REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ujmować w księgach rachunkowych odchylenia od cen ewidencyjnych

W księgach rachunkowych materiały w magazynie wyceniamy w cenie ewidencyjnej. Cena ta jest zbliżona do ceny zakupu. Jednak na niektórych materiałach występują odchylenia. Nie są one wysokie i księgowane są na kontach 341/411 lub 411/341, obciążając lub uznając rozchodowane materiały. Czy mogę nie mieć salda na koncie 341 czy muszę na koniec miesiąca rozliczać saldo wzorem?

Sąd rozstrzygnie, kto płaci podatek

Nadal nie wiadomo, czy osoba fizyczna musi płacić VAT przy sprzedaży działek budowlanych należących do jej majątku osobistego. Zdecyduje o tym poszerzony skład NSA.

Nie wszystkie wydatki będą zwracane

Podatnik, który wygra sprawę przed sądem administracyjnym, może liczyć na zwrot kosztów postępowania. Będą to jednak tylko te wydatki, które są niezbędne do celowego dochodzenia praw.

Zysk i strata wpisywane do ewidencji

Zysk i strata kwalifikowane są do kategorii nadzwyczajnych, gdy nie mają związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania i są trudne do przewidzenia.

REKLAMA

Imienny bilet okresowy daje prawo do wyższych odliczeń

Podatnicy dojeżdżający do pracy podwyższą roczne koszty uzyskania przychodów, jeśli posiadają bilety okresowe i to nie tylko papierowe, ale również w formie plastikowej karty miejskiej.

Jak zaewidencjonować zapłatę roszczenia regresowego

Firma budowlana wybudowała budynek biurowy. Na skutek nieszczelności dachu zalane zostało biuro, które było ubezpieczone. Właściciel dostał odszkodowanie, a zakład ubezpieczeń domagał się od firmy budowlanej zwrotu wypłaconego odszkodowania. Firma budowlana zapłaciła zobowiązanie wobec zakładu z tytułu regresu ubezpieczeniowego. Jak zaksięgować zapłatę roszczenia regresowego?

Podatnik musi udowodnić, że przysługuje mu zwrot

Do uzgodnień międzyresortowych trafi ustawa o zwrocie akcyzy za auta sprowadzone z UE. Podstawą zwrotu podatku nie będzie cena katalogowa samochodu, ale jego wartość rynkowa. Podatnicy powinni zachować faktury i inne dokumenty potwierdzające cenę pojazdu.

Przedłużanie zwrotu podatku niekonstytucyjne

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o VAT uprawniający naczelnika urzędu skarbowego do przedłużania zwrotu podatku.

REKLAMA

O VAT decydują strony umowy

O tym, czy VAT będzie doliczany do wynagrodzenia notariusza czy też będzie się mieścił w cenie, decydują strony czynności, czyli notariusz i klient.

VAT: zwolnienia dla wybranych niezgodne z VI Dyrektywą

Usługi zarządzania zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi mogą korzystać ze zwolnienia VAT. Wprowadzenie ograniczeń dla specjalnych funduszy jest naruszeniem VI Dyrektywy.

Dlaczego nie warto leasingować samochodów od kontrahentów zagranicznych

Podatnik, który leasinguje samochód uznawany za ciężarowy od kontrahenta zagranicznego, może być pozbawiony prawa do odliczenia VAT naliczonego od paliwa nabywanego do tego samochodu. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego, nr IPB_1/4407-62/06/I, z 22 stycznia 2007 r., wydana przez Izbę Skarbową w Katowicach.

Jak zaewidencjonować udzielone i otrzymane pożyczki

Udzielane innym firmom pożyczki ewidencjonuje się w księgach rachunkowych w wartości nominalnej jako inwestycje na kontach zespołu 2.

Czy rozwiązanie umowy leasingu przed terminem skutkuje koniecznością korekty kosztów

Czy w związku z rozwiązaniem umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2006 r. należy dokonać korekty zaliczonych do kosztów opłat leasingowych za okres, w którym trwała ta umowa?

Ryczałt tylko dla nielicznych

Ryczałt obejmie jedynie osiemnaście rodzajów usług. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt, nie będą mogli obsługiwać firm. Weryfikacja zamawiających usługi może okazać się kłopotliwa.

Nowa komisja egzaminacyjna

Działa już powołana na czteroletnią kadencję nowa komisja przeprowadzająca egzaminy na biegłych rewidentów. Przewodniczącym komisji został ponownie Zbigniew Messner, jego zastępcą Franciszek Wala, natomiast sekretarzem Stanisław Tymiński.

