REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doradca z wiedzą informatyczną

Administracja skarbowa coraz częściej korzysta podczas kontroli z systemów informatycznych. Stosując podobne systemy, spółki mogą same ujawniać nieprawidłowości i unikać sankcji.

Prawo do odliczenia uzależnione od decyzji

Odliczanie ulgi uczniowskiej uzależnione jest od wydania decyzji o jej przyznaniu. To, że sąd administracyjny uchylił decyzję odmawiającą przyznania ulgi, nie oznacza, że powstała nadpłata.

Likwidacja kaucji gwarancyjnej

Sejmowa podkomisja ds. nowelizacji ustawy o VAT rozpatrzyła wczoraj m.in. propozycje likwidacji kaucji gwarancyjnej.

Jutro mija termin zapłaty podatku od nieruchomości

15 marca mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

REKLAMA

Będzie więcej odszkodowań zwolnionych z podatku

Senat chce poszerzenia zwolnienia podatkowego dla określonych odszkodowań otrzymanych na podstawie ugody sądowej.

Jak rozliczyć przychody i koszty w spółce komandytowej

Komandytariusz w spółce komandytowej ma udział w kapitale na poziomie 10%. Jednocześnie w umowie spółki określono jego udział w zyskach i stratach spółki na poziomie 40%. Czy komandytariusz ma 10%, czy też 40% udziału w przychodach i kosztach przy obliczaniu podatku dochodowego?

Od dziś nowe uprawnienia wywiadu skarbowego

Pracownicy wywiadu skarbowego będą kontrolować przesyłki, które mogą zawierać przedmioty przestępstwa.

Unia podwyższa podatek od diesla

Do 2014 roku minimalna stawka akcyzy na paliwo Diesla w UE powinna wynosić 380 euro na 1 tys. litrów - postanowiła wczoraj Komisja Europejska. Ale Polska, podobnie jak kilka innych krajów, dostanie dodatkowe dwa lub trzy lata odroczenia.

REKLAMA

Bez nowej komisji kandydaci na doradców podatkowych nie mogą zdawać egzaminu

Zyta Gilowska nie powołała do tej pory przewodniczącego i nowego składu komisji. Kandydaci na doradców podatkowych nie znają aktualnych pytań egzaminacyjnych. Już dziś spór między ministrem finansów a samorządem doradców może zostać rozwiązany.

Nie ma zgody na opcję zerową w skarbówce

Związki zawodowe skarbówki i celników wydały komunikat dotyczący utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Nie zgadzają się w nim na reformę skarbówki zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów.

Zwroty z ubezpieczenia OC są przychodem

Otrzymany od ubezpieczyciela zwrot poniesionych kosztów napraw uszkodzonego mienia jest przychodem podatkowym spółki. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 26 stycznia 2007 r. (nr BI/4218-0024/06)

Nieodpłatne nabycie akcji przez pracowników a VAT

Spółka akcyjna po wejściu na giełdę przeznaczyła pewna część akcji dla swoich pracowników. Została podjęta uchwała, w efekcie której - w ramach prawa poboru - pracownicy nabyli nieodpłatnie akcje opłacone z kapitału zapasowego spółki, pochodzącego z zysku wypracowanego w ubiegłych latach.

O czym warto pamiętać przy zamykaniu ksiąg rachunkowych

Celem sprawozdania finansowego jest rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Przygotowując sprawozdania finansowe, należy pamiętać, że są one przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników zewnętrznych, którzy nie mają wglądu do ksiąg.

VAT na remonty mieszkań może być niższy

Nadal trwa spór o opodatkowanie preferencyjnym VAT remontów mieszkań i domów. Ministerstwo Finansów nie jest już zainteresowane przedłużeniem stosowania stawki 7-proc. Po 1 stycznia 2008 r. może się okazać, że koszty remontów wzrosną nawet o 15 proc.

Podatki wchodzą kuchennymi drzwiami

Korzystając z nieobecności przeciwników swojego projektu, unijny komisarz ds. podatków spróbuje dziś skłonić Komisję Europejską do przyjęcia kontrowersyjnego projektu harmonizacji akcyzy na paliwo Diesla.

Zwolnienie zależy od rodzaju wydatków

Jeśli dopłaty otrzymane na pokrycie wydatków inwestycyjnych zostały spożytkowane w odpowiedni sposób, podatnik może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Sprawozdania finansowe tylko do końca marca

Firmy do końca marca muszą przygotować sprawozdania finansowe potrzebne do sporządzenia deklaracji CIT-8.

