REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można zmienić dotychczasową stawkę amortyzacji

Analizując stopień wykorzystania posiadanych przez nas środków trwałych stwierdziliśmy, iż część maszyn produkcyjnych będzie używana dłużej niż planowaliśmy, inne zaś, w wyniku bardzo intensywnej eksploatacji, krócej. Czy w związku z tym możemy zmienić dotychczas ustalone stawki amortyzacyjne?

Podatki będą wyższe

Na wypłatę emerytur w ciągu najbliższych 5 lat zabraknie do 200 mld zł - wynika z najnowszej prognozy ZUS. Kwotę tę trzeba znaleźć w budżecie, więc koszt wypłaty świadczeń poniosą wszyscy podatnicy.

Wykazujemy zysk z lokat długoterminowych

W rachunku przepływów pieniężnych wykazuje się tylko odsetki od lokat, które trwały dłużej niż trzy miesiące. Odsetki od krótszych lokat wykazuje się w działalności operacyjnej.

Termin zapłaty podatku

15 stycznia mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

REKLAMA

Opłaty za studia i szkolenia są kosztem podatkowym

Wydatki poniesione na studia i szkolenia mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jednak udowodnić ich związek z prowadzoną działalnością.

Głosowanie zwrotu VAT

Dziś posłowie zagłosują nad nowelizacją ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która po senackich poprawkach ponownie trafiła do Sejmu.

Podział wydatków w deklaracji VAT-7

Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu towarów i usług dokonanych w związku z adaptacją kupionego budynku. Wydatki związane z adaptacją należy odpowiednio rozdzielić w deklaracji VAT-7. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Górze z 13 grudnia 2006 r. nr PP-443/188/06

Jakie warunki należy spełnić, aby móc ustalać różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości

Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych daje od 1 stycznia br. możliwość rozliczania różnic kursowych w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości.

REKLAMA

Czy kaucja zatrzymana za niezwrócone opakowania zwrotne jest przychodem podatkowym

Czy kwota wynikająca z faktur wystawionych przez naszą spółkę z tytułu należności za niezwrócone opakowania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? Jeżeli tak, to w którym momencie przychód ten powinien zostać wykazany?

Nowe prawo w nowym roku - co się zmieniło w podatkach

Dość szeroka nowelizacja ustawy o PIT spowodowała, że niektóre zmiany będą korzystne dla podatników, inne zaś - nie. Zostały wykreślone niektóre ulgi, a w zamian wprowadzono nowe.

Za błędy mogą grozić wysokie odsetki

Zniesienie deklaracji miesięcznych może mieć niekorzystne skutki. Ujawniony dopiero przy kontroli deklaracji rocznej błąd będzie skutkował zapłatą wysokich odsetek.

Mandaty dla handlowców za stosowanie nazw ogólnych

Urzędnicy kontroli skarbowej w Szczecinie uważają, że na paragonach fiskalnych musi być nazwa szczegółowa towaru. Za jej brak karzą drobnych handlowców mandatami.

Ulga meldunkowa może być kłopotem dla małżonków

Nowa ulga meldunkowa dotyczy łącznie obojga małżonków. Zameldowanie przez 12 miesięcy w mieszkaniu pozwoli uniknąć PIT przy jego sprzedaży. Przepisy nie precyzują, czy mąż i żona muszą być razem zameldowani w danym lokalu.

Preferencje dla filmowców

Brytyjski system udogodnień podatkowych dla producentów filmowych będzie obowiązywał do 31 marca 2012 r. Komisja Europejska wydała decyzję w tej sprawie.

Gmina nie odliczy VAT od kupionego autobusu

Gmina nie może odliczyć VAT zapłaconego w cenie nabytego autobusu do przewozu do szkół uczniów niepełnosprawnych. Nie jest bowiem podatnikiem VAT.

Jak składać deklaracje VAT-7 w przypadku połączenia spółek

30 stycznia 2007 r. ma nastąpić połączenie naszej spółki z dwoma podmiotami będącymi osobami prawnymi. Połączenie ma być dokonane na podstawie art. 492 § 1 kodeksu spółek handlowych, tzn. przez inkorporację.