Kradzieży nie można uwzględnić w kosztach

Jeżeli na niezabezpieczonej i niedbale prowadzonej budowie dokonano kradzieży, to takiej straty nie można uwzględnić w kosztach.

Jak wykazać w księgach rachunkowych portfel inwestycyjny papierów wartościowych

Spółka zawarła umowę na czas nieokreślony o zarządzanie portfelem papierów wartościowych. Biuro maklerskie wystawia co miesiąc fakturę VAT za usługę. Wartość faktury jest potrącana z wartości portfela.

Podatnik musi mieć udział w procedurze zwrotu akcyzy

Podstawą zwrotu akcyzy od sprowadzonego z zagranicy używanego auta będzie wartość rynkowa. Do jej ustalenia potrzebne będą m.in. wiek, przebieg, marka pojazdu.

Na remonty obowiązuje 7-proc. stawka

Roboty budowlane związane z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na dom mieszkalny są objęte 7-proc. stawką VAT.

Zwrócone składki ubezpieczeniowe trzeba rozliczyć

Przychody uzyskane z tytułu zwrotu składek na ubezpieczenie społeczne stanowią przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu z innymi dochodami. Zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne, które uprzednio były odliczone od podatku, podlegają doliczeniu do podatku w zeznaniu składanym za rok, w którym otrzymano zwrot. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim z 7 lutego 2007 r., nr DP.005/VI/2/2007.

Jak dokumentować transakcje zabezpieczające

W celu udowodnienia, że zawierana transakcja jest transakcją zabezpieczającą, przed zawarciem kontraktu należy ją odpowiednio udokumentować - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

Jak rozliczyć usługę transportu międzynarodowego

Jesteśmy firmą transportową. W styczniu wykonywaliśmy usługę transportową ze Szwajcarii do Polski na zlecenie kontrahenta unijnego – niemieckiej firmy transportowo-spedycyjnej. Jak należy wystawić fakturę? Czy odcinek polski opodatkować stawką 22%, a pozostałą część transportu wykazać jako niepodlegającą opodatkowaniu?

Liczy się data sporządzenia sprawozdania finansowego

Nowelizacja ustawy o CIT, która obowiązuje od początku 2007 roku, uzależnia moment rozliczania kosztów od daty sporządzenia sprawozdania finansowego.

Zwrot VAT tylko dla zarejestrowanych podatników

Podatnik zachowuje prawo do odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeśli w okresie, w którym powstała nadwyżka, był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Nie będzie zwolnień w budżetówce

Zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze zostaną wkrótce zlikwidowane. W ich miejsce powstaną nowe jednostki funkcjonujące jak przedsiębiorstwa. Nowe rozwiązania dotyczą sektora rządowego i samorządowego.

Zwrot dla fiskusa i podatnika

Zwrotu kosztów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym może domagać się nie tylko podatnik. Uprawnienie takie posiada też organ podatkowy.

Obowiązki ubezpieczeniowe biur rachunkowych i doradców podatkowych

W jakim zakresie powinna ubezpieczyć się osoba chcąca prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług księgowych oraz doradztwa podatkowego? Jaki jest koszt związany z tego rodzaju ubezpieczeniem?

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.

Podatnicy zrobieni w trąbę

Kilka lat temu rządzący zawarli z podatnikami coś na kształt niepisanej umowy - będziemy likwidować ulgi, w zamian za to dostaniecie niższe podatki. Ulg nie ma, zamiast niższych podatków są coraz to nowe obietnice obniżek... w przyszłości.

Nie można dyskryminować zagranicznych dywidend

Jeśli od zagranicznych dywidend trzeba zapłacić wyższy podatek niż od wypłacanych przez spółkę z siedzibą w kraju, można mówić o dyskryminacji. Tej zaś zabraniają przepisy wspólnotowe.

Zapłata dopiero po otrzymaniu decyzji

Podatnicy, którzy nie otrzymali decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości, na razie nie muszą go płacić. Nie wolno jednak czekać na wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste. Termin mija 31 marca.

Odsetki od odszkodowania są opodatkowane

Odszkodowanie przyznane przez sąd na podstawie przepisów kodeksu pracy jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast odsetki z tytułu opóźnień w wypłacie zasądzonego odszkodowania nie korzystają z takiego zwolnienia i należy wykazać je w zeznaniu podatkowym. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu z 13 lutego 2007 r., nr 1463/DRa-I/418/1/07/EG.

Czy można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od używanych środków trwałych

Spółka z o.o. jest małym podatnikiem. W marcu 2007 r. zamierza zakupić używaną maszynę. Czy będzie mogła dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od jej wartości początkowej?