Czy w każdym przypadku można wystąpić o duplikat faktury

Jesteśmy spółką z o.o. Przegraliśmy w sądzie sprawę o zapłatę faktury z 2004 r. Faktury wtedy nie przyjęliśmy i nie zaksięgowaliśmy. Sąd wydał wyrok nakazujący zapłatę tej faktury oraz odsetek, kosztów sądowych i kosztów zastępstwa sądowego. Jaka jest podstawa księgowania tych kwot? Czy mamy się upomnieć o duplikat faktury z 2004 r.? Czy koszty sądowe i zastępstwa sądowego są kosztami uzyskania przychodu?

Finanse i podatki do zmiany

Państwa naszego regionu czekają zmiany podatkowe oraz reformy związane z finansami publicznymi.

Biegli nie chcą płacić VAT

Biegli sądowi domagają się wyłączenia z opodatkowania VAT. Tak samo uważa resort sprawiedliwości. Sąd Najwyższy uznał natomiast, że sądy nie powinny przyznawać biegłym wynagrodzenia z podatkiem.

Jak dokumentować przemieszczenie towarów zaimportowanych do innego państwa członkowskiego

Podatnicy VAT często importują towary do Hamburga (Niemcy) ze względu na możliwość skorzystania ze zwolnienia tego importu z VAT. Problemy pojawiają się jednak w związku z rozliczeniem podatkowym przemieszczenia tego towaru do Polski oraz udokumentowania tej transakcji, co z kolei wiąże się z terminem powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Jak prawidłowo zaksięgować błędy popełnione przez spółkę w latach poprzednich

Jeżeli firma otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe już zatwierdzone, to ich skutki ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje zostały ujawnione.

Jak prawidłowo obliczyć podatek od dochodów z pracy uzyskanych w Polsce, w Niemczech i w Holandii

W 2006 r. uzyskałem dochody z pracy w Polsce, w Niemczech i w Holandii. Podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech i w Holandii został zapłacony zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych krajach. Jak powinienem rozliczyć wszystkie te dochody w zeznaniu rocznym?

Związkowcy w MF nie chcą reformy skarbówki

Osiem central związkowych chce stworzyć front oporu przeciw reformie administracji skarbowej i lustracji zatrudnienia

Urząd nie zwraca opłaty, nawet gdy nie wydaje decyzji

Jeżeli urząd nie wyda decyzji, lecz podejmie czynności proceduralne, to nie zwraca opłaty skarbowej. Tymczasem czynności proceduralne nie są zdarzeniem podlegającym opłacie skarbowej. Odmawiając zwrotu pieniędzy, urzędnicy kosztem podatników chcą zabezpieczyć interesy fiskusa.

Związki kontra propozycje resortu

Krajowa Administracja Skarbowa, która ma powstać z początkiem 2008 roku z połączenia służb skarbowych i celnych w kształcie zaproponowanym przez resort finansów, jest nie do przyjęcia - uważają dzisiejsi urzędnicy. Najpierw trzeba zebrać środki na tę reformę, a potem przeprowadzić ją etapowo i spokojnie.

Twórcy i artyści mają prawo do 50-proc. kosztów

Niektórzy podatnicy, rozliczając się z ubiegłorocznych dochodów, mogą uwzględnić wyższe koszty uzyskania przychodów.

Budynek to nie tylko środek trwały

Wykorzystywany w działalności firmy i na wynajem budynek ewidencjonuje się częściowo jako środek trwały, a częściowo jako inwestycję.

Jakie wydatki można uznać za poniesione w celu zachowania źródła przychodów

Sprzedaż asortymentu firmy odbywa się przez pośredników. Na początku roku zorganizowaliśmy dla nich dwudniowe spotkanie połączone z prezentacją oferty na 2007 r. Pokryliśmy też koszt noclegów i wyżywienia zaproszonych gości. Czy wszystkie wydatki poniesione na organizację tego spotkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Fiskus interaktywny, ale tylko trochę

Na internetowej stronie resortu od pewnego czasu można znaleźć tzw. interaktywne formularze podatkowe. Niestety, nie ma wśród nich PIT-ów.

Podkomisja o zmianach w VAT

Jutro posłowie i eksperci zasiadający w sejmowej podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o VAT omówią kolejne zmiany zawarte w rządowym projekcie.

Jednorazowe odpisy mogą być korzystne dla przedsiębiorców

Od początku roku podatnicy mają prawo do tzw. jednorazowej amortyzacji. Pozwala ona na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całości odpisów amortyzacyjnych już w roku ich nabycia.

Będzie decydował wpis do rejestru

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie zmian dotyczących stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej.