Aby dostać zasiłek, trzeba złożyć PIT

Rodziny, w których jedno z małżonków nie złożyło zeznania rocznego, mają problemy z uzyskaniem zasiłku rodzinnego na dziecko.

Liczy się data sporządzenia sprawozdania finansowego

Nowelizacja ustawy o CIT, która obowiązuje od początku 2007 roku, uzależnia moment rozliczania kosztów od daty sporządzenia sprawozdania finansowego.

Fiskus pomaga ubogim

Pracownicy urzędów skarbowych na Dolnym Śląsku udzielają pomocy ubogim. Przez cały rok zbierają fundusze i dary, które najczęściej przekazują wielodzietnym rodzinom.

Jak rozliczyć zagraniczne zarobki

Jeśli w ubiegłym roku podatnik pracował za granicą, ale jego miejsce zamieszkania nadal znajdowało się w Polsce, to z zagranicznych zarobków musi rozliczyć się również z polskim fiskusem.

Umowy małżonków bez podatku

Małżonkowie zawierający umowy majątkowe nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. To samo dotyczy osób zawierających umowę odpłatnej renty.

Jak wyliczyć i ewidencjonować wynagrodzenia w 2007 r.

Od stycznia 2007 r. zmieniła się stawka składki na ubezpieczenie zdrowotne i wynosi 9% (art. 79 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Jak ewidencjonować zaliczenie zwrotu VAT na poczet zaległości z tytułu podatku dochodowego

W efekcie przeprowadzonej we wrześniu 2006 r. kontroli podatkowej spółka otrzymała decyzję określającą zaległość wraz z odsetkami w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. Jednocześnie ze złożonej w tym samym miesiącu deklaracji VAT za sierpień 2006 r. wynikała kwota zwrotu podatku.

Jak amortyzować wartości niematerialne i prawne

Podatnicy w myśl przepisów art. 16d ust. 2 i 16h ust. 1 pkt 4 updop nie mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych, gdy nie zostaną one wprowadzone do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. - Pismo z 26 września 2006 r. nr 1401/BP-I/4230-101/06/EL

Czas na zgłoszenia INTRASTAT

10 stycznia mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. System INTRASTAT dotyczy statystyki obrotów handlowych między państwami członkowskimi UE. Jednym ze sposobów ich dokonywania jest użycie systemu teleinformatycznego.

W zeznaniu można wpisać rzeczywiste wydatki

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, pracownik może uwzględnić wydatki, które faktycznie poniósł na dojazdy do pracy. Powinien je jednak udokumentować imiennymi biletami okresowymi.

Czy darowizna pieniężna na rzecz szpitala jest kosztem

Jesteśmy spółką z o.o. Przekazaliśmy darowiznę w formie świadczenia pieniężnego na rzecz szpitala. Czy taka darowizna może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu naszej spółki?

Gminy mogą domagać się zwrotu VAT

Samorządy, które oddały w użytkowanie wieczyste nieruchomości przed 1 maja 2004 r., nie muszą już martwić się o to, jak zapłacić VAT od opłat rocznych.

Mija termin zapłaty podatku od gier

Do 10 stycznia trzeba zapłacić podatek od gier należny za grudzień 2006 r. Urządzający gry i zakłady wzajemne są zobowiązani do samoobliczania i wpłaty w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy.

Wydatki na leki można odliczać także w zeznaniu za 2006 rok

Podatnicy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności nadal będą mogli w rozliczeniu za 2006 rok odliczyć wydatki na zakup leków.

Dziś ostatni dzień na PIT-12

Jeszcze tylko dziś oświadczenie PIT-12 mogą złożyć podatnicy, którzy chcą, by rocznego rozliczenia podatku dokonał za nich płatnik.

W tym roku podatek od środków transportowych podatnik może zapłacić w dwóch ratach

Od początku roku podatek od środków transportowych można płacić w dwóch ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.