Jakie zasady stosować przy sprawozdaniach według MSSF

Sporządzając sprawozdanie finansowe, należy zawrzeć w nim odpowiednie informacje. Trzeba także kierować się odpowiednimi zasadami rachunkowości. Jakie informacje wstępne zawiera sprawozdanie sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)?

Jak rozliczyć leasing

Firmy mogą korzystać z dwóch form leasingu - finansowego i operacyjnego. Wybór odpowiedniej formy zależy od potrzeb i możliwości leasingobiorcy. Zawarcie umowy będzie miało istotne skutki dla rozliczeń podatkowych zarówno finansującego, jak i korzystającego z przedmiotu leasingu.

Zeznanie CIT-8 za 2006 r. organizacji non-profit

Organizacje non-profit, jako podatnicy podatku dochodowego, niezależnie od faktu prowadzenia działalności gospodarczej i osiągniętych wyników podatkowych, mają obowiązek złożenia rocznego zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Będą precyzyjne wymagania dla prowadzących księgi

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych będzie bardzo wyraźnie oddzielone od doradztwa podatkowego. Resort planuje, że wejście w życie nowych regulacji nastąpi już na początku przyszłego roku.

Jednorazowa sprzedaż z VAT

W niektórych przypadkach nawet jednorazowa bądź dokonywana w odstępach czasu sprzedaż działek budowlanych może być uznana za działalność gospodarczą - ostrzega minister finansów.

Poselskie projekty ws. akcyzy na biopaliwa skierowane do komisji

Sejm skierował do dalszych prac w komisji finansów dwa projekty dotyczące zwiększenia ulg w akcyzie na biopaliwa, zgłoszone przez Samoobronę i PSL. Posłowie chcą przywrócenia stawek obowiązujących w ubiegłym roku.

Amortyzację środka trwałego trzeba rozłożyć w czasie

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się poprzez systematyczne i planowe rozłożenie wartości początkowej środka trwałego na ustalony okres amortyzacji.

Użytkowanie wieczyste bez podatku

Oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Ustanowione przed 1 maja 2004 r. użytkowanie wieczyste nie podlega opodatkowaniu VAT.

Kiedy nie trzeba sporządzać pełnego sprawozdania finansowego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się handlem artykułami AGD. Zatrudnia ponad 30 handlowców i około dziesięciu osób na innych stanowiskach. Średnie miesięczne obroty wynoszą 2 mln zł. Do tej pory spółka sporządzała pełne roczne sprawozdania finansowe i poddawała je badaniu przez biegłego rewidenta. Nowy główny księgowy stwierdził, że nie ma takiej potrzeby i w tym obszarze możliwe są oszczędności. Czy miał rację?

Gilowska chce znieść podatek Belki

- W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat możliwa jest likwidacja tzw. podatku Belki - powiedziała wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Podatek od towarów i usług można skorygować tylko po uzyskaniu duplikatu faktury

Duplikat faktury nie pozbawia podatnika prawa do rozliczenia podatku. W takiej sytuacji powinien on skorygować VAT.

Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci tytoniu wprowadzający na krajowy rynek papierosy z niższą akcyzą, pochodzące z utworzonych zapasów, mają wnosić opłatę wyrównawczą.

Burmistrz nie miał prawa zmieniać budżetu

Burmistrz, jako organ wykonawczy, nie może w zarządzeniu dokonać zmian w budżecie miasta. Uprawnienia takie ma rada.

Jak zmiany w przepisach podatkowych wpływają na ewidencję księgową

Od 1 stycznia 2007 r. weszły w życie zmiany w przepisach podatkowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zobowiązuje podatników do prowadzenia ksiąg rachunkowych w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za dany rok podatkowy. Ewidencja rachunkowa powinna zatem zapewnić również możliwość odliczenia amortyzacji, zgodnie z przepisami ustawy podatkowej.

VAT nie wpływa na podatek dochodowy

VAT należny nie jest zaliczany do przychodów dla celu podatku dochodowego od osób prawnych, dlatego nie może tych przychodów pomniejszać. Bez względu na wysokość i sposób ustalania należnego podatku od towarów i usług podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pozostaje bez zmian. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lutego 2007 r., nr 1401/BP-I/4230Z-138/06/KO.

Kiedy sprzedaż na rzecz pracowników należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej

Często dokonujemy sprzedaży, po kosztach, pracownikom. Nie mamy obowiązku ewidencjonowania pozostałej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Czy taką sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej?

Firmy powinny wprowadzać materiały do ksiąg rachunkowych

Przyjmowane do magazynu materiały mogą być wprowadzone do ksiąg rachunkowych firmy. Należy to zrobić według cen zakupu lub nabycia.

REKLAMA