dokonam zniszczenia tych towarów?

Trzeba złożyć zawiadomienie dotyczące zaliczek

Mali podatnicy oraz rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą od tego roku wpłacać zaliczki kwartalne.

Wydatki odliczamy z zapłaconym VAT

Korzystający z ulgi internetowej mogą odliczyć nie tylko kwotę należną za samą usługę, ale także zapłacony VAT.

Ze zwolnienia można nie korzystać

Małe spółki nie muszą tworzyć rezerw z tytułu podatku odroczonego. Jeśli jednak wchodzą w skład grupy kapitałowej, powinny stosować te same zasady co jednostka dominująca.

Skarbowy zasób kadrowy

Rada Ministrów rozpatrzy dzisiaj projekt ustawy o zmianie ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Nowelizacja zakłada wprowadzenie nowego systemu naboru kandydatów na stanowisko dyrektora izby skarbowej oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Raz podane konto wciąż jest ważne

Podatnik, który w ubiegłym roku podał w urzędzie skarbowym numer konta bankowego, nie musi robić tego ponownie. Urząd przekaże nadpłatę na poprzednio podany rachunek.

Kiedy należy opodatkować przychód z nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników

Nasza spółka podwyższyła kapitał akcyjny, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Pracownicy będący jednocześnie naszymi akcjonariuszami podjęli uchwałę o nieodpłatnym nabyciu w ramach prawa poboru nowych akcji. Czy w powyższej sytuacji obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstanie dopiero z chwilą sprzedania nowo nabytych akcji?

Kiedy dokonać odpisów aktualizacyjnych należności

Na dzień bilansowy należy dokonać odpisów aktualizujących, jeżeli występuje prawdopodobieństwo, że należność nie zostanie uregulowana. W przypadku gdy ustanie przyczyna dokonania odpisu, zapis może zostać odwrócony.

Od kupionych części zamiennych można odliczyć VAT

Kupując części do samochodu zawiązane z jego naprawą, można odliczyć VAT naliczony. Zakup części nie służy ulepszeniu samochodu, lecz ma na celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego pojazdu.

Na opracowanie definicji jest coraz mniej czasu

W resorcie finansów przedłużają się prace nad przygotowaniem definicji budownictwa społecznego. Zapomniano o preferencjach podatkowych dla inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. Remontujący domy i mieszkania będą musieli płacić podstawową 22-proc. stawkę VAT.

BCC: o obniżce podatków, jak będą projekty

Z "powściągliwym entuzjazmem" przedsiębiorcy z Business Centre Club przyjęli zapowiedzianą przez premiera obniżkę podatków i reformę finansów publicznych.

Podatnik składa PIT tam, gdzie mieszka

Podatnik powinien przesłać zeznanie podatkowe do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.

Wydatki są kosztem

Jeżeli impreza ma charakter integracyjny i taki jej cel określił pracodawca, to poniesione na nią wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Czy różnice kursowe od kredytu inwestycyjnego odzwierciedla się w cenie nabycia

W listopadzie zaciągnęliśmy kredyt w euro. W ten sposób finansowaliśmy zakup nowej linii produkcyjnej, która na początku lutego została przekazana do użytku. Czy powstałe różnice kursowe uwzględnia się w cenie nabycia nowego środka trwałego?

Trzeba stosować ceny rynkowe

Gdy warunki umów zawartych przez podatników z firmami, z którymi mają związki rodzinne, będą odbiegać od rynkowych, fiskus oszacuje podstawę opodatkowania.

Liczy się data uprawomocnienia orzeczenia

Zeznanie podatkowe przy nabyciu majątku w drodze spadku należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Rachunek zysków i strat po raz pierwszy

Jednostki finansów publicznych w tym roku po raz pierwszy utworzą rachunek zysków i strat.

Termin zapłaty zaliczek

20 lutego mija termin wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy od: osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i osób prawnych.

Potrzebny jest przelew bankowy

Jeśli podatnik nie posiada bankowego potwierdzenia przelewu, nie może zwiększyć podatku naliczonego o kwotę zwrotu podatku dla rolnika ryczałtowego.

Jak ułatwić sobie pracę - sposoby gromadzenia i oznaczania dokumentów księgowych

Dokument księgowy może być równocześnie dowodem księgowym i będzie stanowił wówczas podstawę dokonania zapisów księgowych w księgach rachunkowych. Dowody gromadzi się w postaci zbiorów, tworzonych według określonych kryteriów. Jednak ze względów praktycznych nie każde kryterium podziału powinno stanowić podstawę tworzenia zbioru.

Od sprzedaży praw majątkowych należy zapłacić VAT

Zbycie własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej z 11 stycznia 2007 r., nr PP/443/2/07.

REKLAMA