Zwrot VAT osobom fizycznym

Sejmowe komisje rozpatrzyły wczoraj uchwałę Senatu o stanowisku w sprawie nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości stanowiącej środek trwały w budowie

Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości stanowiącej w ewidencji spółki z o.o. środek trwały w budowie? 5 lipca 2000 r. spółka kupiła zabudowaną budynkami działkę (typowe gospodarstwo rolne), ponosząc wydatki na kwotę 38 847 zł (umowa, opłata sądowa, opłata skarbowa, wpisy, ksero).

Trzeba tworzyć rezerwy na wypłaty świadczeń pracowniczych

Firmy powinny tworzyć rezerwy na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne, jeżeli zakładowy regulamin wynagradzania przewiduje takie wypłaty.

Koszty podatkowe z najmu tylko w ramach firmy

Podatnik nie może zaliczyć do kosztów ubezpieczenia, amortyzacji i serwisu prywatnego samochodu używanego przy dojazdach do wynajmowanego mieszkania. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 grudnia 2006 r. nr IPB2/4117-0056/06/3

Jak występować o interpretacje podatkowe w 2007 roku

Jeszcze tylko przez pół roku wiążące interpretacje podatkowe wydawane będą na dotychczasowych zasadach. Później nastąpi zmiana. Od 1 lipca 2007 r. interpretacje będzie wydawał minister finansów.

Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Zwolnienia z podatku od nieruchomości stosowane przez gminy mogą być niezgodne z przepisami UE. Polska w ten sposób narusza zasadę swobodnego przepływu pracowników. Samorządy powinny rozważyć zmianę uchwał sprzecznych z wymogami unijnymi.

Mija termin składania zgłoszeń

10 stycznia mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. System INTRASTAT jest systemem statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Do odliczenia potrzebna będzie faktura

Możliwość potrącenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie dopiero w momencie, gdy podatnik otrzyma fakturę albo dokument celny od sprzedawcy.

Ryczałtowcy rozliczą się pierwsi

Do 31 stycznia podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć PIT-28. Od 2008 roku limit dla ryczałtu zmniejszy się z 250 tys. do 150 tys. euro.

Pracodawcy domagają się zmniejszenia kontroli

Business Centre Club chce ograniczyć liczbę i czas kontroli w przedsiębiorstwach. Wczoraj przedstawiła odpowiednie projekty ustaw.

Metoda rozliczeń na razie bez zmian

Polsko-rosyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidująca tzw. metodę odliczenia proporcjonalnego na razie nie będzie renegocjowana.

Nowe wymogi dla audytora

Audytorem wewnętrznym można zostać po uzyskaniu międzynarodowych uprawnień. Najbliższy egzamin w maju.

Jak rozliczać różnice memoriałowe z uwzględnieniem nowych przepisów updop

Jak prawidłowo rozliczać w nowym roku obrotowym różnice kursowe ustalone na dzień bilansowy od posiadanych należności i zobowiązań?

Jutro mija termin złożenia PIT-12

Do 10 stycznia podatnicy mogą składać pracodawcom oświadczenia dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym (PIT-12).

Nadal można korzystać z ulgi uczniowskiej

Podatnicy, którzy do końca 2003 roku nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, mogą w ramach praw nabytych nadal z niej korzystać i obniżać podatek z tytułu szkolenia uczniów.

Jedynie bezzwrotna pomoc jest zwolniona z PIT

Otrzymana pomoc finansowa z Funduszu Spójności nie podlega zwolnieniu z PIT, gdyż nie jest pomocą bezzwrotną. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ośrodek zamiejscowy w Bielsku-Białej z 28 grudnia 2006 r. nr IPB2/418-0046/06/3

Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniami po dacie bilansu i jak je ująć w sprawozdaniu

W powszechnej opinii zdarzenia po dacie bilansu kojarzą się raczej z "przykrymi" niespodziankami, które mogą pojawić się po dniu bilansowym i będą wymagały dokonania korekt obniżających wynik, a także pogarszających obraz naszego sprawozdania finansowego. Nie jest to jednak prawda.

Jak ująć w księgach rachunkowych udzielenie zapomogi pracownikowi

Jesteśmy spółką zatrudniającą poniżej 20 osób. Nie tworzymy ZFŚS. Czy możemy ze środków obrotowych udzielić naszemu pracownikowi zapomogi? Jak to zaewidencjonować?

REKLAMA