Rozpoczął się nabór wydających interpretacje

Od 1 lipca interpretacje podatkowe ma wydawać minister finansów. W praktyce będzie to robić Krajowa Informacja Podatkowa. Rozpoczął się już nabór urzędników, którzy zajmą się interpretacjami.

Czy warunkiem korzystania z odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej jest posiadanie aktu notarialnego

Czy pierwszych odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej można dokonać dopiero w zeznaniu za rok podatkowy, w którym Podatnik otrzyma akt notarialny? - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 19 października 2006 r., nr 1437/ZI/423/330/JS/06.

Jak opodatkować usługę transportową na trasie Niemcy - Polska, świadczoną dla ukraińskiego kontrahenta

Na zlecenie spedycji z Ukrainy wykonaliśmy usługę transportu towarów z Niemiec do Polski. Jak opodatkować tę usługę?

Ustalanie różnic kursowych - od wyboru metody zależy obowiązek badania sprawozdania

Decydując się na prowadzenie rachunku walutowego, należy liczyć się z różnicami kursowymi powstającymi na skutek przychodów i rozchodów walut obcych. Począwszy od tego roku podatnicy mogą rozliczać różnice kursowe według jednej z wybranych przez siebie metod.

Marcowe pobory mogą być niższe

Niektóre osoby, które rozliczyły się z dochodów za 2006 rok za pośrednictwem pracodawcy, mogą otrzymać za marzec nieco niższe pobory niż zwykle.

Nie każde stypendium wpisujemy w PIT

Podatnicy nie wpisują w PIT stypendiów, które zwolnione są z podatku dochodowego. Niektóre stypendia są jednak limitowane. W PIT trzeba wpisać jedynie nadwyżkę.

Swobodniej w prawie dewizowym

Sejm przyjął ustawę zmieniającą prawo dewizowe i kodeks karny skarbowy. Posłowie odrzucili przepis przejściowy wprowadzony przez Senat, zgodnie z którym do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie nowelizacji i niezakończonych decyzją ostateczną zastosowanie miały mieć nowe przepisy.

Sprzedaż działki nie zawsze jest opodatkowana VAT

Jeśli podatnik posiada dwie działki i sprzedaje je z przyczyn losowych, nie można mówić o częstotliwości wykonywania danej czynności. Nie może więc być mowy o zapłacie VAT.

Tajne rejestracje wywiadu skarbowego

Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ustawa obejmuje kontrolę skarbową trybem tajnej rejestracji samochodów używanych do celów operacyjno-rozpoznawczych.

Jak rozliczyć stratę podatkową

W 2006 r. spółka poniosła stratę w wysokości 14 000 zł. Czy w 2007 r. mogę odliczać od dochodu 50% już w pierwszych dwóch miesiącach, czy mogę przez każdy miesiąc odliczać po 7000 zł?

Rzecznik chce bronić podatników

Rzecznik występuje w sprawach podatkowych, gdy otrzyma skargę, albo gdy w mediach pojawiają się doniesienia o nieprawidłowościach. Nie obawia się też korespondencji z ministrem finansów.

NFZ ujawni nowe informacje

Możliwe będzie uzyskanie nowych informacji dzięki kolejnym pozycjom, jakie pojawią się w planie finansowym NFZ i sprawozdaniu z jego wykonania.

Policja nie dostanie zaświadczenia

Gminy na wniosek policji mogą udzielać informacji dotyczących podatników. Nie wydadzą jednak zaświadczenia.

Bez VAT dla kolejnych grup zawodowych

Wbrew zapowiedziom zmiana definicji działalności gospodarczej zawarta w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o VAT nie spowoduje automatycznego objęcia podatkiem nowych grup zawodowych.

Budowa budynku mieszkalnego z obniżonym VAT

Dla prowadzonej przez podatnika inwestycji określanej jako budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym będzie miała zastosowanie do końca 2007 roku obniżona 7-proc. stawka VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r., nr PP-I/443-330/06/ABA.

Jak zaksięgować zysk ze zbycia inwestycji

Zysk ze sprzedaży inwestycji, a także otrzymane dywidendy ewidencjonuje się w księgach rachunkowych jako przychód finansowy.

Czy spółka może zaliczyć do kosztów wydatki na wyposażenie przekazane kontrahentom w celu ekspozycji jej towarów

Spółka zawiera ze sklepami detalicznymi umowy o współpracy i sprzedaży produktów. W ramach tych umów spółka przekazuje im do używania stojaki i regały zaopatrzone w jej logo, które służą do ekspozycji jej towarów. Koszt używania wyposażenia przez klienta zawarty jest w cenie sprzedawanych produktów.

REKLAMA